Hravý prváčik

siia
21. nov 2011

maminky najde sa tu niekto,kto by mi vedel poradit ako sa mam zachovat....syn je prvak,je hravy taky moj zaspaty macko 😝 no triedna mi dnes oznamila,že po konzultacii zo školskym vychovnym poradcom,by bolo na zvaženie dat malemu odklad (teras v polke novembra????) lebo ze je taky decky-hravy,že maju obavy či bude zvladat učivo s ostatnymi??? je pravda že mal zo začiatku problem z pismenami,ale sme poctivo cvičili a stale cvičime a uz sa do toho dostal,aj tr.mi dnes povedala,že spravil velky pokrok (nechapem sama si protireči) ano pohraje sa,ale ja nevidim v tom žiaden problem vet aj niektore 10-11 ročne decka sa ešte hraju...domace ulohy si stale spravy,do školi chodi rad,lebo sa mu dari učit sa,len nepatri k tym deckam,ktorym staci zapamätat si na hodine,musime pocvicit aj doma...som rozhodnuta volat zajtra psychologovy a objednat sa na vysetrenie,aj ket som toho nazoru,ze hravost nieje podmienkou odkladu,mali je aprilovy,keby bol narodeny po seb.budiž dam mu ten odklad 😒

titkovamiriam
21. nov 2011

@siia škoda,že to nepozorovali este v skolke.Moj Marek je junový a tiež sme mu školu oddialili na podnet uciteliek a potom psachologicky,takze este tento rok nieje predskolak hoci uz mal byt.Tiez sa rad hraje a dlho sa nevydrží venovať jednej cinnosti...

mia258
21. nov 2011

@siia nebude skôr problém v lenivosti učiteľky, že má na starosti veľa detí v triede alebo sa nemôže venovať viac jemu? 😒

hoogy
21. nov 2011

@siia ja nemam skolaka,ale podla mojho nazoru mu teraz kazit radost zo skoly a ked ty mas cas a chut sa mu teraz troska viac povenovat tak to nevzdavajte.naucis ho ako sa spravne pripravovat do skoly. ale poviem ti mou skusenost. ja som julova mamina mi nechcela dat odklad. a dobre spravila sice sa mi musela viac venovat,ale v 4 rocniku som isla na 8 rocne gymnazium. takze hlavu hore chod za psychologom, mozno ti aj odporuci ako sa s nim efektivne ucit.drzim palce

siia
autor
21. nov 2011

@titkovamiriam v školke bol psych,ten dovod na odklad kvoli hravosti nevidel...moj vydrzi sa sustredit s poruchov pozornosti nemame problem,je velmi šikovny 🙂
@mia258 no uz aj ja o nej pochybujem,moj chodi na sukromnu je v triede iba 15žiakov,už som jej vravela,že doma s nim nemam problem,všetko pekne napise,spravi a povedal mi ze v triede mu vadi,ket decka hučia a on sa nemoze sustredit a ket ona huči-vrešti,povedala,ze mu vychadza v ustreti a ket nema hotovu zadanu pracu,ostatnim deckam zada neaku cinost,aby si on v klude dokoncil,ona asi potrebuje aby sa zbavila zodpovednosti a nech sa staram ja niekedy mi to pripada,ze maju strasne velke naroky na tie dnesne decka...
@hoogy dakujem 🙂 som na materskej takze nemam problem s casom,aj ket dcera je tiež narocna,ja vravim ze som tu prenho a nato aby som mu pomohla s problemom a taktiež to ocakavam aj od školy-triednej..určite to nevzdam 😝
okrem toho ma aj trapi,že ho ,aj inych v triede isty vyrastkovia biju po hlave a chcu mu zobrat desiaty a jeho obrana je ze ujde na chodbu a tam ma pokoj a ket dozoru-učitelke vravel ze ho biju tak mu povedala,ze nema zalovat???tak do prdele ja platim za školu preto,aby som kazdy den pocuvala,ze mu robia zle a že sa nemoze obratit s problemom na ucitela,lebo je žalobaba 😒 vo štvrtok mame rodičko,tak som naštartovana riešit tutu situaciu...

traktor
21. nov 2011

..podla mna ten odklad teraz by bol len na skodu..nas Paťko mal tiez odklad..ale nie ked uz chodil do skoly..podla mna to by bolo pre to dieta velmi zle..ze teraz chodi..vybrat ho , vratit do skolky..take ponizenie..toto by som neurobila..zavol psychologovi..dajte si dake sedenia..pomôz mu s ucenim..a urcite to bude dobre..a inak..hravost este k prvakom/a nie len k nim/patri..ved len teraz presli zo skôlky..a stale su to deti..je to normalne

mia258
21. nov 2011

@siia to je tým, že dnes je trend mať čo najšikovnejšie dieťa... najlepšie, aby už v troch rokoch vedelo čítať, písať a rátať aspoň do 100 🙄 A keď to niekto v prvej triede nevie, tak podľa nich zaostáva.
Ale veď nato tam chodí, aby sa to naučil, nie?! 😠

A keby len prestúpil do inej triedy? Možno iné profesorky majú viac trpezlivosti ako táto.

hajanka
21. nov 2011

@mia258 tu ale nikto nehovori o 3 rocnom dietati, uz toboz nie aby vedelo pisat ci pocitat... hovori sa o 6 rocnom skolakovi, ktory chodi do skoly preto, aby sa to naucil a naucit sa to aj ma.
Ziadne take, ze ked niekto nevie v prvej triede pisat a pocitat tak zaostava, neexistuje. V prvej triede to dieta na konci roka jednoducho musi mat zvladnute. Ako potom bude pokracovat v studiu v 2. rocniku???

@siia tiez si myslim, ze teraz ho vytrhat zo skoly by bolo este viac kontraproduktivne. Osobne nevidim nic zle na tom, ze je hravy, ako pises, suhlasim s tvojim nazorom, podla toho co pises, je to jedno normalne dieta, ktore chodi rado skoly, robi si ulohy, uci sa... a ze mu to ide trosku pomalsie ako ostatnym... a co? Ak to zvlada doma dotrenovat, tak neni problem.
Ked si predstavim kolko takychto hravych je v synovej triede... 🙂 (a to su mimoriadne intelektovo nadane deti).
Osobne, presne ako ty, v tom nevidim ziaden problem.

siia
autor
21. nov 2011

@mia258 presne si to vystihla,tak potom neviem načo su školy to ich možme učit aj doma,ket to tak učitelky obtazuje 😀 ja si myslim,že tr.s nimi celkovo si nevie poradit,najmä s tymi problemovymi-v spravani a už sa to odzrkadluje na všetkych............uvidim ci najdme vo štvrtok neake riešenie o takej možnosti preradit ho som ešte ani neuvažovala 😒

mia258
21. nov 2011

@hajanka ja viem, veď ja som to uviedla len ako príklad 🙂
Jasné, že do konca prvého ročníka sa to musí naučiť ale do konca šk roka má ešte čas. To, že to nevie hneď po prvom napísaní/ prečítaní neznamená, že to nebude vedieť nikdy. A zakladateľka aj hovorí, že keď to s ním doma precvičí, tak to vie, má záujem o školu, rád sa učí.
Ja nevidím problém v dieťati alebo matke (že by sa mu nevenovala) ale v učiteľke.

siia
autor
21. nov 2011

@hajanka dakujem,som rada že sa tu najdu rozumne uvažujuce maminky 🙂 aj v synovej su velmi inteligentne decka,ale to je asi tak všetko v čom vinikaju,čo sa už tyka spravania,rešpektu 0bodov ☹

sympa1
21. nov 2011

@siia no poviem ti ze mam tiez prvacku a maju v triede aj hracky a maju aj dovolene si doniest hracku..aspon zatial ..a cez prestavky ked si splnia ulohy ze..premenit pisanky na stole ,vycikat sa ..pripadne sa najest cez velku prestavku..mozu sa hrat, mame v pol triede na zemy koberec s vankusamy a deti sa normalne hraju. nevidim v tom ziadnu zaostalost, su to predsa este len nedavni školkary 😵 a stale deti a pokial mu ide ucivo pisanie a tak..urcite nema zmysle ho teraz vytrhnut zo zabehnuteho systemu a vratit ho medzi "male deti" do skolky..ako by sa asi citil? 😖

siia
autor
21. nov 2011

@sympa1 najväčšia ironia je že aj v synovej triede to je presne tak,preto nechapem argument triednej a neakeho vychovneho poradcu-čo podla mna neni ani psycholog,iba učitelka ktora si školenami nahana body!

hajanka
21. nov 2011

@mia258 presne tak ako pises, ved je este len prve tri mesiace skoly ma za sebou, takze ma este cas 🙂
a tiez si myslim, ze skor bude problem v ucitelke nez v ziacikovi alebo jeho mamine 😉
@sympa1 nasi tiez maju skoro na pol triedy koberec, sedacie vaky, zinienku kde sa mozu pocas prestavky vystriet, lahnut, hracky v skrinkach a tiez to u nich funguje tak ako popisujes. A to je syn "uz" druhak 😵
Deti snad nemaju pravo na oddych? Alebo snad uz skolaci nemaju pravo hrat sa? 😒

sympa1
21. nov 2011

@siia ale verim ti ze ta to vystrasi ked ti ucitelka takto zahlasi..mna by sa to dost dotklo.. 😨

siia
autor
21. nov 2011

@sympa1 skor som zacala uvažovať či som spravila dobre,že som ho dala do školy,keť to človek ma taky myšlienkovy pochod v hlave 😵 nedotklo sa ma to,len ma zarazilo,ze nepockala do toho rodicka,kedze je teraz vo štvrtok,ale v šatni na plne usta taku osobnu vec prebera 😒 ale že mi decko biju to už nemal potrebu mi oznamit,az synator doma mi povedal....

siia
autor
21. nov 2011

@hajanka presne dectvo maju iba jedno,tak nech si ho užiju 😀 s

sympa1
21. nov 2011

@siia no to je nejaka krava akoze s prepacenim! 😠 toto rozoberat na chodbe niekde akoze ....nemam slov

jakavi
22. nov 2011

aj u nas syn v prvom rocníku hlavne prvy polrok skolu oddrel ale v druhom polroku sa to velmi zmenilo tak ja si myslím ze aj u vas to bude len lepsie treba sa mu venovat no odklad by som mu teraz uz nedavala myslím ze by to nebolo dobre na jeho psychiku

siia
autor
22. nov 2011

@jakavi dakujem a suhlasim,treba sa mu viacej venovat,tak budeme bojovat 😀

siia
autor
22. nov 2011

dnes som volala s psychologom,ona nas uz pozna,lebo ju navstevujem s malou (a velmi nam pomohla) a parkrat bol s nami aj syn,povedala,ze mali nema žiaden psychicky problem,preto ona nevidi dvôvod na odborne vyšetrenie ak chcem mozem komunikovat s tym vychovnym poradcom,alebo špecializovanym pedagogickym centrom,ale že ket ja vidim,že učivo zvlada,vie sa ho naučiť nemam jeho ani seba zbytocne zatažovat a celu tuto situaciu mam prejs mlčanim,skor by sme sa mali zamerat nato aby mu tr.ucitel vytvoril lepsia podmienky na ucenie....takže vo štvrtok bude debata s triednou ,som zvedava k čomu dospejeme 😒

najmarlenka
24. nov 2011

Ahoj siia, tvoj príspevok ma veľmi zaujal. Mám jednu podobnú skúsenosť, ale nerada by som to tu rozpisovala...Skúsili ste už nejakú konzultáciu so špeciálnym pedagógom? Ak by si bola z Bratislavy, dala by som ti nejaké kontakty. Myslím, že by to pomohlo tebe a aj tvojmu synčekovi, aby ste neprežívali stres, ale hlavne aby ste vedeli na čom ste. Odklad teraz v prvej triede je veľmi vážna vec a treba to veľmi zvážiť a odborne vyhodnotiť odborníkmi /psychológ, špeciálny pedagóg/, zhodnotiť z viacerých uhľov, aby sa dieťaťu viac nepoškodilo ako pomohlo.Budem držať palce

siia
autor
25. nov 2011

@najmarlenka dakujem 🙂 psycholog zatial povedal,ze on nevidi dvovod nato,aby sme ho navštevovali a tiež mi odporučil konzultovat to najprv zo špecialnym pedagogom a po rozhovore s tr.ucitelom som dospela k zaveru,že si dame ešte stretko s tim špecialnym pedagogom a potom uvidime ako dalej 😉 hoci ma zarazilo,ze maju na škole intregovane decka,tak mi nevedela dohodnut stretnutie zo špecialnym pedagogom??? ale teraz vramci školenia su pre rodičov organizovane sedenia aby sme vedeli včas odhalit rozne naznaky problemu u deti a bolo mi povedane aby som si to odsledovala a sama si dohodla stretko s tim pedagogom a potom dala vediet triednej a ak by ho trebalo intregovat tak už nam pomožu 😒 ....no tento postup sa mi zda neštandartny,ale budiž,všetko si vybavim,obeham a potom školu oboznamim,ako maju postupovať pri vyuke mojho syna 😉 a to som ho dala na sukromnu školu s tim,že som myslela,že budu mať iny pristup....my sme z vychodu a bohužial nepoznam nikoho kto by mal takyto problem....

najmarlenka
26. nov 2011

Ahoj siia, som rada, že ti moja rada trošku pomohla. Bežný postup je, že najskôr navštíviš psychológa. Na základe jeho vyšetrenia ti povie, ako to vidí on...Potom so psychologickým vyšetrením sa objednáš u špeciálneho pedagóga, ten spraví potrebné vyšetrenie - špeciálno-pedagogické vyšetrenie a vyjadrí sa k problému...Po konzultácii oboch odborníkov sa navrhne riešenie a potrebná starostlivosť. Pokús sa zistiť vo vašom bydlisku, kde sa nachádza Centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie /niekdajšie Pedagogicko - psychologické poradne/, tam si zavolaj a objednaj sa. Škola by mala akceptovať záver psychologického aj špeciálno - pedagogického vyšetrenia. Tam ti aj poradia ako s malým pracovať, poprípade budete chodiť s malým tam, kde sa mu budú venovať. Držím palce a neboj, takýchto detí je veľa, ale keď sa im zavčasu pomôže, nabehnú, rozbehnú sa a je dobre. Pekný večer 🙂 Ak by si niečo potrebovala napíš

siia
autor
27. nov 2011

@najmarlenka dakujem ti,tvoja rada mi pomohla,uz viem ako sa malo postupovat,si velmi zlata 🙂 som si na nete našla sukromne centrum špecialno-pedagogickeho poradenstva hnet vo vedlajsom meste zajtra rano tam volam,poviem jej co mi povedal psycholog a triedna a dufam,že nas objednaju,nech vieme načom sme,lebo ta neistota je hrozna,ket ta najprv vystrasia,potom povedia ze je oki,ale aj tak to treba riešit,lebo ja vydim ze to neni oki,alebo som uz mozno tak zblbnuta,ze vidim aj to co neni 😅 no kazdopadne tak ako pises budem vediet ako mu mam pomoct ,keby sa to vsetko potvrdilo 🙂

najmarlenka
27. nov 2011

Siia, hľadaj na tejto stránke http://www.uips.sk/cpppap/
nepozeraj zatiaľ nič súkromné, na tejto stránke si pozri, kam podľa bydliska patríte a tam volaj. Je to štátne a záverečné slovo - teda papier z vyšetrenia psychologického aj špeciálno-pedagogického ti na škole musia akceptovať. Zo súkromného by nemuseli!!! Držím palce 🙂

siia
autor
29. nov 2011

@najmarlenka dakujem za zoznam,uz som sa objednala 14dec. ideme nato 😕

najmarlenka
30. nov 2011

Držím palce 🙂 a neboj sa , všetko sa dá zvládnuť, ak sa to rieši čo najskôr.