Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

sirell
27. apr 2021

@babulkovo áno, bohužiaľ pozorujem nevýhody toho že sa nedelia. syn sa na matematike nudí, minulý rok bol v najlepšej skupine.

fluffy1
21. máj 2021

Ahojte, je tu niekto, kto dával prihlášku na Teplickú? Máte už nejaké info o prijatí, alebo sa ešte nevyjadrili? Ak ano, kedy je vaše dieťa narodené? (Mesiac). Ďakujem.

babulkovo
21. máj 2021

@fluffy1 dostala som asi v utorok tento týždeň, dieťa narodené 11/2014. Poslala som im poďakovanie a zamietavú odpoveď. Uprednostnila som Bajkalsku.

lu88
24. máj 2021

@fluffy1 my sme uz dostali vyjadrenie, cca pred dvoma tyzdnami

fluffy1
24. máj 2021

@lu88 , predpokladám, ž ste teda prijatí...kedy je dieťatko narodené? Len ma zaujíma či vyhodnocujú najprv starších a potom mladších, alebo je to jedno.

lu88
3. jún 2021

@fluffy1 ano sme prijati, my sme predcasne zaskoleni, mala je narodena 09/2015. snazim sa ziskat nejake info o skole, ci su rodicia spokojni so skolou, nemate nejake info?

ella_smella
3. jún 2021

@lu88 my sme zatial spokojni, maly je tretiak, tiez bol predcasne zaskoleny, je 11/2012..

luciazet
3. jún 2021

@lu88 Aj my sme úplne spokojní, naša je prváčka (júnová) 🙂

ynett
4. jún 2021

@lu88 my sme tiez spokojni, syn chodi rad do skoly, tesi sa tam. Je prvak.

darja12
17. jún 2021

@ella_smella čiže Váš syn absolvoval predškolskú alebo nie?

merry9
14. sep 2021

Ma niekto nadane dietatko s dysgrafiou? Ako k nemu pristupuju v skole? Nas je vo vsetkom popredu, len ta grafomotorika mu nejde. A uz straca motivaciu :( na beznej skole na tom velmi baziruju, a teraz po lete je na tom horsie ako bol na konci roka. tak chcem vediet ci sa to da aj inak

ella_smella
14. sep 2021

Má dysgrafiu aj dysortografiu, má odporúčania z CPPPaP v škole a berú na to ohľad (je v skole pre nadané deti)..

alex1212
14. sep 2021

@merry9 a je v škole pre nadané deti? resp. je oficiálne integrovaný v bežnej?

merry9
15. sep 2021

@alex1212 je v beznej triede. v prvej triede bol integrovany. teraz som bola v cpppap s nim a neodporuca integrovat dalej. Nemalo to pre neho ziaden prinos. Ale riesila tam velmi jeho pisanie. ze je priemerne az podpriemerne (ostatne veci nadpriemerne). musel pisanym pisat. inak by isiel hned tlacenym 😁 nespominala zatial uplne diagnozu. totiz na konci prveho rocnika na tom bol dobre. len teraz na zaciatku roka zase zle. ako ked bol cez koronu doma. podla mna sa musi len rozbejnut zase. len je to tazke. on orraveny, nebavi ho to, dohadovacky atd.
Da nam nejake odporucania do skoly, tak uvidim. ale ani pocas jntegracie nebrala ucitelka vobec na nejake odporucania ohlad, tak som zvedava

merry9
15. sep 2021

@ella_smella prosim mozes mi len par z tych odporucani spomenut? take najdolezitejsie. dakujem

ella_smella
15. sep 2021

@merry9 Moze pisat tlacenym (je mu to pohodlnejsie a sam sa tak rozhodol).. Moze vsetky projekty pisat na pocitaci.. Miesto diktatov dostava doplnovacky.. Vela textov dostava od pedagogov prefotenych a nalepuje priamo do zošita..

janedoe
12. jan 2022

@juliette173 dobry den. Mozem sa opytat, ci napokon mate integrovane dietatko, alebo dochadzate? My tiez zvazujeme nad integraciou, lebo dochadzanie nepripada do uvahy, len co som si predbezne, tak nikomu sa do integracie nadaneho dietata nechcelo, ze je to "zbytocne".

juliette173
12. jan 2022

@janedoe Dobry den
Syn skoncil nakoniec v beznej triede (spolu s dalsimi 2 nadanymi dievcatami) a je v nej integrovany ako nadany ziak - ma ulohy navyse, p. uc. sa ho snazi zapajat viac, akceptuje, ze je v citani a v matematike uplne niekde inde ako spoluziaci. My doma sa snazime ho podporovat, na d.u. necita slabikar, z MAT ma pracovny zosit pre 2. rocnik. Ale zas netahame ho zbytocne prilis dopredu, hlavne rozvyjame jeho zaujmy, podporujeme ho v tom, co ho bavi, robime pokusy, vysvetlujeme, chodime po vyletoch, kupujeme knihy. On je v skole spokojny, aj ja tam pracujem, v triede ma dobry kolektiv aj ucitelku, takze to je pre nas hlavne. A casom uvidime, co bude...

alex1212
12. jan 2022

@janedoe my sme zas v bežnej triede bez integrácie a dcéra je tiež spoko. Nemá nič navyše len sem tam ako iné deti keď stihnú a chcú. Sme spoko

janedoe
18. jan 2022

@alex1212 dakujem za odpoved 😊

janedoe
18. jan 2022

@juliette173 dakujem pekne za odpoved. Uvidim ako sa napokon rozhodneme 😊 Skusim zistit, aku by mal mat ucitelku, nakolko bude ochotna zadavat mu rozsirujuce ulohy napr. na citanie s porozumenim, alebo ako pisete matematiku pre 2.hy rocnik.

slecnabe
18. mar 2022

Ahojte, mate niektora skusenost ze by vase nadane dieta malo znacne nedostatky v grafomotorike? Kreslenie, vyfarbovanie…

sirell
18. mar 2022

@slecnabe Áno, môj syn v škôlke mal grafomotoriku otrasnú. Kreslenie a vyfarbovanie strašnéééé. Jeho to proste nebavilo. Pri testoch školskej zrelosti v škôlke psychologička naznačila nezrelosť čo sa týka grafomotoriky, pričom si vôbec nevšimla, že plynulo číta a je intelektovo nadaný. Mala som obavy čo bude v škole pri písaní, ale obavy boli zbytočné. Písal krásne, aj kreslenie sa v škole zlepšilo. Teraz je štvrták, ale s kreslením doteraz nie je "kamarát". Dokáže kresliť krásne veci, ale len výnimočne ak ho to nadchne. Ak má robiť do školy nejaký projekt, tak namiesto ilustrácie radšej použije výstrižky alebo nálepky.

ella_smella
18. mar 2022

U nas tiez vyrazny problem s grafomotorikou, celkovo slovencina je len "povinna jazda" a pisanie je utrpenie.. Velmi rad robi projekty v PowerPointe... (aktualne tiez stvrtak)..

janedoe
18. mar 2022

@slecnabe a nevie, alebo nechce? Moj syn velmi nechce. Celu skolku som si myslela, ze ma grafomotoriku uplne na mizivej urovni, ale jeho to nebavilo. Ja som si aj myslela, ze on nevie kreslit, a ked mi raz doniesol pracovny list na vyfarbovanie, tak som spadla na zadok, ako pekne kresli. Ale ak mam byt uprimna, nehra sa v skolke na detaily, urobi co musi a vybavene. Ale elekricky obvod nakresli do detailov 🙈

slecnabe
19. mar 2022

@sirell presne v takom duchu sa niesol aj moj rozhovor s psychologickou. Iba uplne okrajovo spomenula ze verbalne je syn dost popredu, matematicky tiez velmi dobre, ale zbytok sedenia riesila ze grafomotorika je nedostatocna, pri vyfarbovani nedodrziava ciary, kreslenie je velmi abstraktne. Je prihlaseny na otestovanie na Teplickej ale uplne ma to teraz zneistilo

@janedoe vacsinou ho to vobec nebavilo, nikdy si ako dieta nechcel kreslit. Max tak bludiska, spajanie bodiek s cislami atd. Teraz posledne mesiace si zacal sam od seba vyfarbovat a na moje prekvapenie vie aj pekne striedat farby a aj vie vyfarbit bez vychadzania za ciary. Ale pointa je, ze to musi byt vyslovene omalovanka iba na vymalovanie. Problem je ze v skolke su tie ulohy robene akoze “najdi v rade najvacsi predmet a vyfarbi ho” alebo proste sa tym vyfarbovanim nieco oznacuje. Moj syn absolutne to vyfarbovanie nepovazuje za dolezitu cast tej ulohy. Prenho je pointa v tom najst dany predmet a oznacit ho. Cize ho cely len rychlo pocarbe jednou pastelkou a ide na dalsie. A teda ucitelky aj ta psychologicka to chapu tak, ze on nevie vyfarbit bez vychadzania, pricom to tak vobec nie je.

m.i.r.i
19. mar 2022

@slecnabe ja mam uz 12 rocneho..v skolke tiez s vysledkom nadpriemer ale kreslenie na urovni 3 rocneho...ked mal robit akekolvek ulohy kde bolo zadanie vyfarbi, nakresli, tak preskocil stranu...robil s cislami, hladal rozdiely, tajnicky, kadeco, ale kreslenie sa preskakovalo...tiez ked mal nakreslit cloveka ( klasicka uloha pri testoch zrelosti), tak to bolo ozaj na urovni 3 rocneho - hlava, ciary ruky, tam hrable miesto prstov..uplna hroza..sli sme k psychologicke...nam vyslo, ze to je spojene ciastocne s krizenou lateralitou - sami sme nevedeli ani ci bude pravak ci lavak, nejako sa nevedel asi ani on rozhodnut...ale kazdopadne - v skole ako prvak vzal do ruky pero a pisal najkrajsie v triede...s pisanim ziaden problem nebol. Doteraz pise ako chlapec velmi pekne..asi 7 rocny zacal kreslit a teraz nadherne kresli - vo volnom case vela kresli a hlavne obkresluje - kedze pozorovacie schopnosti ma uzasne, obkresli okukovanim uzasne..zvazoval dokonca vytvarnu, ale kedze on nerad maluje farbami, nebavia ho vsetky tvorive veci, tak sme nechali tak. Kazdopadne, na pisanie to nemalo absolutne ziaden vplyv...

slecnabe
20. mar 2022

@m.i.r.i hm tak to mame naozaj velmi podobne. Vobec nie je vyhraneny pravak. Dlho robil veci lavou rukou, potom oboma a nakoniec zacala jemne dominivat prava ruka ale kolko krat vezme ceruzku do lavej s tym ze “idem to prestriedat” 😃 kresba postavy uplne zle, vez vlasov, bez usi, ruky kresli ako balon. Ked je niekde ze “spravnu moznost vyfarbi” hned sa pyta ci nestaci zakruzkovat….

janedoe
20. mar 2022

@slecnabe a kolko ma maly? Moj zacal kreslit a pod. tak okolo 5 a pol. Dovtedy pouzival len hnedu farbicku a ucitelka sa mu musela doprosovat, nech aspon daky pracovny list na grafomotriku vyplni 😂 To si pamatam ako dnes... vsetky deti na nastenle krasne kuce slniecka a nas maly AZ dva vyfarbene 🙈

Podla mna ak maly uz riesi matematiku, neviem do akej miery, tak ulohy typu vydarbi tolko guliciek, kolko je na obrazku vracikov, alebo vyfarbi trojuholniky na cerveno su uz mimo neho. Ja som az vtedy pochopila, ked mi 4 rocny syn hovori, ci tam nemoze napisat cislo, ze vyfarbovat ho to nebavi, lebo je to zdlhave a nevidi v tom vyznamm ked vie pisat. Chvalabohu to v skolke pochopili a pekne verim, ze to pochopia aj v skole, lebo bude mat zo zaciatku peklo. A od tych 6 rokov by som povedala, ze aj ta grafomotorika je fajn, a ked skusa pisat pisanym, tak mu to vcelku pekne ide.

janedoe
20. mar 2022

@slecnabe vela deti sa hlasi na Teplicku? Ja som rozmyslala nad nou tiez, ale dochadzanie by sme asi nezvladli. Teda nie asi, ale urcite