Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

ywana
8. sep 2010

@filipal ...v podstate áno...napriek všetkému som rada, že existuje aspoň nejaká alternatíva...kto nesúhlasí, stále má možnosť dať svoje dieťa do bežnej školy, prípadne požiadať o ingeráciu...

bebel
8. sep 2010

@megi93 to kopanie do nôh , keď je niekto na tom zle..sme mali aj my.
Keď som v jeho 2 rokoch nastúpila do práce, bol u svokry s jej starou matkou v dome.
Ona mala 94 rokov. Tiež chodila s barlou a on jej raz kopol do nohy, že jej praskla žila.
Vyzeralo to s ňou vtedy dosť zle,ale našťastie tam bol manželov bratranec - je internista, tak Bruna vtedy za to dosť scápal a dôrazne mu vysvetlil následky jeho činu. 😕
A všeobecne Bruno neznáša, keď sa mu vtierajú starí ľudia do priazne a cesty a nedajbože sa ho proti jeho vôli dotknú...nasleduje neadekvátna reakcia akoby ho žehličkou popálili sprevádzaná gánením a nadávkami 😨

inkinka
8. sep 2010

@megi93 ano, ved prave preto sa ten uplne povodny navrh zmenil

megi93
8. sep 2010

@bebel okrem našej babičky tak isto neznáša starších ľudí. Nikoho neznesie a na susedovu babku, ktorá ju mimochodm zbožňuje a je strašne zlatá zazerá a uteká preč keď ju uvidí 😒

filipal
8. sep 2010

@ywana ano, to je vyborne! nie je nic horsie, ako ked je dieta v skole nestastne....
rozumnym rodicom zalezi na tom, ako je ich dieta vychovavane a vzdelavane a hladaju pre neho tu najlepsiu variantu.
nastastie, dnes si uz je z coho vyberat! 🙂

strociatka
8. sep 2010

ahojte, tak nasa opica usata prisla uz v roku na uspech vyvolaneho vracania, ale to som jej nastastie (sice az takmer po dvoch rokoch) uspesne zarazila, ale netusim, ci to neskusi na ucitelky v skolke. Mimochodom skolka: tak to je ina kava, uz na treti den sa mi na nu stazovali a to tam chodi len doobeda!!!! predpokladala som, ze ucitelky su profesionalky a nenechaju si dietatom, ktore este nema ani tri roky skakat po hlave, okamzite si ucitelky otipovala a uz im ide po krku, to akoze mam ja teraz utekat z roboty a riesit, ze si s nou nevedia poradit? vraj hecuje celu triedu a na obede ich vsetkych poriadne rozosmieva, prepacte, ale toto ja riesit nemozem, to si musia same zmanazovat, to je ich problem, ze si nevedia vybudovat respekt... no, budem tam musiet intervenovat, uz sa na to "tesim!"

bets
8. sep 2010

no, budem musiet manzelovi zreprodukovat, ake su niektore tieto deti. moj muz je z nasich obcas na nervy, ale to su oproti tomu co pisete kludne deti.
ale niektore veci akokeby boli identicke - silny individualizmus - napr. niekam ideme a syn musi ist inou cestou a ked si to nahodou nevsimneme, tak ho hladame. obcas mam pocit, ze ho od malicka hladame (mimo bytu). nema respekt pred nebezpecenstvom - odide sam na tobogany, skoci do bazena, kde vie ze je hlboka voda a nevie plavat, vie co je elektrina a strci do zasuvky noznicky. vyborne argumentuje, neda sa mu povedat a teraz urob toto a hotovo, vsetko treba mu dokola pripominat a vysvetlovat, zije vo svojom vnutornom svete a realita je mimo neho.

strociatka
8. sep 2010

baby, ako sa vam adaptovali vase narocne deticky v skolke? lebo u nas je to obrovsky problem hned na zaciatku. Malu mi ucitelka kazdy den odovzdava nahnevana, zaluje na nu a dnes na nu aj nakricala tak, ze sa mala rozplakala... neviete si predstavit aka som zufala a to tam je piaty den? ☹ ☹ ☹

bebel
8. sep 2010

@strociatka Bruno bol ok, len on išiel až ako 3 a 1/4 ročný. Dovtedy bol u svokry, kým som ja bola v robote.
Aj som mala obavy ako sa tam správa, ale učiteľka ma prekvapivo informovala po pol roku, že je veľmi zlatý, aktívny, všetko ho zaujíma a rád spolupracuje.
Myslela som, že sa bude separovať a nebude plniť žiadne príkazy a rešpektovať pravidlá.
Opak bol pravdou. Krásne po sebe dokonca upratal veci presne tam kam patrili, než išiel so mnou domov.
To bola malá súkromná škôlka.
Od minulého týždňa je v štátnej škôlke, zatiaľ bol len 2 x, takže neviem ako je to tam.
Jediný problém bol a stále je jedlo.
Celý čas tam bol na suchom chlebe...maximálne na obed si dal suché cestoviny alebo šťavu z polievky.

bebel
8. sep 2010

@megi93 Bruna napína zo smradov, ale extrémne.
Ja milujem francúzske syry, ale doma to nemám šancu držať, lebo Bruno je z toho na prášky pokaždé keď len otvorím chladničku.
Kamoš ich naservíroval k vínam a Bruna naťahovalo z 10 metrov vo vedľajšej izbe.
Všetci z partie si mysleli, že niečo prehltol a dusí sa s tým. 😖 a to bol iba syrovú puch...detto údeniny a kapusta.

megi93
8. sep 2010

@bebel my máme asi identické deti. My doma nesmieme mať Nivu, Encián, nebodajtoho nepravého lososa. Teda môžeme, ale iba v kuchyni, kým je ona v obývačke a aj to musia byť otvorené okná. Keď ju pošleme vyhodiť niečo do koša, tak aj keď je kôš vyumývaný s čistým sáčkom, aj tak ju napne... Detto keď sa ráno chabre kk nám do postele, to ju napína jedna radosť, lebo periny ešte nie su vyvetrané. Keď sa pokaká, tak si na tvár hneď dá vlhčenú voňavú vreckovku a tak ju prebalujem, lebo ju napína. A poobede ked sa zobudi, tak ju napína keď prehovorí, lebo má takú pachuť z obeda v puse 😅
Najnovšie sa naučila slovko fuj a používa to kde sa dá. Minule suseda otvorila dvere a malá spustila "fuuuuuuj misdí" (volný preklad- fuj to smrdí). Je síce pravda, že od susedy to tiahlo ako zo 4 cenovej, ale tak nemusela takto na plné kolo 😀
A nedávno jej dokonca smrdel pes na ulici. Naplo ju a keď som sa spýtala, čo jej je, tak skonštatovala, že havo fuuuj a demonštratívne ju zase naplo. 😒 Na druhej strane miluje, ked vešiam čisté vlhké prádlo...to fetuje a zabalí sa do toho celá 🙂

bebel
8. sep 2010

@megi93 Bruno je zase vo vytržení v parfumérii 😀 v letištných duty free shopoch behá od 1 flaštičke ku druhej

megi93
8. sep 2010

@bebel :D to sme ešte neskúšali, vezmeme ju do nejakej 😅

laculik
8. sep 2010

@megi93, ano vzali, kedze bola bez plienok a v podstate plne "samostatna" a plne rozpravajuca. a bola to sukromna skolka, cize menej deti v triede a venovali sa im poctivo. takze malá nebola ani zla. zapajala sa a bavilo ju to. prve da roky 😅 . potom to bola pre nu uz nuda. tak preto isla do nulteho do skoly. je to skola s ITV (integrovane tematicke vyuc.) s malo ziakmi v triede. a vacsina deti je popredu. Ja som ju nechcela dat o skoly pre "nadane" deti, lebo sa mi to zda extrem. ale chapem, ze v mensich mestach toho nie je moc na vyber, jedine skola pre nadane, resp. trieda (ak vobec) 😠 .

wieruss
8. sep 2010

@strociatka citala som Tvoje prispevky ohladom problemov s babulkou ... vies ono je pravda, ze ucitelky v skolke su (maju byt) profesionalky, lenze skus sa vzit aj do toho, ze oni maju okrem tvojej dcerky dalsie deti v triede. A neni to o tom, ze by chcela ucitelka zle, ked Ti zaluje na malu, ona skor poukazuje na chyby, ktore by si mala Ty ako matka doladit, lebo ona na to nema ani cas ani priestor a ani opravnenie (vychovnu po zadku jej dat nemoze) A co sa tyka toho kriku, je mi jasne, ze mala je tvoj poklad, ale zistila si si preco na nu nakricala ?
Pracujem s detmi uz 5 rokov a mala som aj nadane deti a napriek tomu, ze mam deti max. 7 vzdy, musela som aj ja pristupit k tomu, ze som postavila nadane dieta do kuta, lebo sa nevedela vpratat do koze ... jej mamina bola potom tiez bez seba, ze preco som to urobila, ale proste nieco ine je vychova doma a nieco ine v skolke, kde dieta proste nemoze robit zle ... 😉 Idealne je spoznat dieta, na co reaguje a co ho bavi, potom sa s nim aj da robit podla "jeho predstav", ale to chce cas (urcite to nejde v priebehu tyzdna)
Drzim palceky, aby sa Ti mala zacala v skolke citit lepsie, a urcite sa skus v klude porozpravat s ucitelkou co sa deje, a ako sa sprava mala, ked to Ty nevidis 😉

ellit
8. sep 2010

@sisaka ahoj, hej hra na klaviri kazde bozie rano 🙂))) ma to melodiu dokonca a k tomu si spieva, no zjedla by som ho...ak sa mi podari natocit na fotak, hodim to sem.

ellit
8. sep 2010

@kaktusik007 mas pravdu, nadanie a vysoke IQ su dost odlisne veci....poznam cloveka, ktory ma tak vysoke IQ a je to uplna truba 🙂
mozno nema syncek nadanie, mozno ho to len zatial bavi....to sa vsetko uvidi vekom 🙂

kaktusik007
9. sep 2010

@ellit 😉 aj tak je najdolezitejsie, aby nase deti boli stastne, bez ohladu na to, ci im to mysli nadpriemerne alebo podpriemerne.... ved iba o tom je zivot, o stasti 😵

strociatka
9. sep 2010

@wieruss ano, mala som asi napisat viac, mala este nema tri roky, napriek tomu je samostatna, sama sa naje, prezlecie, uprace a pod. V skolke je v triede, kde je 14 deticiek a mnohe este nerozpravaju, pocikaju sa, sustavne placu, nevedia sa same najest. Moja mala je velmi narocne dieta a viem, ze to tam s nou vobec nebudu mat lahke, ocakavam, ze aj tresty budu a nemam s tym problem, lebo aj doma ich ma (odobratie hracky, odchod sama do izby a pod.). To co vytocilo mna nie je, ze sa stazovala, to ocakavam a som tomu otvorena riesit problemy konstruktivne. Lauruska totiz na obede rozosmieva deti, pozera sa kade tade a potom jej jedenie trva. Ucitelka vsak v momente, ked som do skolky prisla pre malu sa rozkricala na Lalu, ze sa na nu hneva, ze robi zle a bla, bla pred dietatom, pred vsetkymi ostatnymi detmi a pred vsetkymi ostatnymi rodicmi. Hnevala sa a zvysila hlas tak, ze sa mala totalne rozplakala a od soku sa bala ist aj ku mne! Toto mi pride neprofesionalne, netaktne, neludske, neeticke a zufale. Ucitelku som mavnutim ruky stopla, vzala som si dieta a sla domov. Celu cestu domov mi mala plakala, ze je skareda, ze ju nikto nelubi a ze chce ist prec. Nemohla som ju doma ani uspat. Dnes rano z malej vyliezlo, ze sa boji, ze sa na nu teta hneva, super adaptacny pobyt.

bebel
9. sep 2010

@strociatka daj ju do inej škôlky a vysvetli učtelkám do čoho idú a čoho sa chceš vyvyarovať.
Priznám sa, že fakt sú momenty, kedy mám pocit, že keby som na Bruna nenakričala, tak ho asi zabijem.
S Bibkou je to od začiatku, uvidíme ako neskôr, chvalabohu totálne iné. 🤐

wieruss
9. sep 2010

@strociatka to mi je velmi luto ☹ Toto bol naozaj uplne neprofesionalny pristup bez stipky pochopenia psychiky maleho dietata. Pokial sa ti da, skus si pozriet ako su na tom vo vyssej triede. Kedze malinka ti je samostatna a na vyssej urovni , mozno by ju viac bavilo robit, hrat sa a priatelit s detickami o rocnik vyssie, ktore jej pravdepodobne budu blizsie ako deticky, co su ako si pisala... Malinkej si isto uz povedala, ze teta to tak nemyslela.. A pokial by to neslo do vyssej triedy, porozpravala by som sa naozaj s ucitelkou, nieco ine je vyhresit dieta a nieco ine je histericky nakricat ... to by som tak nenechala 😠

bebel
9. sep 2010

@wieruss
@strociatka aj Bruno nastúpil v 3 rokoch do škôlky do strednej triedy, nie medzi najmenšie deti.

wieruss
9. sep 2010

@bebel ano, ja som za to, ze pokial je dieta vyspelejsie na svoj vek, nemalo by byt zaradene do najmensej triedy, lebo sa tam vecsinou len trapi a v strednej triede sa uz aj viac robi aj ten pristup je tak uz trosku iny , viac sa dietatko rozvija 🙂

dai
9. sep 2010

strociatko to da akej triedy nastupila ked sa tam deti pocikavaju a nerozpravaju?
moja mala nastupila do najmensej triedy a vaecsina deti vie sama papat, obliekat sa, upratovat po sebe, vsetky pekne rozpravaju ( vaecsina 2-mi recmi ) - je to sukromna skolka ale pre obycajne deti...

to co popisujes je vrchol neprofesionality - nemyslim ze to suvisi s tvojou malou a jej vyspelostou, skor to suvisi s neprofesionalnou a totalne nekvalifikovanou ucitelkou ( moja mala pravidelne toto stvara co ty popisujes, ucitelky ak velmi neposlucha mi to povedia ked pre nu pridem - ale vzdy len mne medzi 4-mi ocami, aby to ani malinka nepocula , k malinkej su vzdy mile a dobre...)

inak program deti v najmensej a strednej triede je velmi podobny a dokonca sa v mnohom prelina a vela aktivit pripravuju tieto deti spolu ( aspon moja mala pozna vsetky deti zo strednej, ma tam vela kamaratov )... mozno je to teda len v nasej skolke tak, neviem...

strociatka
9. sep 2010

no neviem baby, dnes som sa skusala s ucitelkou rozpravat a ma to tazke, je tam sama na 14 deti, ale na take akcie ako je papanie a hygiena su tam dve. Pytala som sa, kde je problem a co ma prekvapilo, tam je vraj problem so samostatnostou, ze sa s jedlom babre, ze ju musi obcas dokrmit a stat nad nou a ze na to nema cas, lebo musi krmit ine deti. Ale ze je tam velmi poslusna.

No mna ide rozhodit, lebo doma papa samostatne, vie sa kompletne vyzliect a prezut aj si po sebe odprace (pravda je, ze jej to musim pripomenut a obliect sa nevie), ale doma mame naopak problem s posluchanim a nie so sebaobsluhou. Takze by ju asi do vyzsej triedy nedali. Lala je v triede najmensej pre 2,5 rocne deti. Maju tam taketo triedy:
1. su deti 2,5 - 3 rocne
2. deti 3 - 4 rocne
3. deti 4 - 5 rocne
4. 5-6 rocne a predskolaci
Verim, ze je tam nesamostatna, lebo najviac sa na nu stazuju, ze je nepozorna, nesustredi sa na to, ze ma jest, cely problem sa u nas toci len okolo obeda a ze sa tam odmieta aj sama prezut. Ja im to verim, viem, ze vie byt strasne tvrdohlava. Ale neviem, ako jej pomoct, aby to aj tam robila.

bebel
9. sep 2010

@strociatka tak to nie je taký tragický problém...Bruno v škôlke nezjedol takmer nič za celý rok. 😎

strociatka
9. sep 2010

urcite to nie je tragicke, mala je hlavne vacsia hrdinka ako ja. Nechcu mi ju vsak nechat na cely den v skoke a ja pritom 1. oktobra nastupujem do prace. A to problem uz je...

strociatka
9. sep 2010

tak celkovo zistujem, ze si na nu zasadli, nic pekne na nu nepovedia a ja pocujem co hovoria aj inym rodicom, az ked som sa opatrne opytala, ci poslucha, lebo doma je vzdorovita, tak az potom povedala, ze to ano, ze velmi pekne poslucha a ze neplacka.... Pritom ine deti plne krmia a na nich nekricia.

dai
9. sep 2010

hm, to mate potom ine ako my...
u nas mala v 2.5 roku nastupila do triedy 3-4 rocnych - pekne ju potiahli...teraz tam zostala ( kedze je to vlastne akoby jej trieda, nemaju specialnu pre take malinke deti... ) ale umoznili jej navstevovat kruzky pre starsie deti, kedze je trosku dalej ako deticky ktore teraz zacinaju...

dai
9. sep 2010

strociatko,
ak si na malicku sadli tak ju asi premiestni... otazka je ci to pomoze...
ja vidim v triede nasej malej take dievcatko - ona je taka , no... bije a hryzie deti, ale inak slniecko... ja ju mam celkom rada, aj ked raz fakt skaredo pohryzla moju malu 😅 myslim ze z toho vyrastie ( mali sme podobny pripad v rodine a teraz ma 5 - je to uplne srdiecko, ta agresia totalne vymyzla ) - vidim ale ze ucitelky napriek tomu ake su super, sa k nej inak spravaju ako napr. k mojej dcere - tu casto mojkaju a tak... tu malinku stale sleduju akoby mala spravit stale nieco zle 😢 mi je jej niekedy luto 😔