Može si dať otec spraviť Dna testy?

romushqa
15. jan 2013

Dobry vecer!
Mám 4 mesačného syna.Neuviedla som otca,preto nie je uvedený ani v rodnom liste.Chcem vedieť či si može dať otec spraviť DNA-testy nakoľko ja s tým nesúhlasím.Prípadne či je možné na súde požiadať o zrušenie všetkých práv a povinnosti otca,z matkinej strany..

Za skorú odpoveď vopred ďakujem 🙂

vefi89
15. jan 2013

@romushqa nechápem celkom, ale skúsim. add 1 Otec môže dať návrh na súd o určenie otcovstva.. ak ty budeš tvrdiť, že on ním nie je, a spravia DNA testy, ktoré zistia, že ním je, tak platíš trovy konania. na to pozor.

add2 pokiaľ nie je v rodnom liste, nemá žiadne práva, ani povinnosti, ale pokiaľ by mu súd uznal otcovstvo, tak ho súd zaviaže prispievať na výživu, a takisto mu povolí návštevy dieťaťa- do troch rokov spravidla v sprievode matky. ak by si mu ty nedovolila styk s dieťaťom kedy mu to určí súd, môže na teba podať trestné oznámenie za marenie súdneho rozhodnutia.

janaalzbeta
15. jan 2013

Ahoj existuje Centrum právnej pomoci....................nájdeš aj na nete je to skoro vkaždom krajskom meste... Skús tam, oni ťa po prípade môžu aj na súde zastupovať.......................Mojej známej pomohli............skús sa obrátiť na nich je to bezplatné no asi len pre tých čo sú v núdzi...............
🙂

ritusuk
15. jan 2013

pokial viem,ma pravo dat ziadost na sud o urcenie otcovstva.ak sud preukaze,ze je otcom dietata a nezijete v spol.domacnosti,prebehne pojednavanie ohladne vyzivneho a rovnako sa urci frekvencia jeho navstev vasho diatata.ak sa nedohodnete vy dvaja,budu navstevy urcene sudom.ale ako sa postupuje v pripade,ze matka nesuhlasi s akymkolvek kontaktom,to netusim.

simca06022011
15. jan 2013

No plati to co napisali baby predo mnou, ak vyslovene nebudes suhlasit s kontaktom s otcom, bohuzial bude to riesit iba sud, ten urci ci otec ma pravo vidat dieta alebo nie, budes to mat prikazane sudom.. cize budes musiet uviest vsetky dovody preco nechces aby boli v kontakte a pod., pretoze ciel statu je aby kazde dieto malo rodicov, ktori nan platia a staraju sa. Otec bude mat povinnost sa starat-platit, ty povolit stretnutia... proste tak to je🙂

alex31
16. jan 2013

ano moze ... v podstate to co uz bolo napisane ....🙂 ak poziada sud o stanovenie DNA testov aj u dietata a sud mu v tejto zalezitosti vyhovie ... co je dost velka pravdepodobnost tak prostrednictvom sudneho nariadenia budes musiet dat urobit testy aj dietatu aj ked by si s tym nesuhlasila ... ale ako uz bolo napisane ak sa potvrdi otcovstvo zacnu mu z toho plynut aj vsetky "otcovske" povinnosti ...

jurko07
31. jan 2013

Samozréjme Ja som podobný prípad a preto sa pripájam mám 7. mesačného synčeka a otcovstvo som neudala. A viem že otec ma právo podať na navrh na určenie otcovstva., nemusíš sa bať ak nemá financie všetko si platí sám a to nie je llacná zaležitosť- okrem toho ak nebudeš suhlasiť z otcovstvom on si musí platiť potom aj právnika. Takže ak nemá financie pochybujem že podá o ocovstvo. Ale baby majú pravdu môže podať o otcovstvo. A ako nahle sud uzná otcovstvo a bude platiť vyživné nemôžeš mu zakázať stik z dieťaťom....

petiku
4. feb 2014

Ahojte! Len moja skúsenosť. Mám 10 ročnú dcérku. Doteraz nemala uvedeného otca v rodnom liste.No už je veľká, vie si povedať, či s ním chce-alebo nechce byť. Takže som skontaktovala otca-požiadala ho, aby zápisom na Matrike sa stal jej otcom a samozrejme aby sme sa dohodli na styku a výživnom. Po jeho argumentoch som dala všetko na súd. Uznanie otcovstva, styk a výšku výživného-s doplatením aj troch rokov spätne.