Ako na pohodlnú tretiačku? POMOOOOC

babulka1978
5. mar 2020

Máme doma tretiačku a prváka. Dcéra je v poslednom čase veľmi zábudlivá, alebo skôr pohodlná? A tu je moja prvá otázka: Učíte sa s deťmi, alebo si spravia úlohy sami a vy ich iba skontrolujete?
Možno je problém, že ja s malou učím....a aj s malým prvákom.A zároveň, keď majú v škole nejaký projekt, väčšinou ho robím ja......alebo svokra.
Včera sme robili projekt na vlastivedu na tému Trnava. Svokra celý deň zháňala pohľadnice (mala problém zohnať, vraj to už ľudia dnes nekupujú) sťahovali sme fotky z internetu...no robota na tri dni po večeroch. Včera sme to lepili, popisovali. A dnes ráno mi cestou do školy zahlásila, že ona z toho projektu dostane dvojku, lebo ho nemá dokončený...no skoro som zhavarovala.....a ja že, akože ho nemáš dokončený, však sme ho robili?.....a odpoveď....že tam mali byť nie len fotky a k nim popis, ale aj stručne napísané o meste....čo mi samozrejme, keď sme to robili nepovedala.....Problém je v tom, že z vlastivedy mávajú za polrok dve známky....písomku vždy pokašle, tak som aspoň projekt chcela mať dobre.....Toto isté mi spravila aj minulý polrok s projektom na zdravú výživu.....lepila som, vymýšľala a nakoniec dostala dvojku a z písomky schytala trojku....akože super......ja som sa v jej veku vždy učila sama, nikto sa so mnou neučil, a myslela som si, že si to budeme spolu užívať, že jej to uľahčím....asi niekde robím chybu, lebo je totálne nesamostatná. Má všetko na čo si pomyslí, a my s mužom iba kmitáme.....mne to nevadí, zbožňujeme ich oboch.....len nejaký feed back by teda nezaškodil......

mondolina
5. mar 2020

Projekt mala robiť sama, ako aj všetko ostatné.

0silvia0
5. mar 2020

@babulka1978 nepoteším ťa, mám takého istého syna. Celú základnú školu som ho musela kontrolovať, pomáhať, dotláčať do povinností... myslela som, že na strednej škole bude pokoj, omyl, stále ho treba kontrolovať. Ono sú deti a deti. Dcéra je úplne iná - samostatná, tá by mi ani nedovolila, aby som jej s niečím pomohla, všetko si chce urobiť sama.
Podľa mňa si príliš premotivovaná, dostane projekt a prečo kmitáš ty? Nehovorím vyskúšať, učiť sa s ňou atď., ale projekt? Mala si ju nechať nech sa potrápi sama, nie do toho ešte babku montujete. Ako by som to urobila ja? Normálne by som ju nechala projekt robiť samú a len by som to skontrolovala, poprípade skorigovala. Nemala by dcéra rátať s tým, že ona dostane projekt a celá rodina začne okolo toho kmitať. Treba ju mať trocha na saláme a neriešť až tak smrteľne vážne...

babulka1978
autor
5. mar 2020

@mondolina No....som si 100% istá, že by ho proste nespravila.....nulová šanca.....že za 5....ja viem.....jej vizitka.....ale aj naša????? Ja nechápem, ako to robili moji rodičia....už som volala aj mame, ona sa so mnou nikdy neučila.....vždylen kontrola....a mala som samé jednotky.....nechápem.....

babulka1978
autor
5. mar 2020

@0silvia0 Svokra kmitá preto, lebo je učiteľka na dôchodku 🙂

mondolina
5. mar 2020

@babulka1978
Tak by mala 5 a?

mondolina
5. mar 2020

Synovi som max vytlacila obrázky ostatné spravil sám.

babulka1978
autor
5. mar 2020

@0silvia0 Na začiatku som sa zaťala, že ho spraví sama.....no a potom si otvorila knižku, a začala kresliť....rukou...kostol....keďže Trnava je mesto kostolov.....nič v zlom...super...keby nekreslila kostol z Liptovského Mikuláša.......

0silvia0
5. mar 2020

@babulka1978 ja ťa úplne chápem, aj tvoje pocity z toho všetkého. Ak máš svokru učiteľku na dôchodku, tak by som ju poprosila, ak má čas, či by sa nemohla chodiť dcére venovať ona. Ale nie že bude robiť veci za ňu, ale mohla by ju navigovať. Nájdi si obrázky, nájdi si text a rob... jednoducho ukázať jej ako to robiť, nie robiť za ňu...

margaretka_
5. mar 2020

Ja mam sice este male deti. Ale myslim si, tretiacka by si taketo veci mala robit sama, maximalne jej mozes ponuknut pomoc, ale nie, ze cely projekt vymyslis a robis za nu. Ak sa na to vyflakne, ona by mala aj niest nasledky v podobe zlej znamky v skole. Je to jej skola a povinnosti. Takto sa podla mna praveze samostatnosti nenauci, pretoze nemusi to urobit a aj tak je to hotove.
Mne teda doma nikto so skolou nepomahal, normalne sme napr chodili same do kniznice a zhanali si veci na projekty. Aj basnicky na hviezdoslavov kubin sme si vzdy same zhanali v kniznici (tu na konovi casto vidim, ze to detom zhanaju rodicia). Doma ma maximalne niekto vyskusal, ked som o to poziadala.
Ani mi nikto ulohy nekontroloval, ani machystane veci v taske, ked som na nieco zabudla, bola to mojaa chyba, ja som za to dostala poznamku a ja som si na to mala dat na buduce pozor a nie rodicia.

julia2018
5. mar 2020

Matka s babkou robia decku tri dni projekt a ono dostane dvojku? Tak si predstav, že by to robilo samo. Nereálne požiadavky na dieťa

babulka1978
autor
5. mar 2020

@margaretka_ No...Hviezdoslavov kubín je kapitola sama o sebe.....cela rodina hľadala básničky....to bol des 😀

margaretka_
5. mar 2020

Preco nemoze robit projekt podla seba a kreslit si to sama, ked to tak chcela?

0silvia0
5. mar 2020

@babulka1978 áno, Trnavu poznám, žijem tu 45 rokov😀, prečo si ju neskontrolovala, keď ten kostol začala ešte len kresliť? Ako má vedieť, že to nie je trnavský kostol? Podľa mňa keď začala vyberať kostol, mohla si ju upozorniť, že to nie je trnavský kostol, nech si vyberie kostol z Trnavy, mohlo to byť ok. A to, že začala kresliť rukou? Veď to je fajn, je kreatívna...

kittykat22
5. mar 2020

@babulka1978 ako na deti - zalezi od jednotliveho dietata. Ja vidim ako nemame rovnake deti s kamaratkou. Jej syn je zabudlivy a nesustredeny. Ulohy by nenapisal sam - ani omylom, lebo neudrzi poroznost ani minutu. Nas syn to je ina - ten si sadne a napise to sam, a pise to, az kym to nema perfektne. Ten bez ulohy ani ranu. A to nie je vychovou - kamaratka sa synovi venuje ovela viac ako ja - ale on je take zive vesele chlapca, a to sa odraza aj na uceni. Nas syn je kludnejsie dieta, tak tie ulohy idu same. Kamaratka zase bola vzdy v pohode s rozpravanim, a my sme to tu riesili 4 roky - stale riesime. Kazde dieta je ine. Ak mas pocit, ze dieta potrebuje pomoc s ucenim, tak sa s nim uc. Zalezi od vyslednej znamky. AK chces mat dobry vysledok, a vidis, ze k tomu dieta same nedospeje, tak mu musis pomoct. Nie je dovod sa pozerat ako to maju ludia v okoli - pretoze na tom nezalezi.

mondolina
5. mar 2020

@julia2018
Nemyslím, že nereálne požiadavky. Nalepiť obrázky a napísať 10-20 viet o meste nie je nič nereálne.

babulka1978
autor
5. mar 2020

@julia2018 No však to.....schytala by gulu bez možnosti opravy....ten projekt je jeden za pol rok a jedna písomka......koniec

cairka
5. mar 2020

Ešteže naše pani učiteľky dokázali viac oceniť projekt, ktorý robilo dieťa samostatne a vlastnou rukou, ako prácu mamy a babky.... A ver tomu, že moja mala 1 a deti, ktoré na projekte spravili len to, že povedali tému 2.... Fakt ešteže sme mali múdre pani učiteľky. Lebo uznávam, že ani jeden projekt nebol na takej úrovni, ako ste mali vy. A ani jednému sme sa nevenovali 3 dni....

julia2018
5. mar 2020

@mondolina tak mi ukaz projekt, ktorý takéto dieťa urobilo samo... bez pomocí rodičov nemá šancu urobiť prezentovatelnu vec podľa očakávaní učiteľa.. mame od deti strasne veľké očakávania

babulka1978
autor
5. mar 2020

@0silvia0 No však som ju skontrolovala...a položila jej otázku, či si aj prečítala popis pri obrázku.....tam veľkými písmenami kostol v Liptovskom Mikuláši....a ona že aha.....však kostol ako kostol nie???? A ja na mŕtvicu......

vamajka
5. mar 2020

@babulka1978 mam 2 synov starsi od 1. triedy samostatny strasne rad chodil do skoly, piatky v 1. triede plakal, ze ide vikend. Same 1 nosil uz je 2. na vyske. Mladsi je 8 no cista katastrofa, doteraz ho musime kontrolovat, neuci sa zle bol vyznamenany, ale co nervov ma to stoji. Projekty robi ale len s bratom. Este stastie, ze to brata bavi inac neviem no lenivy je

babulka1978
autor
5. mar 2020

@vamajka Aj naša má samé jednotky....ale tie nervy popri tom......

mondolina
5. mar 2020

@julia2018
Ešte raz sa pýtam čo je ťažké na tom nalepiť na papier obrázky a napísať vety? Tretiak vie písať aj čítať aj kresliť.

petkaaa
5. mar 2020

@babulka1978 A čo je nereálne na tom, urobiť projekt? Tak sa mi zdá, že v dnešnej dobe sa rodičom zdá každá úloha zadaná dieťaťu prehnaná. Z akého dôvodu jej projekt robíš ty, alebo svokra? Asi ste si ju tak rozmaznali, že jej veličenstvo má všetko položené až k nohám bez toho, aby pohla prstom. Tak na čo by sa snažila, keď mamička alebo babička to urobia aj za ňu. Mám pocit, že sa mamičky predbiehajú v tom, ktorá donesie lepší projekt a zabúdajú, že predovšetkým to má byť projekt dieťaťa. Potom sa nečuduj, že dcéra tak spohodlnela...

babulka1978
autor
5. mar 2020

@petkaaa Ano.....tak presne teraz mi hovoríš z duše.....celú cestu mi toto znelo hlavou.....kruté precitnutie

0silvia0
5. mar 2020

@babulka1978 musíš si nájsť s dcérou ten správny systém, aby si takto nemusela nervačiť, lebo pri jej prístupe ti nervy vytečú, kým zmaturuje 😎
Čiže kontrolovať, navigovať, skúšať, ale nerobiť za ňu, aby príliš nespohodlnela...

babulka1978
autor
5. mar 2020

@0silvia0 No....manžel pracuje v zahraničí, chodí domov raz za mesiac, tak sa im snažím ozaj venovať....ale takúto pohodlnosť som vlastne ani nečakala.....

lenocka12345
5. mar 2020

@babulka1978 no , učiteľky vedia , čo robil rodič a čo dieťa.
ono takto , teraz za ňu robíš , kontroluješ , ešte nie je ani spokojná ,
A na druhom stupni ? Na strednej škole ? Potom čo ? Viem , každá matka chce mť doma génia alebo neurochirurga .... ale .....
Možno jej treba práve ten pocit , že dostane 5 , písomku zmrví a vidieť to číslo na vysvedčení

babulka1978
autor
5. mar 2020

@0silvia0 Syn je úplne iná povaha....je prvák, vezme zošit, číta, píše, je rád, keď sám, potom mi to príde ukázať, ale ona je proste pohodlná......iná povaha

lenocka12345
5. mar 2020

@babulka1978 venovať sa deťom a robiť za nich úlohy nie je to isté

veronikaszabova
5. mar 2020

@babulka1978
syn 4tak - od 3 triedy si robi ulohy sam. Sam tam skontrolujem ( mozno 1x tyzdenne). Projekty si robi sam - nevidim dovod, preco by som mu ich mala robit ja 🤷‍♀️