Súd na určenie priezviska

kacena9988
2. mar 2017

Ahoj, som tehotna uz v poslednom mesiaci. Zijem sama s dcerkou ktorej otecko (moj manzel) umrel ale pouzivame spolocne priezvisko. Otec dietatka co cakam teraz nam nechce poskytnut byvanie a ani sa oficialne k nam nastahovat, myslim tym aj spolocna adresa. Takze niesme spolu a budem vychovavat deti sama. Len sa nevieme dohodnut na priezvisku pre dieta. On chce po sebe lebo je otec a ja chcem po sebe priezvisko lebo cela starostlivost zostava na mne. Neviem ako postupovat, treba nieco aj tak nahlasit na matrike a ako postupivat po porode ked urcite nebude suhlasit ani po narodeni. Mmate tu prosim niekto podobnu skusenost a ako to moze dopadnut? Mam sancu na priezvisko po mne ked to pojde cez sud? Dakujem

sissy27
2. mar 2017

@kacena9988 keďže nie ste manželia tak dieťa bude mať automaticky tvoje priezvisko... A teda nič v zlom, ale načo sa trhá aby malo dieťa jeho priezvisko, keď starať sa oň očividne nehodlá??
Otcovstvo buď uzná dobrovoľne na matrike alebo si to vyriešiš celkom rýchlo súdnou cestou.

micka81
2. mar 2017

Ak nie ste zosobaseni, musis do porodnice priniest potvrdenie z matriky o otcovstve, ktore podpisujes ty a hlavne otec dietata... Iba vtedy daju priezvisko po otcovi. Tak mi z toho logicky vyplyva ze ak toto potvrdenie nedodas, daju dietatu automaticky meno po tebe...
Ja som to potvrdenie dodala ale nastala nejaka chybicka a malej v porodnici pisali moje priezvisko a az na matrike som riesila ze ma mat po priatelovi...
Ale mozem sa mylit.

kacena9988
autor
2. mar 2017

Tak zatial ma v plane platit a chodit ale tiez neviem do kedy mu to vydrzi. Ja mu branit tiez nebudem a prisposobim sa mu aj s casom ale to su uz len navstevy, cela starostlivost a aj adresa bude pri nas. Tak aspon na zaciatok bude mat priezvisko po mne. Dakujem krasne a neviete ako v takomto pripade rozhoduje sud? Lebo ten teda urcite bude, trva na priezvisku. Aku mam sancu?

havana_frost
2. mar 2017

Ak sa nezhodnete na priezvisku, určí ho súd. To isté platí aj o prvom mene. Otec /vo vašom prípade určený súhlasným vyhlásením na matrike/ musí súhlasiť aj s menom, aj s priezviskom. Akú máš šancu na tvoje neviem, nemám skúsenosť, ale logika hovorí, že keďže dieťa bude s tebou a u teba, tak skôr to vidím na tvoje priezvisko ako otcove. A tiež sa mi to zdá ako lepšia verzia.

evitka83
2. mar 2017

@kacena9988 ziaden sud, pokial nie si vydata, meno a priezvisko urcujes ty. Bodka

havana_frost
2. mar 2017

@evitka83 To nie je pravda. Ak je legálny otec, musí súhlasiť.

kacena9988
autor
2. mar 2017

Tak dufam ze bude naozaj po mne. Dakujem velmi pekne, trosku ste ma upokojili. On sa stale odvolava na to ze mam priezvisko po mojom zosnulom manzelovi ze to mi sud nedovoli ale menit priezvisko co som mala si tiez nechcem lebo dcerka by zase mala ine,,,

alex49
2. mar 2017

ak sa nedohodnete inak, tak automaticky má dieťa priezvisko po matke

slavka030
2. mar 2017

Ak nedáš v pôrodnici papier kde ste obaja podpísaní- tuším prehlásenie o priezvisku alebo o otcovstve, bude mať dieťa tvoje priezvisko a tiež automaticky aj trvalý pobyt. Ty to určite nemen a jeho reči sa neboj typu súd. Ak bude súd, budeš to riešiť potom. Teraz vyskakuje a ktovie čo bude potom, ci si vôbec na drobca spomenie.

evitka83
3. mar 2017

@havana_frost nemusi pokial nie je manzel. Over si to u pravnika, alebo na matrike. Ja som sa na to pytala, kedze nie som vydata a tiez som rozmyslala co s priezviskom.

evittam
3. mar 2017

@havana_frost Ak na matrike nespisu prehlasenie o mene dietata tak v porodnici davsju meno po matke. My sme to pri prvom synovi spravili az po narodeni a v porodnici mal meno po mne. Nikto nic neriesil.😉

vroni
3. mar 2017

Ja by som o jeho priezvisku ani neuvazovala. V porodnici by som nahlasila meno i priezvisko dietata, prehlasenie o otcovstve na matrike spravila az po porode (to si moze hvizdat s menom i priezviskom). Proste chlap, ktory sa evidentne nechce starat o mna ani o dieta (chodenie na navstevu nie je starostlivost o dieta) nema nijaky narok narokovat si na priezvisko dietata (a to mam dve deti, ktore maju otcovo priezvisko)

sissy27
3. mar 2017

@havana_frost my sme dávali dopisovať otca do RL až po pôrode a absolútne nikoho nezaujímal jeho súhlas alebo nesúhlas s menom a priezviskom dcéry, podpisoval len vyhlásenie o otcovstve.
@kacena9988 nie je absolútne žiaden dôvod, aby dieťa malo jeho priezvisko - čím chce argumentovať?? nežijeme v spoločnej domácnosti, o dieťa sa viac nestarám ako starám, tak chcem, aby malo moje priezvisko?? a susedovmu synovi, ktorého stretáva 2x denne vo výťahu, nechce náhodou tiež nanútiť svoje priezvisko?? tvoje dieťa nebude mať priezvisko po tvojom zosnulom manželovi, ale po tebe, veď ty si to priezvisko pri sobáši prijala za svoje...
a žiadne také, že on má zatiaľ v pláne platiť a chodiť za dieťaťom, toto si ošetri súdnou cestou a čím skôr - žiadaj zverenie dieťaťa do svojej starostlivosti, výživné a úpravu styku otca s dieťaťom... lebo teraz má v pláne, ale podľa toho čo píšeš, tak veľmi rýchlo sa začne stavať na zadné a potom len budeš čakať mesiace na súd a vyplatenie výživného... a asi sa môžeme staviť, že použije argument "nemá moje priezvisko tak nie som povinný platiť"...

shia
3. mar 2017

prepac, ale nazor cloveka, ktory mi spravi dieta a potom sa nechce o nas starat/byvat spolu, by ma ani trochu nezaujimal...sprav len tak, ako chces ty, ked sa k tomu takto nezodpovedne stavia uz teraz, potom to bude len horsie a lutovala by si to. Sprav si len a len podla seba. Priezvisko nemas dovod davat po nom, kedze nie ste zobrati.

kacena9988
autor
3. mar 2017

Zienky dakujem Vam krasne 😉😉