Dysgrafia verzus lenivosť

zuzinka98
8. apr 2016

Ahojte dievčatá, idem si k vám po radu. Mám mladšieho brata, ktorý je na prvom stupni ZŠ a budúci rok nastupuje do 5. ročníka. Problém máme v písaní, neskutočne, ale neskutočne škrabe, nevieme po ňom prečítať, hlavne ak donesie poznámky v zošite, ktoré si mali spisovať počas výkladu učiteľky, či počas prezentácií spolužiakov. Od začiatku mal problém s čiarami, nevedel prejsť po predpísanej čiare, rodičia aj ja sme s ním presedeli hodiny, aby krajšie písal, ale... Akoby to nemalo efekt. Je veľmi chytrý, no nenormálne škaredo píše. Písmená sú raz veľké, raz malé, namiesto k napíše h a keď treba napísať h napíše k, riadky preňho neexistujú. zaujímavé však je, že keď nad ním niekto sedí (napr. pri písaní domácich úloh) a má čas, píše ako tak pekne. Keď budem doma, odfotím strany z jeho zošita na porovnanie - poznámky zo školy a domáce diktáty... Mali ste niektorá z vás takýto problém? Ako ste to riešili? pomohli vám nejaké cvičenia? Budem vďačná za každý príspevok

jamabe
10. apr 2016

@kakika007 to je fakt, takých rodičov je veľa. Tak opravujem: niektorí rodičia... Sama som učiteľka a už pár krát sa nám stalo, že sme navrhli žiaka na vyšetrenie a rodičia nesúhlasili... Niekedy sa dajú presvedčiť, ale niekedy s nimi nepohne nič. A dieťa sa v škole trápi s diktátmi a podobne... 😝

zuzinka98
autor
11. apr 2016

@fajnova ďakujem 🙂
@rutie už som sa rozprávala s našimi, navrhla som, aby s ním navštívili CPPPaP, že za to nič nedajú, nie je to trápne, tak mi dali za pravdu...

Baby a... možno že je to hlúposť, ale... odkedy malý nastúpil do školy sú v móde tzv. gumovacie perá. Aj on ho používa. Ja som na to alergická, nepáčia sa mi, pretože brácho sa spolieha na to, že môže urobiť chybu, pretože ju potom vygumuje a chybu opraví... Či to nebude mať súvis s aj s tým. Môže si povedať: veď čo že píšem teraz škaredo, veď si to môžem opraviť. Lenže už si neopraví.. Ja neviem, hľadám už všeličo, čo by mu pomohlo krajšie písať. Mali sme totiž takú skúsenosť, že keď mal obyčajné tenko píšuce pero šťukacie, písal omnoho čitateľnejšie. Len on to gumovacie už nechce vymeniť (veď prečo by aj, keď na gumovacom pere si hneď chybu opraví, a pri šťukacom musí odznova prepisovať celé slovo)... Dnes s ním píšem úlohy ja, tak som zvedavá, urobím pokus s tým perom 🙂 možno to zaberie

syslica
11. apr 2016

@zuzinka98 Ahoj, napíšem ti našu skúsenosť: starší syn je piatak, diagnostikovaný MIN, škriabe tak príšerne, že niekedy má problémy to aj sám po sebe prečítať, grafomotoriku, nácvik správneho úchopu a pod. som riešila aj tu na Koníku (vlastná téma) ešte od jeho predškolských čias... nepomohlo. Odborníci v CPPPaP sú toho názoru, že nemá zmysel tlačiť ho do ukážkového písania, a teda že úhľadnosť písomného prejavu nie je v neskorších ročníkoch až taká prvoradá.
Mladší syn je tiež MIN ale s dyslexiou, ADD, dysgrafiou a inými oslabeniami. Je druhák. Aj v jeho prípade odborníci poradili, že nemáme bazírovať na krasopise, zatiaľ však nevyzerá, že by učiteľka tieto odporúčania akceptovala. Ja by som tvojim rodičom poradila asi to, čo väčšina mám tu. Pár sedení v CPPPaP bratovi neublíži, budete vedieť na čom ste, a či sa rodičia rozhodnú poskytnúť správu z vyšetrení aj škole, o tom rozhodnú oni sami.

syslica
11. apr 2016

@zuzinka98 Čítam, čo píšeš o perách... vyskúšaj to ako si napísala, možno mu pomôže viac sa koncentrovať na správnosť a úhľadnosť, keď bude vedieť, že by inak všetko musel krvopotne prepisovať. Ja nedám na Pilotov dopustiť, pretože mladší syseľ si (ak vôbec) chybu nájde až po druhom-treťom prečítaní... na čo častokrát už nemá ani čas, nieto ešte aby chybné slová prepisoval. Jeho učiteľka tlačila na to, aby prestal pilota používať, tak som to skúsila s obyčajným perom, či bude menej škrtať a prepisovať... figu! Vrátili sme sa naspäť ku gumovacím perám. Lenže myslím si, že tieto dva prípady sa nedajú porovnávať... preto skús, uvidíš.

zuzinka98
autor
11. apr 2016

@syslica ďakujem za tvoj názor, som rada, že môj príspevok komentujú žienky, ktoré s tým majú osobnú skúsenosť a nebavíme sa v línii teórií 🙂 my sme sa so správnym držaním pera, kreslením ako tak úhľadných lastovičiek trápili od škôlky, tiež nepomohlo. Nie je to záležitosť dvoch mesiacov, nadreli sme sa s ním dosť, rovnako ako aj ty, keď tak čítam... A nič... Veľmi sa bojím jeho prechodu na druhý stupeň ZŠ, pretože ja sama si pamätám, ako nás v škole drilovali na slohoch, že musíme pekne písať, že budú dve známky, jedna za obsah, druhá za krasopis, bolo mi nepríjemne aj za spolužiakov, keď dostali za obsah jednotku a za krasopis 4 alebo 5... a bojím sa, že môj brácho by bol rovnaký ako tí moji spolužiaci. Ak by sme však mali papier od CPPPaP, že má problém či už s motorikou, príp. ak by mu bola diagnostikovaná dysgrafia, učitelia by to vedeli pochopiť a možno by nebol tak zle brácho hodnotený. Rozhodnutie vziať brácha do toho CPPPaP je však na mojich rodičoch, ja som len chcela vedieť objektívny názor skupinky žien 🙂
áno, viem, že pilot perá sú v obľube detí ako aj rodičov, ale píšu dosť hrubo, brácho ešte dokonca píše aj malými písmenami, keď sa ponáhľa (teda všetky texty z hodín sú málo čitateľné), a ako u, h ako k atď.

syslica
11. apr 2016

@zuzinka98 Neboj, teraz sa na druhom stupni už krasopis nevyžaduje 😉 teda aspoň u nás nie ale myslím aj všeobecne (otázka na tu prítomné panie učiteľky), pretože keby nášmu piatakovi hodnotili úhľadnosť, tak má po tejto stránke tak 4-5 a čo poznám písmo jeho kamarátov tak asi minimálne piati s podobným škrabopisom (bez ďalších diagnóz) by sa našli....

zuzinka98
autor
11. apr 2016

@syslica ďakujem za povzbudenie 🙂 k večeru určite pridám fotky, aby ste si spravili obraz o tom písme, som zvedavá potom, samozrejme, aj na tvoju reakciu 😉

rutie
11. apr 2016

@zuzinka98 Mne praveze gumovacie Pilot pridu ako zachrana pre tieto deti. Oni ked zacnu skrtat, robit V-cka na vynechane pismenka, tak to uz neprecita po nich absolutne nik. Podla mna je najpodstatnejsie dosiahnut, aby to po sebe dieta dokazalo precitat, ked dokaze aj ucitelka a rodic, to uz je uplne vyborne. Zmena pisma na tlacene fakt pomoze. Tie tlacene tvyry si dieta utvrdzuje kazdodenne citanim, nemusi spekulovat nad tym, ako pismenka ponapajat a ratat obluciky na m a n. Pre dysgrafika napisat písanym napr. "nezaumienime" to je fakt za trest.

zuzinka98
autor
12. apr 2016

@rutie @syslica @fajnova @kakika007 pridávam pofotené zošity - prvá fotka písané počas hodiny s pilotom, druhá fotka diktát písaný doma s pilotom (ospravedlňujem sa za otočenú foto, ale nestíham sa s tým hrať a pretáčať)

zuzinka98
autor
12. apr 2016

no a posledná fotka - včerajšia domáca úloha, písal si ju sám, mne len nahlas hovoril, čo píše a bola písaná obyčajným šťukacím perom

syslica
12. apr 2016

@zuzinka98 Zuzi, pozrela som tvoje ukážky... a môžem ti povedať, že najstarší syseľ škriabe oveľa nečitateľnejšie a je jedno, či je to doma alebo v škole.
Aby som ťa trochu upokojila, to čo písal brat v škole počas hodiny je zákonite najškaredšie, pretože si to musí buď sám v rýchlosti spoznámkovať alebo im to diktuje učka, čo je oboje dosť náročné a nemá čas sledovať úhľadnosť písma. Diktát doma je už krajší, ale aj tu platí, že píše pod stresom aby to mal dobre gramaticky, čo ovplyvňuje výzor písma. No a to, čo robil sám vlastným tempom je najčitateľnejšie, lebo mal čas aj rozmýšľať nad obsahom aj doladiť formu.
Nevidím, či veľa gumuje a prepisuje tým pilotom, obsahovo sú texty fajn. Nevidela by som to tak tragicky. Samozrejme, môžete sa poradiť s psychológom, taká diagnostika nie je nikdy na škodu.
Mne v prípade oboch sysľov povedali: neriešte písmo, venujte sa viac podpore silných stránok resp. zamerajte sa na oslabenia...
Veľa zdaru!

kakika007
12. apr 2016

@zuzinka98 súhlasím so @syslica nie je to az také zlé, ale išla by som s ním radšej pre istotu na diagnostiku, na druhom stupni budu vyššie nároky, preto aj kvalita písma pôjde este nižšie, s čím by uz mohol byť problém....

zuzinka98
autor
14. apr 2016

@syslica @kakika007 ďakujem dievčatá 🙂 porozprávam sa s rodičmi, čo a ako... už to nechám na nich, nech uvážia racionálne... som veľmi rada, že som sa dočkala normálnej reakcie

alison11
5. jún 2017

Ahojte mamičky!
Ja mám syna preškoláka a podľa škôlkárskych psycho testov psychologičkou na zrelosť,podľa psychologičky môj syn môže mať disgrafiu,ináč je šikovný,len sám od seba si úlohy od psychologičky nechce robiť momentálne sa učí maľovať tak aby nevyšiel z čiar.Svoje meno si píše tlačene Emko aj to k píše ako y a dolu dá osobitne nôžku ako ku k.Uvažovala som,že cez prázdniny sním budem sedieť nad knihami a budem ho učiť písmenká tlačene a keď ich bude poznať začnem sním lastovičky a a tie rôzne tvary čo sa robia v písankách pred písmenami,vlnovky mu idú ako učiteľky vraveli v škôlke,môj syn preto ostáva ešte v predškolskej lebo vraj nerozpráva z učiteľkami,len nevyhnutne keď dačo treba.Aj vaše deti menej komunikovali ako 5-6 ročné? Kedy sa to zmenilo?Do diagnózy mu psychiatrička napísala elektívny mutizmus vraj je genetický a kvôli tomu nekomunikuje.Mne ako matke a aj mužovi a svokrovcom narozpráva toho dosť,ale cudzím nič,len sa usmieva,z deťmi vychádza najlepšie,tie má rád aj ich poučuje čo ako.