Hejneho metóda

qwerty81
29. sep 2017

Dobry den. Su tu nejake ucitelky matematiky na ZS? Zaujimal by ma vas nazor na Hejneho metodu. Mojmu synovi bola teraz v skole (5. rocnik) zavedena tato metoda vyucby. Bez toho, aby sa nas niekto nieco pytal, alebo nam vobec oznamil... Oznamili to 3 tyzdne po zacati sk. roka. Mne sa tato metoda velmi nepozdava. Co si o tom myslite vy??

kari55
10. sep 2022

@qwerty81 dobrý deň. Ako ste s tou matikou nakoniec dopadli ? Moja dcéra sa to učí od 1 ročníka ZŠ a teraz je piatacka. Za mna to je katastrofa

julish
10. sep 2022

@qwerty81 je to to najlepšie, čo môže tvoj syn dostať, pre učiteľku je to oveľa náročnejšie na výkon, ale tomuto sa venujú len motivovaní matikari. Je jedna vec mat doktorát a druha vyznať sa v predmetovej didaktike

palicka
10. sep 2022

Som ucitelka i mama. Absolvovala som kurzy Hejneho metódy, učíme kombinovane, syn mal na 1/4 výlučne Hejneho metódu. Ad 1- nie je to žiadna novodobá novinka, ktorá vznikla na zarábanie ani biznis. Profesor Hejny je v súčasnej dobe už vlastne deduško (v najlepšom slova zmysle). Čína stýka toho, že je pre slabých ziakov, absolútne neviete, o com hovoríte, je brutálna na logiku a rozmýšľanie.Preto ja učím kombinovane, nie je vhodná pre všetkých mojich ziakov. Jej podstatou sú prostredia, v nejakom by sa malo kazde dieťa nájsť. Deti nepomenuvavaju jednotlivé matematické kroky, ale priamo ich používajú v praxi. Spokojne využívajú prsty (veď doratavame bežne i dospelý s pomocou poštou a ani si to neuvedomujeme), využívajú kombinatoriku od prvého ročníka bez toho, aby vedeli, že je to kombinatoriku… mne tam chybalo viac geometrie, je tam okrajovo plus sú tam kocky.

palicka
10. sep 2022

A ešte pre Maminy, čo hľadali informácie- na Slovesnku sa tomu venuje Indícia- oni robia aj kurzy pre ucitelov i rodičov, riešia literatúru…

kucerkab
17. sep 2022

@palicka dobrý deň,
Prosím viete mi pomôcť s týmto? Je to zo 4rocnika, syn práve prestúpil a nejak nerozumieme zadanie.
Ďakujem za odpoveď

kittykat22
17. sep 2022

@kucerkab nemas dole kody na strankach? daju sa najst riesenia. Alebo si pozri hejneho metoda pre 4 rocnik a tam najdes tento druh prikladov. Ku skolskym kniham sa vydava prirucka pre ucitelov ku kazdemu vydaniu (aspon v CR) ktoru si mozes kupit kde mas vsetky riesenia aj vysvetlenia. Mozno by to pre teba bolo dobre, ked to mate takto vsetko nove.
Skus to hodit na stenu - dievcata ti urcite poradia.

slavaf
17. sep 2022

@kucerkab Stredný štvorec každej zo strán je súčin dvoch krajných štvorcov danej strany, S je číslo, ktoré získaš ako súčet čísel prostredných štvorcov na každej strane.

cajomila
17. sep 2022

Dcéry mala matiku Hejneho metodou, keď chodila do alternatívnej školy. Ale nevyhovovalo jej to, vravela, že je to blbosť.
V terajšej škole mi vravel učiteľ, že tiež mali zavedenú túto metódu a vraj je to super vec, ale ideálne to skombinovať s klasickou matiku.
Vraj to vyhovovalo iba 20% žiakov.

maty112
17. sep 2022

@qwerty81 aj my mame hejneho metodu🙄 od 2.rocnika, ale pani ucitelka ju pouziva iba sem tam... a aj to sem tam mi vadi... vadi mi a tiez sa mi nepaci tato metoda...

bimbambom
17. sep 2022

@qwerty81 z môjho pozorovania učitelia majú zväčša problém so všetkým čo ich neučili na fakulte .
Na jednej strane sa rodičia sťažujú , že nič sa v školách nezmenilo a keď je možnosť zrazu sa im to nepozdáva .
Metóda nie je novodobá , pán Hejný tak učil dlho . Biznis tiež veľmi nie , jeho kurz je naozaj lacný a netreba na to nič extra špeciálne ako napr u Montessori. Čo sa týka neoverenosti , v CZ sa takto vzdeláva nenormálne veľa škôl . Možno aj polovica . A sú na tom so vzdelaním lepšie ako my , to ukazujú testy :(
No a teraz ti odpoviem ako učiteľka čo občas zastupuje .
Dievčatko , slabé , nevedela v druhej triede asi nič . Pod lavicou si len ruky rozklepané ohýňala , som sa bála , že si ich doláme . Po pol roku tejto neoverenej metódy za mnou sama prišla , vysmiata , že mám skontrolovať či dobre . Úlohu mala správne .
Je to samozrejme metóda kde sa používal logika . Tú nie každý má 🤷
A na záver citátik čo mám od pána nalepený na stole " Hľaď , aby tvoja snaha naučiť deti matematiku neprevýšila snahu vychovať slušných ľudí " 🙂

palicka
18. sep 2022

@kucerkab kazde prostredie má svoje pravidla. Ak si zadáš na googlu Hejneho matematika prostredia, velminpekne je väčšina vysvetlenych. Ženy vyššie ti správne napísali, že toto je celkom mechanické, 2!cisla pomieajoch udávajú súčin čísla uprostred. Ináč, take pavučiny…. To ide iba pokusom omylom.

rawmamka
20. sep 2022

@bimbambom 👍 👏