Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

susik77
25. aug 2011

@bebel - jj Vercu velmi zaujimaju medicinske dokumenty-minule bezalo v telke Boj o zivot - narodenie. Bolo to ako mali miminka uz pri porode problemy a museli ich operovat...Verca na to uplne cumela 🙂 Potom sa zavrela s Teri do izby a povedala mm: Tatino, chod prec, ideme s Terezkou operovat 😎 😀
Minule mi zas zahlasila, ze Mamina, ja mam v oku krvinku 😀 Teraz davame mladsej-Terezke k narodkam Malu detsku encyklopediu, tam je prave aj o tele, ochoreniach, liekoch a pod. takze to bude bavit obidve 🙂

susik77
25. aug 2011

@ilona3 - u nas Tereza teraz strasne provokuje 😝 Ma take objavovacie obdobie. Zacne sa usmievat, pride k niekomu-napr. k Veru, potiahne ju za vlasy a pozera co urobi 😝 Ta spusti cirkus, zacne ju stipat do brucha, kopat, Tereza ju zase chyti za vlasy, nakoniec to vecsinou Tereza vzda a pride za mnou sa vyplakat 😎
Ale miluje miminka, to pride ku kociku k niekomu, vylezie si na koleso, zacne sa hrat s mimcom s rucickami a rozplyvat sa 😵 A este ju zacali bavit pozorovat chrobaciky, lezie za nimi, chyta ich, pozoruje...

lienockaa
25. aug 2011

@susik77 -moj sa pytal na smrt asi v 2,5 roku prvyraz, ked nechapal, ze kde je dedko, ktory je na fotkach z nasej svadby, ze ho este nikdy nevidel..povedala som, ze zomrel a isiel do neba..nic ine mi nenapadlo..potom sa dlhsie nepytal..znova zacal zas nedavno..otazka uz znela ze preco je dedko v nebi..pytal sa este, ze preco zomrel, povedala som, ze bol stary a chory..tak bol zvedavy, ze ci kazdy, kto je chory, zomrie..tak dostal vysvetlenie, ze na niektore choroby nie su lieky, alebo uz lieky nepomahaju..a ci kazdy zomrie..tak vie, ze kazdy jedneho dna ano..ci zomieraju aj mladi..preco je na cintorine pochovane telo a ako ide dusa do neba..ci moze z neba zasa prist..a tak..no je to tema, ktoru som ani ja nechcela este preberat, ale nechcem mu ani klamat, tak mu po trosicke objasnujem, nakolko je schopny chapat a co sa pyta..a jasne, ze aj to, co som schopna objasnit..tiez neviem ani zdaleka vsetko..ja som pochopila co je to smrt az cca v 8 rokoch..dovtedy ma take veci netrapili-totiz dovtedy nikto z rodiny neumrel, nemala som potrebu sa pytat..

@ilona3 -zaujimavy pribeh mas so syncekom..🙂aj nas nosil dlho plienky..tiez 2roky a 4 mesiace mal, kym sa mu uracilo vziat nocnik na milost..pritom tolko veci vedel a plienky nosil..🙂
ale zasa auta to je jeho..pozna vsetky znacky a zo svojich oblubenych vie aj typy aut, typ paliva, vybavu, bezpecnost, ake maju vetraky vnutri, ako sa startuju, aky maju vyfuk, vsetko do detailu..ale..nezaujimaju ho napr. dinosaury..vsetky taketo deti dinosaury zaujimaju, ale mojho nie..nevie povedat ani jedneho, ani sa na nich nerad pozera v knihe..nechce, nema zaujem..rovnako tak vesmir..z toho ho zaujimaju raketoplany a druzice, vystroj kozmonauta..ale hviezdy a planety nie..radsej caspoisy o autach bude pozerat..dopravne znacky si pozerat..dokonca ak mu das nieco nakreslit, bude to celkom isto auto..😅 vie aj ine, ale auta proste miluje..takze to mas tak, kazdy ma ine zaujmy..😉

tesoro
26. aug 2011

Suhlasim s tym ze detom treba povedat na rovinu "zaciatok" a oni sa primerane podla veku pytaju neskor do hlbky "pre pokracovanie".
Nasa mala sa ma pytala ked mala 4 roky ze : Mami a moze zomriet niekto v lese? A ja ze ano,Ona: A potom ho odtial odvezu? Ja ze ano. A ona a kam ho daju kym ho pochovaju?
Priznam sa ze vtedy som odputala pozornost, lebo co som mala povedat ze do chladnicky?
Co sa tyka sikovnosti nasa mala je super na cisla +,-,x a teraz najnovsie delene. Myslim priklady typu 3x8, 7x4 atd.... Ale niekedy sa mi zda ze v ostatnych veciach je uplny priemer az podpriemer. Je velmi emocionalna a tam kde sa ine deti "otrasu" ona to preziva.

susik77
26. aug 2011

@tesoro - mozes pls. opisat aka bola okolo 2 rokov? Teri je velmi komunikativna, ziva, ukecana, zvidava🙂

ilona3
28. aug 2011

Takze zistila som, že sa tu stačí trochu postazovat ako ma deti hnevaju a hneď je to lepsie 😀 včera a dnes to bola celkom pohoda, minimálne hádky a bitky medzi sebou, klop, klop, klop. robili sme nejaké pokusy z chromatografie čo si našiel kocurik na nete a včera si bol v kníhkupectve vybrať nejake knižky co chce na narodeniny (hoci tie ma az v januári) Su to moje zlaticka a nevymenila by som ich 🙂

ilona3
28. aug 2011

Este sa ideme kojit a mozem ísť spať 🙂

tesoro
30. aug 2011

@susik77 Fu aka bola mala ked bola "mala" a mala dva roky. Isla do skolky. Poznala vstky klasicke rozpravky na CD na spamat. Nemala vymyslene slova a jej prve slovo ktore cielene rozpraval v 10 mesiacoch bola bunda. Ked pozriem na posudok zo skolky za prvy polrok napisem viac.
Velmi milovala farby a rozlisovala odtiene. Tvrdila ze to nie je modra ale bledomodra, fialovo ruzova a podobne...
Ale to nemusi absolutne nic znamenat.
Hehe a nevedela skakat s dvoma nohami naraz, nevedela poriadne utekat ale to aj dnes a ine veci ktore zase zvladali jej rovesnici. Cize tazko povedat.

susik77
30. aug 2011

@tesoro - super, napis, som zvedava. Teri je sikulka, ale nie je nejaka problematicka, pekne papa, spinka, je velmi spolocenska, komunikativna, miluje miminka, steniatka, maciatka a vsetky mladatka 🙂 vzdy sa nad nimi rozplyva 😀
boli obidve so starsou sestrou v skolke na adaptaciu asi 3x, dnes som ich objednavala na zajtra a Teri mi hovorila po tom ako som tam zavolala ze: Tesim sa! Ucitelky si ju tam uz oblubili, ze pekne tancuje, vsetko stiha s velkymi detmi, uz je odplienkovana na den aj cez noc. miluje detske pesnicky, jednu vie komplet celu, a asi 4 refreny . Bambulku miluje a spolu sui ju prerozpravame - vi na vsetko odpovedat co robi bambulka.
Pred 2 tyzdnami sa zacala pytat Preco? A obcas si pocita schody, lego, gulicky v herni 🙂 Svokra tu teraz bola a ked videla co vsetko vie tak hovori ze je velmi nadana -podla nas az taka genialna nie je, ale velmi sikovna a uvidime ako sa za tento rok rozvinie. Ta skolka jej super pomoze. 🙂 Je to sukromna s anglictinou + kruzkami.

tesoro
30. aug 2011

@susik77 super tak mate sikulku. Ja som to brala vzdy tak ze je sikula ale zase v poh. aktivite zaostava a ze je ina povaha. Ked mala 2 a pol mala silne afektivne zachvaty a vlastne tam nam to prvy krat pomenovala psychlocka a potom ucitelky v skolke a atd. Tiez je ale uplne normalna , podla mna, len jej to viac pali ako inym detickam.....
Mala tiez chodila 4 roky do sukromnej Felix. Najlepsia skolka na svete pre nas vsetkych 🙂)

susik77
30. aug 2011

@susik77 - jj aj u Teri vidime ze jej to pali-od malinka perfektne videla suvislosti. je vidiet ze premysla 🙂 mm chce aby sme obidve holky rozvijali ale nepretazovali-oni si detstvo uzivaju, to je najdolezitejsie. my im davame len podnety 🙂
tie sukromne skolky su super. je tam realna sanca s detmi aj nieco robit v porovnani so statnymi-hlidacimi zariadeniami 😎

susik77
30. aug 2011

@tesoro - som si odpisala sama sebe 😎 dnes obidve cacorky extra vymyslaju, pred chvilou tu brnkali mm na gitaru a hrali sa s legom -akoze na nom hraju 😎 rano zase vyliezali s plavacimi kruhmi na poschodovu postel-ze tam maju bazen 😝 uz aby chodili do skolky, nejak nestiham. od rana sme robili kolaz, malovali vodovkami, modelovali s modelinou, medzitym vymyslali, obedovali a dufam ze pojde Teri spat 😝

tesoro
30. aug 2011

@susik77 hehe tak to poznam vymyselnice. Moja mala je teraz u babky do soboty jupi a mangel v Kodani takze ako oddychuje standartna slovenska zena?? Pracou a hrozne je ze sa tesim ako si v klude poupratujem ked tam nikto nebeha. Skrinky v kuchyni, supliky, spajza, chladnicka a ine raz rocne upratovane vychytavky.

bets
30. aug 2011

mne sa deti po mesiaci vratili z prazdnin. hned sme sli na trojdnovy splav. tri dni na lodicke a synovi sa usta nezatvorili. ocakavala som slniecko, prirodu, ticho.. a on rozpraval, spieval, krical. posledny den uz som bola z neho maximalne ohucana.
bola som prekvapena z toho, ze v sladkej vode sme videli mnozstvo schranok z nejakch ulitnikov, tak v ramci srandy som mu kazala, ze ked pride domov, nech si nastuduje sladkovodne ulitniky a nech nam spravi prednasku. volala som domov (je so starkou), co robi, ze studuje makkyse. tak na toto nezabudol, ale kebyze mu dam ulohu, ze si ma pripravit veci do skoly, tak mi bude tvrdit, ze som mu to nikdy nehovorila.
musim sa znova naladit na maximalnu trpezlivost, musim znova cibrit argumentaciu. ako si clovek rychlo zvykne na pohodu a klud.. 🙂

lienockaa
30. aug 2011

@tesoro -ako dlho drzali dcerku tie afekty?..lebo mne sa zda, ze to trva nejako dlho u nas.. 😝 uz sa neviem dockat, kedy prejdu..
inak zaujimave, ani nas nevedel poriadne utekat..dlho nevedel napr. sam ist po schodoch..skakat oboma nohami neviem ani ci uz vie, ale asi ano.. 😕 mne sa vzdy zdalo, ze je teda motoricky pomalsi oproti rovesnikom..akoze nie v tom, ze kedy zacal sediet, stat, chodit, toto vsetko bolo vramci normy, len uz potom bol aj je taky tazkopadnejsi..pritom nie je obezny, nic take..

tesoro
31. aug 2011

@lienockaa ako dlho?
ono je pauza aj pol roka a potom pride este aj teraz taky afekt ze mimoza. Ale naucila som malu ze ked ma nervy nech ma poriadne objima a place a krici a tak. A funguje to...Aj ja mavam nervy niekedy take ze neviem co zo sebou tak preco by ich nemalo mat dieta pri vsetkych tych frustraciach co zaziva. Mam pocit ze sa to tak nejako vzdy nakopi, napr. ked je toho vela povoleneho a nema hranice a potom potrebuje sa "vyridit" a potom sa prepne opat do normalu. Ja sa jej aj pytam mas nervy chces plakat, tak pod na ruky poriadne ma objim a vyrev sa, vykric sa , postazuj sa....

lienockaa
31. aug 2011

@tesoro -jej, no to ma netesi..ale tak co uz..myslela som, ze to sa bude lepsit uz, ale asi nie..on ich mava ani nie tak, ze chce nejaku hracku, alebo sladkost, ako to mavaju bezne deti, aj ked aj toto sa uz stalo, lenze to nie je casto..ale vacsinou ma nervy ak mu zakazem nieco, o com si myslim, ze nemoze robit, napr. strkat ruky do niecoho, co je na elektrinu, vozit sa na stvorkolke urcenej pre ludi od 15 rokov, robit zle mladsej sestre, zvyraznovacom pokreslit podsalky na kavu a tak..ale este horsie nervy ma, ked sa mu nieco nedari..kreslit, obliekat, skladat puzzle a tak..ach jaj..no on je vtedy ako hluchy a slepy, len ma nervy, akoby existoval na svete len on a nikto iny..kym bol sam, lahsie sa mi to strazilo, vedela som odhadnut, kedy nervy pridu, aj im zabranit aspon trocha, ale teraz sa mi nedari, ked musim davat pozor aj na mladsiu a nemozem ju nechat len tak samu bez dozoru..uff, no musim vydrzat..

ywana
31. aug 2011

@lienockaa @tesoro...vstúpim vám do debaty - ja má 12 ročnú slečnu a "nervózne" výstupy má stále... 😀
...tiež som si myslela, že to prejde...čakala som, ale márne...prispôsobila som sa, ostala som kľudná a mladú, podobne ako tesoro, nechám vykričať a vyplakať a vynervačiť a potom často aj sama uzná, že mám pravdu alebo hľadáme kompromisné riešenie...tiež sú jej "nervy" najčastejšie vtedy ak použijem slovko NIE... 🙂
...a ked bola malá tiež sa mi zdala také nemehielko, čo sa týkalo motorickej stránky...

lienockaa
31. aug 2011

@ywana -no teeeeda..tak sa mam na co tesit..🙂

ywana
31. aug 2011

@lienockaa ...mám kamarátku psychologičku a tá mi povedala - najprv sa ukľudni ty a potom môžeš mať kľudné dieťa...
...moje ukľudňovanie mi trvalo približne rok - mladá nervačila, mňa šlo vnútorne poraziť, ale navonok som ostávala kľudná a potrebovala som aj kľudný tón hlasu...postupne som sa ukľudnila tak, že ten tón hlasu bol naozaj kľudný, nie len kľudný nasilu...
...viem, znie to tak chaoticky, ale lepšie to neviem... 😀

tesoro
2. sep 2011

@ywana ano ono je fajn zmenit aj svoje spravanie pokial si neuroticka alebo precitliveńa a atd.ALE u nas to veru neplati . Moja "mala" je povaha s vysokym IQ a ja si mozem "hrat" co chcem a aj poskladat a nic sa nezmeni. Proste si tym musi prejst. Ja ju mozem akurat tak sprevadzat zivotom a snazit sa jej radit ako si to ma co najbolestnejsie prejst a naucit sa to pomenovat.) Pozdravujem kolegynu. Ja som vystudovany psychoterapeut 😎

ywana
2. sep 2011

@tesoro ...nemala som na mysli "hranie" mojej postavy...ja som sa naozaj snažila byť maximálne kľudná a nenechať sa vytočiť jej výstupmi...zo začiatku som sa do toho musela "dostať", neskôr to už bolo súčasťou mojej povahy...
...je to ťažké opísať slovami... 🙂
...trošku s tebou nesúhlasím, a to hned s prvou vetou - "je fajn zmenit aj svoje spravanie pokial si neuroticka alebo precitlivena" - aj nie neurotická a nie precitlivená matka (k tým sa teda neradím) má nervy a zlosť ak ju dieťa neposlúcha...tobôž ak tento stav je dlhotrvajúci...vlastne som mala na mysli "meniť správanie" z toho obyčajného výbuchu zlosti, ktorý matku zachváti ak dieťa neposlúcha na absolútny kľud za každých okolností...
...tiež mám dieťa s vysokým IQ, preto som sa zamiešala do tejto debaty - viem, že tieto deti sú iné a možno majú k výbušnosti, resp. "neposlušnosti" bližšie, kedže odmietajú autority...
...ale určité zásady na moju dcéru platili a platia...ale zároveň si myslím, že každá matka musí nájsť na svoje dieťa konkrétne "zbrane", ktoré zaberú... 😀

syslica
2. sep 2011

Len diskutujte ďalej, prosím, chodím pravidelne čítať a snažím sa byť za každých okolností maximálne kľudná 😀 - tak o rok sa to možno naučím ... my sme asi so syslíkom fakt nekompatibilné povahy... ale snažím sa ... a dosť mi pomáhate 😉 .

tesoro
6. sep 2011

@ywana to vobec nebolo myslene na teba. Ja som myslela ze take "mudre" rady tipu zacnite najprv od seba a podobne su fajn a hlavne na 100% funguju ked je niekto neurotik a pod. ale my bezne maminy ktorym zalezi na ich detickach, plus ich intelekt, kopec nasich povinnosti..... je uplne prirodzene ze vybuchneme a niekedy zlyhame.....Lahko sa radi tazko sa plni 😀
No tak nase super inteligentne dieta je najmladsie, najnizsie a je prvacka. BOOOOOOOOOOZE Ked som ju dnes videla v skole, je mi jasne ze by sa v beznej skole "stratila"

ywana
6. sep 2011

@tesoro ...lenže ja som mala pocit, alebo ho mám teraz s odstupom času, že so zlyhávala...
...moje dieťa ma dokázalo vytočiť každý deň viackrát, lebo som po nej chcela poslušnosť dieťaťa...
...niekedy mi je ľúto, že som veľa času premárnila svojim hnevom len preto, že som ju nechápala... ☹

...inokedy som zas rada, že som sa vôbec spamätala...
...mne naozaj pomohlo zamyslenie sa nad sebou po tej kamarátkinej rade...
...dnes je to trochu lepšie, dcére rozumiem (teda aspoň si myslím), i ked už nastupuje puberta a som len "trápna matka"... 😀

bebel
6. sep 2011

@tesoro btw. akú terapiu si skončila?
Ja koketujem s KBT, len skupina na 2012 je už plná, takže najskôr 2014. ☹

@ywana klobúk dole ja sa ešte stále nedokážem ovládnúť.....ale postupne eliminujem stres a pevne verím, že sa zo mňa zas stane vyrovnaný jedinec, ktorý celé týždne nebude mať dôvod zvýšiť hlas.

@syslica som na tom rovnako 😉

ilona3
6. sep 2011

Byt kľudná a nenervacit 🙂 tak to by som chcela aj ja dokázať. Aj ja sa snažím ale občas sa to fakt nedá.
Moj obdiv všetkým ktore to dokážete.
Moje " nadane" dieťa ma občas tak výtoči... Ale potom si spomeniem na seba a zistím po100 krát že je presne ako ja a reaguje presne ako som reagovala ja ked som bola v jeho veku a cítila som sa nepochopena a bola som "ta drzá a papulnatá, ktorá musí mat vždy posledne slovo" a je mi ľúto že som sa nechala vyprovokovat ale to uz je neskoro. ☹

lienockaa
6. sep 2011

ach baby, my sme dva dni v skolke..ani neviem co robit, som z toho zmatena..je tam kratko, ale vyzera tak nestastne..nema kamaratov..nikto sa s nim nechce hrat, lebo kazdeho diriguje a nevie sa s nimi vobec slusne kontaktovat, ale taha ich za saty, capne im a tak..no mrzi ma to strasne..
stazuje sa, ze sa uci uz dva dni tu istu basnicku a ze ho to nebavi, sa ucit o jezkovi..ze sa nudi..

ucitelka mu dovolila citat si abecedu, ale po pismenkach, tak je s predskolakmi kvoli tomu, lenze to on uz vie, takze tato zabava mu dlho nevydrzi..ma dovolene kazdeho otravovat otazkami, aj kucharky a upratovacku, neviem, ako mu odpovedaju, ucitelky hovorili, ze je velmi zvedavy..ale aj tak neviem, co bude dalej, asi sa budeme dost trapit.. 😒

@ywana-aj ja mam niekedy pocit, ze zlyhavam..mna nevytaca ked sa vela pyta, ani ked ma nervy, ze chce vo vsetkom dokonalost..ale tiez by som cakala detsku poslusnost a on jednoducho neuznava autority..je strasne tazke ho vychovavat..a je tazke zachovat chladnu hlavu, ked robi zle sestricke, vtedy zvysim hlas a kricim na neho, nemala by som, viem..ale tiez mam svoju povahu a toto je na tom narocne..obcas som riadne bezradna..🙂

ywana
7. sep 2011

@lienockaa @syslica @bebel @ilona3 - ale ved občas aj ja vybuchnem a robím presne to čo by som nemala...
...aj my sme len ľudia, máme svoje dni, svoje nálady, svoje povahy, svoje stresy - skrátka svoje hranice...
....ked som bola tehotná strašne som sa tešila na svoje bábätko...
...predstavovala som si ako spolu budeme chodiť na pieskovisko, ako ho budem všetko učiť, ako sa budeme spolu hrať a aké to bude roztomilé a krásne dieťatko...
...no, a namiesto toho som nafasovala uvrešťané, neposlušné, tvrdohlavé decko, s ktorým som sa takmer bála vyliezť z bytu... 😀
...ked mala moja dcéra 8 bola som čisté zúfalstvo...

...aj teraz vybuchujem a decko ma vytáča... 😀
...práve mi oznámila, že chce peniaze na desiatu (majú v škole bufet a nejaké obložené žemle si občas kúpi, najmä ked zaspíme)...
...povedala som, že jej peniaze nedám a ani som nestihla dokončiť vetu už sa pýtala "čo hnusné jej zas chcem dať na desiatu a že to aj tak nezje"... 😀 😀 😀
...kľudne som sa spýtala, že čo by teda na desiatu chcela - 10 sekúnd ticho a potom si kľudne nadiktovala banán a fit tyčinku...
...sa stavím, že kým pôjdeme do školy ešte vybuchne kvôli oblečeniu a kvôli nejakej mojej "trápnej" otázke (či má kľúče, mobil a pod.)...
...aj tak ju milujem... 😅

bebel
7. sep 2011

Ahojte, @ywana Tiež som bola podobne preplesknutá realitou vs. mojimi predstavami a očakávaniami.
Brunči ma včera zdžubal, že nemal desiatu, ktorú s tatom nechali doma..... 😅
Dokonca zjedol šťavu z polievky a potom ryžu na obed. Takže sa už začal stravovať v kantíne. 😎

@lienockaa treba vydržať ...ja som Bruna dala medzi stedňákov, keď začal chodiť do škôlky a tiež chodil napríklad na angličtinu k predškolákom od začiatku. To bolo v súkromnej menšej škôlke.
Minulý rok chodil do bežnej štátnej škôlky s rovesníkmi najbližšie k domu, lebo som ostala s Bibi na MD .
A celkom to v pohode znášal.Bol mierne individualista, ktorý ignoroval, čo sa mu nezdalo, ale postupne sa zapájal aj do nácvikov predstavení na besisedky a pod. 😎 Ono sa to mení...určite si nájde parťáka- stačí 1 na spoločné hry a témy.