Platenie výživného počas konkurzného konania

natalia_2
17. mar 2016

Dobrý večer,bývalý ktorý je otcom nášho maloletého dieťaťa je v konkurzom konaní od oktobra minuleho roka mal dlžne na výživnom 540 eur.Dlh mi vyplatil 10.2.2016..Oznamila som to jeho spravcovi ktory ma starosti jeho majetok.Moja otázka znie" či správca konkurzu môže odo mňa vymáhať zaplatené dlžne vyživne ktoré mi uhradil povinný"??Podľa správcu to malo ísť cez neho tvrdil.Spravca konkurznej podstaty sa vyhráža po telef.rozhovore že mi pošle výzvu a žalobu na súd.Ved moje dieta dostalo vyživne na ktore ma narok,nič navyše.Som z tejto situacie zufala lebo žiaden pravnik v našom meste nevie poradit.Mali ste niekto podobnu skusenost? ☹

natalia_2
autor
18. mar 2016

@pribinak byvaly mi poslal emailom dake prehlasenie alebo dohodu čo spisoval so spravcom,tam je to tom pisane ...možem ti to preposlat...už ma boli z toho hlava neviem čo s tym urobit.Každopadne im nič nevratim ani ked výzvu pošlu.Ved doklady budem mat aj mam o spotrebovanom výživnom

pribinak
18. mar 2016

@natalia_2 aha, to je fakt "super". Nečudujem sa, ze ti nevedia poradiť, toto je fakt špecifikum
Skúsila si baby právničky tu na koňovi? Niektore su fakt sikovne baby

natalia_2
autor
18. mar 2016

@pribinak nepoznam ích,neviem akí maju nick.Neviem či mi to bývaly urobil naschval aby som nakoniec ja mala problemy alebo to bolo nevedomky..Riešila som jeho neplatenie aj na policii možno sa mi teraz odvdačil...Však mna nemožu stihat nie je začo,prijate výživne nam patrilo.

draik
18. mar 2016

@natalia_2
Škoda, že ste otázku napísali minimálne v troch témach, ako som stihol odsledovať. To sa potom odpovede rozptýlia.
Ale k veci - dlžník v konkurznom konaní môže robiť len bežné úkony, všetko ostatné vrátane plnenia záväzkov podlieha súhlasiu správcu, inak je možné takýmto úkonom odporovať, na čo Vás správca upozornil.
Ak je dlžník v konkurznom konaní, má navyše pomerne slušnú šancu dosiahnuť zníženie výživného, ak to je v súčanosti vyššie.

natalia_2
autor
18. mar 2016

@draik dobrý večer,mne poslal bývaly dlžne zameškané výživne+bežné.Mám to v sudnom rozhodnutí určené výživne 100eur.Neviem si predstavit že by som mala poslat výživne na dieta spravcovi.Ja nie som predsa v konkurze ale bývalý.A mame narok na výživné.Mne by to potom spravca aj vratil v plnej výške alebo už tie peniaze nikdy viac neuvidím.Ako sa možem branit ja ako matka ahájiť záujmy svojho dieťaťa.Ved bývaly može kludne situaciu zopakovat.Zas však nezplatil výživne za marec.

draik
18. mar 2016

@natalia_2
Ešte raz, dozor a správu nad jeho majetkom vykonáva správca. Preto sa neplatením výživného po začatí konkurzu rodič nedopúšťa trestného činu zanedbania povinnej výživy.
Tak, ako má dlh voči dieťaťu, tak má zjavne aj iné dlhy. Výživné patrí k pohľadávkam, ktoré sa z výťažku v konkurze uhrádzajú prednostne.