Domáce úlohy v Edupage

24. sep 2022

Ahojte,
prosím, dostávajú Vaše deti na základnej škole domáce úlohy poznačené do Edupage? Syn je druhák a učiteľka nám oznámila, že ona úlohy do Edupage nič vypisovať nebude, že si to deti majú samé opísať z tabule.
Výsledok je ten, že rodičia si furt vypisujeme, čo je vlastne na úlohu, lebo Jožko si to zabudol napísať, po Ferkovi sa to nedá prečítať Marienka si napísala zlé číslo strany. 😤🤦.
Tak načo do kelu školy platia ten software, keď učitelia nevyužívajú jeho funkcionality?
Zúrim, ale možno to je bežná prax aj inde.
Ďakujem za Vaše skúsenosti

ma812
25. sep 2022

@adkalu bohužial stretávam sa hlavne s učiteľmi kt su proti všetkému. poznám takých co maju o 2 ozaj voľno a nestarajú sa o nic... viem že je to náročná práca a učiteľom musíte byť z presvedčenia a práca vas musí baviť a napĺnať. to co ste vy napísala sa číta super a bola by som rada ak by sme mali štastie na takého učiteľa ako ste vy!

mamkalentedkova
25. sep 2022

@ma812 že to je na edupage deň dopredu neznamená ,že to učiteľ žiakom.nespomenul na hodine pred týždňom..len samozrejme zabudnú a pripomenie im to až správa na edupage ...veď ja nemám nič proti pokroku ..len jak tu niektorí vyplakavaju ,lebo sa nevedia bez toho aby mali všetko na edupage pohnúť ..
Ale keď mi večer o 20:00 napíše učiteľka ,že má na výtvarnú doniest jesenné listy ,tak je mi to na dve veci 🤣🤣🤣 lebo po daždi a po tme asi listy zberať nepôjdem a ráno ja to tiež nie je čas

fridakahlo123
25. sep 2022

@janage už som na to odpovedala vyššie, nebudem sa opakovať, toto určite neznamená, že učiteľ individuálne spíše žiakovi správu s tým co si ma dobrat, treba čítať s porozumením a správne si vykladať právne normy

deniseee
25. sep 2022

Niektore ano, ine nie. Ucitelka na rodicku nam oznamila, ze do edupage nic posielat nebude, ze deti maju dnes mobily a ze si to vedia zohnat same. Nuz, myli sa, vacsina malych deti mobil nema. Preto ma prekvapilo, ked deti chybali, ze im ucitelka do edupage napisala ulohy. Asi jej medzitym uz niekto posepkal, ze je jej povinnostou dat vediet chybajucim ziakom, co v skole preberali a aby si to dobrali doma. Ina ucitelka je super uplne najviac, pretoze zadava vsetky ulohy do edupage a vsetci si teda mozu vsetko pozriet a nikto sa nemoze vyhovarat, ze nevedel, alebo si zle zapisal. A tym, ktori sa pytate, ze ako sa to robilo pred 20 a viac rokmi, ked sme edupage nemali a pod. - uplne jednoducho. Ucitelia neocakavali, ze po chorobe nastupia deti do skoly a vo vsetkom sa pripoja k spoluziakom, ktori do skoly chodili. Deti dostali povedzme tyzden alebo minimalne tri dni na to, aby si opisali poznamky, doucili sa, aby sa spytali na to, comu nerozumeju. Neexistovalo to, co je teraz bezne, aby dieta po tyzdni, alebo dvoch prislo prvy raz do skoly a ihned pisalo pisomku z uciva, ktore preberali, ked ono chybalo.

dadulkaf
25. sep 2022

@deniseee u nás to tak v škole nebolo. Keď som ja chodila do ZŠ, ak niekto chýbal z dôvodu choroby, tak sa vždy v triede určil spolužiak, ktorý býva v blízkosti a ten bol zodpovedný za to, že doniesol preberané učivo a úlohy chorému spolužiakovi. Dokonca sme sa prebiehali v tom, kto tam pôjde. Tomu tolerovali potom maximálne 3 dni na zorientovanie sa. A na gymnáziu sme po akejkoľvek neprítomnosti musleli vedieť všetko z učiva, ktoré sa prebralo počas našej neprítomnosti v škole.

jana_eyre_2
25. sep 2022

@dadulkaf u nás sa toto, že dieťa vie všetko z prebrateho učiva aj keď chýba berie ako samozrejmosť už na ZŠ, čiže je jedno či chýba dva dni alebo týždeň, musí mať dorobene všetko čo sa preberalo.. neviem si predstaviť že toto by malo nejaké malé iné dieťa riešiť a nosiť nám každy deň úlohy čo riešili v škole.. preto som to predtým zisťovala ja od rodicov a teraz mi ten edupage veľmi pomáha..

Mne sa zdá že čokoľvek by mohlo rodičom uľahčiť učenie s deťmi doma sa na MK zhejtuje a obráti sa to na to, že zlí rodičia a dobrí učitelia.. ja som rada že učiteľom v našej škole to nepríde nejaké obťažujúce a daju nám normálne tento rok vedieť..

simca06022011
25. sep 2022

@jana_eyre_2 presne, hlavne ked teraz uz deti ani nebyvaju na kope ako kedysi, ja som len vo vchode mala 2 spoluziakov, 6 v paneláku a väčšina bola z jednej ulice. Nebol problém doniesť hocičo hocikomu. Teraz je to na ochote rodičov a deti nechcú otravovať rodičov. Na druhej strane s mobilmi by to nemal byt problém odfotit 🤷🏻‍♀️ ale prvy stupen u nas bol bez mobilu, nebyt covidu väčšina deti by mt nemalo.
Na druhej strane to, ze sa ocakava ze Dieta dobehne vsetko doma este kym je chore a na 100% sa mi nepaci, lebo dceru davam do školy hned ako je to možné a predsa ked lezi chorá (u nas väčšinou horucky klasika 3 dni a vtedy ona prespi celý den, covid predrichmala tyzden a este aj potom byvala taka unavena ze po skole ako prisla, tak zaspala) , nebudem ju drzat za stolom nech pise úlohy, max si v posteli precita nieco. No našťastie, pocas skoly chora bola teraz asi len tretikrat... Ale chorlave deti to musia mat tazke.
Presne sa nam stalo to, ze bola chora od pondelka a isla do školy v piatok, s tym ze prežije tie 4 hodiny aspoň ulohy a poznámky si zoženie na vikend a hned pisomku vyfasovala 😂🤦🏻‍♀️ no hadam niečo vedela...

nikaeli
25. sep 2022

Minulý týždeň mi jeden žiak chýbal tri dni.. v tej vyhláške sa píše, že učiteľ má poskytnúť rodičovi základné info o prebratom učive chýbajúcim žiakom pri riadnom ospravedlnení absencie.. zároveň ale nikde nevidím, aby mal povinnosť zadávať DÚ (ani týmto chýbajúcim). Mamička môjho žiačika od stredy ani ťuk a dnes (v nedeľu) o pol siedmej večer mi na EduPage ťuklo ospravedlnenie. Mám teda teraz - podľa názoru tu niektorých - okamžite sadnúť a písať jej domáce úlohy?? pardon, mne za víkendy príplatok nedávajú. Rodičia by sa tiež mali naučiť akceptovať osobné voľno učiteľa.

ma812
25. sep 2022

@nikaeli toto od vás ucite niekto nechce. ja som za to aby sa ulohy písali na edupage v pracovnom case, taktiež máte nárok na volno a oddych. Su rodica a rodicia a ucitelia a ucitelia...

jana_eyre_2
25. sep 2022

@simca06022011 my sme inak mali WhatsApp skupinu, často keď sa niektoré mamy pýtali na úlohy, ja som im odpísala vždy keď som mohla s vedela a nie raz sa mi stalo že mňa úplne odignorovali, fakt bolo len pár rodičov ochotnych a tí keď nemali čas odpísať tak ostatných ani nehlo.. často som dala deťom robiť to, čo som si myslela že robili a aj som sa zväčša trafila.. ja mám často choré deti a veru bolo náročné keď sme museli dobiehať keď im bolo trocha lepšie.. ja už neviem, všetko je zle.. dieťa si neurobí je zle, rodič chce vedieť je zle, zaujíma sa príliš málo, alebo príliš veľa..

jana_eyre_2
25. sep 2022

@nikaeli toto by som od učiteľa ani náhodou neockavala.. u nás to je tak, že každá vyučujúca ešte počas hodiny s deťmi pošle čo preberajú/preberali, pošle to hromadne celej triede a tým to hasne.. predpokladám že im to ani netrvá nejako dlho.. takto to dostávam pre tretiacku:
MAT-PZ str.12,13,14,15,17
SJL-U str.11/7,8,9,10,11
str.12/13,15
str.13/18,20
PZ str.6/1
str.7/3,4,5,6

Pípne to ešte keď je posledná hodina..

dadulkaf
25. sep 2022

@jana_eyre_2 to bolo v dobe, keď ešte mobily neboli a len pár domácností malo pevnú linku. Preto chodil spolužiak a chorému nosil úlohy. Žiadny problém v tom nebol. Teraz ako som písala, keď syn ostane doma, vždy pani učiteľku telefonicky poprosím, aby mi poslala cez Edupage učivo a úlohy, a nemá s tým problém. Tiež som tu písala, že naše deti naučila už od prvého ročníka si označiť úlohy červenou guličkou. Synovi som povedala, že ak si nestihne poznačiť, nech sa v družine opýta spolužiaka. Deti treba učiť zodpovednosti. Aj tá učiteľka sa potrebuje pripraviť na druhý deň, opraviť písomky, a nie vypisovať do Edupage všetky úlohy.

simca06022011
25. sep 2022

@nikaeli ospravedlnenku hadam moze rodic napisat kedykolvek, nepises ze by ti volala, ze chce ulohy. CIze netreba zase zvelicovat. Ty si mala tie ulohy davat uz ked si videla ze chyba, cez tyzden.

A teda co tu pisu niektori, ze tym co chyba pisat a tym co nie nie, tak to filtrovanie sprav, a tukanie ktoremu poslat a ktoremu nie, zaberie viac casu ako kliknut jednu triedu a napisat tam ulohu. Strasna praca. U nas teda vacsian ucitelov nema problem nastastie, pisu to stale, vsetci pisu ked vidia ze chyba viac deti. Vacsinou koniec hodiny a uz mi to blika v edupage, ked je dcera v skole neriesim, ked nie je, pozrie si a ja skontrolujem ci urobila. U nas sa ale nepise, co preberali, co robili... to iba jazykovy ucitelia zvyknu napisat, kezde toho maju naozaj vela.
@jana_eyre_2 tiez take skusenosti mam, aj sme to tu pisali (aj ina tema je tu presne s touto "problematikou" ) :D Tento tyzden som sa nastavila tak, ze idem na to kaslat, urobim si tak aby nam bolo dobre a aj po tom, co tu citam v diskusiach. Cize dieta ma vediet ucivo, na to si dam pozor a ostatne mi je ukradnute, o skolu vypytovanim sa a volanim vobec neprejavujem zaujem davno, lebo to vzdy bolo "vsetko je v poriadku a ziadny problem" a opak bol pravdov. Fakt, aby som sa ja v dospelosti stresovala so skolou viac ako ked som do nej chodila je chore... :D

janage
25. sep 2022

@fridakahlo123 myslím, že sa mýliš. Keďže už máme tento rok prvú chorobu za sebou, riešila som už aj prakticky. Verím, že učitelia dostanú aj výklad vyhlášky. Lebo už tu vidno, že názory výkladu sú rôzne

janage
25. sep 2022

@nikaeli Ten žiak je záškolák? Lebo ak nie, tak sa dalo už pri prvom dni absencie predpokladať, že ide o riadnu absenciu, ktorá bude ospravedlnená.
Každý deň na prvom stupni a každú hodinu na 2. sa predsa zisťuje kto chýba. Väčšinou i spolužiaci povedia, že Janko je chorý. Ja osobne a vacsina nasich rodičov píšeme triednej do 24h.

deniseee
25. sep 2022

@dadulkaf ja som napisala z vlastnej skusenosti, ale aj skusenosti dvoch uciteliek, ktore som mala v rodine (uz su nebohe), ale oni tiez nikdy na zakladke nedavali pisat pisomky ani neskusali ziakov, ktori chybali a po chybani prisli do skoly. Ja som napriklad blizko skoly nebyvala, byvala som uplne najdalej, pretoze skola v mieste, kde som byvala este postavena nebola (dostavali ju az ked uz som do skoly chodila inde), takze cosi ako donasanie uloh spoluziakom nehrozilo. Skusenosti jednotlivych ludi sa samozrejme mozu lisit, ja netvrdim, ze vsetky ucitelky vzdy robili veci rovnako.

deniseee
25. sep 2022

Vseobecne si myslim, ze ked ucitelka raz napise hromadnu spravu, do ktorej raz denne napise pre triedu ulohy a pipne to celej triede cez edupage, tak s tym ma daleko menej prace, ako ked vyvolavaju ucitelke rodicia kazdeho chybajuceho ziaka zvlast a kazdemu to musi diktovat alebo vypisovat zvlast cez sms, alebo posielat len konkretnym ludom cez edupage.

fridakahlo123
26. sep 2022

@janage tak vaša pani učiteľka si s vami dohodla postup cez edupage- môže sa to aj inak a nebude to v rozpore s vyhláškou,

janage
26. sep 2022

@fridakahlo123 škola poskytuje, nie môže poskytnúť, poskytuje rodičovi alebo inému zákonnému zástupcovi. Nie dieťaťu. A iný dohodnutý spôsob, tiež podľa mňa znamená spôsob v zmysle elektronický, či papierový. Ale linka je škola rodič. A za info je zodpovedná škola. Nie chýbajúce dieťa, jeho rodičia, či spolužiaci.
Ty máš názor zjavne iný, pričom si sa chytila posledných cca 3 slov.
Ja len pevne dúfam, že čím skôr bude nejaký výklad, či metodické usmernenie, ktoré jednoznačne vysvetlí ako vyhlášku aplikovať v praxi
A už len dodám, že ak žiak vyvinie maximálne úsilie učivo získať, trieda mu dá info neúplné či vôbec, učiteľ sa k tomu postaví štýlom: nezaujíma ma, staraj sa, ide za mňa o formu šikany dieťaťa. A je úplne jedno, či je to prvák, či deviatak.
Ani najmodernejšie formy komunikácie nenahradia ochotu komunikovať. A v tomto prípade musí byť zvlášť obojstranná.

jana_eyre_2
26. sep 2022

@janage presne o tomto to je.. ochota komunikovať, nebyť predpodradzeny, to často veľmi chýba.

loliki
26. sep 2022

@fridakahlo123 Je to jednoducho veľká hanba, keď učiteľ nevie čítať s porozumením. Vykrúca sa z povinností a dáva textu iný výklad, len aby si určoval pravidlá podľa seba. Neznalosť zákona neospravedlňuje a keď si ho vykladáš ináč, je to len tvoja chyba. Vyprovokujete rodičov, aby na vás zavolali školskú inšpekciu. A som zvedavá, čím podložíte tvrdenie, že rodič má nejaké povinnosti zhánať DÚ pre svoje deti.

wiccawicca
26. sep 2022

Dcéra nastúpila do prvej triedy. Každý deň boli úlohy v Edupage a ešte aj zakrúžkovaná strana a číslo cvičenia. Teraz sme už druhý týždeň doma, lebo je chorá a učiteľka posiela do Edupage aj všetko, čo brali v škole + úlohy. Keď prejde jedna vyučovacia hodina, tak o chvíľu pošle, čo preberali + úlohy. Keď prejde druhá tak to isté. Niekedy sa stalo, že to prišlo naraz ale prišlo.

akvi
26. sep 2022

@loliki presne tak, ešte sa mi pýta doplniť, že podľa tej vyhlášky to nemusí byť zrovna na Edupage, ale jasné z toho je, že to nemôže delegovať na deti a rodičov, čiže iný dohodnutý spôsob nemôže byť "vypytaj si od spolužiakov". Ale môže to byť, pripravila som vám to, prídete si osobne alebo vám to pošlem mailom alebo pošlem to po dieťati xy, je ochotné vám to priniesť. A podobne.

loliki
26. sep 2022

@akvi U nás keď niekto nemá PC a net, tak doniesla chýbajúcim PL učiteľka. Ale to bolo počas dištančného. Mňa dobre nahnevalo, keď synovi učiteľka dala po 2 týždňoch poznámku do ŽK, že nie je pripravený. Tak toto vie napísať? Ale zapísať dú a preberané učivo, aby pripravený bol, to už nevedela? Vraj ja som povinná to zisťovať. A to sme boli kolegyne! Pochopíš to? Prečo a odkiaľ ja mám mať zoznam tel čísel ostatných rodičov? Dala som syna do inej školy. Tam s edupage nebol problém. Čudujem sa, že toľkí rodičia si toto trpia od učiteľov a žerú im to, že je to vraj ich povinnosť. Nezadaná úloha proste znamená, že žiak úlohu nemá. A nemá za čo dostať ani 5 alebo zlý bod.

janage
26. sep 2022

@loliki inak toto je veľmi trefný postreh. Čas na pokarhanie sa nájde, na zapísanie učiva, či DÚ nie.

fridakahlo123
27. sep 2022

@loliki ja nie som učiteľ

renata_b
27. sep 2022

Nas syn tiez dostaval ulohy na edupage a ja som to brala ako nevyhodu. Nebol ochotny si v skole ulohy poznacit do zosita (ved naco, ked ich maju na edupage). Ked to prestali robit, mali sme problem ich ziskat, lebo deti neboli zvyknute zapisovat si ulohy. Ja si myslim,ze deti sa maju ucit zodpovednosti a pisat si ulohy.
Jedinu vyhodu v DU a oducenom ucive na edupage som videla vtedy,ked bol syn chory, resp. na vysetreni a jeho spoluziaci neboli ochotni mu poskytnut informaciu o domacich ulohach a oducenom ucive.

janage
27. sep 2022

@renata_b ale tu sa bavíme práve o prípade, keď je dieťa choré a spolužiaci aj učiteia neochotní. Aj vyhláška pojednáva o riadne ospravedlnenej absencii. Čiže ani záškolákovi nemusí učiteľ nič poskytovať.

maciatkolulu
27. sep 2022

@janage pôvodne sa jednalo iba o bežné úlohy, ktoré si Jožko zabudne a aj emka zaznačiť 🤣a nejakú mamičku to privádza do zúrivosti, že učiteľka nedá na edu... Takže to co pise
@renata_b je absolútne k veci.

dskjhfdlkdjhl
27. sep 2022

@renata_b Myslim, ze si to krasne vystihla-deti by sa mali ucit k zodpovednosti a zaroven aj k tomu, aby si navzajom pomahali. Netvrdim, ze ulohy na edu zarucia, ze tieto dve veci sa nenaucia, ale ...