Aké nároky klásť na 7-ročného školáka?

miika
29. mar 2011

Ahojte, v poslednej dobe máme s manželom silnú diskusiu o tom, že nie som náročná na nášho syna-prváčika, ktorý bude mať onedlho 7 rokov, že sa mu málo venujem. Preto by ma zaujímalo, ako ste náročne či ste boli náročné na svojho 6-7 ročného prváka. Okrem prváčika máme ešte 1,5r syna a 2-mesačného syna.
- píše si domáce úlohy len tie, ktoré dostane v škole alebo mu dáte aj ďalšie príklady a písanie mimo úlohy ?
- chodí pravidelne na nejaký šport, krúžok? koľko dní v týždni?
- učí sa cudzí jazyk? má domáce úlohy, učíte sa s ním ten jazyk?
- číta si sám knižky, sám si vyhľadáva čo sa bude učiť, čítať si alebo to určujete sami alebo sa skôr hrá po urobení domácich úloh?
- dávate mu úlohy aby si niečo konkrétne postaval napr. z Lega, nakreslil, prečítal a potom to po ňom kontrolujete či to urobil - tzv. vedenie k nejakej činnosti? alebo mu dávate úplnú voľnosť v tom čo robí mimo školských povinností?
- ako často si upratuje izbičku?
- aké úlohy v domácnosti má pridelené len on?
Potrebujem to s vami porovnať, aby som vedela ako ďalej a kde je ten zlatý stred vo výchove v tomto veku.

bertica.h
1. apr 2011

@zitaje nemyslím si,že dieta,ktorému niečo nejde mái nejakú motiváciu zdokonalovat to..skor inklinuje k tomu,v čom je dobré..naša 5r.déra sa nevie bicyklovat,ked vidí,že jej to nejde hoci sa snaží..už nieje tak nadšená,opadáva to z nej,počítam s tým,že zachvílku sa nebude chceit bicyklovat vobec.radšej si bude čítat 😖

bets
1. apr 2011

@bertica.h
tiez ako pise zitaje, ked dieta prejavi zaujem napr. o pismena, tak mu povedat, ukazat v knizkach. ale na druhej strane spravne odhadnut ten cas, kolko sa pismenam venovat, kedy dieta je este sustredene a kedy ho spoznavanie pismen tesi. asi by posobilo kontraproduktivne, keby rodic ten zaujem dietata precenil a snazil sa ho naucit viac, ako je schopne v danom veku absorbovat.
asi je to vsetko na rodicovi, aby spravne odhadol svoje dieta a mieru do akej ho ucenie novych veci tesi. deti su rozne, maju rozne schopnosti a nie je dobre ich porovnavat s nejakymi tabulkami alebo inymi detmi. aj medzi mojimi dvoma su velke rozdiely a musim klast na nich ine naroky a podporovat ich v inych veciach.

a tiez vidim, ze deti inklinuju skor k veciam, ktore im idu. tiez syn nie je pohybovy talent, ale kedze si myslim, ze pobyt vonku a trochu pohybu je dolezite pre jeho rozvoj a zdravie, tak sa snazime hladat nieco, v com by sa citil komfortne. sporty mu nejdu, uz to aj sam zistil, ze je nesikovny oproti inym detom a to ho potom odradza od sportovych kruzkov. tak aspon my s nim hrame napr. futbal, trochu bicykluje, chodime k vode (este neplava), chodime na tury, splav, snazime sa trpezlivo s nim hrat napr. ping-pong a pod. (aj ked pred inymi detmi sa citi trapne, ze mu to nejde, tak nech skusa a sportuje aspon s nami)

petule246
1. apr 2011

ahoj,

já pocházím z učitelské rodiny - mamina i babička učily na 1. stupni základek a zejména poslední dobou mne mamina neustále zásobila historkami, jak jsou děti horší ve škole než dřív. A bohužel to potvrdily průzkumy, že prostě znalosti dnešních dětí jsou horší než dřív. Moje mamina tvrdí, že je to z části určitě způsobené tím, že ve školství je bordel, ale zčásti také tím, že rodiče mívají pocit, že všechno má naučit škola a oni jako rodiče nic moc nemusí. Ale že je rozhodně dobré právě navíc k těm úkolům kousek něčeho přečíst, něco napsat ... atd. Ne se vším s ní souhlasím, ale výhledově si říkám, že hodlám dělat s klukama něco navíc. Nepřetěžovat, ale napsat navíc pár vět, přečíst něco v čítance, mrknout, co berou v přírodovědě ... uvidíme, jaká bude realita, zatím jsem v tomto směru možná i naivní 🙂

Ad kroužky - myslím, že je dobré netlačit na pilu. Byla bych ráda kdyby kluci dělali nějaký sport, ideálně týmový. Ale pokud budou po mne, tak nemají moc naději, že jim půjde a že je bude bavit. Pokud budou po tatínkovi, tak vyhlídky mají lepší 😀 Pokud budou mít zájem o cokoliv jiného proč ne. Na výuku jazyků zatím nemám názor - to asi až uvidím, jestli toho na ně nebude moc. Sama jsem se učila anglicky až cca od 11 let a žiju 🙂 V tomhle směru myslím, že by měl fungovat mateřský instinkt, jestli je moje dítě v pohodě nebo už je toho na něj příliš.

Přijde mi fajn dětem nabízet knihy, ale ne tak, jak píše zakladatelka, že to vidí její muž - tady máš encyklopedii, nauč se něco a já tě večer vyzkouším. Stejně tak to lego - že malej si musí něco každý den postavit. Myslím, že obě tyto činnosti jsou super příležitost pro tatínka, s prckem si večer sednout - něco si přečíst, povyprávět si o tom, něco společně postavit. Já sama si s prckem z lega dupla stavím a čteme každý den, ale zároveň to dělá hrozně rád můj muž, protože ho to prostě baví a prcek samozřejmě každou aktivitu s tátou totálně miluje.

Ad ostatní povinnosti - třeba to luxování svého pokoje a poklizení se mi zdají tak akorát. Možná i 1x týdně třeba umýt koupelnu? My to dělali s bráchou a bylo to docela fajn.

kasami
1. apr 2011

@miika neda sa mi nereagovat 😅
vas Petko toho ma naozaj az moc .... skor hod za pedagogickou psychologickou sa poradit .... mozno aj s mm ... lebo takto moze Petko ziskat odpor aj k uceniu, k citaniu a aj k legu ....
kym som si neprecitala tyzdenny program tvojho Petka, som si myslela, ze nas ma toho vela 😅
uprimne ...
pondelok ... skola, v druzine ping pong, ideme domov nieco zje urobi ulohy, dam mu prepis, alebo diktat, nieco z matiky a naveceria sa, osprsi a ak stihne pohra sa, alebo si pozrie rozpravku, alebo si cita ...
utorok ... skola, berieme ho na hokej, dojdeme domov a ten isty kolobeh
streda.... skola, mava suchy trening po skole ... ale tam sme vela vypadli ... nestihame 😅 takze normalny klobeh ...len stihneme ist aj niekam na prechadzku, alebo pobeha po dvore .... preliezky, bicykel a tak
stvrtok ... skola, v druzine hip hop a uz spomenuty program doma
piatok ... skola, v druzine anglictina, potom hokej a vecer sa napapame a hrame ...alebo si citame
sobota ... rano hokej cez den ma len hry, max nejaky prepis
nedela ... rano hokej ... doobeda telka rozpravky, po obede ucenie a potom nejaky rodinny program ....
co sa tyka jazykov ma 2x v tyzdni povinnu anglinu a v piatok tu v druzine
ulohy si pise sam v kuchyni s tym ze kontrolujeme
co sa tyka jeho povinnosti ... upratovat si izbu ... aj mu pomaham, spinave pradlo odniest do spiny, tanier a pohar upratat do dresu ... klasicke ulohy ....
co sa tyka pripravy jedla, nedvam mu to povinnym .... vsetko je na baze dobrovolnosti .... pomozes mi ? chce sa ti ? dakujem 🙂 ty si sikulko 🙂 aj pradlo mi pomaha s radostou vyvesat ... teda ak nema dolezitejsiu cinnost 😀
tak isto aj s malou sestrickou 🙂 rad k nej pride, mojka ju, poda jej hracku ak ju odhodi ... precita jej rozpravku, aleo hra divadielko ... ale nic ho nenutim ... ked tak ho porosim o pomoc ze nestiham a on sa citi byt velmi dolezity velky bracek 🙂 ak ho budem nutit, po nej upratat, alebo sa snou hrat ... bude ju brat ako zataz, ktora ho obmedzuje a to nechcem ... chcem aby svoju sestricku uprimne lubil a aby sa moli vzdy jeden na druheho spolahnut
a tak isto sa snazim ... od kedy mame malu ... aby s nim mm travil co najviac chlapskeho casu 🙂 ako aj pred tym hrali spolu hokej, futbal, bicyklovali, korculovali a tak .... ale tento rok sme zacali s tym, ze boli spolu na snowboard kempe ... a uzili so tak riadne chlapsky 🙂 jaaaj a este spolu jazdia motocross, ale doteraz som s nimi chodila aj ja .. ale teraz uz nebudem ... budem s malou nech si chlapi uziju jeden druheho 🙂
jaaaj a este co sa tyka povinnosti 🙂 musi sa sem tam venovat svojmu psikovi a kazdy den nakrmit svoju jastericu 🙂 a kazdu nedelu poliat svoje kaktusiky 😀 to je asi vsetko

zitaje
1. apr 2011

@bertica.h urcite deti rady robia veci, ktore im idu, ale - neviem, mozno moje dieta nie je bezny standard - na vlastnej dcere vidim, ze ju maly, zvladnutelny neuspech vyslovene motivuje zlepsovat sa, a to rozhodne nie som nejaka akcna a cielavedoma matka, nesnazim sa docielit, aby moje dieta bolo nadpriemerne alebo take daco, prave naopak, snazim sa jej nechavat co najviac volnosti a slobody, aby sa mohla sama v sebe orientovat, snazim sa rozpoznat, co jej ide, co nie, v com sa jej dari, v com nie, co ju bavi a co nie a tak ju nasmerovat spravnym smerom, ale len pokial aj ona sama chce a zvacsa z jej iniciativy.
Napr. dcera nie je zrovna hudobne nadana - ma problem s intonaciou, netriafa sa poriadne do rytmu (otcovske dedicstvo 😅, my sme praveze hudobna rodina), napriek tomu, alebo mozno prave preto uz 4. rok chodi na tanecnu a velmi vyrazne sa zlepsuje, nehovoriac o tom, ze ju to bavi a ma podla mna velmi vhodny pohyb 2x tyzdenne. Vlani sa rozhodla, ze chce chodit na flautu - takze teraz je v skole v 3. rocniku a na flaute v 1. a ide jej to celkom obstojne - a hlavne sa snazi, vyslovene sa usiluje, zlata je 😵 .
Inak rozhodne nemam nejake super talentovane dieta, ktore lavou zadnou zvlada vsetko, prave o to ide - ma svoje obmedzenia, ale ma rada vyzvy, rada ich zdolava, lenze co je dolezite: VLASTNYM TEMPOM! Cize vyzva ma prist od dietata, nie tak, ze pozri syn moj / dcera moja 😀 , vidim ze ti nejde matika, tak ideme precvicovat. Napr. dcera sa naucila bicyklovat az v 7 rokoch - chcela a dostala bicykel a v priebehu hodiny jazdila. Dovtedy o bicykel nejavila zaujem, tak som netlacila na pilu.