Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.
monica25
11. máj 2017
Ahojte.ja mám 8 ročného syna.teraz je druhák.
Do 4 rokov skoro nič nepovedal....potom sa pomaly rozrozpraval a začali ho zaujímať štáty,hlavné mestá a vlajky...sám sa naučil písmenká a začal ich spájať a naučil sa sám plynule čítať...a tým to všetko začalo...odvtedy sa mu ústa nezastavia zaujíma ho všetko....vesmír...veľký tresk... história,šport...ovláda všetky futbalové kluby kto kde hrá kolko rokov,všetky značky klubov...historiu založenia atď.
Stačí mu raz niečo prečítať,povedať a zapamätať si to...sám si dohladava veci čo ho zaujíma...
No a v škole sa nudi,neposedí.učiteľka vie,že to je stým že už ovláda tie veci ktoré sa teraz učia.
On už aj vybrané slová,nasobilku vie.
Na našej škole nemajú pre takéto detičky triedu...ak mu pani učiteľka sa pracovný list na vyše tak to má za chvíľku vyplnené.
Vyrušuje,vkuse sa pýta...zaujímajú ho veci do detailov.nema na to pani čas aby sa venovala len jemu(to ani nechcem ma tam 23 deti)..tak verím že jej to vadí.chodi na tri kruzky.
hettinka
11. máj 2017
@zltyslonik my sme klasickú triedu vyskúšali, syn sa nudil, potom vyrušoval, chodil po triede, ničil si školské potreby, padal zo stoličky ... najmä chlapci nikdy nebudú takí, že si urobia a budú tichúčko sedieť. Stále mal poznámky, každý deň. A ked videl, že on to dávno má, chápe a stále sa na niekoho čaká, tak jedného dna prišiel domov a skonštatoval, že deti sú hlúpe ... upevňovalo to jeho sebavedomie, no nie veľmi pozitínym spôsobom.

@monica25 akoby si o našom synovi písala, kym chodil na bežnú ZŠ, len naša učitelka žiadne špeci úlohy a pracovné listy nevyrábala, posadila ho do poslednej lavice a vyžadovala, aby bol ticho, ked vie, alebo sa nam snažila dokázať, aký nemožný je, ked s nou nekomunikuje, že má bordel a podobne ... no podpora nulová, preto radšej dochádzame.
zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hettinka
11. máj 2017
@zltyslonik to by pre nášho syna nebolo absolútne vhodné, ani by som to nechcela
je síce vysoký (najvyšší z triedy), ale je to také velké decko. Má síce rád starších ľudí, ale teraz ako štvrták by mal trebárs chodiť do triedy so šiestakmi-siedmakmi v puberte, no neviem si predstaviť.
Je to dosť časté, že tieto deti majú problémy o sociálnej stránke a aj čo som čítala viaceré štúdie, nemali by sa zbytočne ponáhľať, preskakovať ročníky a podobne, nie je to dobré pre ich osobnosť. Ja to tak beriem, že síce je šikovný, ale stále je to dieťa, ktoré sa ešte potrebuje aj vyblázniť a hrať.
Tiež neviem, ako by to bolo, ked u nás je povinná školská dochádzka 10 rokov, či by vôbec malo zmysel hnať sa na ZŠ a potom čo? Pojde na strednú v 12 rokoch? Nezapadol by ...
Alebo nejaké individuálne plány? nebolo by dieťa potom ešte viac vyčlenené ako v prípade triedy pre nadaných? V tejto škole je medzi seberovnými, s učivom sú tak o rok ďalej, takže zvýšená rýchlosť je, ale v rámci celej skupiny. Nie je tam jeden "špeciálny".
A chcem či nechcem, syn vyčlenený je. tu doma nemá prakticky žiadnych kamarátov, von nechodí, len na dvor. Veľa kamošov má v škole a v družine, ale cele prázdniny s nimi v kontakte prakticky nie je ... vtedy to pociťujeme viac.
moni73
12. máj 2017
@hettinka súhlasím, hnať sa dopredu nemá zmysel. Nech si vytvárajú sociálne väzby, ktoré by sa pri preskakovani ročníkov nestihli vytvoriť.
martinex
27. jan 2018
Ahojte, chcem sa spytat, mate skusenost s integraciou nadaneho dietata v bežnej skole? zvažujeme to ako možnosť pre syna, je teraz v prvej triede. Pripadne skusenosti so ZS Teplicka? Ďakujem
petrofka
27. jan 2018
@martinex ak vam umoznia chodiť na niektore predmety do vyssieho rocnika tak preco nie. Dufam, ze natrafite na dobrych ucitelov lebo ak nie, nebudu ho mat radi.
hettinka
28. jan 2018
@martinex moj názor - bežná školy nikdy neposkytne nadanému dieťaťu to, čo potrebuje. Možno zvýšia tempo, množstvo učiva, ale metódy nezmenia. A vidím problém aj v medziľudských vzťahoch - bude ten "iný", a vy "tí rodičia, čo si myslia o svojom decku neviemčo a vymýšľajú učiteľom robotu navyše". Ja by som volila tú Teplickú.
annaanna
28. jan 2018
@hettinka dcera chodi na teplicku. Dochadzame zo senca a za nas a dceru velka spokojnost. Vdaka ze mame takuto moznost. A sikana, ako som tu niekde citala, ak existuje tak hned.riesia. my sme zatial problem nemali. Dcera je tretiacka.
martinex
28. jan 2018
musím povedat, ze nasa škola je uz ina spôsobom vyucby, uplatnujesa tu vysoko efektivne ucenie. podla psychologicky z CPPPaP už tam mali par integrovanych deti,takže dufam ze si s tym skola bude vedieť poradiť. Skor sa bojím ze triedna ucitelka to nezvladne, nie som o nej upne presvedcena ale tak uvidím. Je veľa dôvodov prečo by som bola rada keby ostal v skole kde je, ak to však nepojde, tak skusim tu teplicku. Je problem sa tam dostat, kdeže to je jediná statna skola v BA? Ake su mesacne poplatky v skole?
annaanna
28. jan 2018
@martinex musi mat iq nad 130 a viac. Oni si ho otestuju. Ak splna a nie je nejaky problem tak vezmu. Ale to myslim do prvej triedy. Potom uz zoberu mozno jedneho do roka.
annaanna
28. jan 2018
@martinex vy ste ho uz dali testovat? Myslim jeho nadanie
hettinka
28. jan 2018
@martinex zvaz podľa toho, či je tvoj syn spokojný a či napreduje.
Do APROGENu sa ide po psychologických testoch, dieťa musí mat nad 130. Nás prestupoval do Žiliny, tu problém nie je, ak dieťa splní podmienky, vezmú. Na Teplicku je väčší záujem a neviem, či berú deti na prestup.
V za sme platili na 1. stupne 10€ mesačne taký triedny fond a občas ešte nejaké exkurzie navyše.
martinex
28. jan 2018
@annaanna tak on chodi teraz do prvej, cize to by tam v druhom rocniku prestupoval.. podla CPPPaP kriteria splna, akurat vravela ze ešte by tam mala iné testy dorobit, lebo ze ich skola vyzaduje
martinex
28. jan 2018
@annaanna ano, bol na testoch intelektu
martinex
28. jan 2018
@hettinka tak vies, on spokojny je ale nemá ako napredovat keďže je uz teraz popredu... deti sa učia pismena, Adam im cita knihy. deti sa učia ratat do desat, adam pocita malu nasobilku. nudi sa tam a preto vymýšľa, beha po triede a potom ma samu poznamku
hettinka
28. jan 2018
@martinex toto iste sme zažívali v prvej triede v bežnej škole. Až na to, že na jeho vedomosti nikto nebol zvedavý. A on v starej skole nemal kamarátov, nerozumel si s deťmi. Po prestupe síce bol aj tak proti niektorým v niečom dopredu, no nebolo to až tak markantne, a decká sa tam dopĺňali navzájom. Konečne mohol citat čo chcel, počítať to čo ho bavilo, robiť projekty...
annaanna
28. jan 2018
@martinex skoda ze ste ho tam nedali hned do prvej.
mia551
28. jan 2018
@martinex ved ho dajte na teplicku hned teraz, dcera je prvacka a uz im prisli do rocnika dvaja novi v priebehu roka, posledny teraz v decembri... o tych teda vie, mozno aj viacej ich je. urcite by som necakala do druheho rocnika.
annaanna
28. jan 2018
@mia551 presne. Tie deti su kazdym mesiacom dalej od svojich vrstovnikov. Tiez by som to riesila hned.
martinex
29. jan 2018
@annaanna nevedeli sme ze je nadany, myslela som ze je len sikovny a neposlusny 🙂
@mia551 ved ak to nepojde u nas, integrovat ho, tak to budem musieť riesit a presuniem ho na teplicku
canama
29. jan 2018
@annaanna Ahoj, uvazujem nad Teplickou pre svoju dceru, v septembri ide do prveho rocnika. Jediny problem je dochadzanie...sme tiez zo Senca, a keby sme vedeli najst zopar rodicov a sharovat s nimi dochadzku - vozit si vzajomne deti do skoly, tak by to bolo super...lebo inak to logisticky nezvladnem...
annaanna
29. jan 2018
@canama tak to logisticky je katastrofa, čo ti poviem.... teraz už ked otvorili ten zjazd z dialnice tak sa ako tak dá...
s nami by sa dalo aj dohodnúť, len potom zo školy, krúžky... ZUŠ atď,
kde bývate v SC? napíš IP, dík
annaanna
29. jan 2018
@martinex len problém je v tom, že nie každé dieťa na teplickú zoberú, musia deti urobiť tie ich testy, musia mať priestor... atiď....... potom aj školné, teda príspevok na dieťa zo štátneho rozpočtu, každý september škola dostane na určitý počet detí príspevok, t.j. kde chodí teraz dostala škola, kde bude chodiť (ak ho v priebehu roka preradíš) škola nedostane, riešia aj toto..
martinex
29. jan 2018
@annaanna ved je mi jasné, že ti nie je len tak... v prvom rade to vyskusam u nas v skole a potom budem riešiť teplicku.. nepotrebujem ho preradit hned, aj od septembra by to bolo ok.
martinex
30. jan 2018
dievcata prosim, nebude nahodou na zs teplicka den otvorenych dveri? bola som dnes za ucitelkou riešiť integraciu v triede ale chcem mať aj plan B, vďaka.
maticap.
3. feb 2018
Ahojte, votriem sa vam sem s otazkou: ako prebieha testovanie IQ? mame buduceho prvaka a netusim co tam od dietata chcu... A este podotazka: IQ testy u deti pre vstup do triedy s nadanymi detmi moze robit len CPPP alebo kto? Sme z TN,ak mate tipy, sem s nimi prosim 🙂 dakujem.
hettinka
3. feb 2018
@maticap. m sme boli v ZA, na testoch bol syn sám, takže neviem presne, čo tam robili ... ale trvalo to dosť dlho, určite 90 minút čisto tam bol sám, pred testovaním a potom ešte robila psychologička pohovor so mnou. Najskôr sa pýtala, aký je, ako sa javí, záujmy aké má, ako je na tom s čítaním, aké prípadné problémy v škôlke mal, v škole (náš prestupoval) a po testovaní mi povedala aj hned nejaké výsledky, mala spracovaný taký graf, presné číslo IQ mi nepovedala, no odporučenie dostal.

V ZA tieto deti testuje jedna vybraná psychologička v CPPPaP, aj sa o ne následne stará, ak sú problémy ... my sme boli u nej zatiaľ iba raz, na tom testovaní.
Prípravu doma sme nejako nerobili, ono to bolo aj dosť narýchlo, no prešla som s ním pár úloh takých klasických, čo bývajú na nete, síce sa to naučiť nedá, ale aspoň typovo, čo tam môže byť (napr. doplňovačky do obrázkov, čo k čomu patrí...).
mooonika1975
3. feb 2018
ono, napríklad ja mám aj celkom dosť deti , ktoré sú presunuté do nadanej triedy/skoly, hlavne s problémami so správanim, moje dieťa je nadpriemerne inteligentné, ale nikdy, ani v obyčajnej škole by nebehal cez hodinu, keď sa nudí, ani by nevyrusoval, proste by len sedel a čakal. Priznám sa že máme deti hlavne s problemovym správanim , veľmi tým trpia deti, ktoré sa chcú učiť, jedno moje dieťa malo v pohode kolektív, druhé malo len tie problémové deti a výsledky nič moc, až podpriemerné.....
mia551
3. feb 2018
@maticap. ano, robia to len cppp, testovanietrvalo cca. 2,5-3 hod (rozdelene na 2-3 sedenia), dieta je u toho same. mne na konci potom ukazovala niektore ulohy, ked sme o vysledku diskutovali a boli to vacsinou take ulohy, ake som nikde nevidela... napr. bol tam obrazok a nieco na nom chybalo, dieta malo povedat, co (panty na dverach...) alebo co tam nesedi - take drobucke detaily, malickosti. rozne ulohy z roznych oblasti, myslim, ze ich bolo 12, kazda sa potom vyhodnocovala zvlast. no myslim, ze pripravovat sa nejako ani nema vyznam...