Úprava styku otca s 5 ročným dieťaťom

sandrusa2803
14. nov 2015

Ahojte mamičky.Chcem sa poradiť,aj vykecať...mám problém s bývalím priateľom,ktorý mi od rozchodu robí len problémi.Máme spolu dieťa (dcérka má 5 rokov).Ja som už vydatá a mám s manželom druhé dieťa.S bývalím sa to ťahá od nášho rozchodu,výčitky,šikana,každoročné súdy...ani teraz to nieje výnimka.S bývalím mám totižto nezhody,povedal mi,že podal návrh na úpravu styku s dcérou,lebo ja mu malú odopieram a že sa somňou nedá dohodnúť.Lenže pravda je takáto.Keď mal málu mať,či to boli prázdniny,víkendy,zakaždým dal malú svojmu otcovu,ktorý dcérku úprimne lúbi.Takisto väčšinou ztoho čo dcérka išla na víkend preč,som sa dohovárala s jeho otcom,ktorý pre dcérku prišiel a tak isto mi ju aj priniesol.Sním som sa aj dohadovala kedy si môže pre ňu prísť,kedy priniesť.Sním som problémi nemala.Lenže s jeho synom áno.Teraz strúha veľkého otca a chudáčika ale smutné natom je,že koľko krát si malú nezobral,lebo mal iný program,alebo nemal na naftu,alebo chcel aby som mu s mojím manželom málu priniesla.Toto leto dokonca mal mať malú 10 dní a ztoho ju mal asi len 2,dcéra bola s jeho rodičmi na chate a on bol doma.Minulú zimu napríklad nejavil záujem o dcéru,5 mesiacov si ju nepýtal,iba jeho otec a dcéra bola len u nich.No vedela by som veľa toho napísať.Teraz,keď boli jesenné prázdniny,tak sme mali potyčku,lebo mu vadilo akú som dcére kúpila vetrovku ktorá sa mu nepáčila,nepáčili sa mu topánky a dokonca ani to aku ju obliekam.Dcéra má diagnostikovanú ľahkú mentálnu retardáciu,nakoľko je aj narodená v 7 mesiaci.Čiže beháme po doktoroch,špeciálne centrá,aťď..samozrejme obvinil ztoho mňa,že je retardovaná pomne...dokonca mi stále vypisuje pri hádke že dcéra je zanedbaná,alebo že sa o dcéru starajú moji svokrovci...jednoducho blbosti..tak podal návrh na ten súd,ale ja stým nesúhlasím.Ztýchto dôvodov a aj stých,že keď mal malú naposledy,jasne som mu povedala,že dcérka sa odúča od plienok na noc čiže ju musí v noci budiť aspoň 3 krát na cikanie.To samozrejme nespravil.Dcéra prišla od neho ako vždy zlá ako čert,a zrazu si sama natiahla plienku čo predtým nerobila a povedala že ocino mi dal plienku aby som sa nepocikala.Skoro ma šlahlo.Samozrejme to všetko poprel,inak ja som ho ešte nepočula niekedy hovoriť pravdu..Je to zložité..v stredu idem za právnikom,ale nesúhlasím aby moja dcéra knemu chodila každý druhý víkend,ani knemu moc chodiť nechce,aj zabudol že na svoju dcéru ani čas doteraz nemal a aj nechápe,že dcéra musí mať iný prístup,inú výchovu.Poraďte mi,keď stým jeho návrhom nebudem súhlasiť,odklepnú to aj tak?Veľka vďaka 🙂

bobulazelena
14. nov 2015

Tazko to povedat vseobecne. Ci spor vyhra alebo nie. Zalezi to od kazdeho konkretneho pripadu ako aj od toho akemu sudcovi to padne. Avsak to ze ty s tym nesuhlasis neznamena ze ten spor nevyhra, to by potom ziadny odporca nevyhral ziadny spor. To ti z mojej praxe hovorim. Myslim si ze pokial nebude preukazane nejake zanedbanie starostlivosti z jeho strany ( myslim zavaznejsie ako tie plienky) tak by to mohol vyhrat. Je mi to luto, ale nebudem ta tu utesovat a klamat, len aby si mala lepsi pocit. Chcem ti uprimne odpovedat. Vacsina otcov ma upraveny styk na kazdy druhy vikend + sviatky +prazdniny. Aspon podla mojich skusenosti.

daniela_m
14. nov 2015

tak styk mu upravia nejak určite, uvidíš či v takom rozsahu ako chce on alebo v menšom..

bobulazelena
14. nov 2015

@daniela_m tak ja som to pochopila tak ze styk uz ma urcitym sposobom upraveny

bonaqa2013
14. nov 2015

ak na súde vytiahneš všetko na ocinko čo vieš a ešte aj niečo viac - asi viac hodín nedostane. Svokrovci majú nárok tak isto na vnučku. Ocinko veľké šance nemá....
Môj exmm. si syna zobral asi 3 krát a potom syna nevidel dlhých 17 rokov. syn ani nevedel ako otec vyzerá....

sandrusa2803
autor
14. nov 2015

Styk ma snim po dohode somnou.A asi sa mu mály.Ale ked mal mat zaujem o malu tak nemal ju dat jeho rodicom ale byt s malou on a nie zaniest a odyst domov..a este co robi on,ze ked mu aj malu dam tak o par tyzdnov mi povie ze malu som mu dala len zato aby som sa jej zbavila.A ked nahodou mu ju nedam tak zase zle.Takze ani z voza ani na voz.

guinevre
14. nov 2015

@sandrusa2803 To je jedno co ti hovori, a co ty jemu hovoris. Normalne mu terminy urci sud, a koniec.

daniela_m
14. nov 2015

nejakú úpravu styku mu určite dajú

tova
15. nov 2015

no to mi pride akoby ste si podavali nejaku handru . Tebe vadi ked si pride po dceru a odvezie ju k starym rodicom? aky mas problem s nimi? ved dcera vie kto je jej otec , babka a dedo. nerob z toho cirkus, nech mu daju styk aj kazdy vikend, ked nepride tak nepride, a ked mala bude chciet ist k babke tak pojde. a ked len na par hodin tak sama povie babke ze chce ist domov a nech ju privezu alebo chod pre nu ty. Na co su vam auta ked sa musite dohadovat o obenzin/naftu????

bobulazelena
15. nov 2015

@tova to je zasa blbost to riesit takto. To si potom clovek nic nemoze naplanovat ked dopredu nevie ci pride alebo nie.

bobulazelena
15. nov 2015

@sandrusa2803 kazdopadne zbytocne ty budeme vsetky nad tym polemizovat. Neda sa to povedat vseobecne. Ale na 99% som z mojej praxe prescedcena ze styk mu nejakym sposobom upravia. Otazkou ostava v akom rozsahu...

tova
15. nov 2015

@bobulazelena nech robi plany vtedy, ked dieta ma ostat s mamou. Ked sa jej naskytne plan v case ked ma ist dcera k otcovi, je jej povinnostou mu zavolat ci si moze ten plan spravit s dcerou alebo pride otec pre dceru a plan jej spravi on.

bobulazelena
15. nov 2015

@tova ano ano...myslela som to tak ze keby nemali upraveny styk...resp. styk by ostal neobmedzeny...som ta nepochopila.takto samozsrejme s tebou suhlasim suhlasim. 🙂

sofi2510
18. nov 2015

@tova pokial im urci styk s dcerou sud tak ona nema ziadnu povinnost volat ex ci po malu pride. Ma pravo si nieco naplanovat na ten cas ked ma byt dieta s otcom a nie mu vyvolavat ci si po nu nepride.
Ked sme mali sud my sudkyna dorazne povedala mojmu ex,ze musi prist presne na minutu ako to ma urcene, lebo ja mam tiez pravo si nieco naplanovat a nie sa prisposobovat jemu