Mobilná aplikácia pre školákov na anonymné nahlasovanie šikany

timotejrybar
16. okt 2018

Ahoj maminy a oteckovia 🙂

vo voľnom čase aj profesionálne sa venujem tvorbe mobilných a webových aplikácii a služieb a ako niekoho koho na základnej škole periodicky šikanovali som dostal nápad ktorý prezentujem nižšie.

Ako dieťa sme veľmi citlivý na všetko čo ovplyvňuje naše emócie a s odstupom času sa negatívne spomienky vedia premietnuť v dospelosti (okolo veku 20 rokov) do psychických porúch aj keď si to neuvedomujeme, väčšina psychických porúch je zakorenená v detstve.

Prečo sa deti boja nahlasovať šikanu? Retrospektívne volím strach z neznámeho ako introvert s Aspergrovým syndrómom.

Aplikácia pre smartfóny/web by umožňovala školákom zapojeným v projekte nahlasovať šikanu anonymne s tým že by dané údaje o šikane (vrátane foto/video príloh) boli prezentované škole
(prípadne aj rodičom?) skrz webové rozhrania a emailové notifikácie.

Ak vás to ako rodiča zaujalo, budem veľmi vďačný za všetky pripomienky/návrhy a otázky.

romiada
16. okt 2018

@timotejrybar nie je to zlá myšlienka.
Len prvé čo mi napadlo je ochrana osobných údajov. Predstav si že šikanované dieťa natočí nenápadko video a potom čo? bude sa to verejne prezentovať škole? či ako to bolo myslené? ako dôkaz rodičom toho kto šikanoval a riaditeľovi školy?
Po druhé: trochu by som sa obávala toho, že to budú žiaci/študenti zneužívať. Resp. dostane sa do pozície "šikanistu" či ako sa to povie, viacmenej hocikto za hocijaký drobný prešľap. Niekto proste bude niekomu chcieť narobiť problémy, tak ho nahlási ako "šikanistu".
Po tretie: neviem či si deti vo veku 7-8 rokov napríklad uvedomujú do akej miery je nejaké konanie voči nim šikana.
Po štvrté: ako sa bude dokazovať napr. kyberšikana? Dcéra mi už rozprávala o tom, že spolužiačky sa medzi sebou osočujú a nadávajú si cez Viber. Ale viem, že škola dáva od takýchto prípadov ruky preč, lebo to bolo odôvodnené že sa to stáva najmä mimo školských hodín, t.j. pod "dohľadom" rodičov.

timotejrybar
autor
16. okt 2018

@romiada V prvom rade ďakujem za príspevok, viem že je to dosť komplikovaná téma no takisto sú komplikované dôsledky ktoré môžu vzniknúť na báze šikany. Myslím že video a iné prílohy by mali byť prezentované výhradne triednemu učiteľovi/rodičom.

Čo sa týka zneužívania tak šikana sa väčšinou nedeje vo forme 1 proti jednému a teda sú prítomní zväčša aj svedkovia a tým pádom nám odpadá zneužitie tohto systému. Čo sa týka kyberšikany tak to by malo byť riešené na úrovni prevádzkovateľa danej služby (facebook,messenger), prípadne s dodaním snímkov chatu ak sú dostupné.

Samozrejme, školy sú v tomto väčššinou pasívne a jediné čo by ich donútilo konať je medializácia, tlak rodičov čo je myslím zrealizovateľné keďže za deti kým sú v škole zodpovedajú pedagógovia.

romiada
16. okt 2018

@timotejrybar ďakujem za odpoveď na moje argumenty. Len by som chcela vedieť ako by sa k tomu postavili školy - či by boli ochotné zhromažďovať, evidovať a riešiť takéto informácie. Pre školy by to bola ďalšia agenda navyše. Neviem ako sa k takýmto veciam stavia "školský zákon". Ja by som to ako mama privítala bez ohľadu na to či by bolo moje dieťa v pozícii šikanovaného alebo "šikanistu" z toho dôvodu aby som dokázala zabrániť resp.riešiť ubližovanie.
V každom prípade ak sa Ti podarí takéto niečo naštartovať , tak držím palce a prajem aby aplikácia bola úspešná ale mala čo najmenej využití (paradoxne pri šikane si ani nemôžem priať aby bola "supervyužívaná" masami - dúfam, že chápeš ako to myslím).

timotejrybar
autor
16. okt 2018

@romiada v tomto prípade by mala vláda motivovať školy metódou cukor a bič. Oslovil som s týmto nápadom aj opozičnú stranu (čakám na odpoveď), verím že sa nám podarí dosiahnuť to že táto služba bude strašiakom pre možných šikanátorov a zbavíme sa tejto nepríjemnosti celoplošne

alami
19. okt 2018

@timotejrybar ahoj, mňa by zaujímalo (ako matku aj koordinátorku prevencie šikanovania na ZŠ) zaujímalo, čo by sa ďalej s tými informáciami dialo. Dieťa z mojej ZŠ ti nahlási šikanu na mojej škole a potom čo? Dozviem sa to ja ako človek, ktorý šikanu na škole rieši? Ako mu ty, kdesi z XY mesta pomôžeš? Lebo len nahlásiť nestačí, dieťa potrebuje v prvom rade pomoc, tak kedy a akou cestou sa mu cez tú aplikáciu dostane.
Myšlienka je to výborná, deti sú momentálne v aplikáciách aktívne, pre ne je to prirodzenejšie ako nejaká schránka dôvery v škole.
PS - ten kto šikanuje sa označuje slovom agresor.

timotejrybar
autor
20. okt 2018

@alami ahoj, každá zapojená škola by mala prístup do webovej stránky s podrobnosťami o nahláseniach a doručovaním notifikácií na nimi zadanú emailovú adresu. Veru, bez spolupráce so školami je to nezrealizovateľné. Otázkou tiež zostáva ako tieto školy motivovať k spolupráci.

alami
20. okt 2018

@timotejrybar pre školy by to bolo, naopak, veľké plus. Teda motivovať by nebolo treba. Jasne ze nie je škola ako škola. Možno by niekto nechcel. Ale myslím si, že veľa škôl sa snaží riešiť šikanu a tie by boli iba vďačne. Dalo by sa osloviť mestské úrady, ktoré by ponuku posunuli školám vo svojom obvode, tým pádom by školy reagovali pozitívnejšie, pretože by to dostali od zriaďovateľa-teda akoby od nadriadeného. Mestské úrady budú mať záujem, lebo ich sa ta práca netýka, ale myšlienka sa im zapáči. Teda nemajú prečo nemať záujem. Išla by som asi touto cestou.

timotejrybar
autor
20. okt 2018

@alami ďakujem za odpoveď 🙂 Zatiaľ sa snažím myšlienku prezentovať poslancom národnej rady SR a v prípade neuspokojivej odozvy rozmýšlam nad zameraním sa na mestských poslancov, predsa len sa zvolebnieva a tak by to mohlo byť riešené promptnejšie. Myslím že v aplikácií by mali byť žiakom predstavené aj druhy šikany vo forme zaujímavej animácie. Taktiež ma napadlo či by nemala služba fungovať responzívne a teda po odoslaní prípadu šikany žiakom by to fungovalo ako chat a kompetentní môžu v rámci aplikácie so žiakom anonymne komunikovať kvôli dodatočným otázkam o prípade. Ešte raz ďakujem za príspevok a pevne verím že tento projekt neostane len na papieri.

alami
21. okt 2018

@timotejrybar to by bolo fajn-ten chat
Prajem ti vela úspechov v tejto činnosti a keď príde tvoja ponuka na našu školu, rozhodne sa budem usmievat☺️