Báseň pre piatačku na Hviezdoslavov Kubín

zuzulienocka75
26. jan 2015

Hľadám báseň pre piatačku, a to dosť súrne. Všetko, čo máme doma, sú síce krásne básničky, možno niektoré dosť dlhé, ale všetko mi príde na ten vek dosť detské. Pre druháčku sme už vybrali, ale pre piatačku si nejdem nič vybrať a prózu nechcem. Okrem toho mám doma aj prenádherné balady, ja som s nimi ako 12-13 ročná veľmi uspela, ale všetko je to o umieraní a trpení a myslím si, že pre ten vek je to skrátka príliš smutné (a určite je to smutné pre moje dieťa, ktoré je taký šaškovsko-šibalský typ). Skrátka hľadám niečo veselé, ale nie moc detské. Poraďte prosím! (prosím neraďte knižnicu, nemáme tam príliš príjemnú pani).

andzulik
26. jan 2015

Miroslav Válek: Neviditeľné auto, viditeľný strom

mamainprogress
26. jan 2015

Tiez myslim ze Valek. Napr. Dvom aj ked to je uz romantika.

jajka71
26. jan 2015

valek je urcite dobry typ🙂

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@andzulik Presne nad touto básňou premýšľam. Máme ju doma, ale dcére sa zdá vraj pridlhá. Ale je to presne to, čo si pre ňu predstavujem. Je to také správne uletené a vtipné! Uvidím, možno dcéru na ňu zlomím!!!! 😀 😉

jajka71
26. jan 2015

toto mala dcera mojej praktikantky a uspela:

http://referaty.atlas.sk/slovencina-a-cestina/l...

romantika🙂

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@mamainprogress Túto báseň nepoznám! Ak ju máš, preposlala by si mi ju? Ale skúsim popozerať aj na webe. Ďakujem!

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@jajka71 Jesennú lásku poznám. Je to krásna báseň, síce už dosť otrepaná (spieval aj Žbirka), ale to by mi nevadilo. Len moja dcéra nie je romantický typ. Toto by jej asi nikto neuveril. 😉

lilymate
26. jan 2015

Milan Rúfus: Laktibrada 🙂 Podla mna celkom vtipná.. nie je ani prilis detska a dobre sa pamata.. Skus si ju pozriet.. Ja som ju recitovala svojho casu v 4. triede.. 🙂

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@lilymate Idem na ňu mrknúť!

ivia25
26. jan 2015

Môj syn recitoval v 3.roč. báseň Ranená breza ,autor Mária Rázusová Martáková krásne to recitoval,len učiteľka mu povedala,že je to stará báseň a ,že mal sa naučiť od mladšieho autora 😉 no fakt neviem čo by tí učitelia ešte chceli. 😒

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@lilymate Nie je zlá, ale skôr mi príde vhodnejšia pre chlapca, ako pre babu. Nemáš ešte dáky tip?

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@ivia25 No veď toto! Moje dievčatá väčšinou recitujú od M. Rázusovej-Martákovej, Podjavorinskej alebo Čepčekovej. Tie básničky sa totiž nielen dobre veršujú, dobre učia, ale majú aj príbeh a srdiečko. Mám doma už min. 30 rokov starú knižku (ak nie viac) Zlatá muzika a tam je výber všetkých možných básnikov a keď prebrázdim všetkých možných nových autorov a nič ma neosloví, vždy sa vrátim k tejto knižke. Verím, že pre učiteľov to môže byť pekne otravné, počúvať každý rok to isté, ale učiť sa nejakú báseň, ktorá sa mi nepáči.... tak ju nebudem ani pekne vedieť zarecitovať a precítiť. 😢

mamainprogress
26. jan 2015
zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@jajka71 Toto by som už dala možno až na strednej škole. Verše o láske v predpubertálnom veku ešte príliš nefrčia, ale aj tak dík za inšpiráciu. Je to taký vek, kde už ani príliš infantilné, ale ešte nie dospelácke.... Tak babo raď. ☹ Ale asi sa predsa rozhodneme pre toho Válka a Neviditeľné auto.... 😎

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@mamainprogress Tak toto poznám a je to naozaj krásna báseň, ale tiež by som ju šupla vekovo určite vyššie! Ale inak nádherná romantika! 😅

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

Ja som bola ako decko taký romantický, premýšľavý typ. Prednášala som všelijaké balady a tragické, dramatické príbehy s pátosom (napr. z knižky Išlo dievča po vodu - "Rabovali Turci") a úplne som sa v tom vyžívala. A musím sa pochváliť, že boli aj dosť veľké úspechy. Ale moja dcéra nie je ani trošku po mne. Skôr by sa jej možno hodila próza, ale tú sa nevie učiť naspamäť, takže neprichádza do úvahy Ešte som rozmýšľala nad básňou od Tomáša Janovica Zasadil som telefón. Čo na ňu vravíte - je to skôr kombinácia básne a prózy a nie je to príliš dlhé. Zdá sa mi to celkom vtipné a nie úplne infantilné. Čo poviete, hodila by sa piatačke?

bona_dea
26. jan 2015

@zuzulienocka75 text na recitačnú súťaž sa hľadá úúúúúplne iným spôsobom a nie na fóre. Ak sa dcéra chce venovať umeleckému prednesu, tak by mala veľa čítať, vedieť, aký žáner ju zaujíma a podľa toho, si vyberať báseň, alebo prózu...

ja som sa umeleckému prednesu venovala 10 rokov a nikdy mi text nevyberala ani mama, ani metodička prednesu... vždy len sama 😉

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@bona_dea Neviem, či máš deti, ale báseň na recitačnú súťaž nemusia mať len deti, ktoré sa plánujú venovať umeleckému prednesu. Existuje aj niečo také, čomu sa hovorí triedne kolo a tam musí mať báseň každý (bohužiaľ aj ten, kto by to mal inak úplne na háku). Akože neviem o čo ti ide! Som tu preto, aby som sa poradila s niekým, kto má záujem poradiť a nie s niekým, kto má záujem kritizovať. Akože fakt nechápem!
Ja sama som sa ako dievča venovala umeleckému prednesu a vždy som to dotiahla minimálne na krajské kolá, ale nikde nie je napísané, že deti sa musia podať na svojich rodičov! A akože prečo by som svojmu decku nemala pomôcť vo výbere básne? Veď to robí väčšina rodičov.

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@jajka71 Ďakujem, ďakujem, perfektné krásne básničky - mrkla som už Heviera a Janovica a celkom sa mi to vidí. Z tohoto si naozaj určite vyberieme.
@bona_dea - Takto si predstavujem radu, keď potrebuješ pomôcť. Kritizovať vie každý.

lemurko
26. jan 2015

Nie je to jedno? Ked ju to nebavi, tak naco nutit a hladat, co jej sadne? Nech sa nauci co jej lahko ide, kludne aj detske. Vsak ide iba o triedne kolo a sko si pisala, dcera nie je po tebe. Co mala minuly rok? Nemoze recitovat to iste? Alebo rovnakeho autora, bude sa jej to lahsie ucot. Jaj
Ako ja nechapem tieto sutaze akoze donrovolne nasilu, nenavidela som to. Nuda pocuvat spoluziakov, ktorym to neslo, stres a trema pred vlastnym vystupenim a pptom zas stres aby ma nevybrali dalej a vzdy vybrali ☹, toto by mali robit len ti, ktori o to maju zaujem.

jajka71
26. jan 2015

ako ja som rocnik 85, najmladsia segra 98, ale ani ju to velmi nebavilo🙂

lusiena
26. jan 2015

prečo nechceš prózu? myslím, že s prózou nie je taký problém, čo vybrať... rozprávok je nevyčerpateľné množstvo... dcéra je šiestačka a ešte ani raz sa na podobné súťaže neučila básne, vždy len prózu a od 1. triedy si sama vyberá čo sa jej páči a čo prednesie... keďže od 6 rokov prečítala niekoľko desiatok kníh, tak s naučením akéhokoľvek textu nemá problém a vie si vybrať vždy niečo zaujímavé... musím ale pododtknúť, že sa na prednesové súťaže hlási sama, dobrovoľne, väčšinu nám len oznámi, že niekde bola...

bona_dea
26. jan 2015

@zuzulienocka75 kritizovať? Ty si nejaká netykavka, či čo... ja som Ti napísala, ako funguje výber textu na recitačnú súťaž... mám proste také skúsenosti... triedne kolá mi nič nehovoria, ja som nič také nikdy nezažila, netuším, že v dnešnej dobe do toho decká nútia... (trápne)... fakt sa nezblázni, slušne som Ti napísala, žiadna kritika...

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@lemurko Vždy je lepšie sa učiť niečo, čo ťa aspoň trochu baví (aj keď je to dobrovoľne nasilu). To je ako keby si povedala, že načo sa učiť do školy, keď ju to nebaví (a to ju teda absolútne nebaví). Takto aspoň človek vybere niečo také, čo jej je blízke (prípadne je to aspoň vtipné).

lunedi
26. jan 2015

Ahojky. Co tak Jan strasser - som taka aka som.

lunedi
26. jan 2015

Alebo jan strasser- prijat dar

zuzulienocka75
autor
26. jan 2015

@bona_dea Ešte raz opakujem, že som sem prišla pre tip na dobrú báseň, ktorá by sa decku hodila - aby sme si my mamičky medzi sebou poradili. Neviem, čo je na tom také nepochopiteľné. Ja tu nechcem riešiť alebo polemizovať o tom, či sa majú alebo nemajú robiť triedne kolá. Proste sa majú učiť báseň, v čom jej chcem pomôcť aspoň jej výberom.
Aj za "mého mládí" triedne kolá fungovali. Asi to závisí od učiteľa, ale rozhodne v nižších ročníkoch sa to ešte len krištalizuje, tak sa určite učia všetci. Snáď možno až od nejakej 7. triedy to u nás učiteľka vzdala a už som chodila rovno na školské kolá len ja a spolužiak (aj ten bol viac menej do počtu). Ale dovtedy sa básne učili všetci a nikto o tom nepolemizoval. (Ale niekedy to bola fakt hrôza počúvať! 😒 ) A možno to robia preto, aby deti prinútili sa poobzerať aj po inej literatúre, ako majú v čítanke a na literatúre.

lunedi
26. jan 2015

Mozno od kamila peteraja- Vianocna baletka