Ako podporiť dieťa v hre na hudobný nástroj?

siusinocka
9. nov 2011

Dievčatá. máme druháka. od minulého roku chodi na gitaru.. a straašne šomre a nechce cvičiť.. už sme kadečo skúšali od uplácania sladkosťami, hranim na počítači a pod nič nezaberá... čo máme robiť? nemá niekto nejakú dobrú radu?

siusinocka
autor
23. nov 2012

@meryka my sme začínali v 5 ale dali sme ho na tanečnú - aby chytil ,,rytmus" a rok na to nastúpil do prvého ročníka a začal na gitaru. ak má sluch, treba dať dieťa skôr, ale kedže nebude v 5 rokoch čítať, nebude vedieť ani značiť prstoklad ani noty.. takže ak nemá dobrý sluch alebo nejaké výborné predpokladdy, tak ja by som dieťa skôr nedávala.. z

cobhan
2. dec 2012

@siusinocka ked nechce hrat to, co ma tak spolu najdite nejaku skladbu alebo pesnicku, co sa mu paci a nech sa nauci tu. Pripadne si moze zahrat spolu s dedkom, maly len akordy a dedko do toho moze hodit nejake to solo, aby videl, ze aj tak sa to da. Hlavne ide o to, aby hral nieco, co sa mu paci a tym padom ho to aj bavi a tie povinne cvicenia tam potom pomaly vpasujete a nebudu mu az tak vadit. Rozhodne by bola skoda, keby s hudobnou prestal.
Ja som chodila na husle, ale klasicka hudba ma moc nenadchynala, ludovky taky nic a celkom sa mi pacilo country, ale skupin na SK vtedy este bolo malo a nemala som velmi motivaciu. K tomu sa pridal strasny tlak rodiny aby som isla na konzervatorium a dospelo to az do bodu, ked som s huslami jednoducho skoncila (aj ked ma hranie celkom bavilo) len preto, ze som nechcela ist na konzervu a bala som sa, ze ma tam snad prihlasia aj nasilu 🙂

jazminn
5. dec 2012

aj ja som dala moju dcéru na husle.V prvom ročníku začala chodiť do prípravky a teraz v druhom začala do prvého ročníka na nástroj. Tiež sa jej veľmi nechce, ale má na to vlohy-má veľmi dobrý sluch a tiež učiteľ sa vyjadril, že má na to aby z nej bola huslistka, pretože ako ju prvykrát videl, ako držala husle, že to niekedy nevedia ani žiaci, ktorí už dva roky chodia na nástroj. Veľmi veľa záleží aj od učiteľov, napr. ja som nerada chodila na nauku, ale ona má pani učiteľku, ktorí ich to učí aj takou hravou formou, že si napr. tie nohy vyfarbujú, ku každej note ivh naučila pesničku...., ona tam chodí rada. Myslím si, že to nie je nič zlé, ak dieťa, ktoré má dobrý hudobný sluch je rodičmi vedené ku hre na niečom...ako by malo sedieť pri počítačí a nudiť sa. Ja aj moja sestra sme tiež chodili na klavír a myslím že nám to niečo dalo, že aj dnes si vieme k tomu sadnúť a zahrať si vo voľnej chvíli...

adka06
18. sep 2014

ako mam presvečiť oca abi ma prihlasil na gitagu 😢 kazdi rok menim kruski us od mala tuzim hrat na gitare ale ket sa tam dostanem tak smola ☹ nechce ma tam dat ☹ co mam robit prosim porate mi 😕

bubelko
18. sep 2014

@adka06 zlepsi sa v skole, mozno povoli

siusinocka
autor
23. sep 2014

Tak ten naš malý je už piatak.. stále vyjednáva že nechce chodiť, ale chodí.. a už aj cvičí.-... síce s odretými ušami ale aspon raz za čas 🙂

elenita
24. sep 2014

ahoj @jazminn Ešte Tvoja dcérka chodí na husle?
Môj malý začal chodiť na husličky minulý rok ako čerstvo 5-ročný, rovno na nástroj (a ja som ani nevedela, že je najprv povinná tá teória, nepovedali nám to 😅 ) a potom som sa dozvedela, že ho tam vedú ako mimoriadne nadaného žiaka, takže má kvázi individuálny študijný plán a teórku mu vysvetľuje pani učiteľka na hodine.
Teraz má 6, chodí 2. rok a momentálne sa sám naučil hrať pesničku Goraľu, či cy ne žaľ 😀 - jeho idolmi sú Kollárovci 😀
Dcérka je jeho dvojička, tá začala tento rok chodiť na zobcovú flautu - zatiaľ sme mali len jednu hodinu. Ale počula som tam (bola som pri nej), že nemá až taký hudobný sluch ako synček - napr. nevedela celkom rozoznať, či melódia stúpa alebo klesá..tak mi je jej až trošku ľúto, ona sa stále porovnáva s bračekom a min. aj ten jeden rok cvičenia a hrania na nástroji je teda pozadu...no uvidíme, čo bude z nej 😉
U nás Peťko keď chce, ohromne veľa trénuje, ale len veci, čo ho bavia...a úplne najradšej si len tak vrzúka - pustí si CD cimbalovky a "vyhráva" 😀 - to je dosť nepočúvateľné 😀 , ale má z toho radosť.
A občas sa nedá prinútiť ani na jedno prehratie skladby za týždeň...a baví ho hlavne to, čo mu ide, samozrejme 🙂

jazminn
24. sep 2014

@elenita našej idolom, neviem či som písala, je zase Ondrej Kandráč a ona vystupuje s jeho pesničkou Dva duby alebo Včielka...musíme povedať p. učiteľovi aby jej dal noty aj na tú Goraľu...pretože aj Kollárovci sa nám páčia...

elenita
25. sep 2014

@jazminn Fíha, tak to je ozaj šikovná 😉
Kandráčovci, to je tiež taká cimbalovka, že?
No u nás celá rodina fičíme na Kollárovcoch 🙂
Boli sme na ich koncerte v Trnave cez leto a na Peťka to veľmi zapôsobilo 🙂
Vtedy si aj cvičil, že im zahrá Na Kráľovej holi (oni zakaždým vyhlásia súťaž Spievajte a hrajte s Kollárovcami, aby im niekto z publika prišiel zahrať a zaspievať a volali Peťka, ale neodvážil sa samozrejme 😅 )
A ešte ich plánujem zobrať na nejaký koncert vážnej hudby, myslím, že ten zážitok môže byť ozaj pôsobivý.

marteenka
25. sep 2014

ja som chcela ako mala hrat na klavir, nasi ma vsak dali na gitaru. Velmi nerada som chodila, lebo som sa tazko ucila hrat, ale neskor, ked som vedela hrat akordy a zaco si aj zaspievat, hned to bolo lepsie, ako stale hrat Bacha a pod. Nasi boli velmi prisni, nemali sme vela koruniek a investovavali do nas a hucali, ze ked sme sa na to dali, nech to dotiahneme do konca, cize tych 7 rokov. Teraz som vdacna, ze dokazem zahrat cokolvek podla not a ze ma nutili, dospely clovek to viac oceni ako dieta 🙂

ena
30. sep 2014

My mame tretiaka, a minuly rok zacal v skole fungovat kruzok- hra na gitaru, ktory vedie ucitel zo ZUSky. Tym ze je to ako kruzok , tak nemaju teoriu a hru oddelenu, ale od prvej hodiny brnkali na gitare a teoria tak nenapadne popri tom. Takze to syna celkom chytilo. A chce chodit aj tento rok- zajtra zacinaju.. uz by mala pribudnut aj samostatna teoria, tak som zvedava. Niekedy sa mu tiez nechce cvicit, ale oni zatial nehraju akordy, ale len take vybrnkavacky - nieco s tabulatormi, ja som totalne hudobne hlucha a som rada, ze viem nakreslit huslovy kluc a noty :D A tym, ze sa ucili pesnicky ako Oda na radost, Aleluja, Cestu od Krystofa a Klusa 🙂 , ... tak ho to celkom bavi, vystupovali uz aj v skole na akademii, v lete v tabore si na sutazi vybrnkal druhe meisto.. tak aj to ho povzbudilo.. lebo niekedy je tazky oriesok.. v momente, ked zisti, ze by v niecom mohol byt dobry, len treba MAKAT, tak ho to prestava bavit.

jazminn
11. okt 2014

@marteenka máš presnú pravdu, aj moja dcéra chodí na husle, veľmi jej to ide, ale stále vymyšľa, že ona by radšej na klavír... Na husle som ju dala preto, lebo videla som v nej hudobné nadanie a nástroj som vybrala ten kôli tomu, že husle vezmeš pod ruku a ideš...ha,ha. a husle sa mi zdajú v dnešnej dobe veľmi moderné a dá sa z nimi zahrať či ľudová či moderná hudba. Tiež začala pokúšať s tým klavírom a rozhodla som sa že neustúpim a časom ju to prejde a vidím, že jej to ide a učiteľ ju veľmi chváli... 🙂

miriamka001
3. dec 2015
Používateľ miriamka001 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od miriamka001.

Ja som vždy túžila vedieť hrať na klavír ale nikdy som hru na žiadnom hudobnom nástroji neovládala. Otec hral na gitaru - samouk, sestra asi rok chodila do hudobnej na gitaru a potom to vzdala. Manžel má úžasný hudobný sluch, počutú pieseň dokáže zahrať na flaute, klávesoch, skúšal dokonca aj husle ale je to čistý samouk. Noty nepozná, nedrží nástroje správne ale hrať vie. Starší syn zdedil hudobné nadanie po ňom, tak sme to chceli hneď podchytiť. V školke sme ho zapísali na flautu a zatiaľ je nadšený, tak som zvedavá, ako to bude pokračovať. Bola by som rada, keby pri hudbe vydržal 🙂

srenata
11. dec 2015
Používateľ srenata je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od srenata.

Syn tiež stále chce hrať na flautičku ale neviem či pri tom vydrží? Kde ste mu kupovali flautu? V hračkárstve alebo normálne v hudobninách, či na bazáre?

majka
15. dec 2015

Prosim mate nejaky kontakt na dobreho ucitela/ucitelku na klavir alebo na gitaru? Dakujem . (BA)

babulina
15. dec 2015

@srenata ak sa chce venovat flaute tak ucitelia akceptuju iba tu z hudobnin, nie je to taka velka investicia okrem flauty treba cistitko

marorlinko
17. dec 2015

Moj rok sa ucil hrat na husliach, sam si vybral tento hudobny nastroj, treba mat vela trpezlivosti, co mojmu nevydrzala. Prestalo ho to bavit aj ked som mu dlho dohovarala, nech je trpezlivy, ale nutit ho nebudem, sam najlepsie vie co ho bavi. Takze si vybral klavir, v skole ho maju a aj ucitelku nato, ale ja mu zaplatim sukromne hodiny, kde sa bude venovat len jemu, za skusku nic nedame, ak zisti, ze to nie je prenho, vyskusame iny hudobny nastroj, lebo chce vediet hrat na nejaky.

ester851
18. dec 2015
Používateľ ester851 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ester851.

my sme kupovali husle a neskor pre syna bicie v hudobninách kytary. Ako jedni z mála majú vlastný servis a poistenie nástrojov, čo bolo pre nás rozhodujúce. Ak sa tomu chcete neozaj venovať, je dobré si kúpiť nový nástroj a nechať si ho poriadne naladiť 🙂

karolinka789
25. dec 2015
Používateľ karolinka789 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od karolinka789.

Hlavne dieťa nenúťte, lebo vy chcete, aby hralo. Keď nebude mať chuť, tak to stejne nepojde a budete sa zbytočne stresovať. Třeba ho motivovať, idálne keď hráte spolu ale určite nemá zmysel nútiť alebo uplácať

wetka
25. dec 2015

@karolinka789 Poznám veľa deti, ktoré sa učia hrať na hudobný nástroj. Nepoznám však ani jedno (netvrdím, že sa nenájde), ktoré by bolo nadšené i po zistení, že ono to hranie samo, bez cvičenia, nepôjde. Keď sa rodičia a dieťa rozhodnú, že na nástroj sa učiť bude, cvičenie na nástroj zaradím medzi jeho denné povinnosti, ako je písanie domácich úloh, vynesenie koša... Žiadne nútenie a už vonkoncom nie uplácanie. Dnes tak módna voľná vychova, pri ktorej deti robia len to, na čo majú chuť a čo oni chcú, (v zime príviesť dcéru do škôlky v letných šatôčkach, lebo malá chcela), sa na nich v dospelosti odzrkadlí.
btw pri klavíri "stresovali" moji rodičia, následne ja a moje deti, a išlo to. A keď budeme mať vnúčatá, tiež budeme "stresovať". 🙂

katarina644
25. dec 2015

@srenata ahoj, nasa mala chodi druhy rok na flautu, treba jej dohovarat, ma velky talent na flautu, ale vela ju treba prosit, dohovarat, flautu sme kupovali za desat eciek v hudobninach.

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarina644
26. dec 2015

@ariadna1 no je nadana, ale nechce sa jej. ale chce husle, ale to iba pod podmienkou, ze bude hrat na flaute. uz treti rok tuzi po huslickach. je nadana, ale nechce sa viac vzdelavat ani nic, vsetko jej staci. len, aby sa nemusela namahat.

veronikave
30. dec 2015
Používateľ veronikave je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veronikave.

Samozrejme nemožete to nechať úplne na voli dieťaťa ale myslím, že ani stáť nad ním s varechou nemá zmysel. Samozrjme cvičenie treba zaradiť do denných povinností ale my sme to riešili s dcérou tak - nechceˇš teraz? Dobre ale budeš cvičiť večer namiesto večerníčku. Dať dieťaťu možnosť voľby

lenatali
8. jan 2016
Používateľ lenatali je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od lenatali.

@ester851 S hudebninami kytary máme aj my dobré skúsenosti, dcérke sme odtiaľ objednávali husličky. Už majú aj slovenský web (www.kytary.sk) a objednávka vám príde o dva dni, takže super 🙂

klaudusik7
8. jan 2016
Používateľ klaudusik7 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od klaudusik7.

gitara je super hudobny nastroj, velmi sa mi paci len skoda ze nikdy som sa nenaucila na nu hrat

miskax2
9. jan 2016

Ahojte necitala som sice vsetko ale moja osobna skusenost je takato : ako dieta som chodila na klavir aj ma to bavilo ale ucitelku som mala nafigu. Tak som prestala. A teraz toho lutujem. Mama ma nenutila nezmenili sme ucitelku.....mozno keby viac zabojuje mohla som vychodit zus. .... ja som za to ze trochu nutenia nazaskodi mozno sa ti este v dospelosti podakuje.

dari226
9. jan 2016

ani ja som necitala vsetko ,ale ja ako dospela som na to podobne ako vela inych.tiez som snivala o klaviry ,ale bol to drahy spass...v druzine som hrala na flautu.
manzel je z hudobnej rodiny a dcera uz od malicka mala kontakt s klavirom.kde zijeme sa dlho caka niekedy aj roky kym sa uvolni miesto pre nove deti minuly rok sa nepodarilo,ale nevadilo boli sme dost vytazeny skolou ,ale tento rok sme zacali sem tam trebalo dcere dohohovarat,ale teraz si sadne sama a hra,staci aj par minut denne.vela urobi aj okolie a ucitelka v hodobnej.najväcsiu radost jej robi ked si sadne s otcom a hraju spolu.teraz chodi rada a robi velke pokroky co nas tesi.150 euro za pol roka v hodobnej je nemala sumajedine co ju nebavi ze su na hodine dvaja a s chlapcm ktorym tak je jeto vraj nudne lebo robi hluposti

barca1205
15. jan 2016
Používateľ barca1205 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od barca1205.

Dieťa trochu nútiť musíte. Nevravím, že máte stáť nad ním s remeňom ale samo asi dobrovolne trénovať nebude. Čo ja by som dala za to, keby ma moji rodičia viac nútili. Dnes som mohla vedieť hrať na klavír ☹

lola5566
17. nov 2017

Moja 12 ročná dcéra chce veľmi chodiť na husle . Nepochopím prečo . Boli sme na skúškach do ZUŠ základnej umeleckej školy .Tam mi povedali že nmá vôbec hudobný. Sluch a že ešte ani nevie na nich hrať . No mi už husle máme doma lebo ich veľmi chcela . A ako na nich hrá sa nedá počúvať .😨