Rozšírený styk verzus striedavá starostlivosť

dominika1217
27. apr 2016

Dobry den,sudim sa o dceru od minuleho roka,kedy bola zverena otcovi do osobnej starostilvosti,kedze som ja nemala vytvorene podmienky pre jej starostlivost. Na zaklade zmenenych pomerov,prestahovala som sa do rovnakej obce,kde zije moj ex aj s dcerou,som podala navrh na zmenu a ziadala som o striedavu starostlivost,alebo aspon rozsireny styk. Sudkyna bola ta ista,aj kolizna opatrovnicka a tu je problem,je voci mne zaujata,videla ma prvy krat minuly rok na sude,druhy krat,ked nas predvolala aj s ex a dcerou aby zistila,aky je jej nazor a vztah ku mne. Samozrejme uz tam sa spravala neadekvatne a zvysila na mna hlas,aby som stiahla navrh na sud,ze moj ex sa planuje odstahovat do inej obce,ktora je mimochodom vzdialena od sucasneho bydliska 45km,na zaklade toho,ze si ide s priatelkou zakladat rodinu a ja to mam respektovat.Uz som sa neovladla,cusala som tam,hlava ako pstros v zemi,ze ako je mozne ze berie do uvahy ze sa "chce stahovat" kedze to nepodlozil ani ziadnou najomnou zmluvou,ze tam ma uz nieco prenajate,iba uviedol,ze ide stavat dom,ale ani,kde bude byvat zatial,kym sa postavi...No a na sude to dopadlo uplne zle,chcela som upravit styk aspon cez pracovne dni,aspon po skole aby som si ju vzala k sebe na dva dni,teraz sa s nou stretavam len kazdy druhy vikend. Nesuhlasil s nicim,potom sa este prerusilo konanie,ci sa nahodou nedohodneme.S koliznou som sa tam pohadala,zacala do mna vyskakovat,ze mne ide iba o to,ze sa prebudza u mna nejaky materinsky cit a jej chcem vsetko rozbit a ona nesuhlasi aby sa jej rozbijal rezim a chodila ku mne cez pracovne dni.Ze by to bol pre nu sok,naraz ist ku mne na dlhsie a ja jej na to,ci nebude pre nu sok zmenit skolu a byvat s cudzou zenou,jeho priatelkou a dvoma nevlastnymi surodencami a este urcite u jej rodicov,kedze nepredpokladam,ze z toho platu,co ma by utiahol platit prenajom bytu a popri tom stavat dom. Kolizna nebola vobec u mna na setreni,ani preskumat bytove podmienky,nic,za to,ked som jej povedala, o tom,ze ci pre moju dceru nebude sok byvat u cudzich ludi,ked bude sok pre nu byt castejsie s vlastnou mamou,mi na to odvetila,ze ona tam bola robit setrenie,ze vie presne do akej rodiny moja dcera ide a ze to mame nechat tak a ze mozno budeme v decembry tohto roku riesit este ze tam moja dcera napokon naozaj nebude chciet byt. Tak u nejakej úriatelky ex na setreni bola,co nie je ani jeho manzelka,ani spolu nebyvaju v jednej domacnosti a je otaune ci budu,alebo sa mozu rozist a ku mne nepride ??Na sude tiez nemal ziadny dokaz o tom,ze sa stahuje,iba uviediol,ze moja dcera je uz do skoly v tej obci zapisana a nastupi tam,sudkyna chcela potrvdenie o prijati,no nemal ani to,s odovodnenim,ze by ho dostal az v juli.Neverim tomu,keby povedal,ze potrebuje potvrdenie kvoli sudu,ze by mu ho skola nevydala. Asi som mala zlu pravnicku,ktora za mna vobec nebojovala,no som rada,ze som mala vobec na taku za 250eur,pri mojej minimalnej mzde. Uz ani neviem co dalej,ani ci sa naozaj stahuje,zajtra mam na plane zistit,ci je vazne zapisana moja dcera v tej skole a ak ano,zhanat si nejaky byt na prenajom tam...Kazdy mi vravi,ze som ako lastovicka a stale sa stahujem,no co mam robit ? Pockam ci sa prestahuju a prestahujem sa zasa do tej istej obce a znova podam navrh na sud o zmenu. Uz niekedy ani nevladzem bojovat a pritom by stacilo,keby sa dalo s nim dohodnut,nemusime chodit ani po sudoch,no mne to pripada,ze ma ego a je cely rad,ze on ovlada situaciu a moze ma takto deptat,no neuvedomuje si,ze najviac ublizuje nasej dcere...Uz si aj niekedy predstavujem,ze budem byvat zasa v tej istej dedine a ze uz aj ked nic sudne nevyriesim,ze stavujem na to,ze moja dcera nejak uz sama utecie ku mne,ked budeme byvat blizko seba zo skoly,alebo ja neviem,ako to bude...Mate niekto podobnu skusenost,viete mi poradit co dalej robit ? Najst si lepsieho pravnika,da sa nejak aj ziadat o zmenu kolizneho opatrovnika,je to vobec mozne ? Dakujem pekne...

pribinak
27. apr 2016

Podstatna otazka: kolko rokov ma dcera? To je dost podstatny detail. Si s nou v pravidelnom kontakte?

dominika1217
autor
27. apr 2016

ano,v pravidelnom,kazdy druhy vikend,navstevuje prvy rocik ZS.Teraz posledny vikend co som ju mala som bola prekvapena,mi ju dal ex od stvrtku,cize bola u mna az do pondelka,kedy som ju zaviedla do skoly a este aj zo skoly bola u mna,kedze mala viac toho a chcela som vediet,co si odo mna chce zobrat domov a povedala mi ona sama od seba,ze este domov nechce ist a ze ci este niekedy sa to stane,ze bude moct takto dlhsie u mna byt... ☹ Proste je mu ide o to,aby mi urobil napriek,ja uz neviem,vsak mne je jedno,nech ju ma na papieri kto chce,aj on nadalej,len ao normalni ludia sa dohodnut,ze pojde ku mne,ked bude chciet,ani sa nehadam,ide prec,chce si zalozit rodinu,tak aj na sude som povedala,ze mne to je jedno,ze ja sa prestahujem tam kde on,ze uz aj pred sudom som o nejake dva byty volala a ta kolizna zasa na mna vyskocila,ze pani xxx,to je cisto hypoteticke ci sa vy prestahujete a ja na nu,tak isto,ako je aj u neho cisto hypoteticke,ci sa prestahuje,tiez sa nicim nepreukazal,ze tam uz byva....

pribinak
27. apr 2016

@dominika1217 hm, na vypoved pred sudom je este mala, ale ta tvoja pravnicka by mohla navrhnut rozsireny styk, lebo ak sa stretavate pravidelne, riadne plnis svoju vyzivovaciu povinnost, zlepsili sa tvoje pomery co sa tyka byvania a si riadne zamestnana, tak by sa ten styk mohol trochu upravit v tvoj prospech
Ale vies, toto je beh na dlhe trate.

dominika1217
autor
27. apr 2016

sud uz prebehol a on silou mocou,ze nesuhlasi,tak som dosiahla akurat prazdniny,svatky,co mi ju daval,cize som nevyriesila nic.chcela som cez pracovne dni...Uz som kadejako isla aj na tu koliznu,ze co take nenormalne chcem,ze je bezne,ze deti sa idu po skole hrat k spoluziacke,k susede,ale ku mne nie,lebo je to zevraj pre nu sok,aj ked pritom mame super vztah,volavame si a chcela by ku mne chodit a ja budem byvat v tej istej dedine a mam sa tvarit,ze ju nepoznam,ked ju stretnem,iba kazdy druhy vikend,vsak to je pritiahnute za vlasy...a ked sa to vazne stane,ze ju stretnem niekde vonku sa hrat a povie,ze chce ist ku mne,tak jej mam co povedat,ze nemozem az o tyzden v piatok ???

pribinak
27. apr 2016

Preco tvoja pravnicka nenavrhne psychologicku? Zeby pokecala s dievcatkom ako si ona toto cele predstavuje a urobit nejaky kompromis

Nechcem rypat a ani sa zbytocne pytat, ale velmi dolezity je fakt, ze preco bolo dieta zverene otcovi. U nas je to stale dost raritne, zrejme pre tento dovod kolizna nesuhlasi, chce asi viac casu, aby si sa osvedcila

dominika1217
autor
27. apr 2016

toto som tu nechcela vytahovat,ale zili sme spolu u jeho rodicov a moj ex si nasiel priatelku v tom istom zavode,kde on pracuje,no a so mnou sa rozisiel a ja som potom odisla prec 70km,lebo v tom case u nas najek prace nebolo a este takej aby som popri nej si vladala platit byvanie a vyzivne a k mojim rodicom by som nemohla ist,nemame tam ani teplu vodu a ani izbu,kde by sme boli,ja sa nechcem vyhovarat,ale vazne som nevedela,v tej dobe,kde sa ja sama podejem,nie to este s malou. A ani by som nepovedala,ze to je dovod,ze preco mi ju nechcu dat na dlhsie,skor si myslim,aj aj co mi pravnicka povedala,ze u nas v nasom regione,je este tato forma upravy ako striedava starostlivost tabu a kolizna ma mozno cca aj 60rokov a ta este aj po sude ziapala,ze mi dvaja sme jej ukradnuti ako rodicia a ze jej ide o dieta a ze ona nikdy v ziadnom pripade nebude suhlasit so striedavou a ani v pracovne dni aby chodila ku mne,ze sa mam spamatat,ze to dieta je ako turista,pohadzovane,ze ti rodicia sa hadaju,tento pulovrik som kupil ja,tento maminka...a pritom ja vo vsetkom ustupujem,dokonca ma aj u mna vsetko potrebne oblecenie a nepojde ako turista,tak isto pojde zo skoly iba s ruksakom jednym,ako k otcovi.Ja som sa jej to kadejako snazila vysvetlit,ze kolke matky robia na smeny,chlapa maju na tyzdnovke a dieta pobalia ku starej mame,ked ma ona napr poobednu aj s vecami,vtedy nie je to dieta turista.Vsak v dnesnej dobe si nemoze clovek povedat,len tak,ze do roboty nepojde a kadejako sa to riesi s detmi...proste oni,ze su tu este taki konzervativni,ze ziadne rozsirene styky,ani striedava.Jedine co mi este pravnicka poradila,je ziadat tu striedavu,neustupit a ked to u nas neprejde,poslat odvolanie a uz to pojde na krajsky sud do Ziliny.A aj urcia sudneho znalca,lenze to mozu byt tahanice aj na rok a za ten rok bude on taky urazeny,ze to dalej riesim,ze este schvalne mi ju bude davat co najmenej.Alebo cakat,ze nejako raz povoli a ak budu aj ten dom stavat,nebudu mat na nu tolko casu a este budu radi,ze ju mozu dat ku mne.Ja uz hocijako rozmyslam,alebo ze vazne ujde za mnou,alebo ja neviem...

mondolina
27. apr 2016

@dominika1217
Drzim palce, na mna posobis ako inteligentna zena, prajem vsetko dobre 🙂

dominika1217
autor
27. apr 2016

mondolina, dakujem pekne,nenaplacem nic,musim ist dalej a hlavne zistit,ci sa ide ozaj stahovat a pojdem aj ja zasa tam,kde on a znovu podam navrh...

pribinak
27. apr 2016

@dominika1217 neviem, ale podla mna ma vačšiu šancu rozšírený styk ako striedavka

sueevelynkaotec
27. apr 2016

Skúste osloviť mediátorov.Snažia sa o mimosúdnu dohodu a sú podstatne lacnejší než právnici.

dominika1217
autor
27. apr 2016

sueevelynkaotec,dakujem,vyskusam aj to,uz som aj zistila,ze ide tam mat byt 2izbovy,kde sa stahuje,cize mne to tak vychadza,ze on s priatelkou budu v obyvacke a jej dve deti a moja dcera v jednej izbe,tak som este zvedava ako moja dcera tento sok zvladne.Ked so mnou podla koliznej kvoli soku nemoze byt.Este ked som tej koliznej povedala,ze ako to bude a ci to moja dcera zvladne,ked bude s nimi byvat,mi na to povedala,ze vsak pockajte,ked nastupi do skoly a ze mozno v decembry este budeme riesit,ze ju dame Vam do osobnej starostlivoti.Aha,takze ked mi znicia dceru a nebude tam nadsena,uz budem dobra aj ja v tom pripade,to je teda pristup...

pribinak
27. apr 2016

Nic v zlom, ale toto je zly argument, nie je nic výnimočne, ze 5 člena rodina býva v 2izb byte
Ty musis ist s argumentom, ze mas pre nu viac priestoru, mozno len izbu kde budete vy 2, viac súkromia.
Nemusi sa stat, ze dcera utrpí sok, vies, aby si si sama sebe nevypalila rybník s takýmito argumentami

sueevelynkaotec
27. apr 2016

Na tému kolíznych opatrovníčok je zbytočne sa vyjadrovať.Navštívte detského psychológa a nechajte si vypracovať odborný posudok na dcérku Je už vo veku keď vie vyjadriť svoj názor.Držím Vám palce. A striedavú.Bez váhania.

pribinak
27. apr 2016

@sueevelynkaotec lenže navrh na vypracovanie posudku od psychologicky musi dat bud sudkxna, alebo kolízna opatrovníka ci právny zástupca
Urcite nie len tak matka, to by bolo ohodnotené tak, ze mozno skaza nejakou známou psychologickou a ta jej napisala pozitívny posúdok
Inak, dieta ma 6 rokov, takze ten nazor je taky všelijaký

sueevelynkaotec
27. apr 2016

Poznáte zákon,ktorý vám zakazuje nechať si vypracovať posudok u psychológa.Ja nie .Maximálne ho može druhá strana na súde napadnúť že je neobjektívny.A čo sa týka veku dieťaťa ,myslím si že dokáže rozoznať dobro a zlo,že vie vyjariť svoj názor ako ľúbi svojich rodičov a že chce so svojou mamou tráviť viac času.

pribinak
27. apr 2016

@sueevelynkaotec takouto akciou, ze si da sama vypracovať nejaky posudok od nejakej psychologicky bude mst jediný účinok - poštve proti sebe este viac kolíznu a dupľom sudkyňu
Bude tam za hlupanu, lebo takyto posudok je uz vopred neobjektívny !!!

sueevelynkaotec
28. apr 2016

OK

maminuska
28. apr 2016

@dominika1217 v každom prípade ja to len napíšem aby si v žiadnom prípade to nevzdávala. Ak nie si patologický rodič, tak máš právo na to aby si trávila čas so svojou dcérou .
Ja absolútne neschvaľujem aby ani jedna strana či otec alebo matka bránili v tom aby sa druhý rodič stretával s deťmi , samozrejme pri zachovaní určitej normálnosti , bez šikany a dodržiavaní vopred určených pravidiel .

rodinapre
28. apr 2016

dominika1217 ...... za seba ti môžem len toľko povedať , zmeniť advokátku - advokáta. Ja som bol na tom ešte horšie a keď som vymenil advokáta , tak malého mám 10 dni mesačne a to som bol v štádiu , že my ho vôbec nechceli dávať , využili formulku ,neobmedzený styk po dohode a to je , ako druhá strana uzná za vhodné 🙂 , ja chápem , že bude problém finančný , ale treba sa za každú cenu do toho pustiť , ak to nejde po dobrom , tak treba byť ..... Nie je advokát , ako advokát !!! držím palce

dominika1217
autor
29. apr 2016

V navrhu som v prvom rade ziadala striedavu starostlivost.No na pojednavani to moja pravnicka pozmenila na rozsireny styk,ze ten skor vybojujeme a ze budem uz o krok vpred a ze uz kolizna nebude moct argumentovat tym,ked si napr o rok podam znovu navrh,ze nie je na mna zvyknuta a ze by to bolo naraz vela,pre nu byt u mna tyzden.No ex bol proti,takze som nevyriesila nic,lebo cez sviatky a prazdniny mi ju daval,akurat po dohode,teraz to mam aj na papieri. Ziadala som dva pracovne dni s nou byt kazdy neparny tyzden naviac. Myslim,ze to,ze ide byvat s priatelkou ako argument je,ja viem,ze rodiny ziju hocijako a nema kazdy penazi na rozdavanie,no rozdiel je,ked su to vlastni rodicia a vlastni surodenci.A kolizna argumentuje,tym,ze by bol sok zrazu so mnou byt tyzden a nebude pre nu sok byt s jeho priatelkou,s ktorou nebyva,a moja dcera ju vidi mozno dva razy do mesiaca a nie je to ani jej mama...A myslim si,ze je trochu divne,aby byvala s jej synom v pubertalnom veku,cca 11 rocnym,s jej dcerou a moja dcera. Je jedinacik a tym nechcem povedat,ze sa nevie podelit,je rozmaznana,ale je zvyknuta uz na taky rezim,ze ma svoj klud,svoje sukromie a svoj kutik,kde ma pokoj.Takze myslim,ze pre nu to bude urcite sok a velky. A u mna nepocitujem,ze ked je dlhsie u mna,ze by tu nemohla vydrzat,vcera mi ex volal,je to sice vynimocne,ale aj za to som rada,ci si ju nemozem zobrat uz od stvrtku,ze ide v piatok k lekarovi a to uz byva je skoro 5 dni u mna a vzdy ked ide domov sa vyjadri,ze by este u mna chcela ostat...

rodinapre
29. apr 2016

dominika1217 , môžem iba toľko napísať , že rozmýšľaš a píšeš rozumne.Treba tvrdo zakročiť aj voči premúdrenej kolíznej. Mám dojem , že buď nadržiava z nejakého dôvodu tvojmu ex , alebo je tam ešte niečo.V tom ti naozaj pomôže iba veľmi dobrý advokát. Ten už v tomto prípade nemá byť slušný , ale naopak drzí , arogantný , ktorý sa s ničím nehrá , lebo po dobrom sa niekedy nedá.Ja som mal slušného dobrého advokáta a uspel som , až keď som vymenil za slušne napíšem... za priebojnejšieho resp. priebojnejšiu !!! Po dobrom a so slušnosťou to niekedy naozaj nejde. pekný deň

sueevelynkaotec
29. apr 2016

Váš bývalý je ale IQ obmedzený.Zo striedavou starostlivosťou nesúhlasí ale kaď to potrebuje a vyhovuje mu to tak Vám zavolá aby ste si vzala dcérku k sebe.Chce si z Vás urobiť opatrovateľku Vašej vlastnej dcérky? Všetky tieto argumenty a skutočnosti použite na súde.Takého to otca by bolo najlepšie vystreliť na mars.

dominika1217
autor
2. máj 2016

rodinapre,to ano,len ako toho spravneho pravnika najst ? Tym ze vkrocim do kancelarie to nezistim.A vobec neviem ako postupovat dalej,ci ostat este sem do septembra,neunahlovat sa so stahovanim.Ci nie je lepsie to riesit az potom,ak naozaj nastupi moja dcera tam do skoly a prestahujem sa potom...chcem ist riadne do toho a verim tomu,ze to bude mat zasa ta ista kolizna na starosti,len,ked podam nejaku staznost na nu,ze je zaujata,nerozhnevam si este viac sud,kedze viem,ze vacsinou sud pritakava prave koliznym opatrovnikom.Urobila som chybu,ze som pristupila na rodicovsku dohodu,ktorou som v mojom pripade nic nevyriesila a in zasa odchadzal s usmevom ako so mnou vybabral.A ja som uz bola tak rozhodnuta,ze sa odvolam a islo by to na krajsky sud do Ziliny.My sme taky okres a celkovo este konzervativny co sa tyka striedavej,neviem ani aka je statistika a kolko deti tu bolo do takej starostlivosti zverenych.Ale ja uz fakt robim aj nemozne,som ochotna sa zasa prestahovat do tej istej obce,cize bude navstevovat tu istu skolu,aj vsetko,byvat budem povedzme od nej 3 km a co sa mam tvarit,ze ju nepoznam,ked ju stretnem,iba kazdy neparny vikend ? Ach jaj,stale som myslienkami pri tom a neviem,co vymysliet... 😖 😒

rodinapre
2. máj 2016

dominika1217 , dobrého advokáta skôr nájdeš iba na odporučenie.Skús sa tu aj na fóre opýtať báb , ktoré sú z tvojho kraja , či nepoznajú dobrého advokáta alebo advokátku. Dobrého znamená , nie milučkého , ktorý je prívetivý , ale ty asi budeš potrebovať drzého advokáta v zmysle , ktorý bude chcieť za každú cenu zvíťaziť , aj keď bude denne obvolávať úrady , dávať sťažnosti atd. Inak to nejde niekedy. Mám to odskúšané , nápišem ti do súkromnej správy čo mám na mysli., pekný deň