Hejného metóda - matematika

25. mar 2024

Dobry den.
Mame na vyber 2 zakladne skoly. Na jednej sa uci matematika klasicky, na druhej hejneho metodou. Mate niekto s H.M. skusenosti? Dakujem 🙂

barju
22. apr 2024

@madame_s moderné neznamená lepšie. To čo sme potebovali pred 50 rokmi teraz nepotrebujeme? Nepotrebujeme jedlo a strechu nad hlavou. Požiadavky pre skromných sú stále rovnaké, ale ľudia sa stali nenasytnymi, chcu nový mobil, nové auto, porovnávajú kto zarobí viac. Kedysi sa dostávala bezurocna pozicka pre mladé rodiny,teraz mladí ľudia živoria a bývajú v podnajme, nevedia získať hypotéku lebo byty sú drahé. To čo bolo dobré sa meniť nemalo a naše školstvo bolo jedno z najlepších, teraz je to hanba nášho štátu. A klobúk dole pred učiteľmi "starej školy" akí učili mňa, lebo len vďaka nim som si vedela zabezpečiť bývanie za vlastné.

mmoni89
22. apr 2024

My sme kvoli tomu menili skolu.do druheho rocnika prestupil kde mali klasicku matiku.neboli sme spokojni

hanika7
1. máj 2024

@barju Dosť ti uniká podstata Hejného metódy. A v zásade aj podstata výučby matematiky na ZŠ. Práve slabšie deti majú šancu aspoň čo-to pochopiť, naučiť sa základné súvislosti a nemať celoživotnú traumu z matematiky. Deti, ktoré majú výborné logické myslenie, všetko pochopia rýchlejšie, a v Hejného metóde majú vďaka gradovaným úlohám šancu nájsť také, ktoré sú aj pre nich výzvou. Všetci ale budú zažívať radosť z toho, čo sa naučili a budú mať skutočnú vnútornú motiváciu učiť sa ďalej. A to je omnoho viac než nabifľované vzorce.

hanika7
1. máj 2024

@luga_luga Takýto názor živia tí, ktorí si myslia, že matematika je na to, aby sa urobili prijímačky a dobre sa napísal monitor. Lenže to je strašne krátkozraké. Na to úplne stačí dril, ani netreba zapnúť mozog. No skutočne ovládať matematiku znamená rozumieť súvislostiam, mať vybudované logické schémy v hlave, vedieť riešiť problém, algoritmizovať, atď. Lenže toto si mnohí vychovaní na klasike ani nedokážu predstaviť. A miesto toho, aby si čo-to naštudovali o didaktike, či detskej psychológii, tak radšej hejtujú všetko, čomu nerozumejú.

barju
2. máj 2024

@hanika7 tvoj názor, moja mama je učiteľka na dvoch základnych školach jedna hejneho -druha nie a túto metódu tiež neuznáva lebo vidí že deti ktoré sa ňou učia nie sú lepšie ani šikovnejšie ani múdrejšie ako tie čo sa učia klasicky.

hanika7
3. máj 2024

@barju Toto je naivný pohľad. Ak by tvoja mama reálne cieľom metódy aj rozumela, tak by vedela, o čo vo výučbe ide a vôbec by sa nevyjadrovala štýlom uznávam/neuznávam. Najväčší problém je v tom, že HM učia učitelia, ktorí to robia zle, lebo pointu nepochopili. A potom sa sťažujú, že čuduj sa svete, metóda nefunguje. To je, akoby ste sa sťažovali, že zle šoférujete, ale oči ste si nechali previazané šatkou. Ale tak pokojne pokračujte v biflení a dosadzovaní do vzorcov, myslieť to síce nikoho nenaučí, ale aspoň učiteľ si uľahčí robotu.

barju
3. máj 2024

@hanika7 tak ja skôr uverím erudovanemu cloveku s 3 vysokými školami, vyštudovanou pedagogikou a 40 ročnými skúsenosťami z učiteľstva ako prehnane motivovanej mamičke na modrom konikovi ktorá si myslí že hejneho by učila lepšie ako učitelia v škole lebo tomu lepšie rozumie. A keď to teda podľa teba učia učitelia zle, tak by to nemali robiť vôbec a vrátiť sa ku klasickej metóde výučby.

3petka
3. máj 2024

Aj my sme to mali na škole. Nakoniec to urobili tak že sa vyučuje matematika klasicky a hajneho je ako krúžok.

hanika7
6. máj 2024

@barju V tom prípade by si zrejme mala zvážiť kvalitu svojich úsudkov. Lebo ani mňa si nezhodnotila správne. Len tak, bez podkladov, si si vymyslela, že nemám tituly, alebo že o HM neviem dosť. Alebo že som prehnane motivovaná mamička. Však OK, myslieť si dnes môže každý, čo chce. Len tak to potom aj vyzerá, keď sa rozhodneš usudzovať bez toho, aby si mala o veci dostatočné informácie. Žiaľ.

hefo
6. máj 2024

Základný problém výučby matematiky (v skutočnosti "počtov", ako povie snáď každý skutočný matematik) na ZŠ je ten, že sú zmiešané deti všetkých úrovní, šikovní a inteligentní žiaci so žiakmi na hranici debility a žiakmi s rôznymi diagnózami. Tam zázraky neurobí žiadna metóda.

barju
6. máj 2024

@hanika7 svojmu úsudku verím, skôr sa zamysli nad tým ako sa ty prezentujes na mk, keď niekto z tvojich správ má taký úsudok ako ja. Ja som študovala matematiku a zároveň viem používať aj Google a je tam dosť štúdií ktoré hovoria v neprospech hejneho. Koho zaujíma čo si o výučbe hejneho myslia učitelia, môže si prečítať https://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/sro...
Navyše som nikde nepovedala že nemáš tituly, tvoje tituly má trápiť nemusia.

mamatroch
6. máj 2024

Hejneho nie je pre kazdeho a dolezite je, ci realne ucitel pozna metodiku, jej vyhody a nevyhody. A aj od dietata.
Priklad: nasa dcera mali Hejneho. Neucili sa malu nasobilku naspamat (zaklad podla mna), mavali domace ulohy a nie malo... Vyucovanie prebiehalo stylom: ucitelka detom predostrela matematicky "problem" a trieda pokusmi, omylmi a diskusiou mala dospiet k rieseniu. Niekedy pracovali v skupinach, najrychlejsia ziskala jednotky. Vysledok - slabsich ziakov nikto v skupine nechcel.
Druha vec, dcera mali v triede ziaka s nadpriemernym IQ, hned vedel riesenie, p. ucitelka to ponala stylom "trieda pochopila, ideme dalej".
Moja dcera prisla zo skoly, vsetko len rychlo poopisovane vysledky, kolkokrat zle, netusila, ako sa k nim dopracovali...
V pracovnych zositoch (ucebnice nemali k dispozicii) ziadna teoria, postupy, vzorce... Len tie ich "nakresy" a "Vyries:" ...nechapala som, co a ako riesit, manzel tiez nie a ked sme sa aj k nejakemu vysledku dopracovali, netusili sme, ci spravnemu... Vysledok bol, ze sme dcere ani nemali ako dovysvetlit ucivo... No na nervy... Rodicom nikto nic nevysvetlil, nikto sa ich na nazor nepytal.
A to nechci vediet, ako to bezalo cez koronu, som skoro osedivela...
Zial ako rodicia sme nemali na vyber, nasa spadova skola uci uz len tuto metodu a dostat sa na nespadovu je asi tak jednoduche ako sa dostat na Mesiac. Vela deti, malo skol... Lebo ved naco, len developeri potrebuju pozemky, stavaju sa nove sidliska, ale zeby sa aj skolky a skoly postavili, to nie.
Po x rokoch sa mi podarilo dceru preradit na skolu s normalnou matikou. Ked aj nieco nevie, je to v ucebnici vysvetlene a tak si to ma kde pozriet a eventl. aj ja, ak jej treba cosi vysvetlit.
Druha dcera nemala problem ani s hejnym, ale ona celkovo v skole fici samostatne vo vsetkom. Tam ale p.ucitelka kombinovala hejneho s klasickou a cez koronu a online vyucovanie riesila s detmi len klasicku matiku, s ktorou sme detom rodicia vedeli pomoct.
Cize ano, su deti, ktore to daju oboma pristupmi, no pre kazde to iste nie je.

77katarina
7. máj 2024

@mamatroch pekne napísané, so všetkým súhlasím 👍👌

marikaheidi
7. máj 2024

Ja ucim klasicku matematiku a na ozivenie pouzivam prvky hejneho metódy❤

oskvarka
7. máj 2024

Ja osobne si myslim ze Hejneho matematika je super uci deti viac mysliet a prichadzat na veci sama ..problem je ale asi vo velkych skupinach kde je rozna uroven nadania na matematiku a logku ... kazde tieta sa touto metodou potrebuje zaoberat inak dlho ... a nepodporuje sa memorovanie.. za mna velke plus...... za mna je rozhodne super pre vek 5-8 rokov ...... klasicka metoda je memorovacia vysvetlovacia takze sa naucis postupy a pouzivas ich ale polovica ludi nechape princip ako funguju... napriklad trojclenka percenta a tak... a potom ich samozrejme uplne bez toho aby si si logikou vsimol ze to pouzivas v danej situacii zle mozes zle pouzivat... moze sa ti ale naopak stat ze v podstate sa naucis nieco pouzivat skorej mechanicky a casom to vsetko pochopis lebo mas nadanie na matiku a logiku... len je to potom take smutnejsie a narocnejsie aj pre nadane deti sa ucit neco comu este nerozumeju lebo ako mas popisany postup ale nemas za nim popisanu tu logiku ze preco prave takto.. ;)

oskvarka
7. máj 2024

osobne si myslim ze nestaci len kniha - teda pracovny zosit prve dva roky k hejneho potrebujes aj ucitela ktory s tym vie pracovat.. a je to iteracna metoda tiez zalozena na tom ze to nemusi mat jednosnacny sprsavny vysledok .. clovek sa nauci postupne ako tie veci zacne chapat... zapada mu to do seba ako mozaika... ale uci viac logicky pracovat pouzivat matematiku v beznom zivote a nie riesit testy.. takze ano kto chce mat dieta ktore bude dobre vo vyplnani testov (co sa mu tiez zide lebo ved v skolskom systeme ide hlavne o to) tak asi je ta bezna metoda prijatelnejsia

oskvarka
7. máj 2024

@barju chapem vase rozhorcenie na druhej strane Hejne nieje nejaky mlady chalan co pred dvoma rokmi nieco vymyslel.. mam doma rozpravkovu matematicku knihu od neho este socik styl... .. ale hejneho matika si tiez vyzaduje okrem mensieho kolektivu aj indiidualnejsi pristup ako to ty ucitelia maju v tych skolach robit ked tam maju 25 deti .. ved nie su kuzelnici...

oskvarka
7. máj 2024

@barju
ale chyrovali aleasi len deti z kruzkov matematickych ale ako pises a tvoja mama zhodnotila detom do hlavy logiku nenalejes... neviem naozaj posudit ja som mala vzdy matiku rada lebo mi isla.. mam aj deti take .. Hejneho som sa zaoberala uz ako dieta (mam 40) ale mozno tiez len pre to ze som bola nadana lebo v skole bola klasika... Hejne nieje super moderny len tie deti ktore tu logiku potrebuju trochu nakopnut na neho potrebuju viacej casu... Ja teraz pracujem s detmi ale nie v skole s prvkami hejneho matematiky vedia aj deti ktore maju naozaj logzku slapsiu pekne pracovat ale potrebuju individualnejsi pristup (ci sa to ale da na beznej skole dosiahnut si nedovolim hodnotit prave ze sa priklanam k nazoru ze asi ani nie)

oskvarka
7. máj 2024

a pri klasickej matematike sa deti ktore maju dost slabsiu logiku nenaucia tak premyslat nad zmyslom matematickych konceptov aj ked mozno maju nasledne lepsie vysleky v testoch ... nemusia sa lebo to nepotrebuju... mas instantne riesenia... manual ako na to .. tak preco by si sa trapil nad tym preco sa to tak pocita ak ta to nezaujima nebavi a je to pre teba tazke pochopit...

mamatroch
7. máj 2024

@oskvarka suhlasim s tym, ze vo velkych skupinach, akymi typicke SK triedy su, je hejny problem.
V sukromnych skolach, kde ma ucitel 10 deti napr. a tak kapacitu si overit, ze kazde teme chape, si viem predstavit, ze by to mohlo fungovat. Zial, u nas ked ma ucitel 29 ziakov v triede, nema sancu...
...ja som normalne nechapala, ked sa rodicia zacali na rodicovskom priznavat, komu chodia deti na doucovanie... Snad tretina deti to bola... A to este ani neboli piataci, zeby chodili kvoli prijimackam na 8-rocne gymnazium...

oskvarka
7. máj 2024

@barju https://sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Hejný
@mamatroch tak urcite zavisi aj od ucitela (a to nie len od jeho najlepsej voli a praci a snahe ale aj od povahy) ale tiez si to moc neviem prestavit.... smutne s tymi doucovaniami uz budeme ako v nemecku deti na doucovaniach a velky tlak.. asi si chceme zarobit na nejake psychicke problemi nasich deti... zijeme len raz no ale ja radej pomlcim o slovenskom skolskom systeme lebo mam naozaj velke vyhrady a nie nemozu za to ucitelia samozrejme (aj ked aj tak sa zial najdu ludia ktory si podla mna mali vybrat ine povolanie) nehovoriac o tom ze moze byt aj ucitel ktory to s detmi naozaj vie ale zial ak jeho pochop na matematiku (nie ze vie mechanicky nasledovat postupy) konci na urovni 3 rocnika tak mu nepomoze ani ze uci prvy stupen... (osobna skusenost v rodine - ale inak perfektna ucitelka deti ju milovali.. a to je podla mna velmi dolezite pre psychicke zdravie nasich deti)

btsan
8. máj 2024

@madame_s Myslím, že nie je veľmi moderné ani nie je požiadavkou doby rátať myšku ako číslicu 1, mačku ako 2, hus ako 3 a iné vychytávky .) Kto ste už do toho naskočili, prajem pevné nervy pri príprave na príjmacie pohovory na vytúženú strednú školu.

oskvarka
9. máj 2024

@btsan tak toto mali moje deti zvladnute v 6 rokokoch a nepotrebovali rozmyslat čo je ake čislo.. ale cele priklady o mačkach a myškach maju svoju pointu a nie nema to byt a nahradeny zvierat čislami ;)

btsan
9. máj 2024

@oskvarka môžu mať svoju pointu, ale tá pointa nespadá do sféry matematiky

oskvarka
9. máj 2024

@btsan ja si myslím že spadá. Mechanicky počítať vie aj kalkulačka. ;) logicky rozmýšľať nie.

hefo
9. máj 2024

@oskvarka No práve, že tie zvieratká sú skôr úderom pre logiku.

Nikde na svete nie sú dve myši za jednu mačku - ani "silou" (tak je to tuším prezentované u Hejného), ani hmotnosťou, ani cenou ani ničím. Je to len veselá abstrakcia čísel, ktorá kľudne mohla byť aj "1 - trojuholník, 2 - štvorec, 3 - hviezdička" alebo "1 - Barbie, 2 - LOL, 3 - Baby Born" 😉

btsan
9. máj 2024

@oskvarka Aká je teda tá ponta? Jediná časť matematiky, kde mi to s prižmúrením oboch očí ako tak vie zapadnúť, je teória chaosu.

oskvarka
9. máj 2024

@btsan :D

oskvarka
9. máj 2024

@btsan substitúcia, rovnice, aj viac rovnic o viac neznámich. https://blog.h-mat.cz/didakticka-prostredi/zvir... nech sa páči.. ale diki za forik pobavilo :D

taga
9. máj 2024

Za mna: Hejneho je pre ludi, ktori sa neboja premyslat a ktori sa nad vecami naozaj radi zamyslaju..
Klasicka matika je o nabiflovani sa principov, pouciek, vzorcov, ktore ked zabudnes, tak nevies..
Hejneho matika pomaha rozvijat logicke myslenie, pozerat sa na priklady a ulohy z roznych uhlov a pride mi ovela pestrejsia a zabavnejsia ako klasicke priklady do riadkov..

A sorry, ale ked rodic fakt pride a povie, ze nerozumie prvackemu prikladu z HM - snad nie je lepsia ukazka toho, ako ta klasicka matematika naucila toho rodica premyslat.. neda sa nieco zaskatulkovat do vzorca? Tak s tym nevie pohnut.. smutne