Čo urobiť pred rozvodom?

podvedena28
17. aug 2022

Ahojte, som vydatá 9 rokov, máme dve deti. Myslela som si, že máme úžasný vzťah, takmer sme sa nehádali a zrazu pred dvoma týždňami som sa dozvedela, že manžel má v zahraničí už takmer rok milenku. Samozrejme, že sme sa kvôli tomu pohádali a teda včera som sa dozvedela, že so mnou už žiť nechce a nasťahuje si na Slovensko milenku. Keď sa ho opýtam, ako budeme ďalej fungovať, nevie. Keď sa opýtam, či mám podať žiadosť o rozvod, buď je ticho alebo povie nie.

Postavil dom predtým, ako sme sa spoznali, po našom manželstve sme vyplatili zvyšok hypotéky cca 50 000, vtedy sme mali ešte každý svoj účet. CCa 2 mesiace potom som zrušila účet a on ma dal ako disponenta na jeho účte. Odvtedy idú všetky peniaze na tento "spoločný účet" a všetko sa platí z neho. Za nášho manželstva investoval peniaze od akcii - v jeho mene, vzali sme úver 100 000 (obaja) a kúpili sme apartmán v zahraničí - ale ten je opäť na jeho meno, lebo ja som vycestovať kvôli deťom nemohla.

Moja otázka je, či mám na niečo nárok a či je niečo, čo by som mohla už teraz urobiť, aby som niečo zabezpečila pre deti, čo neskončí u jeho milenky. Proste, či sú nejaké finty, ako čosi z toho, čo momentálne máme získať pre seba a deti.

A ešte by som mala otázku na tie, ktoré si rozvodom prešli, či by ste žiadosť o rozvod podávali hneď, alebo kým mám prístup k jeho peniazom, nechať to tak. Ja zarobím asi tretinu toho, čo zarobí on a z mojej výplaty by som nezvládla platiť dom a všetky náklady okolo

Ďakujem

miruska320
17. aug 2022

@podvedena28 rozvod sa môže ťahať niekoľko mesiacov,máš možnosť ,žiadať si o určenie výživného do doby rozvodu

ninka99865
17. aug 2022

@podvedena28 ahoj, ak nemáte zúžene BSM na apartmán v zahraničí tak je rovnako aj tvoj.. nevadí, že je na kúpnej zmluve len manžel, pretože všetko čo nadobudas v manželstve patrí obom, neplatilo by to b prípade že by ste mali spísanu notársku zápisnicu že napr ten dom v zahraničí do BSM nepatrí. Inac všetko aj dlhy patria obom..

panelacikova
17. aug 2022

@podvedena28 skús presne toto nakopírovať do právnej poradne, vyjadrujú sa k daným témam právnici. osobne netuším, ako sa berie majetok v zahraničí, pretože muž je vlastne vlastníkom nehnuteľností v inej krajine. z pohľadu nášho práva by to malo patriť aj tebe, ale fakt netuším, ako je presne táto situácia chápaná v práve. tu je tá skupinka: https://www.modrykonik.sk/group/1900/

no a k tvojej situácii: keďže on na slovo "rozvod" hovorí "nie", tak by som zrejme ostala zatiaľ v dome a využila to, že on zarobí. dohodla by som si s ním presné podmienky financovania domu, seba a detí. zároveň by som (presne ako to robíš) zisťovala, ako z toho čo najviac ukrojiť. skús teda tú poradňu, prípadne priamo osobne šikovného právnika z tvojho okolia.
možno sa muž ešte spamätá, nejde mi do hlavy, že rozviesť sa nechce. žeby práve kvôli majetku?

podvedena28
autor
17. aug 2022

@panelacikova isto kvôli majetku. On je totálne zaľúbený, vôbec neuvažuje. Pýtala som sa ho, ako budeme fungovať, či si ide poriešiť nejaký byt s ňou a že z čoho ho bude platiť - povedal "uvidím". Ona tu príde, rečová bariéra, kto vie kedy a akú robotu si nájde, čiže on bude živiť ešte aj ju. Teraz z domu odísť nechce, že kam by šiel, to, aké je to pre mňa ťažké, keď je každý deň doma, to asi nechápe. Celú noc som nespala, je mi na zvracanie. Nechápem, kedy sa toto stalo a prečo sa to stalo

panelacikova
17. aug 2022

@podvedena28 úplne ti rozumiem, obzvlášť tvojej obave, že tým, že bude vyživovať milenku a nakupovať jej, oberie vlastne o "majetok" svoju rodinu a hlavne deti. netuším, koľko v tom zahraničí zarobí, ale musíš skúsiť čím skôr produktívny rozhovor. to on si to ako predstavuje totiž, že s ňou bude bývať v tom istom dome? 😨 asi musíš konať čím skôr, napísala si do tej právnej poradne? určite je toto problém, ktorý potrebuješ riešiť s právnikom, ktorému dáš presné informácie o výške majetku (peniaze na účtoch, nehnuteľnosti, atď...) pretože problém je, že on už teraz (vlastne už rok) míňa vaše prachy na milenku.

panelacikova
17. aug 2022

@podvedena28 pozerám, že už si sa opýtala aj v právnej poradni, odpoveď teda máš. máš o tom spoločnom účte (teda jeho, kde si ty disponent) aj nejaký prehľad? máš možnosť len platiť z neho alebo vidieť aj výdavky, ktoré on za posledné roky mal? máš možnosť v banke z neho vyberať? ak áno, nakluš do banky a vyber si 55-60% zostatku, otvor si účet na svoje meno a peniaze šupni tam. síce stále spadajú do spoločného majetku, ale nemôže sa stať to, čo napísal draik v poradni, že manžel ti zablokuje prístup na účet a ty budeš šuchať nohami. čím skôr si požiadaj o výživné na seba a deti, predpokladám zo zahraničného príjmu celkom slušné výživné a rieš s ním ten dom a hypotéku... jednoznačne cez právnika

podvedena28
autor
17. aug 2022

@panelacikova on nemá zahraničný príjem, on pracuje na Slovensku, ale máva obdobia, kedy chodí na služobky do zahraničia. Idem si prečítať odpovede v tej poradni. Ďakujem

panelacikova
17. aug 2022

@podvedena28 aha, zle som ťa pochopila... v každom prípade majetku máte nie málo, hoci na hypotéky, ale je. čiže debatuj s právnikom, nech dá nejaké riešenia, aby si ty a deti utrpeli čo najmenej (napríklad aj prípadným sťahovaním....ak by bolo možné, aby ste vy ostali po rozvode v dome)

podvedena28
autor
17. aug 2022

@panelacikova nájdem si nejakého právnika a pôjdem to s ním prekonzultovať. Manžel stále hovorí o tom, že nechce, aby sme s deťmi odišli z tomu, ale neviem, ako si to predstavuje do budúcnosti, lebo bude to jeho dom, my v ňom budeme bývať a hocikedy si zmyslí jeho milenka, že sa jej nepáči, že bývame v jeho dome, tak nás vykopne? S tým, že by mi dom nechal aj oficiálne nepočítam ani trochu, keď sme brali hypotéku, tak bol ohodnotený na 220 000 €

modry1985
17. aug 2022

@podvedena28 Dom ostane jemu ( ak je napísaný na neho ) Z hypotéky čo ste vyplatili máš nárok na polovicu. Nárok na polovicu máš aj z apartmánu a všetkého čo ste viac menej investovali počas manželstva.
On má pre - zmenu nárok na deti , taký istý ako ty. T.j ak sa rozhodneš odísť on si deti môže nechať ( resp.zobrať k sebe ak bude chcieť a i...) Všetko sa delí - nie úplne rovným dielom ale viac menej na polovicu ( čo nadobudnete v manželstve )........ Okrem deti. Tie sa rozdeliť na 2 časti nedajú....Na tých sa budete musieť dohodnúť / resp. vám to určí súd

podvedena28
autor
17. aug 2022

@modry1985 deti budem chcieť do výhradnej starostlivosti, nakoľko on je často v zahraničí a ani si neviem predstaviť, aby také malé deti pendlovali medzi rodičmi. Čo sa týka styku s nimi, v tom mu brániť nebudem. Je dobrý otec a deti ho milujú. Môže byť s nimi kľudne aj každý deň, keď bude doma. Ja budem len rada. Na zajtra som si dohodla schôdzku s právnikom tak uvidím, čo mi povie, aké mám možnosti

modry1985
17. aug 2022

@podvedena28 Deti budú pendlovať medzi rodičmi , veď sama píšeš kľudne s nimi nech je aj každý deň , keď bude doma. Takže deti pendlujú medzi rodičmi ( ktorý sa o dieťa zaujimajú ) vždy rovnako ( zvačša 2x až 4x v mesiaci ) a je jedno či je to osobná starostlivosť jedného z rodičov ( kedy deti pendlujú napr.každý druhý víkend alebo streidavá starostlivost ) kedy pendlujú tak isto t.j znova 2x v mesiaci.....

podvedena28
autor
17. aug 2022

@modry1985 ja som to myslela tak, že keď bude na Slovensku a nie v zahraničí, tak môže za nimi chodiť kľudne aj každý deň. Ja s tým problém nemám, ale nesúhlasím, aby bolo dohodnuté, že budú trebárs týždeň so mnou a týždeň s ním.

panelacikova
17. aug 2022

@podvedena28 za daných okolností nepredpokladám, žeby mu odklepli striedavku, koľko majú rokov deti? jedine, žeby už neboli na tebe závislé (kojenie) a on má rodičov napríklad na dôchodku, tak tých pár dní, čo by bol preč, ich môže zas on zveriť starým rodičom. ale keďže si chce užívať milenku, nepredpokladám, že bude o deti bojovať

modry1985
17. aug 2022

@podvedena28 Ale o tom nerozhoduješ len ty.....Deti s ním budú napr.každý druhý víkend , resp.pri rozšírenom styku aj trošku viac. Budú pendlovať z jeho domácnosti do tvojej a je jedno či budú u neho spať len 2 noci za 14 dní alebo 4 dni za 14 dni alebo 7 dni a 7 dni. Deti budú pendlovať medzi 2 domácnosťami stále......a rovnako ( rozdiel bude len v počte prespatí )
Jedine že on stratí záujem o deti , vtedy deti pendlovať nebudú. Ale ako píšeš je dobrý otec a deti ho milujú. A to je na súde ktorý rozhoduje o zverení detí najdôležitejšie.