Nadané dieťa na bežnej škole

merry9
15. jan 2021

Zaujimali by ma skusenosti rodicov, ktore maju nadane dieta v beznej zakladnej skole. Ako sa mu ucitelia alebo iny pedagogovia venuju v tomto smere? Maju indvidualny studijny plan? Akceptuje ho ucitel? Rozvyja ho v tomto smere? Dakujem

evkamotka
17. jan 2021

@merry9 ale felix mas tiez pre normalne deti nie nadane

merry9
autor
17. jan 2021

@evkamotka to mi nevadi. ved aj moje dieta je normalne 😄 obcas. on nema problem s detmi zatial, ale s tym naj kamaratom ich rozdelili do inych tried. on sa spriateli (take ozajstne kamaratstvo - ze vidim ze ho ma fakt rad) len malo s ktorym. zatial boli taky 2 chlapci (v jednej skolke a potom druhej) a doteraz su kamosi a navstevuju sa aspon. on je zase medzi detmi taky frajer a vodca. ale je aj citlivy, co sa prejavi len pri tych naj kamaratoch. je velmi vnimavy a introvert (mnozstvo veci neda najavo, a len ludia co ho poznaju zbadaju ze nieco preziva) nie je uplny mimon, preto sme chceli aj tuto moznost obycajnej skoly.
bavi ho aj futbal s chalanmi v skole, ale nema tam take pokrytie jeho zaujmov a potom kladie vacsiu zataz na nas doma. inak chodi ako bez duse. a teraz pocas korony je to najhorsie, ziadne kruzky, len to co je zaklad. ide mu potom pusa nonstop a otazky, priklady, co si vymysla a akoze nas skusa 🙂
nie vsetky nadane deti su uplni mimoni a preto im neprekaza spolocnost normalnych deti pohybuje sa tam cely zivot.
len by sme potrebovali tie zastarale metody v skolach zmenit. a to je znamkovanie, to je uplne nevyhovujuce pre nas, este viac to podporuje jeho perfekcionizmus a snahu byt vzdy najlepsi. viac prace v skupinach/teamoch, viac sa vyjadrovat k beznym a aktualnym veciam, co deti momentalne zaujima, pracovat na prezentacii a projektoch.
ja ked som pocula ako na online hodine funguju... 🙈 a ked som pocula pri vyvolavani to " no dnes je 15teho tak kto je v poradi.. " hned som chytila zachvat smiechu a deja vu z mojej skoly, ake primitivne metody sa stale pouzivaju.
zabijaju uplne vnutornu motivaciu a kreativitu deti, lebo sa "musia" stroho drzat osnov

biela_sova
22. jan 2021

@evkamotka Ahoj, chodi prosim Ta ten chlapec na Metodku klasicku alebo francuzsku prirodovednu? Nemas prosim info, ci francuzska si stale drzi prim, alebo uz isla kvalitativne dole? Dakujem 🙂

biela_sova
22. jan 2021

@lenka_xy Ja to mam presne rovnako. Identicku skusenost ako Ty. Ja som za studiom vycestovala za hranice SR a neolyyovala som to

evkamotka
22. jan 2021

@biela_sova ahoj, neviem ti povedat na ktoru, nikdy som sa nezaujimala 🙂. No mam dve zname, ktore na metodke dokonca ucia na tej fr sekcii a obe su tam spokojne, prestupili z inych skol kde im nevyhovovala kvalitativna uroven... No to je z pohladu pedagogov

biela_sova
22. jan 2021

@evkamotka Jej vyborne, tak som rada, ze si moja francuzska Metodka drzi uroven. Mam na nu krasne spomienky. Bola to tvrda skola, ale doteraz odtial cerpam gros mojich vedomosti <3

bennn
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaktus87
23. jan 2021

@bennn ale tam sa inteligentnym nestane, je to skola pre deti s IQ nad 130 a robia sa tam prijimacie pohovory a testy. Dieta, ktore na to nema, by tu skolu nezvladalo. Inak ciatocne suhlasim s tvojim prispevkom na predoslej strane. Ale na druhej strane pises, ze to su deti, ktore rodicia naucili citat a pisat v predskolskom veku. A teba tam tiez chceli zapisat, takze aj teba naucili citat a pisat rodicia? Asi nie. Skor si asi celkovo vynikal oproti inym detom a prejavoval si velky zaujem o vedomosti.

kvetinka75
24. jan 2021

@lucka_ke zalezi na skole. U nas do skoly lre nadane deti chodili deti rodicov ktori si potrebovali nieco dokazat a akože nieco znamenali. Uroven ziadna. Deti drze.

merry9
autor
25. jan 2021

Vcera som si vypocula taky celkom rozumny nazor a opis nadanych deti. Hlavne ma zaujal ten nazor o chodiacich encyklopediach ku koncu 🙂
Monika STEHLÍKOVÁ - Přednáška o odlišnosti myšlení, vnímání a prožívání nadaných jedinců 🙋‍♂️

https://www.youtube.com/watch?v=dPoTLgBJHwI


ale zase myslim, ze tymto detom vyhovuje spolocnost priblizne rovnakych deti, s rovnakymi zaujmami, nie vzdy si nadane dieta najde takeho partaka v skole

lilke
25. jan 2021

@bennn pre informáciu, v BA sú priamo tieto školy 4, a ešte sú akčné školy, ktoré vytvárajú takéto triedy, lebo do škôl sa toľko detí nezmestí, a rodičia chcú. 😉 Tak kde je dopyt...

darja12
4. apr 2021

@benit v ktorom meste Vaša chodila do špeci triedy? Ďakujem a napíšte nejaké skúsenosti. my máme odporučené dať malú do aprogenu, no mám zlé referencie na tú školu..

darja12
4. apr 2021

@jajo1 to je aké iq? 🙂)

darja12
4. apr 2021

@jajo1 uplne súhlasím..

darja12
4. apr 2021

@merry9 koľko má prosím teraz syn rokov? robili ste teda v centre 3 testy? či len 2?

benit
4. apr 2021

@darja12 moja chodila u nas v seredi. Mali 3 rocniky a zrusili to. Rodicia nemali zaujem, meno dobre nemali. Asi aj zly vyber uciteliek. Kazdy rok ju ucil niekto iny.

alex1212
4. apr 2021

Viete si predstaviť aj taký prístup, že nie len, že dieťa nepôjde do triedy pre nadaných, ale že ani nepožiadame o integráciu? Proste nič nespomenieme v škole.. Myslíte, že je to ok, alebo to dieťa bude strádať viac?

merry9
autor
6. apr 2021

@darja12 teraz ma syn 6,5 roka. je prvak. neviem kolko presne testov mu robili. musela by som si pozriet tu spravu, ten inteligencny sa skladal tusim z 2 testov plus nejaky navyse tusim na kreativitu. ale trvalo to asi 2 hodiny plus prestavka. islo mu to rychlo

merry9
autor
6. apr 2021

@alex1212 🙂 myslim, ze kludne, ak nenastanu u dietata problemy (zacne vyrusovat, vykrikovat, bude frustrovany). vela deti je bezne v skole neidentifikovanych a zistia to az neskor. podla mna je ale dolezite aby malo dieta podporu a zazemie v rodine a v skole stastie na chapajucu ucitelku

darja12
9. apr 2021

@hettinka prečo to nezvládal na bežnej škole?

hettinka
9. apr 2021

@darja12 nudil sa a vymýšľal. Zle vzťahy so spolužiakmi, s uckou, stále poznámky nosil...

darja12
9. apr 2021

@merry9 ako povedal jeden, čo rieši nadané deti: rapotanie informácií naspamäť nie je inteligencia ale papagájovanie, inteligencia je až keď vie človek tie nadobudnuté informácie aj zmysluplne a kreatívne zužitkovať.

merry9
autor
14. apr 2021

@darja12 ano a na tom su postavene podal mna aj tie testy. tam je tusim verbalna a neverbalna cast

darja12
16. apr 2021

@merry9 V čom spočíva prosím ten individuálny plán u Vás konkrétne? Čo je tam také špeciálne? Zistili konkrétne nadanie? Nás čaká ešte špeciálno-pedagogické vyšetrenie v cppap a určenie individuálneho plánu na integráciu.. Včera sme boli na stretnutí so špeciálnou pedagogičkou z vybratej školy, no rovno mi naznačila, že čas na dcéru mať veľmi nebudú.. Že individuálny plán je jedna vec a jeho realizácia v triede medzi xy deťmi v rátane rôznych problémových druhá. Skôr to smerovala tam, aby sme ani nepožiadali o integráciu oficiálne, že učiteľky sú tam dobré a budú sa jej venovať tak či tak, ak bude čas.. Je jedno, či s plánom, či bez, že učiteľky si aj tak zvyknú deti, čo skôr urobia úlohu nejak zamestnať.. Buď pomôže ostatným (čítala som, že to nie je vhodná forma, ale dcéra chce byť učiteľka, takže možno by sa jej to páčilo), alebo obohatením učiva (čiže nie xy príkladov navyše podobných, ale vsadenie vyučovanej problematiky do nejakej inej situácie), prípadne dať čítať encyklopédiu a také. Priznám sa, stále neviem, čo by bolo pre ňu najlepšie.. Zajtra máme ešte posledný deň na zápis do Aprogenu, ale táto možnosť mi príde intuitívne najmenej vhodná (jedná sa o predčasné zaškolenie a dcéra zatiaľ nijak extra nevyniká, len začína trošku čítať, nechce sa jej, sčítava do 20, odčítava do 10, ráta do 130, rada kreslí, ale talent tam asi nie je..) asi som to už tu spomínala, test kreatívneho myslenia jej vyšiel fenomenálne, čiže najvyššia hranica a iq v pásme 130-140 v oboch testoch.. No mám taký dojem, že Aprogen je asi pre väčšie hlavičky, bojím sa, že by zaostávala.. Asi to urobíme len tak, že informujeme školu, učiteľky budú o nej vedieť, urobíme aj vyšetrenie pre potreby individuálneho plánu, ale nepodáme hneď žiadosť o integráciu.. Necháme ju voľne, nech si zvykne a uvidíme reakcie učiteliek a jej adaptáciu a následne, ak uvidia potenciál, tak oficiálne zintegrujeme..

merry9
autor
16. apr 2021

@darja12 to co vam naznacila pedagogicka je pravda, je to tak na kazdej skole. v triede maju ucitelky 22 deti, kazde na inej urovni a skor sa budu venovat tym aby boli vsetky deti aspon na postacujucej urovni. to, ze je niekto popredu nikdy neriesia.
synov individualny plan obsahuje vysledky z testovania a odporucanie na pracu so synom na zaklade vysledkov. ale kym mu vypracovali plan, zacali distancne studium, takze vtedy to uciitelka vobec neriesila. a teraz ked sa vratili tiez nic. berie ho ako sikovneho ziaka. nerobi s nim nic navyse, i ked mi trvdila, ze sa chysta vypracovat pre tych sikovnejsich ulohy navyse. ziadne obohacovanie (to stoji tiez nejaku jej namahu), asi na to nie je cas. aj ked mame uz od februara specialnu pedagogicku, stale ak mame problem, riesim to s psychologickou. Moj syn nebude nikdy cielene robit problemy, je velmi citlivy a kazde zle hodnotenie znasa tazko. Davam mu aspon knizky do skoly ak sa da, nech sa nenudi. a doma si vypyta comu sa chce venovat. kedze nema teraz kruzky, zacali sme aspon kurzom programovania (scratch) na dialku. takze stale sa mu musime venovat viac my a hladat aktivity pre neho. doma sme riesili napr. pracovny zosit koumak z matematiky. ked mal online hodiny uplne som videla ako to prebieha, on mal za 5 minut hotove priklady a ostatny cas cakal, lezal sedel, teda dokial ho neupozornila ucitelka, potom nevedel kde su, tak ho napominala, keby videla, ze ma celu stranu hotovu dopredu, tak by ho zjazdila. ale on uz mal vsetko hotove, aspon nemusel ako ulohu mat. v skole ho skor brzdi tym padom. ona vobec netusi, ze uz ovlada sucet 2 a viac cifernych cisiel s prechodom atd, scitava stovky tisicky, zaujima sa kolko nul maju biliony triliony atd. ze uz vie nasobit s vysledkom do 50. moj syn je introvert a nebude sa v skole sam prejavovat, ona ho nepozna. a hlavne nikto na skole nema skusenost s tymito detmi. ale aspon psychologicka sa mu obcas venuje, zoberie si ho z hodiny k sebe a "hraju" sa. to si syn pochvaluje

merry9
autor
16. apr 2021

@darja12 a divim sa, ze vam to skola takto odporucila obist. lebo aj ked by nic nerobili, dostanu na dieta viac penazi, ak je vedeny ako integrovany

jajo1
16. apr 2021

@merry9 pri tvojom príspevku si mi úplne pripomenula minulý september v synovej škole na matematike - bol ale už kvarťan, teda deviatak - približne druhý septembrový týždeň mi cinkla sms od synovej matikárky (je to moja kamarátka), či by som sa nenahnevala a synovi nekúpila ešte jeden pracovný zošit z matematiky, lebo on za tie necelé dva týždne už vypracoval všetky cvičenia z matematiky na celý školský rok a teda ho už má vyplnený ... skoro ma porazilo, pracovný zošit som mu teda ešte jeden objednala ... a ona mu ho potom dávala v škole "na prídel"

darja12
17. apr 2021

@merry9 tak to ste ma vôbec nepotešili.. A Vám sa nedá prejsť do triedy pre nadaných do 2 ročníka od septembra? My sme včera boli predsalen na zápise do Aprogen, ale rovno som im povedala, že to nevidím ružovo s logistikou.. Aj keď zástupkyňa sa mi veľmi, veľmi páčila, mala som dobrý dojem z tej školy, z atmosféry. Pýtala som sa aj na možnosť prechodu do druhého ročníka v prípade, že prvý ročník začneme u nás v malom meste na bežnej škole formou postupnej integrácie.. Povedali mi, že by to malo byť možné, aj keď to veľmi neodporúčajú, ale myslím, že len s takých všeobecných dôvovov, že dieťa mení kolektív..

merry9
autor
17. apr 2021

@darja12 ak vas zoberu, odporucam aprogen. nas nezobrali. my sme posielali len prihlasku. mal stare testy este zo 4,5 rokov (takze mu robili ine testy ako robia pred nastupom), tam mal iq 152. je septembrovy a uprednostnili ine deti. mne iba nie je sympaticka riaditelka na tej skole. jej vyjadrenia, ze ziaci musia byt vzdy najlepsi a druhe miesto nie je vyhra mi pripadaju chore. ale ucitelia su fajn. synovec tam chodil, teraz je na 8rocnom tam a on je tam rad, ale musi sa teraz skole uz velmi vela venovat, su tam ine naroky na deti ako na beznej skole.
skuste a uvidite. my nemame kde prestupit, ina skola k nam blizsie nie je, aj raca nie je az tak blizko, ale petrzalka alebo dlhe diely su uz uplne nad nase logisticke moznosti, zvazujeme prestup do sukromnej skoly v trnave. ale ako pisete, syn si uz zvykol na kolektiv, cize ideme to tam vyskusat na par dni, bud sa mu tam velmi zapaci a bude ochotny obetovat kolektiv alebo zostane tam, kde je. nutit ho nebudem. potom skusime ked tak 8rocne gymnazium. korona nam situacia skomplikovala, ked som to chcela riesit v novembri, nedalo sa

romanovaz
17. apr 2021

@merry9 zvlastne,ze vas na Teplicku nezobrali,lebo moj syn je oktobrovy a zobrali a viem,ze prave riaditelka oblubuje malych geniov,teda ak tam ma uz 5 r.deti,mozno bol velky zaujem a vela sikovnych deti.No a riaditelka,ano,je svojska,ale ved preco nie,ona vymyslela ten program,zalozila skolu.No a s tym zaclenenim do koletivu je uplna hlupost,moj syn nema ziaden problem,ma kopu kamaratov z beznych skol,hrava futball ale je pravda,ze nieje extra nadany,je sikovny a ma log.myslenia,v matike patri k tym lepsim.Som rada,ze je tam a ze nesiel na klasicku zak.skolu,aspon podla toho co o tych klasickych pocuvam resp.velmi vela zalezi od ucitela a tych dobrych je teraz pomenej