Dyslexia, dysortografia a cudzie jazyky

mawka
1. sep 2012

Moj prcek sa ide ucit prvy raz jazyk v ramci skoly /skolku do toho neratam/, sice je uz tretiak, ale riesime u neho "DYS" a neviem si predstavit, akym sposobom sa bude ucit jazyk. co sa tyka vyslovnosti, pochopenia, tam problem nevidim. skor vidim problem v pisani a citani. ved ma problem so slovencinou - cita a pise proste zle a teda netusim ako to bude s jazykom. a ako to bude do buducnosti. predsa len - jazyk je v dnesnej dobe nevyhnutne pouzivat, moze rozpravat, komunikovat perfektne, ale niekedy mu daju nieco napisat a nebude to vediet. Mate skusenost priamo s Vasimi detmi a s touto problematikou? Poprosim nie komentare typu "Moja suseda...moj znamy..." Potrebujem realne skusenosti realnych mamiciek. Dakujem za pochopenie.
Este doplnim, moje dieta je individualne integrovane, ma ADD, porucha pozornosti, intelekt nadpriemer, v niecom je absolutne vopred, v niecom je totalne pozadu... proste vzdy sa mi jezia chlpy pri niecom novom, co sa ma ucit 😅

rosinka
22. okt 2012

@mata2 to ťa môže poraziť keď doktorka od ktorej potrebuješ pomocť sere na teba. ja mám pocit že tá Kováčová berie deti len na to aby dostávala od poisťovne peniaze a vôbec tym deťom nepomáha. ja poznám ešte asi tri deti ktoré k nej chodia a vôbec im nepomohla

mata2
22. okt 2012

@rosinka ja som na nu nic dobre nepocula...a ani ja ju nemam za co pochvalit.. 😠
bubo ju vyslovene neznasal..
musela som mu dat uplatok,aby vobec nastupil do auta,ked sme k nej sli...potom dalsi uplatok,aby vystupil z auta,ked sme k nej prisli,a dasli uplatok aby aspom minimalne spolupracoval...
a doma,len co zbadal ze mam v ruke hromadu "pracovnych listov " od nej,tak som ho akurat tak nahanala po celom dome,namiesto toho aby cvicil... 😝
v brezolupoch maju uplne iny pristup k detom, a to ma moj bubo ADHD a poruchu pozornosti...
logopediu maju kazdy den,a ked si mal maly na zaciatku roka vybrat kruzok,tak si vybral Logopediu hrou.. 😀

rosinka
22. okt 2012

tvoje dvojky budú budúci rok predškoláci? a keda chodíš do Brezolup?

rosinka
22. okt 2012

@mata2 volala som do toho centra a majú plno, neviem či nás zoberú,som z toho smutná, som sa tešila že mi niekto pomôže

zlatanka
22. okt 2012

@mawka ahoj ja som tiez DYS 🙂 skoncila som skolu normalne a mala som nemecky jazyk na strednej skole aspon tak som to mala tam ze temy som sa ucila normalne a aj odpovedala ale neznamkovali mi pisomky a ani som nemala pisomnu maturitu z nemciny len ustnu 😀 takze super a viem ze na zakladnej mi diktaty neznamkovali pisala som ich aby som len tak nesedela ale neoznamkovali mi ich...

mata2
22. okt 2012

@rosinka ano,dvojky budu mat v juli 6r.do brezolup chodim cez rybany.
ani nas v tom centre nechceli zobrat,tiez hovorila,ze maju plno.ale ja som tam isla osobne aj s nimi,tak nam predsa len dala termin .ja som ziadala,nech im aspom urobia nejaku diagnostiku,lebo tiez maju taku dyslalicku rec,tak nam dala termin,a potom dalsi a dalsi 😀 ..tak tam chodime
skus tam ist osobne aj s malou..

mawka
autor
22. okt 2012

@mata2 ako ste prisli na to, ze ma dyslaliu? teda kedy si si to zacala vsimat? jedno dieta mam integrovane, porucha pozornosti, etc., druhe sa nam profiluje na ADHD - sme mali ist vo stvrtok na vysetrenie, ale mame doma kiahne, takze zase nic. a riesim s malou tiez rec. ma 3 a hrozne zle rozprava, nie ze by nemala slovnu zasobu, ale vsetko odhuhle a komoli a nevie tiez vyslovovat a nijako sa to nelepsi. boli sme na ORL dnes, cvakli jej blanku pod jazykom, ze vacsi zakrok netreba, nieco sa jej nezdalo s usami, dnes jej vysetrili typano lave a buduci tyzden prideme na prave. som zvedava.

mata2
22. okt 2012

@mawka dyslalia je ked dieta nevie vyslovit spravne pismena,takze jeho rec je dost nezrozumitelna.takze na to sa da prist celkom lahko.kubko mal tiez slovnu zasobu ok,ale rec katastrofalnu..ako 7r mu nikto nerozumel ani vlastne meno.namiesto kubko sa predstavoval pupto.
krsnatu mojmu tiez "cvakli" blanku pod jazykom /a to uz mal asi 7r,ked prisli na to,ze ju treba cvaknut/,teraz ma 12r a rozprava super bez problemov 😉

mawka
autor
22. okt 2012

@mata2 no ja neviem ake su limity, kedy este dieta moze blabotat a kedy uz ani nie. nasa ma tri roky a blabota dost. viem, ze niektore deti este v 3 rokoch nerozpravaju a potom je to ok, lenze ona ma dost siroku slovnu zasobu, lenze blaboce a blaboce a ani jednoduche slova poriadne nepovie, nie je jej rozumiet. a pripada mi ako keby aj chcela to povedat spravne, ale jej to nejde, vyda zo seba nenormalnu skomoleninu.

mata2
22. okt 2012

@mawka si myslim,ze to komolenie je v 3r este ok 😉 .vtedy maloktore dieta rozprava pekne,cisto.väcsina logopedov zacina pracovat s detmi az od 5r zivota.

moj kubo bol taky,do 3r vobec nerozpraval..a potom zacal zrazu,pusa sa mu nezavrela,ale vsetko velmi komolil a nevedeli sme sa toho zbavit..

mawka
autor
22. okt 2012

@mata2 no ona zase normalne hovori, priebezne od vylozene blabotania babatkovskeho po terajsie blabotanie. slovna zasoba sa rozsiruje, ale cistota vyslovenych slov vobec. a to s nou vela citam, rozpravame sa, sme velmi ukecana rodina, jej starsi surodenec je ukecany za 10, vela ju uci, ale nic, nehybe sa to.

mata2
22. okt 2012

@mawka niekedy sa mozes snazit akokolvek,a nezmôzes nic 😒 ..z mojich deti iba kubko ma problemy s recou 😒
ale ako som uz pisala,myslim ze v 3r je ta necista rec este ok 😉

mawka
autor
22. okt 2012

@mata2 dakujem za podporu. za taku normalnu, lebo poznas to, okolie je vzdy najmudrejsie aj so svojimi zarucenymi radami a pravdami a uz ich mam po krk.

mata2
22. okt 2012

@mawka vsak prave...to okolie 😝
co som sa ja napocuvala,ked dvojky v 3r nerozpravali cisto... 🙄 🙄 🙄
ked sa to uz nedalo pocuvat,tak som pred ich 5r isla s nimi na logopediu do toho integracneho centra,a tam na mna kukali,ze vsak rozpravaju primerane veku 🙄

takze mna v podstate na logopediu dohnalo okolie,lebo ked clovek non-stop pocuva jak fantomasovho syna nevlastny konov brat ma 2,5r a vie povedat r a oni maju 3r a neni im ani rozumiet,tak to cloveka dozerie a riesi aj to,co netreba
😒

mawka
autor
23. okt 2012

@mata2 uplne presne si to vystihla. to ako ja ked som sla s malou, ci ma mocovy system v poriadku, lebo sa vie v noci v 3 rokoch pocikat. lebo zase okolie bolo mudre, ze to je chore, ze predsa 3 rocne sa v noci nepocikavaju, atd. nakoniec z toho vyslo to, ze je uplne ok, ze to je dokonca este v poriadku do 4-5 rokov a jedine o co ide, ze spi tak tvrdo, ze sa nezobudi na pocit cikania. a to boli rady, ze mam v noci este o 01.00 vstavat a dat ju cikat, jedine, co som tym dosiahla, ze bud revala ako pavian, lebo som ju zobudila alebo potom nespala az do 04.00 hod. a potom bola zase unavena, no mohla by som to okakat. dostava plienku, niekedy sa tyzden nepocika, niekedy sa pocika, cez den aj tak chodi sama na wc bez asisetncie kohokolvek ineho.
a toto je aj s tou recou. a sale porovnavaju starsieho, ktory je verbalne nadpriemerny, ale tiez do 3 rokov nepovedal ani makke f a potom z nicoho nic suvisle vety, zrozumitelna cista rec. lenze to je on, mala moze byt ina a potom rozmyslam, kde robim chybu, lebo okolie si mysli, okolie povedalo. preco sa ludia seru do druhych a nie do seba? 🙄

rosinka
23. okt 2012

@mawka
@mata2 baby ja si niekedy pripadám pri kamarátkach ktoré majú rovnako staré deti ako keby bolo moje dieťa postihnuté alebo čo. včera sme mali akurát debatu o moje Márií, a začali mi hovoriť že určite nebude chodiť do školy s ostatnými deťmi lebo nie je na takej úrovni ako oni. až mi je do plaču

mawka
autor
23. okt 2012

@rosinka preto nemam ziadne kamaratky, lebo toto pocuvat nepotrebujem. a vies co, kolko slavnych ludi bolo dys a dys a dys? a boli obrovskym prinosom pre ludstvo. nech si kamosky trhnu nohou. este aby im tvoja mala v buducnosti nevytrela zrak.
"milujem" taketo kamosky, ktore sa predhanaju a porovnavaju. fakt prave pre toto nemam ziadne.

kburgerin
29. okt 2012

poradte aj mne prosim mam dieta chlapec 8 rocny ma adhd hiperaktivitu a dysleksiu dysgrafiu dyscalculiu dysorgrafiu ako mam dalej postupovat v skole

rosinka
29. okt 2012

@mawka
@mata2 bože baby, dnes som dostala email z toho centra a riaditeľka mi dala termín na diagnostiku. som taká rada, dúfam že budem vedieť už viac aj ako mám s ňou pracovať. som strašne šťastná ani to neviem opísať

mata2
29. okt 2012

@rosinka to je super 😵 😵 😵
na kedy mas termin?
ja som tam mala ist dnes s dvojkami,ale musela som to zrusit,lebo si chori 😒

rosinka
29. okt 2012

@mata2
14.11 o 14.00 hod, ideme zatiaľ na diagnostiku a potom mi dajú ďalší termín, telefonovala som a písala som email priamo riaditeľke, a tá sa nás ujala. inak po telefóne bola dosť milá

mata2
25. nov 2012

@rosinka ako ste dopadli v tom centre?

rosinka
25. nov 2012

@mata2 ahoj no tak sme tam boli dvakrát, zatiaľ mi nič konkrétne nepovedala, len že mám ten ADD a dokonca ja miernu hyperaktivitu. a ešte má zlé vyvinutú vizuomotoriku, tak nám dala cvičenia a budeme tam naďalej chodiť pekne, chcela som aj biofeedback ale tam majú plno, tak mi dala kontakt u nás v PE, tak budeme chodiť sem, aspoň ušetrím na nafte 🙂 , tak máme toho dosť ale hádam sa to polepší a malá bude v škole v pohode stíhať s ostatnými.
ešte som zvedavá na posudok, ale ten potrvá dlhšie. učiteľky v škôlke povedali že im ho môže urobiť, že sa neurazia, tak hádam aj v škôlke sa jej budú inak venovať.
je to na dlho ale dúfam že to zvládneme aspoň na 99%

matozazzo
25. nov 2012

@mawka Moja osobna skusenost s jednym dietatom na I. stupni bola, ze AJ zvladal super nez materinsky jazyk (to bola cestina). Deticky to vnimaju trosku inac. Rozpravat cesky sa ucil odmala, pisat postupne, ale uz to ma "napocuvane" a plietlo ho to. Pri AJ od zaciatku bol doraz na to, aby videl a pocul spravne od zaciatku a obcas bola nejaka chyba, ale skor z nepozornosti...

lubkasofia
25. nov 2012

mám pocit ako keby si písala o mojom synčekovi 🙂 tiež je tretiačik ma disortografiu,poruchu pozornosti a zlé priestorove videnie.....vo februari sme objednaný k pedopsychologovi a vraj to skusime liečit aj nejakými tabletkami a máme ísť aj k neurologovi....v škole sa tiež učia cudzí jazyk ale ten mu na moje prekvapenie ide celkom fajn,tak som zvedava ako bude napredovať, čo sa SJ jazyka týka je slabší a tiež je posudzovaný individuálne.......

mata2
25. nov 2012

@rosinka a kde v Pe budete chodit na biofeadback?k Dr. Pastorekovej?

a ze pristup v centre a u kovacovej sa neda ani porovnat? 😀

rosinka
25. nov 2012

Pastorekova to nemá, ale jedna za Šimonovian, ona učí na 5.ZŠ a doma to robí súkromne. Mgr. Vaňová
v centre na logopediu nechodíme len ku psychologičke Mgr. Mesarošovej, a je úplne perfektná.
na logopédiu chodím na Makarenkovú do škôlky Lea Novotková, ona patrí tiež do detského centra ale z Novák so sídlom v Trenčíne.
tak máme toho z každého kúta a vždy iná doktorka, ale malá to zvláda v pohode, zatiaľ ju to baví a prístup majú všetky skvelý

rosinka
25. nov 2012

@mata2 bože až teraz som si všimla že máš 6 detí, a dvakrát dvojičky? to som vám ako podarilo? a gratulujem 🙂

mata2
25. nov 2012

@rosinka pastorekova ho nema?ale mala ho..kovacova sa ma snazila nahovorit,aby som k nej chodila z jakubom... 😝
to je dobre,ze mala to zvlada v pohode 😵

no jo,mame 6 deti 😅 ,starsi 2 chalani su moji biologicky,dvojcata mame v pestunskej 😉

rosinka
26. nov 2012

@mata2 parada. mas moj velky obdiv