Nadané dieťa na bežnej škole

merry9
15. jan 2021

Zaujimali by ma skusenosti rodicov, ktore maju nadane dieta v beznej zakladnej skole. Ako sa mu ucitelia alebo iny pedagogovia venuju v tomto smere? Maju indvidualny studijny plan? Akceptuje ho ucitel? Rozvyja ho v tomto smere? Dakujem

lucka_ke
15. jan 2021

@hettinka súhlasím, je to škoda a vnímam aj akúsi averziu od verejnosti čo je ešte väčšia škoda

simca06022011
15. jan 2021

@merry9 Zalezi to sice od skoly a od kontretneho ucitela, ja som si vybrala skolu "vyberovu" robili prijimacky, ale tym detom sa nikto nijak extra nevenuje, skor by som povedala, ze sa na to kasle. Kedze vela z tych deti uz toho vela vedelo a vie, vsetko je take o nicom nezaujimave. Este benevolentny pristup s tym, ze ked ja ako rodic som spokojna s tym co dieta vie, tak je to ok.. cize JA mam dceru doma ucit a mam ju skusat a ked som spokojna tak je dobre, nie ze ucitel ju bude ucit a skusat, zo skoly nosi jednotky od prvej triedy.. az korona mi otvorila oci, ked som ju doma zacala skusat... na rodicku som stale pocuvala iba ako sa neda a nestiha.
Za to co som bola pred nastupom do skoly pozriet aj ine skoly, tak ucitelky davali hlavne detom popredu rozne ulohy navyse, atd... tu nic. Nicove nic. Naozaj zalezi od skoly a mozno nie uplne iba od nej, aj v ramci skoly su rozdiely, ale od konkretneho ucitela... Nikdy nebudu v triede deti na rovnakej urovni, budu slabsi a sikovnejsi, a ucitelia by sa mali prisposobit obom skupinam a halvne aby slabsi stihali a sikovnejsi sa nenudili... A je to ok, ak je dieta sikovne a nadane, zvlada beznu skolu, po skole je kopa moznosti sa mu venovat dalej a casom si najde co ho zaujima. U nas aj povaha urobila vela.
Problem u nas je, ze mala je sikovna, ale introvert strasny.. ju ked nevyvola, nespyta sa jej, ked ju neposunie niekto v kolektive vopred ona bude ticho v zadu sediet a bude nestastna, ze si ju nik nevsima.. prve dva rocniky sme co to aj porevali po veceroch, hlavne ked bola besiedka a ucitelka nebola schopna spraodlivo rozdelit ulohy, jeden odrecitoval pol predstavenia a na ineho vysli dve slova. Ked som sa na to pytala, lebo moja normalne recitovala uz v skolke na vystupeniach a tak, tak vraj ostatne deti sa napchali tam a ucitelka len znacila. Cize ziadny system. Duplovane ak sa aj zacala casom hlasit, lebo pochopila a nevyvolali ju. A casom sa dostala do takej nechute ucit, ze hroza a nervozna ked pirsla zo skoly... Teraz nam homeschooling maximalne vyhovuje po tejto stranke, tesi sa na vyucko, oduci sa a ide si robit svoje.
@lucka_ke no neviem kde si vyrastala, ja som sa stym veru nestretla :D

lucka_ke
15. jan 2021

@simca06022011 to nie je dôležité, ale bolo to dosť dávno, som staršieho dáta 🙂

hettinka
15. jan 2021

@lucka_ke ked sme preložili dieťa do “nadanych”, veľa priateľov a znamych sa postavili k tomu tak, že špekulujeme a robíme zo syna “neviemčo” a podobne.
Ale spravili sme správnu vec, lebo chlapcovi sa v škole darilo a darí.
A čo sa týka výchovy, držíme ho pri zemi, pre jeho dobro, chceme, aby bol nielen šikovný v škole, ale vedel sa aj správať. Dosť nám pomáhala práve triedna na 1. stupni a teraz, keď je väčší, šport. Hoci je to pri týchto deťoch ťažké, najmä chlapci sú svojskí. My sme mali problémy v oblasti komunikácie a sociálnej. Vlastne stále ešte drobne veci dolaďujeme.

evkamotka
15. jan 2021

Kamaratkin mladsi brat chodil na teplicku. Ma nejake zdrav problemy z čoho je pri sebe. Deti ho tam sikanovali (skola to nevyriesila) tak ho rodicia prehodili na gymnazium metodova, ktore je z tych narocnejsich takze mu to vyhovuje

lenka_xy
15. jan 2021

Ja sa podelím so skúsenosťou z pohľadu toho nadaného dieťaťa :D
Už odkedy som nastúpila do škôlky som mala problém začleniť sa do kolektívu, vedela som čítať, písať, počítať, ovládala som základy angličtiny... Neznášala som to tam, vôbec som nemala potrebu zapájať sa do tých primitívnych aktivít, našťastie mi dovolili čítať si namiesto toho knihy. Chodila som tam iba rok, potom už ma rodičia nechali doma.
Následne som nastúpila na klasickú základnú školu, ešte k tomu dedinskú. Teda, nie je bohviečo stráviť 9 rokov medzi ľuďmi, ktorí sú intelektom niekde úplne inde. Učitelia ku mne vždy pristupovali inak, musela som chodiť na všetky súťaže, aj z predmetov, ktoré ma nezaujímali. Nikdy som sa tam nič nové nenaučila, bola to pre mňa nuda a strata času. Dokonca riaditeľka školy, ktorá bola zároveň učiteľkou matematiky, si na mňa zasadla, lebo som si raz dovolila upozorniť ju, že spravila chybu. Odvtedy som stála celé hodiny pri tabuli a ona mi zadávala čo najťažšie príklady, asi s cieľom ponížiť ma. (Aj tak sa jej to nepodarilo :D )
Potom som navštevovala klasické štátne gymnázium, malo by byť jedno z tých lepších, tam už to bolo trošku lepšie, úroveň však stále nízka, počas celého štúdia som sa nepozrela ani raz do knihy a vždy som aj tak mala priemer 1,0. Koncom 4. ročníka sme všetci museli podstúpiť psychologické testy + IQ test, kde mi teda prvýkrát potvrdili, že mám vysoko nadpriemerné IQ.
Čo sa týka VŠ, zvolila som si náročný medicínsky odbor, konečne niečo čo ma napĺňa, som obklopená inteligentnými seberovnými ľuďmi, a popritom si zarábam doučovaním a písaním prác.
Čiže zhrnula by som to asi tak, že obyčajná ZŠ a SŠ mi dali do života jedno veľké nič, iba premárnené roky života a presedený čas v lavici, ktorý som mohla využiť oveľa produktívnejšie.

nikyball
15. jan 2021

V čom je tvoje dieťa nadané?

borabalazova
15. jan 2021

@merry9 V prvom rade je zrejme potrebné identifikovať špecifikum talentu: či je to skôr výtvarné umenie alebo hudba, logické myslenie, fotografická pamäť, atď., a potom tomu prispôsobiť výber školy, prípadne aj záujmových krúžkov, ZUŠky a doplnkových kurzov, ktoré môžu predstavovať alternatívu školskému vzdelávaniu. Rovnako mám skúsenosť zo svojej profesie, že rodičia tvrdia, že dieťa "krásne kreslí" a majú doma Picassa, ale v skutočnosti je to nekreatívne a neinvenčné prekresľovanie gýčových predlôh fixkami. Čiže najdôležitejšie je zrejme nechať si profesionálne poradiť s ohľadom na konkrétne dieťa.

simkids
15. jan 2021

@lenka_xy lenze to je aj presne to, ze clovek nikdy nevie akymi ludmi bude obklopeni, a nie je to jednoznacna odpoved, co je lepsie, ucitelia tiez vedia vela posunut, ale zalezi na akych natrafime, kolektiv v triede tiez robi vela, ale presne u nas som pocula ze na skole pre nadane deti, su skor problemove deti, resp by som skor povedala ze deti s ktorymi si ucitelia nevedia dat rady, zaujat, netusim, ucitelia sa menia, co tiez nie je dobre. Moja sa napr zaclenila velmi dobre v kolektive v skolke, tak by som bola radsej keby ostala s nimi aj na zs.

lilke
15. jan 2021

Závisí, na akého učiteľa na 1.stupni narazí dieťa. Ja som obehla svojho času zopár ZŠ v BA, lebo som nechcela dať naše dieťa do školy pre nadaných, chcela som, aby zapadol do okolia. Ale vôbec nebola ochota zo strany riaditeliek k niečomu navyše. Jedine v 1 cirkevnej škole riaditeľ, matematikar, otestoval syna a ponúkol, že na matematiku bude chodiť ku stvrtakom, a môžu ho dať hneď do 2.rocnika. No syn sociálne nezrelý, vrstovnikov potreboval. Tak sme zvolili školu pre nadaných. Syn bol spokojný, rozvíjal sa. Ale aj tu závisí, akého učiteľa dostane. Jeho trieda bola skvelá, aj veľkí parťáci, súviselo to s uzasnou triednou, ale kamarátky z niektorých iných tried nadšené neboli.
Mladšia dcéra chodila na bežnú školu, ale mala priam genialnu pani učiteľku, rozvíjala úplne celú triedu, vedela ich potlačiť, decká vyhrávali rad radom všetky okresné súťaže. 5.roc. už slabý, navyše korona, našťastie ťažili zo 4 rokov predtým. A hoci už boli poriadne oklieštené počty na 8-rocne gymnáziá, sa väčšina triedy dostala na lepšie gymnáziá (Gamca, Metodka, Novohradská, Alexia). Pritom na začiatku boli úplne bežné deti, ničím výnimočné.
Takže ťažko radiť, závisí na šťastí na triednu.
A ešte jednu vec som si všimla u spolužiakov detí. Na gymnáziách sú často spolužiaci z jednej triedy na ZŠ, nie zo školy, čiže triedna učiteľka ich vedela potiahnuť.

elementissa
15. jan 2021

Školy pre nadané deti sú také aj také. A deti sú aj naozaj nadané aj nie. Doučujem jedno takéto dieťa a jeho nadanost spočíva v tom, že rodičia sú milionári. Dieťa má jednotky (povedala by som, že protekčné), no za čias, keď som chodila do školy ja, by prešiel možno s 3kou alebo 4kou na "bežnej" škole. Ale jasne, tu sa bavíme o súkromnej škole extra bohatých rodičov pre nadané deti. A ako vravím, nadanie spočíva v bohatstve rodičov, nie v hlave detí. Viem aj, čo sa učia a nie je to o nič viac či lepšie alebo podstatnejšie alebo rozvijajucejsie ako v bežnej škole (s čím mam tiež skúsenosť, lebo doucujem aj dieťa z bežnej školy). Co ale s veľkým smútkom konštatujem je, že naše školy sú na tom z roka na rok horšie a horšie a to je celospolocensky fakt, bez ohľadu, či je to škola štátna, súkromná, špeciálna alebo pre nadané deti. Všetko išlo za posledných 20 r extrémne dolu vodou a je to hlavne kvalitou učiteľov a výberovými požiadavkami na uchádzačov na pedagogické fakulty (nevzali ma nikam inam, idem na pedagogiku)

lucka_ke
15. jan 2021

@elementissa toto je presne to, čo mi najviac vadí na Slovensku - určite to nadané deti nemôžu byť, je to protekcia, papalášizmus, stačí im aj obyčajná škola...
to, že ty poznáš jedno konkrétne dieťa, ktoré je zrejme v tej škole omylom nemôžeš zovšeobecňovať a znevažovať takúto formu vzdelávania
ja poznám veľa skutočne nadaných detí, ktoré dúfam to aj niekam dotiahnu a vôbec ani zďaleka nie sú z bohatých rodín

hettinka
15. jan 2021

@elementissa neviem, ako je to na (platených) súkromných školách pre nadané deti, ale náš šiel na štátnu a pred nástupom musel absolvovať dosť náročné psychotesty (niekolko hodín) a mať požadované IQ nad 130. I ked prešiel cez testy, bol prijatý podmienečne na 3 mesiace, keďže prestupoval, či to bude zvládať. Keby tam ich tempo nezvládal, nevzali by ho.

merry9
autor
15. jan 2021

takze len pre doplnenie informacii pre jednotlive rady 🙂 syn ma nadanie potvrdene z cpppap, isiel do skoly o trochu skor (je septembrovy). v skole mu psychologicka zostavila individualny studijny plan, je kreativny, ale umelecke nadanie tam skor asi nie je, ma skor logicke zameranie, a aj verbalnu zlozku. ale aj tak je ta prace stale na ucitelke 😒
do skoly pre nadanych ho neprijali, lebo teraz je nadanych deti asi moc a sme september, cize v kazdej skole sme boli vzdy na konci rebricka, beru radsej starsie deti. mozno nie je pre nich vhodny, neviem.... ale ani ho nevideli, tak jedine ze by som nieco uviedla zle v dotazniku.
Kedze je teraz distancne vzdelavanie a podla mna bude dlhsie, ucitelka to vobec neriesi, lebo klasika je lahsia. ako vidim, tak ak robi veci samostatne a ma to hotove, tak to ma hned a ona to uz vie, ak robia veci spolu vzdy straca koncentraciu a je niekdd uplne inde, lebo mu nevyhovuje tempo, nudi sa, vrti sa, ...v matike s nin doma riesim aj ulohy navyse uz dalej a mozno robim chybu. bojim sa aby nebol popredu a potom sa bude zasa nudit
rozmyslame aj nad zmenou skoly, ale teraz je to pocas covid komplikovane. ale skol a tried pre nadanych je fakt malo v okoli, jedine potom sukromne.
ale chceme to skusit zatial s tym individualnym planom

merry9
autor
15. jan 2021

@hettinka inak na tie strasne narocne testy by syn chodil aj kazdy den 🙂 nad nim sa smiala ta psychologicka, ze nechce ani prestavku a zvladol ich velmi rychlo. ale to nechcem nahravat na to ze je nieco extra. on sa vo vsetkom ponahla, co nie je vzdy dobre (moze sa lahko pomylit)

lilke
15. jan 2021

@merry9 predpokladám, že ste skúšali Aprogen. Tam majú naozaj veľa detí, majú si z čoho vyberať. A chcú ideálne všetky oblasti nadpriemer, možno syna predbehli v celkovom skóre ostatné prijaté deti. Vekom to nie je, so synom do triedy chodili dvaja chlapci "o rok mladší". Ale môžete sa pokúsiť opäť sa prihlásiť. V priebehu 1.st. im do triedy zopár detí z bežných škôl pribudlo. Ale novoprijati patrili k najlepším v triede.
@elementissa pridávam sa k Tvojej mienke o súkromných školách pre nadaných, ale len tých neskoršie vzniknutých. Mať nadané dieťa je in. No gaussova krivka nepustí, toľko nadaných detí koncentrovanych na malej ploche nemôže byť. Tak si tieto súkromné školy trošku pomôžu, pošteklia snobske nosteky rodičov.
A máš pravdu, okrem pár zaujímavých predmetov nie je vo vzdelávaní nič navyše, len idú rýchlejšie oproti bežným školám. Tempom, akým sme pred mileniom išli všetci. Rovnakým tempom išla aj stará učiteľka mojej dcéry na bežnej škole, ktorá nešla podľa učebníc, ale podľa schopností detí. Tvrdila, že keď to zvládli všetky deti kedysi, zvládnu to aj teraz. Preto jej žiaci mali náskok, a bezproblémovo sa podostavali na 8-rocne. Dcéra na Gamci, matematickom gymnáziu, sa ešte po polroku nudí na matike, že stále len opakujú stvrtacke učivo, pritom idú podľa osnov. Až pri nej mi dochádza, ako upadá celé naše školstvo.

hettinka
16. jan 2021

@merry9 tieto testy nerobia ani bežní psychológovia v CPPPaP. Museli sme cestovať na konkrétne pracovisko. Takze neviem, aké ste vy absolvovali, či toe pre APROGEN. A áno, skutočne nadané dieťa by ich malo dat bez problémov, len trvali pár hodín, čo je pre 6-ročne dieťa predsa len náročné, hoci ho to baví.
Nikto rodica nenúti dieťa do školy pre nadané deti, u mnohých je aj bežná v pohode, pokial budete mat šťastie na šikovných spolužiakov a spolupracujúcu pani učiteľku. S IUP veľmi nerataj, v bežných triedach je dnes polka deti s rozličnými špecifikami (od ADHD, cez dyslexie, dysgrafie, rôzne zdravotne oslabenia až po nadanie rôzneho druhu) a pani učiteľka nemá často čas (alebo chuť) každému pripravovať extra materiály. Navyse, nadané deti nepotrebujú viac úloh, ale úplne iný spôsob, iné metódy, iné formy vyučovania. To nie je o pár pracovných listoch navyse.
Nás napríklad neznášal, že pani učiteľka vysvetľovala niečo, keď je to “úplne jasne” a ešte to potom 5x opakujú. Nikam ho to neposúvalo.

hettinka
16. jan 2021

Inak, u nás začali veľké problémy, v škole vyrušoval, lebo sa nudil a skoro denne nosil potom poznámky. Učiteľka to riešiť nechcela, písať poznámky bolo asi jednoduchšie, ako sa mu viac venovat. Presadila ho do poslednej lavice, že keď vie, nech si robí a je ticho. A to on nedokázal.
Začal sa v spánku škriabať do krvi, cele ruky/nohy doskriabane. Pobehali sme lekárov, alergo, všetko v poriadku. A keď prišiel zo školy, často apaticky sedel a pozeral pred seba. My sme to museli riešiť...

hettinka
16. jan 2021

@merry9 a ešte som chcela, ak chystáš synovi doma prácu navyse teraz počas distancneho, nerobila by som dopredu, nie z učebníc, ktoré používajú. Skús skôr ucivo rozširovať, pripadne robiť veci úplne mimo osnov. Skús pohľadať na nete nejaké uvoľnene úlohy zo starších rocnikov súťaži, ako je napríklad Vsetkovedko, Klokan. Rozvíjala by som čítanie s porozumením, fajn sú cvicebnice od Fonibook https://www.martinus.sk/knihy/vydavatelstvo/fon...
Robila domáce experimenty, alebo pracovala v oblasti, ktorá ho zaujíma.

merry9
autor
16. jan 2021

@hettinka Dakujem za radu 👍🙏

merry9
autor
16. jan 2021

@hettinka a tie iq testy robil v kory na konci augusta. tie kratsie robil este pred rokom a pol u psychologicky.
este rozmyslam nad skolou felix, tam sa mi paci ze pracuju aj na projektoch atd.
a z tych materialov, co maju v skole so synom dopredu radsej nerobim, to viem ze by mal problemy, ucitelka im zakazala cokolvek robit dopredu. zatial mam len matematiku koumak, ale ten je po cesky, tak to mu trosku ztazuje 🙂

hettinka
16. jan 2021

@merry9 nás chodil do APROGEN a my sme doma prakticky nevedeli, s čím pracujú, aké materiály majú. Oni mali všetko v škole. DU nemali, len dobrovoľne aktivity. A tak som kúpila nejaké cvicebnice (Napr. Prázdninová škola - neviem, či to ešte dostať) a z toho robil, čo ho bavilo. Náš skôr sedel v mapách, bavila ho geografia, takze rieši vlajky, hlavne mesta, čo sa kde nachádza, počty obyvateľov, kto kde žije...
No a cital, každý týždeň 1 kniha, niekedy aj dve. Začal takto v polke 1. ročníka sám citat knižky. A z toho dme písali krátky akoby čitateľský denník a obrázok kreslil k tomu. V škole to potom prezentovali a dostavali bodíky za to.

luccija
16. jan 2021

@merry9 zistovala si si ci ma sancu sa dostat do Felixu?nemyslim vedomostami, ale kapacitou.
Ja mam skusnosti s Teplickou a som rozcarovana.Na jednej strane suhlasim, ze nadane dieta v statnej skole moze trpiet a treba ho dat tam, kde sa bude tahat s ostatnymi, kde budu ukojeny jeho hlad po vedomostiach, ale na druhej a to sa nechcem nikoho dotknut, sle v skole pre nadane deti je obrovsky problem socializacia, vztahy, empatia.Tie deti su "ine" a nie kazdej povahe osobnosti to vyhovuje.Ina vec je, ked je dieta nadane, bystre, a ma bezne prezivanie ako, ked je asperger vo vedomostiach TOP a komunikacia socialno nulove.U nas v triede nebolo nic vynimocne, ze viac x do tyzdna chodila psychologicka a s detmi pracovala, lebo nonstop nejaky problem.Aj agresivne spravanie spoluziakov, konflikty, aj fyzicke ataky, ktore boli zmietnute zo stola, lebo chlapec je "iny" a viete, ze take deti nemaju empatiu a niekde im pridali a niekde ubrali....tak sme sa rozlucili po 2 r a nikdy viac.
Preco by mal niekto atakovat moju dceru, alebo preco by mala pozerat na vybuchy zlosti, lebo jej perfekcionisticka spoluziacka nevedela zniest, ze niekto vedel odpoved skor ako ona a bol z toho hystericky zachvat a zatinanie nechtov do ruky.Budem ju podporovat inym sposobom mozno robim chybu, ale ja som mala pocit, ze polka deti patri k psychiatrovi a dcera sa tam stane emocne labilnou.

lucka_ke
16. jan 2021

@luccija a myslíš, že v bežnej triede takéto deti nebudú?

hettinka
16. jan 2021

@luccija tak takéto sme našťastie nezažili. Deti sú to svojské, takí “mimoni”, ale naši boli super partia a stretávali sa aj potom, ako časť triedy odisla na gymko a časť zostala v APROGENe. Aj my rodičia sa poznáme a v pohode doteraz pokecame, sk sa stretneme v meste.

luccija
16. jan 2021

@lucka_ke nie, takych teraz nemame.Z 15 deti boli 3 aspici, dievcatko, ktore chcelo byt vo vsetkom naj a trpelo velkou frustraciou, ak tak nebolo, az sebaposkodzovanim to nebol len jeden afekt.
Pre mna bol kolektiv a ich emocne prezivanie, budovanie si vazieb kamaratstva velkym sklamanim ja si myslim, ze aj to patri ku skole nielen vedomosti.Ucitelky, forma ucenia boli fajn.Aspici su svojski a dcera im nerozumela.
Urcite by som vybrala inu skolu a viac dbala na to aka bude skladba deti, ked nastupovala ma nenapadlo si overovat take nieco info bola som unesena predmetmi, projektami, individualny pristup

merry9
autor
17. jan 2021

@luccija ano zistujem. viem ze je tam natresk, takze jedine v trnave.

@hettinka mam synovca na teplickej, uz zacal na gympli. a viem o tom, ze ich skoro stale riesi psychologicka, lebo su to deti, ktore nemaju take socialne zrucnosti (ta radsej riesa aj to, ked sa uz len pohadaju) a tiez mali jedneho chlapca problemoveho, ale nemam pocit, ze by to nejak ovplyvnilo ostatnych. ano, museli sa naucit ho nejak pochopit a znasat jeho spravanie. vela zavisi o stasti na deti. oni boli podla mna dobry kolektiv a este aj su. on nechcel hlavne kvoli kolektivu zmenit skolu, inam by isiel skor na jazykovku. a tiez viem, ze dost zalezi aj na ucitelke, aj ta vie urobit psychicke problemy dietatu (ale to na kazdej skole, aj na beznej, aj na takejto specialnej). nic nie je stopercentne zarucene

borabalazova
17. jan 2021

@merry9 Súhlasím s tým, že vždy závisí od konštelácie dieťa-spolužiaci-pedagóg. Ešte by som odporúčala povedať si, čo je pre dieťa v škole problematické: či je príliš jednoduché učivo, a zvlášť ktoré, či je to obmedzenie 45 min. hodinami, či sú to školské pravidlá, etc. Mne osobne sa páči koncept waldorfskej školy, kde je alternatíva k bežnému deleniu predmetov na tzv. kontextuálne učenie. Tam je potom hĺbka učiva prispôsobovaná šikovnejším a menej šikovným deťom, ale zo skúsenosti viem, že je to skôr pre deti orientované na prírodné vedy a umenie, pekne sú rozvíjané sociálne zručnosti. Samozrejme, niekomu tento typ školy tiež nemusí vyhovovať, niekto to považuje za sektu .-)

bennn
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka_ke
17. jan 2021

@bennn ja sa nečudujem, že Slovensko je tam kde je, keď tu vládnu takéto názory
to ako keby si napísal, že športovo nadanému sa netreba venovať od malička, stačí aby mal hodiny TV na škole a behal vonku s deckami
potom na strednú nech ide na športové gymnázium a bude z neho skvelý športovec aj tak... smutno mi je ozaj, očividne o týchto deťoch nič netušíš ani len vzdialene