Súhlasíte, aby sociálni pracovníci mali právo vstupovať do obydlí aj bez povolenia občanov?

digysa
13. aug 2013

Je to skutocne tazka a zlozita situacia. V dnesnej dobe velmi zavazna tema- Socialni Pracovnici vs. Rodicia. Citam hrozostrasne clanky a vidam este hrozostrasnejsie videa (uz som sa zatala, ze to pozerat nebudem- nemozem) Prave preto ma zaujima vas nazor na tuto otazku. Zacina sa to tu zaostrovat aj na Slovensku (juvenilna justicia)

Kludne mozete svoju odpoved opisat aj rozsiahlesiej, ale na zaciatku vlozte jednu z tychto odpovedi (A, B, C)

A- Nie, nesúhlasím, zásadne to obmedzuje osobnú slobodu.
Tiež hrozí, že sa sociálni pracovníci budú dopúšťať svojvôle najmä pokiaľ ide o odoberanie deti

B- Áno, súhlasím, aby mali takéto právo, je potrebné ochrániť deti pred rodičmi

C- Nemam deti, Neviem sa vyjadriť.

xlucia
13. aug 2013

rozhodne nesuhlasim

fiffinkaa
13. aug 2013

B
súhlasím presne pre to čo si napísala, ochrana detí pred rodičmi, týranie detí, poškodzovanie, nezabezpečovanie nevyhnutých životných potrieb..atd

medovka14
13. aug 2013

B, tiez suhlasim

simonka1304
13. aug 2013

A-NESUHLASIM

mima4
13. aug 2013

Ja suhlasim, pretoze zivot a zdravie dietatka je dolezitejsie ako sukromie ludi, hlavne ak sa zabrani hrozostrasnym pripadom, kedy po rokoch nasli utyrane deticky...

katecameron
13. aug 2013

A len Aby to niekto nezneuzíval este stastie ze ja mam uz velke deti ktore si vedia vydobit svoje

vefi89
14. aug 2013

B .. ja som mala sociálku na kontrole dva roky do zadu. nebolo to nič drzé, nič mimo medzí, ten pán sa opýtal, či môže nazrieť do izbičky, lebo musí overiť, či má svoju postieľku a aspoň jednu hračku. bolo to zrovna ráno, ešte som nestihla popratať veci, takže dosť "mrdník". ale sám povedal, že to nie je o tom, ako to je doma naleštené, ale o tom, či vyhovuje prostredie z hyg. hladiska. takže ja som kľudne za. nevidím dôvod, prečo by mi mali dieťa zobrať, tu nie je systém ako v UK

barcelona94901
14. aug 2013

suhlasím s tým,aby si robili svoju prácu poctivo a skutočne tam,kde treba a predišlo by sa mnohému trápeniu a bolesti detí ,bohužiaľ realita je často aj iná 😠

jajka71
14. aug 2013

takto, aj ja pracujem na podobnej pozicii ako socialni pracovnici, no nie pre stat /upsvar/ ale v tretom sektore, a je pravda, ze som niekolko krat kontaktovala upsvar, lebo nie vsetky deti maju starostlivych rodicov, podmienky na zivot /alkoholizmus, ine zavislosti, tyranie, zanedbavanie..../, ale musim povedat, ze vela zavisi od cloveka - pracovnika upsvaru, su take pracovnicky/ci, ktori su velmi prisny a maju velmi jasnu predstavu o tom, ako to v rodine ma vyzerat, a kto sa vymyka ich "normalu" ma smolu, no su aj take pracovnicky, s ktorymi sa dalo dohodnut a riesili len to, co bolo pre rodinu nevyhnutne a dnes tie deti sa maju ovela lepsie ako pred tym,
vidim to ako "socialna pracovnicka" tak, ze ten zakon ma byt postaveny tak preto, ze sa pracovnici uradov prace a ich nadriadeni boja, ze je viac "Luciek" /pripad toho dievcatka, ktore bolu utyrane a zomrelo v domacnosti matky a jeho mrtvolka bola niekolko rokov v izbe bytu bez toho, aby o tom niekto co i len tusil/, otazka znie, ze ci sa tymto neublizi rodicom, ktori nesplnaju prestavy pracovnikov o "normalnej rodine"
z mojho pohladu by to trebalo jasne a jednoznacne urcit kde a za akych podmienok ano, a kde za akych podmienok nie, ist do domacnosti rodiny, kde je vazne podozrenie na nejaku zalezitost je jedna vec, ale zobrat dieta bez potvrdenia urcitych zavaznych skutocnosti je uplne nieco ine, ci?

seraa
14. aug 2013

no zalezi na tom o co pojde a ci sa to nakoniec nebude zneuzivat ako v inych krajnach
zobratie dietata skoro bez dovodu a adopcie bohatym nestastnym bezdetnym parom co si za to zaplatia velke peniaze
ale taka kontrola urcite nie je na skodu v dnesnej dobe
ale zase no doteraz tych niekolko tisice rokov sme prezili bez toho
chranit deti pred rodicmy? to kde sme sa dostali uz....
a prepacte za drzu otazku, ale budud sa deti ododberat len "bielym" parom alebo sa budu robit poriadky aj u romoch?
hm ale tam neni vysoka poziadavka odopcie takze to asi sa bude riesit len so slovakmi...
nas stat nas okrada o peniaze a teraz bude este aj o deti
takato vec nebude fungovat dobre v skorumpovanom state
ako vidite neviem odpovedat na tuto otazku lebo zase alkoholici v rodine je na slovensku na dennom poriadku

klincek
14. aug 2013

A-nesuhlasim
urcite nie bez "papiera," ktory by ich na to opravnoval. prekaza mi to nielen z ludskeho hladiska, ale aj z pravneho-stat mi predsa v ustave zarucuje nedotknutelnost obydlia ako zakladne ludske pravo. som povinna strpiet vstup cudzich osob v zakonom stanovenych pripadoch, ale urcite nie len na zaklade toho, ze sa niekto zle vyspi a pojde riesit, ci "spravne" vychovavam deti.

v pripade ohrozenia zivota ci zdravia dietata sud rozhoduje o potrebnych krokoch do 24 hodin. a pokial je k dianiu v byte privolana policia, a ta ma dovod domnievat sa, ze k ohrozeniu zivota ci zdravia dochadza, ma pravo zasiahnut ihned (aj rozbit dvere-a dalej konat podla potreby..). takze legalne riesenie osudov tyranych deti existuje, a "prva pomoc" ani netrva tak dlho, ako si vacsina ludi mysli (samozrejme, vela zavisi od ludi, ktori to maju v kompetencii). len sa musi najst aj niekto, kto podozrenie z tyrania alebo samotne tyranie oznami, a to uz si vacsina ludi rozmysli..

bonaquaba
14. aug 2013

A ABSOLUTNE NESUHLASIM A my mamicky by sme mali zacat bojovat za svoje prava aby deti nam neboli odobrate len preto ze mojmu susedovi sa moje dieta paci a chce ho mat v pestunskej starostlivosti tu totiz nejde oto ze dieta zoberu nejakej socialnej rodine (to potom Lunik a podobne komunity ani neexistovali) ale zdravo fungujucej rodine ktora sa normalne a zodpovedne stara o svoje deti v zahranici je najnovsi trend odoberania deti hlavne cudzincom ak ta ktora krajina ma podpisanu zmluvu s nasou krajinou o adopcii momentalne niektore krajiny chcu rokovat s nasou aby bola adopcia povolena co v praxi pre nas bude znamenat ze prides do zahranicia s malym dietatom a pobudnes tam dlhsiu dobu respektive sa tam rozhodnes zit,tak automaticky budes zaradena do systemu, v ktorom ti kedykolvek za cokovlvek odoberu dieta len preto ze co je u nas normalne je pre nich tabu a zakazane a hlavne je to podporovane statom a ty uz s tym nic nespravis
NIEktore krajiny z idu tvrdo potom aby aj nase deti mohli adoptovat a preto si myslim ze by sme mali aj my nieco zacat robit aby takato zmluva nebola nikdy podpsiana so ziadnoumkrajinou a aby sme mali pravo na pokojny normalny rodinny zivot a tesisli sa zo svojich deti a necakali kedy ti aka socialna pracovnicka pride zaklopat na dvere a odobrat deti

lujza123
14. aug 2013

Neviem...skor sa priklanam k B ale len v urcitych pripadoch a naozaj vaznom ohrozeni dietata

Cize pokial by bolo dovodne podozrenie ze dieta je naozaj tyrane a zanedbavane tak ano mali by konat, na druhu stranu by sa toto nemalo tykat ludi ktory inym pridu len jednoducho cudny. Napriklad su az prilis nabozny alebo aleternativny (napriklad vegeteriani ktory ziju za dedinou v drevenici a nemaju TV)

dejka77
15. aug 2013

Na tuto otazku sa neda odpovedat. Ak je dieta naozaj tyrane tak by mali mat pravo vstupit bez povolenia/ohlasenia. Ale co v pripade, ze je to vsetko vymyslene len za ucelom odobratia deti?

kaktusik007
15. aug 2013

A - absolutne nesuhlasim.

nedotknutelnost mojho obydlia je moje ustavne pravo a kde by sme boli, ak by si nejaky socialny pracovnik chcel ku mne vstupit do bytu...

@klincek to napisala velmi spravne - nik nebrani tomu socialnemu pracovnikovi aby zavolal policajtov a ti nech mi kludne rozbiju dvere, ak budu mat pocit, ze moje deti su v ohrozeni zivota - ale inak, to ako kde by sme boli???

ze tu bola LUCKA??? ako pardon - ale toto ma maslo na hlave aj obvodna lekarka!!!! ved kazde jedno dieta ma pediatra, ktory je povinny si ho volat na pravidelne lekarske prehliadky.... To ako dieta mi nechodi niekolko rokov do ambulancie a ja som spokojna, ze zan beriem par eur mesacne???
A rovnako susedia - to sme uz tak nevsimavy voci sebe, ze ani netusime, ze suseda odvedla ma tri deti??? A nie dve???

A pre taketo brutalne zanedbanie niekoho roboty ja mam doplatit a dopustit, aby sa mi do bytu niekto dostal iba preto, ze je socialny pracovnik????

NIKDY!!!!

heleninamama
16. aug 2013

B - Dieťa má právo na ochranu aj podľa Ústavy, podľa Deklarácie práv detí... ale toto všetko nestačí, takže som za každú zmenu v tejto oblasti. Sotva u nás niekto odoberie dieťa normálnej fungujúcej rodine - o tom zmena nie je. Rovnako nie je o tom, že sociálni pracovníci vpadnú hocikomu hocikedy do bytu a budú robiť bordel. O odobraní dieťaťa rodičom može u nás rozhodnúť jedine súd na základe dokazov.
Rovnako nemyslím, že na deti zo Slovenska čakajú davy bohatých bezdetných zahraničných párov /Aj keď pre mnohé deti by to bola výhra/ Nápad, že sused udá suseda, aby získal jeho dieťa do pestúnskej starostlivosti ma rozosmial, to snáď ani nemože byť napísané vážne...
Vďaka Bohu za každého človeka, ktorý má odvahu a srdce prijať cudzie dieťa, ale naozaj ich nestoja v rade tisíce...
Myslieť si, že ak sa ja o dieťa vzorne starám, robí tak každý rodič je blud. Spoliehať sa na susedov, že si niečo všimnú je optimistické, ale nereálne. Rovnako ako učiteľ, lekár... každý žije svoj život, rieši svoje problémy, zatvára dvere, nikto nechce byť ten, čo otvorene ukáže prstom, to je naša mentalita... Týranie sa netýka len detí na Luníku, ako niektoré píšu, to je len špička ľadovca.
Aj na získanie vodičského preukazu musíte preukázať určitú zručnosť, pri adopcii si Vás preveria z každej strany a musíte absolvovať prípravu, ale dieťa v porodnici odovzdajú hocikomu - nezrelým jedincom, bezdomovcom, feťákom, hlupákom, psychopatickým inteligentom... nie je tu ŽIADNA kontrola. A dieťa nie je majetok, ako si myslie mnohé matky aj tu na MK - som alergická na hlášku: "je to moje dieťa a teda si s ním možem robiť čo chcem a len ja budem rozhodovať o jeho živote" - aj keby som mu ten život zničil/a. A možne práve takýto Damoklov meč prinúti niektorých rodičov správať sa k dieťaťu ako k človeku.

tara
26. aug 2013

NIE, razne nesuhlasim. nase zakony su zatial postavene spravne a kontroly sa vykonavaju, takze socilani pracovnici vedia zistit, ked dostanu nejake hlasenie, ci je dieta v ohrozeni alebo nie. novy zakon vsak prinasa obrovsku mieru manipulacie a vobec nebude ochranovat deti. ako maju v norsku prijaty zakon, ze dieta je majetkom statu!!!!!!!!! ved to je chore. dieta nie je nikoho majetkom, rodicia su zan zodpovedni a jedine oni maju pravo starat sa o svoje dieta! je to obrovsky hnusny biznis, ktory ak tento stat dovoli, tak to bude to najhorsie co moze prijat. deti budu odvazane do cudzich statov, nikto nikdy nezisti, kde skoncili a co sa s nimi deje. nikdy by som to nedopustilia, moje dieta nadovsetko milujem a pre mna to najcennejsie co v zivote mam!

zukna
31. aug 2013

NESUHLASIM...su ine sposoby ako si overit ci je alebo nie je dieta tyrane...skola, lekar, susedia...nemaju pravo bez mojho dovolenia vstupovat mi do vlastneho bytu...ved naco mame sudy???...nech vyda sudca v pripade vazneho podozrenia z tyrania dietata sudny prikaz na vtup do bytu...

vroni
31. aug 2013

A. Dieta patri do rodiny - idealne vlastnej, nie je majetok statu, aby o nom rozhodovala statna institucia "pre jeho vlastne dobro"
A davam do pozornosti, ako "vhodne" rozhoduju socialni pracovnici uz dnes. http://www.sme.sk/c/6916380/za-19-rokov-ho-zavr...

nazorotca
18. feb 2014

ad sociálne kurátorky - mám s nimi svoje osobné skúsenosti, rozvoda opatrovníctvo, žiaľ, tá " naša" to bola pekne vyšitá pred penziou, a ešte k tomu taká reálne " praktická", neuveriteľne zaneprázdnená, počas prac. doby bežne v meste na nákupoch, vkuse sa sťažovala na nízky plat, záľahu práce, nedostatočné priestory, množstvo agendy, blbcov nadriadených a o druhej poobede už nič, lebo..šichta, na návstevu doma ? nemala nikdy čas ani raz počas celého procesu(!) " musel " som ju strčiť do auta a priviezť domov, aby čosi videla..., deti? tie mala hlboko u zádele 😀
k otázke: ak takáto , žiaľ väčšina, má prísť na " vynútenú" návštevu, tak nie som doma 😀, zákon , byť sebelepší, nemá zmysel....