Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

danka_ba
6. nov 2012

@syslica môžem sa spýtať, prečo si ho nedala na Teplickú od 1 ročníka?

syslica
6. nov 2012

@danka_ba Môžeš 😉 . Očakávala som túto otázku, odkedy som vás poprosila o informácie o Teplickej. Pokúsim sa priblížiť, ako som uvažovala. Hoci som mala v rukách diagnostickú správu, nepovažovala som syna za nejakého "exota", ktorého by som nutne musela nechať vzdelávať v "špeciálnej" škole. (O Jergušíkovi by na prvý pohľad nik nebol povedal, že je MIN, učiteľom v škole, triednej i špec. pedagogičke trvalo rok, pokým priznali, že asi je trochu iný.Ja som ho od narodenia brala ako úplne normálneho, má oboch rodičov intelektuálov a skoliotikov 😝 , rozhodne sa dalo predpokladať, že tiež nebude hlúpy a extrémne pohybovo nadaný.) Manžel je ťažký introvert, ja som vyrastala s minimom priateľov - a toto som chcela synovi ušetriť. Už od škôlky mal dobré väzby na kamarátov zo Záhorskej Bystrice, postupne aj z blízkej dediny Marianky, pretože žijeme de facto v oboch komunitách. Toto som chcela. Aby mal kamarátov, ktorí by nezostali za zatvorenými dverami po vyučovaní. Z toho pohľadu je škola v Záhorskej Bystrici ideálna. Má veľký areál, ihriská, zeleň, decká sú skoro stále vonku, stretávajú sa ZŠ a MŠ, kde nám chodí mladší syslík. Navyše tu zástupkyňu riaditeľa robila moja bývalá učiteľka, ktorá nám maximálne vyšla v ústrety. Jergušík dostal najlepšiu triednu na I. stupni. A začal žiť takým bohatým spoločenským životom, že sme sa my rodičia nestačili diviť...
Lenže prišla nová riaditeľka, zástupkyňa odišla, od tohto septembra sa zástupkyňou stala "naša" skvelá triedna, ktorá ale tým pádom nemá toľko času na svoju náročnú triedu... integráciu som si tiež predstavovala trochu inak (úprimne, integrácia v podmienkach triedy, kde je spektrum žiakov od ADHD po MIN je utópia). Po rediagnostike padol tvrdý verdikt "táto škola mu už nemá čo dať", aj ja si uvedomujem, že jednak čoskoro ako rodič nebudem jeho intelektuálne nároky zvládať a jednak, keďže je to pohodlný syseľ a rád sa spriemerní, len aby zapadol do kolektívu - nastal asi čas na kolektív, ktorý by ho potiahol a poskytol mu nové výzvy.

Preto ďakujem @inkinka aj ostatným, ktorí sa so mnou podelíte - hoci aj o banality zo života na Teplickej. Uľahčíte nám tak všetkým prípravu na nevyhnutnú zmenu v živote.

danka_ba
6. nov 2012

@syslica pekne povedane a dufam ze Vam to vide, maleho zoberu na Teplicku a bez problemov sa zacleni. My nad nou tiez stale rozmyslame ci ano, alebo nie, ale asi vyskusame a uvidime. Ved nic za to nedame .-)

syslica
7. nov 2012

@danka_ba Všimla som si v téme o prváčikoch, že tvoja dcérka už číta 😉 .. neváhala by som s prihláškou na Teplickú.
My sme obaja rodičia raní čitatelia, ale v našich časoch sa tieto deti nebrali za nič zvláštne... Jergušík, paradoxne, záujem o písmenká mal veľmi skoro, aj analýzu a syntézu zvládal, ale čítal zásadne len potichu. Možno som ho mala viac nútiť do hlasného čítania, ktovie, nechcela som ho "cvičiť". Teraz je výsledok, že jeho čítanie ani v druhej triede nie je celkom plynulé... a najradšej číta noviny a časopisy - ale potichu 😅 Jediná výnimka je, keď číta bračekovi na dobrú noc, ale to si zas vyberá literatúru podľa seba, takže napríklad príručku o správnej starostlivosti o zuby a pod. 😝

danka_ba
7. nov 2012

@syslica 😀 - pekne si vyberá co mu predčíta.
Ano, uz som pisala ze mi pred rokom zacala citat a pisat. Aj sme si spolu uz dopisovali. Taka si informovana, že som si myslela že na tu skolu uz davno chodite 😀
Minulý rok mi ju ako 4 rocnú dali do predskolskej triedy, lebo vynikala medzi rovesnikmi, ale teraz sa mi to uz nezda. Opät je v tej istej triede, síce číta a píse, ale nemyslím ze je to nieco vynimocne v dnesnej dobe. Je fakt ze ju to neucime, naucila sa to sama a poznam rodicov, ktorí deti ucia pismenka aby sa mohli pochvalit ...
Ako 3 - 4 rocná mi robila úlohy pre predškolákov úplne bez problémov. Len teraz sa mi zdá že stagnuje. Neviem či je to tým, že v škôlke sa neučia pre ňu nič nové ☹
Bojim sa ze ju prihlasim do školy, ktorá bude pre ňu náročná. Či nebude lepšie byť na bežnej škole a bude medzi lepšími.
Ale zas môžem možno neskôr lutovať, že som jej nedala možnosť aby sa učila niecomu navyse ...
Hi - dobra schiza??? že?

danka_ba
7. nov 2012

@hajanka aka je to pls skola? v BA?

syslica
7. nov 2012

@danka_ba Nadané deti sa môžu vyvíjať skokom, ale skôr si myslím, že opakovanie predškolskej triedy je už pre ňu málo podnetné. Kedysi som sa angažovala v devínskonovoveskom MC, tam sme mali prípad MIN chlapčeka, ktorý už ozaj nemal v škôlke čo robiť, tak ho dali do nultého ručníka na SZŠ Intesa, ktorá funguje v DNV a pracuje na princípe tematických blokov... nešiel na školu pre MIN a s jeho mamou som dodnes v kontakte, takže viem, že sa má super a jeho intelektu to nijako neuškodilo.
Schiza? nie... prirodzené otázky a úvahy. Jergušík patrí už teraz medzi najlepších, bez nejakého viditeľného úsilia a vôbec nejde "na plný výkon". V individuálnom študijnom pláne sa má napríklad zaoberať rímskymi číslicami...ale tie vie už od 4 rokov... v družine sa zabávajú so štvrtákmi tým, že riešia ich matematické príklady... a nechal sa nahovoriť na súťaž Všetkovedko pre 3. ročník, aj si sám zaplatil štartovné (akurát neviem, ako to zvládne, frajer jeden 😝 ) takže on ozaj potrebuje nové výzvy 😉 .

hajanka
7. nov 2012

@danka_ba nie, nie je to v BA ale je to bezna skola, v ktorej su zriadene triedy pre mimoriadne nadanych ziakov program Aprogen (alternativny program edukacie nadanych), tieto triedy su po celom Slovensku asi v pocte cca 25 skol tento program podporuje (nepamatam presne cislo)

danka_ba
7. nov 2012

@syslica niekedy si myslim ze sa tomu az moc venujem ☹
no este mame cas, a hlavne uvidime co povie psychologicka. Bola v škôlke tak som mala tu cest sa s nou zoznamit a po pravde, moc mi nesadla. Vyzerala by taka este zo starej skoly, bez zaujmu napredovat novym poznatkom. Ale samozrejme ze sa mozem mylit.

lienockaa
7. nov 2012

@danka_ba mozes sa aj sama kontaktovat s cppap, kam patrite, tam nemusis byt pridelena prave k tej psychologicke, ktora bola v skolke..je ich tam viac, deticky si prerozdeluju, podla toho, kto sa comu venuje..nas dali hned k tej, co sa venuje nadanym detom..nieze som chcela,ale ked som povedala co a ako, s akym problemom idem, tak nas zaradili-ja som sa isla radit o vychove, nesla som tam ze chcem iq testy..

danka_ba
8. nov 2012

@lienockaa a u ktorej si bola? je dobra?

lienockaa
8. nov 2012

@danka_ba nie sme z ba, takze v tvojom okoli ti neviem poradit konkretne meno..

moni73
8. nov 2012

@danka_ba ahoj, ja by som na tvojom mieste uz teraz psycholozku neriesila. Malu otestuje psychologicka v skole, neviem ci akceptuju nejake ine vysetrenie - tipujem, ze nie. A testy by mali mat od seba nejaky odstup, tak by asi nebolo dobre, aby robila testy v novembri a znova v marci-aprili.

ostatnym: zatial ok, pomaly zbierame kosticky, na buduci tyzden maju pisat nejake testy a potom konecneeeee rodicko. Som zvedava.... Som rada, ze ma prazdnu aktovku, ze neriesim domace ulohy a uz sa aj celkom tesi. Inak, to, ze chodi na speci skolu zistila hned prvy tyzden. Dostali ako prvacikovia menovky, aby ich spoznali a mala hovori "vies co znamena SMNaG?" ja ze nie, tak mi to vysvetlila 🙂 Spytala som sa jej odkial to ma, lebo ma to nasr.... a ona, ze je to napisane nad vchodom, ci som si to nevsimla 😀 . Dalsie rano mi to teda ukazala a tak som jej povedala, ze je to napisane na vsetkych zakladnych skolach - takze tak som to vyriesila.

syslica
9. nov 2012

@moni73 😀 😀 Akurát, že syslíka týmto neoblafnem. On totiž vie, že to nie je napísané na všetkých školách. 😅 A doteraz netuší, že je nejako mimoriadny (a najradšej by som bola, keby to tak aj zostalo).

alure
9. nov 2012

@bebel plne suhlasim s @bebel ja som si so svojim starsim presla doslova a do pismena utrpenie a sikanu nie len zo strany deti ale aj pedagogov..syn je momentalne v CENADE a som ti fakt moc vdacna za velku pomoc a podporu 😵

modra1
9. nov 2012

Prečo považujete za nevhodné, aby deti vedeli na akú školu chodia?
My sme do rozhodovania zapojili aj syna a jeho hlas mal rovnakú váhu ako náš, a naozaj sme sa rozhodovali, špeci škola nebola naša 1. voľba. Je stále v pohode, nikomu ani my ani on nehovoríme kam chodí do školy. Je čo kritizovať aj na Teplickej, ale čo do voľby školy, som rada, že sme sa rozhodli pre ňu a nie klasickú zš, mal by veľké problémy. AKo dieťa som si zažila šikanu, viac od učiteľov ako od detí, preto som rada za synovu triednu. A napr. domáce úlohy dostávajú od začiatku a súhlasím s tým.

lienka1304
9. nov 2012

Ahojte maminky. Zacala som citat tuto temu od zaciatku, ale stratila som sa na druhej strane 😀 My mame doma maleho 19. mesacneho sibala a uz padlo aj skonstatovanie, ze je nadany. Skor to bolo myslene zo srandy, ale predsa len vy s tym mate viac skusenosti, tak mi mozno poviete, ci podla vas je alebo nie. Ja som ovplyvnena 😀 Maly sa predcasne narodil, ale vzdy bol sikovnik. Od roka ho zaujimaju knizky, hracky sme mu vzdy kupovali uz pre vacsie deti - tie zakladacie na tvary to vedel este pred rokom poskladat. Momentalne pozna 5 farieb - naucil sa ich, ked sa hral so zetonmi na poker (nie sme gembleri, len nahodou boli vylozene v obyvacke na stole a nevie sa ich vzdat) - zetony posklada na seba podla farieb, najnovsie si pootvara fixky a priraduje ku nim vrchnaciky. Pozna cez 30 zvieratiek, sklada si lego a nikto mu nesmie pomahat, postavi vezu aj z 20 kociek. Zacina sa zaujimat o pismenka a hra sa s pocitadlom - snazi sa dat presny pocet guliciek na druhu stranu ako mu dam ja. Je velmi poslusny a co sa tyka bezneho kazdodenneho zivota uz ovlada vsetko. Rozpravat este nevie, ale uz zacina pomaly spajat pismenka, vie urobit macicku, konika, sliepocku, hus, psa, hada, leva. Myslite, ze vie vsetko len preto, ze sa mu venujem? Stale do mna dobiedza a ukazuje na obrazky, aby som mu povedala co to je. Napiste mi svoj nazor. Dakujem 🙂

evka3231
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lienockaa
9. nov 2012

@lienka1304 no..v takom veku ti asi ziadna nepovieme, ze je nadany..je sikovny, venuj sa mu, co chce, ukazuj..a cakaj..mne moja dcerka vedela v 19 mesiacoch tiez take veci ako tvoj syncek, je sikovna, ale v porovnani s jej bracekom..no..myslim, ze je sikovna, ale nie nadana..ale ma dva roky a mozem sa mylit.. 🙂 ona mi v 19 mesiacoch este len zacala hovorit, sice zo dna na den a vsetko, ale az v 19 mesiacoch..syn v 19 mesiacoch uz davno normalne rozpraval, vsetko, nieze zacinal, ale normalne vety, ktore mali zmysel, rozpraval cisto, on zacal v 9 mesiacoch hovorit, vedel vsetky znacky aut, 18 farieb-tolko mal pasteliek, no a v 2 rokoch sa naucil sam abecedu z klavesnice pocitaca a vedel 4 rozpravky, ktore sa nerymovali, naspamat, okrem toho vsetky knihy, ktore sme mali tiez naspamat, take s basnickami a obrazkami..jeho ale cisla velmi nezaujimali, snad az doteraz..teraz uz hej a ma aj rozne ine zaujmy, je toho vela a uz rozhodne vidno,ze je netypicke dieta..cita vyse roka, pise asi pol roka, mozno aj dlhsie, ma 4,5roka..

ale s tym, ze by bol extra poslusny a dobry, to vooobec nie..praveze mal vemi vyrazny vzdor a velmi vyrazna osobnost je doteraz a asi aj bude..malo spinkaval, nemal cas spat..v podstate od 2r a 4 m spi len v noci, cez den vobec..nechcel sa nikdy hrat s detmi, detske kutiky a ihriska nula bodov, stale nieco skumal, nieco sa pytal, nemal zaujem ani o klasicke hracky..ukony co sa tyka sebaobsluhy, napr. prezliekanie, samostatne krmenie, to viazne doteraz-aj ked uz velmi pokrocil, lebo chce ist do skoly a povedali sme mu, ze ak sa sam neprezlecie, tak nepojde do skoly..on nechape, na co je dobre sa to ucit..takze vobec nie ukazkove dobrucke dieta.. 🙂 ale mozu byt aj take, no ja nemam taku skusenost..
kazdemu povie, co ma na srdci, uprimnost nadovsetko..a nemysli to zle, len proste no, niekedy sa to pochopi na tej druhej strane zle..nerespektoval v skolke ucitelky, hlavne ak na neho niekto ide z pozicie moci, tak to vobec nebude posluchat..a aj my rodicia mame tazku poziciu, vsetko treba vysvetlit tak, aby ten argument zobral a urobil to, co sa od neho chce, lebo inak nevidi dovod, aby nieco robil..

skratka na to, ci je nadany, musis pockat..nic ine sa neda robit.. 😉

danka_ba
16. nov 2012

@syslica ahoj, nepoznas nahodou spyhologa v BA ohladne skolskej zrelosti? Mali sme jednu v škôlke, ale prave vtedy sme boli chorí ☹

modra1
16. nov 2012

@danka_ba Do mš chodí psychologička podľa obvodu, čiže buď sa opýtaj kto bol a kontaktuj ju, alebo si rovno zavolaj centra, pod ktoré spadáte podľa bydliska. Aspoň ja mám skúsenosť, pokiaľ ide o štátne psych., že ma nasmerovali presne na tú, ktorá bola potom o rok v mš. A to som hľadala psychológa kvôli správaniu, nadanie riešila až keď sme pokecali a pozorovala ho.

danka_ba
16. nov 2012

@modra1 ďakujem

evabb35
16. nov 2012

@lienka1304 vôbec nemám nadané dieťa a v 19 mesiacoch rozprávalo už vety, básničky, pesničky, riekanky už vedelo.....v 3 rokoch malo slovnú zásobu 6-ročného školáka,hovorilo vo vetách ako školák, poznalo farby, tvary...triedilo podľa farieb.....s rovesníkmi sa nudilo, hralo sa len so školákmi, s ktorými sa rozprávalo o kadečom....tiež padol názor, že máme nadané dieťa....ale nie ..máme úplne normálne dieťa bez nadania....deti sa vyvíjajú rôzne...uvidíš časom...samozrejme veľmi dôležité je, aby si sa mu čo najviac venovala a podporovala ho...

syslica
19. nov 2012

@danka_ba Ahoj, prepáč, bola som mimo net, ale vidím, že modra ti poradila presne to, čo by som ti bola bývala napísala aj ja. Tiež som všetky veci vybavila len s psychologičkami z príslušného CPPPaP. Pre BA IV. je na Fedákovej ulici v Dúbravke a sú tam všetko napospol milé mladé žienky.

danka_ba
19. nov 2012

@syslica ďakujem, už mi dala termin, tak som zvedava. Najpr ked som jej volala, tak ma chcela odhovorit ze na co by sme chodili, ze to nie je potrebne. Potom ze ked je julova tak v klude moze mat odklad a kym som sa dostala k jadru veci uz som skoro aj zabudla kvôli comu volam 😀
Najnovsia zabavka je malovane citanei podla cisel. Je tam pripocitavanie a odcitanie a podla vysledku vymaluje danu cast obrazku. Bolo to v nejakom casopise a sama sa rozhodla ze to spravi a prisla za mnou uz s hotovym obrazkom. Neviem ci nieco podobne nerobili s skôlke, lebo ja som ju + a - neucila ????

geegee
3. dec 2012

Chcela by som sa dozvediet ako prebieha vyucovanie u vasich deti, ktore su v triedach pre nadane deti. Ja mam prvaka, ktory zatial v skole "caka", kym ho ostatni dobehnu. Vedel citat, pisat, pocitat - samozrejme, naucil sa nejaku gramatiku, zlepsilo sa pisanie...ale inak, s vynimkou obohatenia, sa za celu dobu, co je v skole, nenaucil takmer nic. Neposuva sa, nenapreduje, caka... Pani ucitelky ma vo veku okolo 45-50 rokov, ja mam z nich pocit, ze o nejakom partnerskom vzatju ucitel-ziak tam ani nechyrovat, dovolim si povedat, ze ani nejaky osobnejsi vztah sa tam nerysuje. Casto na deti dokonca kricia, v druzine maju raz za tyzden lego kruzok, ale inak sa tam nic extra nedeje - maju druzinovy zosit a tam si kreslia /syn uz dokoncuje druhy/ Naucil sa najst si relativne lacnu zabavku v case nudy - sklada, kresli z papiera - to pripisujem druzinovym aktivitam. Slabikar prebrali cely, cisla do 10. Som z toho celeho sklamana a nie som jediny rodic z ich triedy s tymto pocitom. Planujeme porozpravat sa z ucitelkou a vychovavatelkou a najst nejake vychodisko. Ak mozte, tak mi prosim priblizte ako to funguje v inych triedach pre nadane deti. Je to rovnake? Podobne? Diametralne odlisne?

modra1
3. dec 2012

@geegee Syn chodí na Teplickú. Na začiatku ich rozdelili do skupín podľa schopností, napr. čítanie do 4 skupín, matika detto, angl.j. tuším 3 skupiny, nie som si istá. 1.polrok sa učili písať tlačeným písmom, písaným až od februára. Na matike sčítavali a odčítavali čísla cca do 1000, tie nad 100 však len po desiatkach. Na viacerých predmetoch mali vlastné knihy (autorky učiteľky školy). Minulý rok mal 4 krúžky v družine, teraz 5. Družinárka minulý rok bola staršia pani, zdesená z jeho divokosti, nejak extra ju nemusel. Tento rok má mladú zlatú vychovávateľku, kt. ich aj učí 1 predmet, triednu zbožňuje. Majú aj oni nejaké "tresty", na metri si pripínajú cm za správanie a aktivitu a ak to preženú s nevhodným správaním, cm sa im odčítajú, po dosiahnutí metra dostanú nejakú odmenu. Majú veľa aktivít v družine, napr. deň jablka, šarkaniáda, vianočný bazár. V rámci vyučovania chodia na keramický krúžok cca raz za mesiac, do knižnice, exkurzie. Môj syn nevedel písať ani čítať, takže sa v škole nenudil. Možno ti lepšiu info podá @bets, jej dcérka bola v 1.skupine, tam pracovali inak, hádam sa nenudili, neviem 😉.
Tie čísla do 10, máš dobré info? Lebo keď som ja bola prváčka, a že je to rokov, učili sa čísla do 20.
Ak pracuje trieda s programom Aprogen, malo by to prebiehať podobne ako na Teplickej.

bets
4. dec 2012

@geegee
napr. na matematike sa deti zucastnuju roznych sutazi. casto robia sutaze urcene pre vyssi rocnik. teraz neviem, co vsetko sa robi v prvom rocniku, ale deti si kazdorocne prechadzaju od pytagoriady, maksika, genius logicus a i. potom v informatike sutaz v baltikovi, ibobor. na SJ sa zapajaju do Salianskeho Matka a Hviezd.kubina. a vseobecne vedomosti vo Vsedkovedko. a ine... takze aj tie najsikovnejsie deti sa nenudia, ak postupia, tak idu s nimi aj na medzinarodne kola (mali sme aj takych borcov v nasej triede).
co sa tyka druziny a kruzkov, tak mam pocit, ze uz su moji prekruzkovani. okrem povinnych utorkovych a stvrtkovych, dcera napr. chodi aj na fotokruzok a tanecnu, syn na florbal + hra aj florbalovu ligu a informaticky kruzok, to vsetko pocas toho, co travia cas v druzine. okrem toho este chodia do ZUS.
tak ako napisala @modra1 tym ze deti su rozdelene na skupiny, tak sa tempo prisposobuje skupine, takze deti sa nenudia. je snahou ucitelky deti zaujat a posuvat. nemam sice deti, ktore by vycnievali v skupine, ale zatial som sa ani od inych rodicov nestretla s tym, ze by sa deti nudili. skor vo vyssom rocniku riesime opak, deti maju tendenciu polavovat....

trqas
4. dec 2012

My sme dali syna do bežnej ZŠ, nejako sme vôbec nezvažovali špeciálnu školu.
Prvý ročník skončil na čisté jednotky, ale stálo nás to kopu nervov. Dostali mladú, čerstvú učiteľku,
kričala na nich, stále poznámky, že nepočúva, vyrušuje, nesústredí sa.
V druhom ročníku dostali inú učiteľku, staršiu, skúsenejšiu, na prvom rodičovskom to vyzeralo fajn, syn sa tváril spokojne.
A potom sa to začalo, poznámky a na ďalšom rodičovskom vážny pohovor, a odporúčanie aby sme s ním zašli k lekárovi (nie k psychológovi).
To už začal pohár trpezlivosti pretekať a začali sme sa obzerať po inej škole. Mimochodom z prvákov, ktorý tam začínali s našim synom, je už asi 5 v inej škole.
A pre istou som objednal syna k detskému psychológovi, keď už druhá učiteľka s ním má problém.
Pani psychologička sa s ním porozprávala, dala mu pár testov. Bola z neho nadšená a div sa svete vyzdvihovala okrem nadpriemerného intelektu aj jeho výkonnosť a schopnosť sústrediť sa, presne to, čo sa učiteľkám zdalo na synovi zlé.
A odporučila umiestniť ho v škole pre nadané deti.

Po tejto skúsenosti ho už na aktuálnej či inej "normálnej" škole nechceme nechať.
Najbližšie máme Intelekt na Znievskej, máte s ňou niekto nejakú skúsenosť? Veľa som toho zatiaľ nevygooglil, a aj túto diskusiu som prešiel celú a veľa som toho nenašiel.

Za každú informáciu o súkromnej ZŠ na Znievskej Vám budem vďačný

olioza
19. dec 2012

no ja by som chcela vediet jednu vec, ak mam nadane dieta, co viem ze je, boli sme na testoch a dam ju do normalnej skoly co potom? mate niekto este skusenosti? dik