Domáce úlohy v Edupage

24. sep 2022

Ahojte,
prosím, dostávajú Vaše deti na základnej škole domáce úlohy poznačené do Edupage? Syn je druhák a učiteľka nám oznámila, že ona úlohy do Edupage nič vypisovať nebude, že si to deti majú samé opísať z tabule.
Výsledok je ten, že rodičia si furt vypisujeme, čo je vlastne na úlohu, lebo Jožko si to zabudol napísať, po Ferkovi sa to nedá prečítať Marienka si napísala zlé číslo strany. 😤🤦.
Tak načo do kelu školy platia ten software, keď učitelia nevyužívajú jeho funkcionality?
Zúrim, ale možno to je bežná prax aj inde.
Ďakujem za Vaše skúsenosti

maciatkolulu
28. sep 2022

@deniseee ktorú úlohu zvládne, prvák, druhák, aj tretiak a aj vyššie absolútne bez pomoci?

maciatkolulu
28. sep 2022

@deniseee co je na tom, keď si rodič a dieťa sadnú a začnú, či v časopisoch, či na nete, či v knižnici, či u suseda zháňať informácie? Véd to je absolútne ôk, ale nie je ôk, ak ti robí len rodič, lepí, strihá, kreslí, píše a to je to o com sa tu píše. Rozumieš, o tom, že ten rodič urobil komplet úlohu za dieťa a je spokojný, aký je šikovný a decko pomaly netuší, že o čo ide, ale nie vinou učiteľa, lebo iné deti to robia v pohode samé, nie také dokonalé ako ony rodič, ale robí to Sam, snaží sa a aj sa pri tom učí, to, že to vyhľadá s nim dospelák, pomôže, neznamená, že zaňho vypracoval úlohu!

martinusik91
28. sep 2022

Môjmu od druhého ročníka po zmene triednej tiež nepíše do edupage. Tiež mám na to nervy ale vraj budú zodpovednejší. Ja nemám problém s ním robiť úlohy ale keď si ich nezapíše tak čo mám robiť? Aspoň pre našu kontrolu by to tam mohla dať ale nie... Na čo to potom je neviem...

deniseee
28. sep 2022

@maciatkolulu Moje deti si samostatne robia ulohy aj zo slovenciny, aj z matematiky a pod. Dokonca ani nekontrolujem vacsinou, pretoze v prvom rade ucitel ma vediet, na com este potrebuje dieta popracovat, co treba v skole viac opakovat ake ucivo, pretoze domaca uloha moze vyzerat, ze je vypracovana dobre a pritom dietatu spravne y/i povedal rodic, pripadne nadiktoval spravne vysledky. Nie raz to bolo pocut aj pri tych par online hodinach, ze rodicia detom nasepkavali. Takze nech len ucitelka vidi, co detom este nejde a nech sa na to v skole zameria. Moj najstarsi bol tiez tak vedeny, ze ulohy si musel vypracovavat sam. Problem bol len v ramci korony, ked si ucitelia povedali, ze je to cas ich osobneho volna a vsetko pohadzali na rodicov a problem je s projektami, ktore deti same zvladnut nemaju ako. Som rada, ze tvoje dieta si vsetko same vyhlada, same si vytlaci, same si vsetko vypracuje. No moje toto neurobia zatial, same nevyhladaju, tlacit nevedia, takze ano, vyhladavam ja, tlacim ja, a dieta robi len tu o nicom pracu, ze prepise a nalepi, co ho neuci ani samostatnosti, ani nicomu dobremu, pretoze len caka, kedy mama konecne dopracuje a odovzda co musi do vlastnej prace, aby potom mohla zacat vyhladavat a tlacit jeho veci.

jana_eyre_2
28. sep 2022

@deniseee ja len ešte k tomu Y/I - si myslím že učiť dieťa písať gramaticky spravne nie je len úloha učiteľa, ale aj rodiča.. čiže keď vidím že dieťa napíše jazik tak mu vysvetlim ako sa to píše správne a najmä prečo sa to píše s Y a nebudem sa spoliehať len na školu..

maciatkolulu
28. sep 2022

@deniseee nepochopila si to, moje dieťa si je schopné, čo potrebuje, vyhľadať na nete samé, ostatné pomáham, ale dostávajú úlohy, ktoré zvládajú, keďže diktát si dieťa doma nenadiktuje samé a to my proste musíme, v pondelok dostaneme text, ktorý v piatok dieťa musí ovládať napísať. Takže podľa mňa je normálne, že sa s dieťaťom takto učím, rovnako tým, že sa učí iba v nemčine, musím kontrolovať a dokonca aj po nás ešte kontrolujú vyššie sily🤣, nevadí, myslím, že si proste nepochopila ten Grund.
A veľmi, ale veľmi sa mýliš, dieťa tým ze prepisuje, píše, snaží sa urobiť to co najkrajšie sa učí veľmi veľa. Ci myslíš, že tým tlačenim sa učí? Ach jaj. Vieš čo, dokonca naši druháci dostali už minulý rok, tablety, ale používať to budú až teraz. Každé dieťa svoj, budú cez víkendy robiť fotky, potom písať o tom, kde boli, čo videli, zažili a nakoniec odprezentovať v škole, pred triedou. Ale všetko patrične k veku. Aký je rozdiel nájsť fotku, text a prepísať a niečo zažiť, od fotiť, rovnako si k tomu niečo nájsť, napísať a odprezentovať? My sa chystáme do Bratislavy, hrad odprezentovať, dom sv. Martina. Myslíš, že ako sa k tomu dostane ten malý, jedine počúvaním, čítaním,odpisovanim textu, to je myslím opäť jasne. A inak, oni majú KAŽDÝ jeden deň odpis textu zo zošita do domáceho a ten predtým ešte raz písali do cvicneho. Takže áno učia sa odpisovanim. Plus co si myslíš, nenaučí sa zodpovednosti, keď raz dostanú úlohu, že proste čau mama, prosím dostali sme toto a toto prosím pomôžeš mi vyhľadať, ukážeš mi ako sa tlačí, jeeej, také jednoduché, ďakujem, idem si to urobiť, ľúbim ta maminka, dakujem🤣🤔. Dieťa sa zatvorí a s materiálom pracuje samé. Aj prvák vie urobiť svoj "projekt" môj syn si robil už ako škôlkar svoj dinosaurov album, len kreslený, ale robil. Nikto po tých deťoch nechce diplomovku, vsakze😉

katka700
28. sep 2022

@deniseee Neviem či je prístup 'nech učiteľka vidí čo im nejde a tomu sa venuje' realizovateľny všade a za každých okolností. V škole kde chodí môj syn by to na 99 percent nešlo. Existuje učebný plán čo s nimi má učiteľ prejsť a dokedy. Počas školského roka je kopec prázdnin, podstatne viac ako keď som do školy chodila ja. Keď sú v škole tak sa najprv neucia lebo ešte nie je rozvrh, potom hentake branne cvičenie, potom enviro deň, potom beseda, potom divadelné predstavenie. Sú síce v škole ale je tam veľa aktivít na úkor učenia. Čo nestihnú alebo nepochopia ostatne na doma. Keby som sa spoliehala že sa napríklad vybrané slová naučí v škole tak to nedopadne dobre. Našťastie na internete je veľa cvičení a doplňovaciek na vybrané slová. Syn frflal ako chorá vrana a bola som za najhoršiu mamu na svete, ale musel tomu 20 minút denne venovať. Keď videl že z diktátu má zrazu namiesto trojky jednotku, pochopil že to má význam a už som ho ani nemusela kontrolovať či namiesto doplňovaciek na vybrané slová nepozerá videá o minecrafte.

mamusa123456789
28. sep 2022

Nam oznámila učiteľka ze si mame zriadiť messenger, kto nemá a ze bude úlohy zadávať tam, ale par rodičov povedalo na to svoj názor, tak každý deň tam zadá úlohy, napíše do kedy to ma byt hotové a dáva tam aj pochvaly a znsmky, plus do pracovných zošitov dá pečiatku domčeka aby si to deti vedeli spraviť samé a nemuseli chodiť za rodičmi co majú na ulohu a majú aj klasickú papierovú ziacku knižku

deniseee
28. sep 2022

@katka700 neviem ako u vas, ale nam ucitelka oznamila, ze pocas roka si budu deti robit citatelsky dennik v skole a aj vsetko povinne citanie budu citat vsetci spolu v skole. To boli napriklad veci, ktore sme za mojich skolskych cias vzdy robili doma, v skole sme sa hlavne ucili. Ak ma teda ucitelka cas na taketo veci v skole, tak nevidim dovod, preco by sa nemala radsej venovat tomu, v com maju deti medzery. A ja nehovorim o nauceni vybranych slov, je jasne, ze to sa dieta jednoducho musi doma naucit, ale opat ide o nieco, co zvladaju deti aj same.

deniseee
28. sep 2022

@maciatkolulu mame evidentne ine skusenosti a ine skoly. Nase deti nedostavaju domov diktaty (dostavali ich iba v ramci korona casu). A necudujem sa ani tomu, ked kontrolujes cudzi jazyk. A netvrdim ani, ze dieta sa nieco nauci tym, ze rodic nieco vytlaci na tlaciarni. Ani netvrdim, ze prepis textu nema vyznam. Ma. Ale nezmysel su cele projekty a vnimam ich len ako sikanovanie rodicov. Ved bez problemov nech ucitelka urci prepis textu presne zameraneho na preberane ucivo. Ziaci si lepsie preberane ucivo zapamataju (netyka sa deti s poruchou pozornosti a pod.), ked ucivo prepisu, pripadne ked sa zameraju na prave preberane ucivo zo slovenskeho jazyka, tak prepisovany text moze priamo cielit na precvicenie velkych a malych pismen, alebo na vybrane slova, alebo na spodobovanie… je toho vela, ale ucitel aj bez toho, aby ukoloval rodicov, vie krasne zadat pracu dietatu, ktoru vie ono samotne zvladnut. Pozri, ja som za ten cas, co mam uz jedno dieta dospele, presla vselijakymi ucitelmi s nim. Boli taki, pred ktorymi sa hlboko sklanam. Mali napriklad vybornu slovencinarku na druhom stupni. Bola prisna, ale vedela tie deti perfektne naucit, dokonca aj tie, ktore mali nejaku formu dys-, proste mala to dokonale zmaknute, nedavala nezmyselne ulohy, mala dobru komunikaciu, neslinod nej vzdy dobre znamky, o vsetko sa trebalo snazit, ale bola super. Mal aj dalsiu, pri tej som skoro padala do mdlob, ze kolko ta sama studovala, aby vedela co najlepsie odovzdavat ucivo detom a aj sa jej to darilo, bola to asi najlepsia ucitelka, aku sme za tie roky zazili. No a potom tam bola taka, ktora presne robila toto, ze davala ulohy, ktore deti nemali ako same urobit, kde si ona chcela plnit nastenku projektami s peknymi obrazkami a pod. No, tak taky ucitel ma moze akurat tak mat rad…

maciatkolulu
28. sep 2022

@deniseee malý sa teší na prácu s tabletom, je absolútne jasne, ze to nebude zvládať sam, teší sa na akúkoľvek prezentáciu pred triedou, projekty v nižších ročníkoch sú predpripravou na prácu vo vyšších ročníkoch, pre strednú a vysokú školu, pre prácu. Nie je ich cieľom dat prácu rodičom, ale je ich cieľom, učiť deti. To, že to niektori pojmu ako svoju prácu a nie deti, nie je chyba učiteľa, kľudne môžu rodičia nabehnúť aj do univerzitnej knižnice a podobne, ale ide tu o prácu deti. A keď dostanú tému, krásne jesenné dni a co som našiel v jesennom lese, tak to zvládne, pochybujem, že druhák dostane niečo náročné, čo fakt nezvládne urobiť, vyššie ročníky musia zvládať samé, niekoho obťažuje vytlačiť dieťaťu, niekoho nie. Ale ako nejakú extra prácu danú učiteľom to fakt nevidím. Co konkrétne máš na mysli, že "za ukuluje" rodičov? Čím? Aký projekt nie je schopné dieťa robiť? Ja mam dve dospelé. Chodili do alternatívnej súkromnej. Tam sme vkuse s deťmi niečo robili. Ja naozaj nevidím problém v projektoch. Keď sú schopné si robiť samé úlohy, tak prečo projekty nie? Neviem koľko majú tvoje deti rokov. Ale presne o tom to je, aby boli schopné si decká co najskôr samé vyhľadávať informácie, vedieť si poradiť,áno, aj vytlačiť, áno aj odprezentovať. Lebo doba ide dopredu a nie dozadu. Pracovať aj s PC aj s ceruzkami a najma s vlastnými rozumom....

deniseee
28. sep 2022

@maciatkolulu Sama pises, ze to tvoje dieta nebude zvladat same, teda mu budes zrejme musiet s pracou s tabletom pomahat. Keby deti dostavali prace ako pises, teda napriklad o jesennej prirode, tak nie je problem zbehnut do lesa, nazbierat rozne druhy listov zo stromov, pokreslit zeleninu ci ovocie dozrievajuce na jesen a pod. Ziadny problem spracovat pre dieta nieco take. Ale co sa tyka toho ucenia, tak predtym bolo normalne dieta nieco v skole naucit a az potom ho z toho skusat. Deti hodiny informatiky nemavaju od prveho rocnika, nie je dovod pre ktory by druhak, tretiak ci stvrtak mal vediet, ako obrazok preniest, upravit, atd. Aj pracu s pocitacom a pridruzenymi zariadeniami sa ma to dieta najprv naucit a potom nech si robi projekty, samozrejme za predpokladu, ze to rodic umozni a ak vobec doma pc ci tlaciaren ma. A prave tym sa ukoluju rodicia, ze je jasne, ze vacsinu ulohy zadanej vlastne spravi rodic, pretoze dieta to same nezvladne. Ulohy si vedia deti robit same, pretoze na to maju pracovne zosity ci normalne zosity a pracuju teda so skolskymi potrebami. To mat deti musia a preto nie je problem standardne ulohy urobit. Projekt vyzadujuci internet, pocitac, tlaciaren a osobu, ktora to ovlada, to uz je o niecom inom. Nastastie, u nas sa proti tomu vzburila cela trieda, ale chapem vsetkych rodicov, ktori presne toto riesia so svojimi detmi a zuria pri tom.

maciatkolulu
28. sep 2022

@deniseee tak a dnes sme robili matematiku, musela som mu pomôcť a? Véd to učenie nie je všetko len o škole. Nenasilnou, hravou formou sa učíme stále. Ja s mojim posledným dieťaťom a s radosťou. Kam ideme, tam mu o tom rozprávam, čo viem, čo neviem, pozerám a vysvetľujem. Ja sama sa budem musieť učiť robiť s novým tabletom, programom atď a? Rada. Píšem o tom, že práca nemá byť dospelák, ale dieťaťa, informácie mu môžem pomôcť pohľadať, povedať mu o tom, on to spracuje, kokos, čomu konkrétne nerozumieš? 🤣🤣🤣Aj obsah knihy, musí predsa najprv prečítať a potom napísať. Musí si tu knihu nájsť, kúpiť, objednať. Keď to urobí rodič je to ôk, ale nie, že tu knihu prečíta, napíše obsah a dieťa si len ten prečíta, niekedy ani to nie. Rozumieme sa? Práca ma byt vykonaná dieťaťom a nie rodičom. A gro práce nie je, že dieťaťu povieš, kde si ma vyhľadať informácie, pripadne mu o tom porozprávať, práca je, že to spracuje a vyrobí sam. Rovnako si za značí sam úlohy. To je krásny príklad. Decko si nevie za značiť úlohy, ako môže niečo samostatne ovládať, keď mamku trase, že učiteľka nenapíše aj rodicom👍🤔

k_r
29. sep 2022

@kaktusik007 ja som tiež za... Syn je druhak,úlohy si značí v skole sám...ak zabudne, úlohu neurobí,tým pádom "v škole príde trest"a je viac obozretnejsi,dáva väčší pozor na značenie d.u.
Keby to bolo v edupage, všetko,čo treba urobiť by "dostal odo mňa na tanieri". ...

deniseee
29. sep 2022

@maciatkolulu ja ti naopak rozumiem uplne dokonale. Moje deti, ktore si musia robit ulohy same, a ktore ani nekontrolujem vacsinou, to su tie nesamostatne deti, lebo im vdaka zaznaceniu v edupage poviem: urob ulohu z toho a toho predmetu na strane takej a takej. Tak preto su nesamostatni. Ty mas dieta samostatne, lebo si znaci ulohy same a ty mu s nimi doima iba pomahas. Tesim sa s tebou. A ucitelke by pred tyzdnom, ked chybala polovica triedy bolo urcite prijemnejsie mat 13 telefonatov od rodicov, ako raz napisat do edupage pre vsetkych ulohy. Nastastie aj jej doslo, ze napisat to raz hromadne vsetkym bude pre nu omnoho jednoduchsie.

adkalu
29. sep 2022

@deniseee negatívny príklad z praxe: pred týždňom zaznačené učivo a projekt na edupage. Z 8 chybajucich, 4 urobene projekty, odprezentovane na 1, 3 neurobili, lebo 1 nevedel, ze ho ma urobiť, aj keď bol u zubára, 2 neurobil, lebo mu mama povedala, ze nemá robiť, lebo nebol na hodine, 3 neurobil, nevie prečo, dúfal, ze si ho nevsimnem a 4 zabudol. A to je len 1 hodina🙈 ps:pozitívnych príkladov je omnoho viac😉. Rozumiem obidvom stranám, skúsme byt trosku ustretovejsi k sebe navzajom. Učitelia skúste sa niekedy pozrieť rodičovskou optikou na dieta a rodičia zase tou učítelskou. Menej utocenia, viac zodpovednosti, spoluprace a bude to o poznanie lepšia spolupraca✌️🍀.

tosanosi
30. sep 2022

Naši mali cez edupage len v prvom ročníku, odvtedy si píšu do slovníka, v druhom ročníku im to prvé tri mesiace kontrovala a pripomínala učiteľka, potom už to bolo na nich len.
Máme na fb skupinu rodičovskú a prinajhoršom sa cez to spýtame, zistíme a tak.
Nie je povinnosťou učiteľa písať úlohy cez edupage. Druhákov už treba viesť k samostatnosti, na druhom stupni sa s nimi nikto už nebude naťahovať... Čím skôr sa naučia zodpovednosti, tým jednoduchšie to bude pre nich neskôr

jana_eyre_2
30. sep 2022

@adkalu presne toto si myslim, že obe strany by sa mali snažiť normálne medzi sebou komunikovať a skúsiť pochopiť opačnú stranu 👏

rembura
30. sep 2022

Tak ale ja ako chapem, treba tie deti naucit aj takejto zodpovednosti, aby si vsetko zapisovali. Lebo zas vsetko im len neychstat pod nos, no moc sa toho takym stylom nenaucia, len sa spoliehat na druhych

samkolea
19. okt 2022

Viete mi niekto hodit link na tu vyhlasku kedy ma ucitel davat chybajucemu ziakovi ulohy na esupage? Mne bolo dost drzo vysvetlene, ze to si ma rodic ziadat a ma byt iniciativny… ked aj poslala ucitelka tych par uloh tak vzdy neskoro pre prvakov okolo pol6 az pol8 vecer… vobec nereaguje na vyzvy cez edu a ani ospravedlnenky, pritom nam bolo na RD kladene aby sme EDu pouzivali od zastupkyne… prekvapil ma postoj ucitelky ked dieta chybalo a ta drza odpoved… dakujem vam 😊

trimy
1. dec 2022

@zuzka1117 Zuzi,kde to nájdem v zákone,prosim

trimy
1. dec 2022

@samkolea tiež by mi to pomohlo...

trimy
1. dec 2022

@janage kde to nájdeme v zakone?🙏

janage
1. dec 2022

@trimy dala som niekde v diskusii link.

katjas8
1. dec 2022

Niekedy take nebolo a ako to že nebol problém? Nech sa dieťa naučí zapisovať a hotovo.

nastasyk
2. dec 2022

@katjas8 niekedy neboli mobily, maily, navigácie.... Všetci to používame, svet sa mení. Ja nemám čas o piatej večer dve hodiny zháňať úlohy od iných unavených rodičov, keď to učiteľ za 30 sekúnd vie zapísať do appky.

vikisukik
2. dec 2022

ved to je jasne. tak niektori ucitelia chchu proste deti naucit istym povinnostiam, naprikald aj odpisaniu si uloh a podobne. ako ja sama na tom nic zleho nevidim

nastasyk
2. dec 2022

@vikisukik šikovný učitel to dieťa naučí, aj dá úlohy na Edu. My takú mame, synma vzdy všetko zapísané, ale keď chýba, ale zápise zle, môžem skontrolovať hneď a nie cakt do piatej, kým sa iní rodičia vrátia z prace.

trimy
2. dec 2022

@janage ďakujem, idem hľadať 🍀

adidika
1. feb 2023

@onedaynick mam otázku, ako pedagóg dávate deťom poznámku, za to že nemá úlohu, zabudne si pravítko?
U nás na škole pokiaľ si žiak niečo zabudne musí to ospravedlniť len rodič, pritom za našich čias stačilo ,keď mal spolužiak dve pravítka a požičal spolužiakovi, zabudli sme si zošit , ospravedlnili sme sa sami pani učiteľke a písali sme na papier a poznámku sme dostali v prípade,keď sme to nemali prepísané na ďalšiu hodinu.