Nadané dieťa na bežnej škole

merry9
15. jan 2021

Zaujimali by ma skusenosti rodicov, ktore maju nadane dieta v beznej zakladnej skole. Ako sa mu ucitelia alebo iny pedagogovia venuju v tomto smere? Maju indvidualny studijny plan? Akceptuje ho ucitel? Rozvyja ho v tomto smere? Dakujem

alex1212
17. apr 2021

@merry9 no tak to sa teda veľmi čudujem, že Vás nevzali.. minimálne mohli integrovať do inej triedy a držať sa aprogenu možno.. nechali si ujsť génia..

merry9
autor
17. apr 2021

@romanovaz oni ho na teplickej kvoli korone ani nevideli. a hlasilo sa velke mnozstvo deti. bola som s nim az v auguste pred nastupom do skoly otestovat ho v kory v ba, aby mu urobili pre zaujimavost aj tie testy co robili ostatnym co isli na teplicku a vysiel mu extremny nadpriemer. cislo neviem, to nehovoria. ja ho za takeho genia az nepovazujem. je asj to iste ako vas syn, ma velmi dobre logicke myslenie, pamat, vsetko si hned pospaja, matika mu tiez ide. ale to s nim obcas tazke, lebo je velmi citlivy, vsetko si berie k srdcu, stale chce vyhravat (jeho vztah s mladsim surodencom je preto dost komplikovany - mladsi je tiez tazka povaha), stale musi presadzovat svoje riesenia, neda si v nicom povedat, deti casto poucuje, bojim sa, ze sa to tym detom casom sprotivi 🙈
na terajsej skole mi vadi skor to, ze ucitelka riesi vsetko ciernymi bodmi a cervenymi. maju tam par vyrostkov, tak vsetko riesi trestami. ja viem, ze tam nie je cas to riesit osobitne s kazdym dietatom, kazdeho vypocut. ale minule dostal syn poznamku, len za to ze pri nom chalani vystrajali na chodbe. on jej to chcel vysvetlit a ona si ho ani nevypocula. sprava sa k nim ako k deckam, ktore maju robit len co ona povie. uz ich ma kazdeho onalepkovanych, ty si neschopny, ty zasa si moja najlepsia atd. vadi mi ten pristup k detom, ziadna empatia, ja som ucitel a vsetko viem najlepsie. ja som to v skole ako dieta neznasala a chcela by som pre syna iny pristup.

weggie
14. máj 2022

@merry9 Nadane dieta je dar z nebies. Ako sa vam dari po roku, ak sa smiem spytat, prosim? Drzim palce, nech sa aj nadalej dari, bude to mat velky prinos, take nadanie 🙂

portret7
14. máj 2022

@merry9 vsetko je to nahode, ucila som na VS predmet, kde logicke myslenie bolo nevyhnutné, rozdiel medzi studentami z bezneho gymnazia a vyberoveho som nevidela. Nie v kazdom kute sr je moznosti vyberovej skoly, tam kde nie je, ucitelky pripravuju deti na rozne sutaze, cim ich rozvijaju nad ramec beznych osnov - takto si vysvetlujem to, ze rozdiely neboli. Samozrejme vzdy boli v kazdom rocniku studenti, ktori vynikali, ale bol to mix - ci uz z vyberovej alebo prisli z gympla z hornej dolnej…tiez som prisla z bezneho gympla z hornej dolnej a hanbit za svoje vedomisti som sa nemusela😉

merry9
autor
17. máj 2022

@weggie neviem. podla mna ho nechavame zit bezny zivot na zakladnej skole. teraz ho bavi futbal, skola je pre neho lazo plazo. ma par aktivit navyse ale nie je pre neho nejaka zataz. ulohy ma hned uz v druzine, projekty si urobi aj 2 kusy ako ho to bavi. vela cita (v skole, vonku vsade, ine deti pozeraju do mobilov, on chodi s hlavou v knihe), zacal si pisat knizky (take male detske pokusy, najnovsie aj basne kratke). myslim ze si takto aspon uzije detstvo a venuje sa comu chce. len obcas uz ma z neho boli hlava, kedze vsetko strasne riesi, vsetko argumentuje a vo vsetkom vidi problem. najnovsie riesi vsetky choroby 🙈 ako to moze dostat a tak. a nonstop. ale to je skor povahou.
v skole nema velke kamaratstva, a on by velmi chcel. ked uz sa na niekoho naviaze potom sa sklame v nom. a maju problematicku triedu co sa tyka spravania. agresivita, posmesky, atd. zatial to zvlada, o vsetkom sa doma rozpravame.
do toho 5 rocnika to tam snad vydrzi a potom na gympel i ked uz mal na male a chcel menit skolu aj skor. ucitelka mu pohrozila poznamkou. lebo mal 4 cierne body a za 5 je poznamka. on to strasne prezival, aj ked mu vysvetlujem ze nezalezi na tom a ze ja viem aky je. a na cierne a cervene body nech sa vykasle. s touto ukryvdenostou v skole bohuzial stale bojujeme. ale vela o tom doma komunikujeme a ja komunikujem s ucitelkou po tomto incidente, vysvetlila som jej ako to vnima on a nech si da na to pozor. a ak bude s nim mat problem nech ma oslovi priamo. i ked ona tvrdila ze ona ho nechcela vystrasit, iba upozornit. lebo v ten tyzden vyrusoval (par krat preto ze nema suseda a zabudol si pero a pod.) a ze je jeden z najlepsich a nema sa preco bat. ale tie jeho analyzy v hlave 🙈 on to uplne inak vnima, tak som si snou musela pokecat. a tiez nema rad ked ucitelky a vychovavatelky kricia. ale uz si na to trochu asi zvykol, hlavne nech nekricia na neho. ale vnima to aj ked na ostatnych 😔

weggie
13. aug 2022

@merry9 ohladom toho bodov ciernych zo skoly, napadlo mi, neda sa to utisit tak, ze by ste mali doma body? mozno by mu to pomohlo? len taky tip..
drzim palce, viem ze to nie je med lizat, ale raz bude 🙂 musi to byt poklad 🙂