Čo ak odmietnem zaplatiť školské poplatky?

lienkafoj
5. sep 2013

Dievčence, čo sa stane, ak odmietnem zaplatiť vymyslené školské poplatky? Pani učiteľka si vymyslela, že kniha z matematiky a SJ pre 4. ročník je zlá, že sa z nej učiť nebudú, tak si pýta peniažky na kúpu novej.... ďalej kniha z AJ, "nepovinné čítanie, Slniečko, ... spolu 47 (!) € na jedného / mám dve deti a u prvákov je to obdobné...
Môže si učiteľka svojvoľne určiť, z akej knihy sa budú deti učiť? Mám ten pocit, že je to ako u lekára s liekmi. Príde predajca a ponúka produkt a lekár /učiteľ/ si vyberie a dostane samozrejme províziu keď si to kúpi celá trieda.... veď keď som to zrátala, tak ma krpci vyšli zatiaľ najmenej na 350€ aj s družinou a obedmi. MôŽEM ODMIETNUŤ ZAPLATIŤ?

sissy27
5. sep 2013

@lienkafoj no stane sa asi toľko, že všetky deti budú na hodine pracovať s nepovinným Slniečkom alebo knihou a tvoje dieťa bude pozerať pred seba... toto treba riešiť kolektívne na rodičovskom, ozvať sa, či je to naozaj nevyhnutné a uvidíš, že sa pridajú aj ďalší...
alebo skús tie knihy pozrieť aj na nete alebo cez bazár... nám angličtinárka poslala suchý odkaz, že máme poslať 20€ na knihu a prac. zošit a neuveríš, ale v kníhkupectve stojí sada 15,50€, po nejakých zľavách, ktoré sa dajú uplatniť (ja napr. z poisťovne) aj menej, mňa to vyšlo na 13€... a neverím, že ak to p. učiteľka objednáva vo veľkom, že sa nedostane ešte nižšie s cenou, každopádne v minulosti sme nikdy žiadnu faktúru alebo iný doklad nevideli...

lienkafoj
autor
5. sep 2013

ale nemyslím, že je to správne, aby si učiteľka svojvoľne menila osnovu a učila z kníh, ktoré nie sú akreditované... veď predsa nejaké knihy sú raz schválené Mˇin. školstva ako učebné pomôcky a basta-fidli. a tie sú predpokladám zdarma....
som neskutočne nasr@ná 😠 😠 😠

billam
5. sep 2013

@lienkafoj knihy schválené ministerstvom školstva určite nie sú zadarmo

lienkafoj
autor
5. sep 2013

@billam učebnice sú zdarma, ale sa z nich neučí, lebo sú vraj naprd...... tak ma to bude stáť 47 € ☹ - štátna škola Cífer.....

billam
5. sep 2013

@lienkafoj tak my sme si učebnice platili - šlabikar, matematika, pracovný zosit, angl., - Bratislava

lienkafoj
autor
5. sep 2013

@billam a platila si 50€? len za PZ y AJ? SJ? MAT? Slniečko, nepovinné čítanie?

billam
5. sep 2013

@lienkafoj ešte na zápise som platila 20eur, teraz chcú dalších 20eur do pondelka a 16.9. zaplatit 20eur za rodicko, plus 4eur za pracovný zosit z angl., nejaky časopis za 8eur a 15eur do fondu...ma picne z nich!!!

zuzana76
5. sep 2013

u nas prvak zatial 25,60 eura len na ucebnice , ale nestazujem sa, tiez som ucitelka a viem,ze studium nieco stoji, uz to nie je ako kedysi a myslim,ze to smeruje k tomu, ze si budeme platit vsetko pokial samozrejme budeme chciet kvalitu

zuzana76
5. sep 2013

u nas to bude tiez 10 eur druzina, 17 eur obedy, plus urcite dalsie poplatky budu tiez

elise
5. sep 2013

šlabikár a matematiku zdarma na angličtinu budme doplacať ale ešte netušim kolko, budeme objednávať aj detský časopis budu snim robiť- nevidim na tom nič zle, čo sa týka triedneho fondu 10 euro na rok družina - pomôcky 10 euro a poplatok za družinu 8,50 za mesiac od 3.9 do konca mesiaca, obedy 27,80 euro . - zš - štátna v piešťanoch

zuzana76
5. sep 2013

myslim, ze ked sa vacsina zhodne, ze to jednoducho chcu, napr Slniecko, nove ucebnice a pod. tak s tym nic neurobis, mozes dat dieta do inej menej narocnej skoly, napr hlavne v cudzich jazykoch sa ucebnice casto menia a nie preto,ze to tak chcu ucitelky, jednoducho napr v nemcine sme najskor mali len Themen, potom boli aktualizovane na Themen neu a teraz su Themen aktuell, to znamena, ze tie predchadzajuce prestali vydavat a treba nakupovat vzdy ine , nove, asi aby niekto na tom zarobil, samozrejme aj ja ako ucitelka si musim kupit vzdy nove ucebnice @lienkafoj

billam
5. sep 2013

My mame druzinu 16eur/ mesiac, obedy 22eur/mesiac, plus 5eur čip na obedy

lienkafoj
autor
5. sep 2013

@zuzana76 toto nikto neodsuhlasil, jednoducho som si to našla v slovníčku, že to treba priniesť - žiadne rodičko, jednoducho NIČ .......

patkobo
5. sep 2013

@sissy27 plne suhlasim s Tebou, treba skusit si najprv to zadovazit sam, urcite skusit bazarik, kamaratky co maju podobne velke deticky, internet, zlavy v knihkupectvach .. ja sice este nemam skolopovinne dieta, no mam vlastnu skusenost, pred casom som sa rozhodla oprasit si svoju nemcinu, tak som sa prihlasila na kurz .. no co bolo samozrejme obsahom prvej hodiny ... to ze si do dalsej mame objednat (presne u nich na recepcii) knihu a prac. zosit za 92E 😉

Nieze by som na to nemala, ale zdali sa mi to vyhodene peniaze .. povedala som to doma manzelovi a este v ten vecer mi to na internete nasiel volne dostupne na stiahnutie .. takze som si to ulozila, vytlacila a za usetrenych 92E sme mali krasny vikend 😉

lubikan
5. sep 2013

@lienkafoj ja skusenost v tomto nemam,syn chodi nastastie do specialnej,koli adhd a tam to mame zadarmo,okrem druziny,obedov,a ani neviem,15 € ZRPS na cely rok a poistne 0,84 € ....ale este ako prvak bol na "normalnej" ZS...a tam sa v matike ucili v slabikari.....ze spocitaj kolko je kombinaciek,kolko je kliestov ,klincov v dielni...no mala som dost....ziadne hrusky,slivky,jablka

lubikan
5. sep 2013

pomocky a pracovne postupy ako budu ucit sa mi zda ze ucitelia si sami organizuju...jedna znama zhanala koberce do triedy,ze tam bude deti ucit...

deniseee
5. sep 2013

@lienkafoj Ahoj, aj u nas rodicia vymyslali, ze naco nam je nova ucebnica, ked tie, ktore mame, su zdarma. Dopadlo to tak, ze sice sa potom nekupovali nove, ale ucitelka musela stale behat za rodicmi, ktori potom doma prefocovali ucebne materialy pre celu triedu a pod., ine veci zase museli tlacit, takze minuli kopec penazi na tonery a papiere, takze si nemyslim, ze ich to vyslo ovela menej, akurat sa na tom prefocovani a na tom poziciavani papierov a vsetkeho mozneho dobre namakali. Teraz uz neprotestoval nikto. A poplatky inak mame asi rovnake ako vy, ako cez kopirak...

katka1981
5. sep 2013

@lienkafoj, nemas moznost dat si to u niekoho zadarmo prefotit? Ja som si kniha riesila tak kedysi a aj dnes ked mam tu moznost.

klott
6. sep 2013

@billam ZA rodičko / na rodičko ANI halier! je to dobrovoľný prípevok. Okrem toho si vôbec člen toho "Rodička"? máš členský preukaz? máš Stanovy / Štatút? Sťažuj sa zriaďovateľovi ! Písomne . . .

mimkao
6. sep 2013

vyňaté z Ústavy Slovenskej republiky:

"
(2) Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách. "

@lienkafoj súhlasím s tebou, choď za triednou a spýtaj sa jej, kto jej to schválil. U nás je podobný problém na škole a takisto sa sťažujem. Nie preto, že by som na to nemala, ale preto že sú to školopovinné deti, a keď je to raz povinnosť vzdelávať sa, tak na to musia mať každý, to znamená, že sa za to nesmie platiť.

billam
6. sep 2013

@klott na mna sa nerozculuj, ja som si to nevymyslela!!!

jankamgr
6. sep 2013

Ja učím tretiakov a aj ja som vlani po dohode s rodičmi objednávala nové učebnice + PZ do 3. ročníka (matematika učebnica, matematika prac. zošit 1, matematika prac. zosšit 2, prírodoveda - pracovná učebnica, pracovný zošit so SJ a k tomu dostali deti kartičky na určovanie y/ý a i/í, celkom pekné letáčiky, zoznam do triedy a rozvrh hodín), ale vyšlo to na 9€ a nie na 50€!!! Veď predsa keď objednávame cez školu, tak máme zľavy, výhody! A neobjednávame 5ks, ale 100!!! Je pravda, že s tým vrcholne nesúhlasím, ale čo mám robiť, keď učebnice dodané ZADARMO od MŠ sú slušne povedané ... zlé?? Ako môžem učiť z učebnice matematiku, kde je napísané, že 5x3 = 23, alebo že 100 - 100 nemá riešenie??? Alebo učebnica SJ s gramatickými chybami? Rodičom som vysvetlila, ukázala, pochopili. Som im za to nesmierne vďačná. Na čítanie sme si teraz objednávali časopis Ohník, pretože čítanka je o ničom, teda aby sme sa rozumeli, je tam toho málo a málo atraktívne pre deti. Ohník je také príjemné spestrenie, zapájame sa skoro do každej súťaže, či už literárnej alebo výtvarnej.
Ja sama sa cítim ako zdierač, keď pýtam od detí peniaze, nie je mi to príjemné, ale určite sa na tom nesnažím zarobiť!! Do triedneho fondu sa budeme skladať 5€. ŠKD stojí 4€. A čo sa týka "rodička", nie je to povinné, u nás dalo vlani asi len 45% rodičov (myslím celú školu). Len ma trošku zaráža, že toto "rodičko" sa schvaľuje na plenárnom združení, len tam sa dostaví minimum rodičov. A potom vznikne situácia, že na plenárnom je 20 rodičov, ktorí niečo odsúhlasia a potom, keď sa zverejní výška poplatku je 500 tých, čo nesúhlasia...

zuzana76
6. sep 2013

@mimkao samozrejme ze sa nemusi platit, ale potom nech vam nezalezi na kvalite vyucovania, pretoze z nicoho sa neda ucit, ja som ako ucitelka uz nakupila pomocky za 50 eur za svoje 😉 , nikto mi nic neda, nepreplati

zuzana76
6. sep 2013

@lienkafoj inak my sme mali este v juni stretnutie rodicov prvakov, kde nam bolo oznamene z coho sa budu ucit a kolko budeme platit a ci suhlasime, vsetci suhlasili,

barcelona94901
6. sep 2013

@lienkafoj a nepovinný časopis ,je v skutočnosti povinný,pretože nie jeden prváčik z neho dostal domácu ulohu ,je to choré
a neférové voči rodičom, ..... jeden má slniečko,další Adamko,iná škola Zorničku..by ma zaujímalo podľa čoho to vyberaju ...tak ako vyberaju knihy,pracovné zošity..my sme mali platiť iba za zošity a zrazu je tam aj plastelína,lepidlá..hlavná vec,že to nevyužili ani minulý rok..takže máme plný stol zošitov a kadečoho čo nikdy nevyužil,hlavná vec,že sme to museli kupiť a vlastne iba platíme a platíme ..

barcelona94901
6. sep 2013

@lubikan u nás sa na koberci vraj hraju cez prestávku,platili to všetci rodičia

barcelona94901
6. sep 2013

@zuzana76
47 iba obedy ,za jedného žiaka,platí sa za dva mesiace ,10eur zošity a plastelína,lepidlá,20eur družina,platí sa za dva mesiace ,ešte budeme platiť zvlášť pracovné zošity a angličtinu ,plus časopis Zornička ,na rodičovskom sa dozvieme aký bude poplatok do fondu tento rok..všetko sa zvyšovalo,ešte poistenie vecí príde ,kedže sa vsade kradne,za chvílu budu drankať 120-130eur škola v prírode, korčulovanie atd ..sumy bez kružkov
ja si naozaj neviem predstaviť,ako to robia rodičia čo maju dve,tri deti,či také dvojíčky

zuzana76
6. sep 2013

@barcelona94901 ja chapem, ze je vsetko drahe, ale napr k zubarovi idete len raz a hned tam nechate 30- 50 eur za jeden zub, ak ich robi viac, tak suma je mnohonasobne vacsia, bohuzial, budeme si musiet zvyknut, ze sa bude platit vsetko

mimkao
6. sep 2013

@zuzana76 Zuzi, ja viem, to neni problém učiteľov, ani rodičov. To je problém vlády, štátu... Tých ktorí o tom majú právomoc rozhodovať.

Mne sa konkrétne u nás na škole jednalo o učebnice angličtiny.
Na knihy zo Sj a Mat. u nás učitelia nenadávajú a učia z tý h ktoré im došli. A myslím, že to vyučovanie je kvalitné a na úrovni.
Moja dcéra takisto chodí do štvrtej triedy a neviem si predstaviť, aké iné knihy mohli dostať na Základnu školu v Cífery, ak nie také ako u nás....