Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

kape
9. máj 2015

@lienockaa - to ani nam nehovorila, ze mame detom pisat, to je cisto rozhodnutie rodicov, ze detom takto pomahali, ani jeden ucitel si toto nedovoli, ked to ma byt praca deti 🙂 .

Ale triedna samozrejme povedala na rodicku, ze je jasne, ze su prvaci a budu potrebovat s tym pomoct , usmernit. To ako tie rocnikove prace vyzeraju u vsetkych je vlastne na rozhodnuti rodicov v spolupraci s dietatom a kazdy to ponal po svojom. Ja som s malym prechadzala texty, on mal sportovu temu takze texty k tomu co potreboval odborne, presne vysledkove sme mu my hladali na nete a potom spolu sme to prechadzali a vyberal co tam napise. A najprv si pisal na necisto, ja som mu to potom opravila a prepisala to co mal napisane na PC a potom z toho mojho prepisaneho si to prepisoval uz aby to mal pekne. Zo svojho povodneho doskrtaneho by sa velmi nevyznal. U nas tym, ze my mame kopec aktivit aj cez vikendy a vela sa "flakame" kade tade, tak nam ten cas od januara bol skoro aj malo. Takze ak je to tak , ze si temy mozu vyberat aj dalsie rocniky, zacne na tej buducorocnej pracovat uz skor, ale to si na zaciatku roka necham oddobrit triednou pre istotu. Inak u nas v nasej triede si potom deti davali hlasy same a tak si vybrali zastupcov do rocnikoveho kola, isli 2 za triedu. Podla toho co povedal, vybrali dve deti z poslednych dni prezentacii, na tie z prvych dvoch dni sa uz zabudlo. To je moj nazor, nie zeby som chcela tym nejako obhajit syna, co isiel v pondelok. Ale ked si vezmem o com prezentovali a co si na prezentaciu priniesli, tak mi to vychadza nejako tak, ze tito krpci si to este tak nepamataju 🙂. Ale nevadi odmena bola prenho aj tak vcerajsi vylet . Tym , ktorych este len cakaju obhajoby drzime palce 😉 . Aj tak si myslim, ze je to kus prace u tych nasich prvacikov. A som na to hrda, ze to takto aspon u nas bolo zvladnute. Ja v jeho veku som o niecom takom ani nechyrovala 😀

kape
9. máj 2015

@moni73 - dame pokus a uvidime, ale co pocuvam aj z inych stran. Je to tam riadny boj s veternymi mlynami. Ja som uz aj hovorila, zeby sme mohli na ihrisku nejaku brigadu rodicov zorganizovat. Taka Narnia si to bezne organizuje a pekne postupuju spolu s rodicmi a zutulnuju tie priestory pre deti. A to sa tam plati ine skolne v porovnani s tym nasim dobrovolnym prispevkom a rodicia sa zucastnuju. Podla mna by to islo aj u nas.

nika.r
9. máj 2015

@lienockaa presne tak, nevedela som si predstavit, zeby som mu tam nieco pisala ja, pre mna to je nepripustne uz z principu 😅 tiez som si myslela, ze pomoc rodica spociva v tom, ze dieta usmerni, vezme do kniznice, muzea, poradi s temou a usmerni, ak by dieta odbocovalo alebo ak by praca nemala hlavu ani patu. Nas mal napr. v celom projekte mozno dve-tri suvetia, vsetko inak zrozumitelne a jasne vety, sice s pouzitim terminologie, ale primerane veku. Zarazila ma pri tych niektorych pracach nielen vizualizacia, ale hlavne stylistika viet, nadherne rozvite suvetia. Cize tam museli byt zasahy aj pri tvorbe textu, alebo to bolo doslovne odpisane zo zdroja.

rozumiem zmyslu rocnikoviek, v podstate sa mi to aj paci, ze nutia tie deti, aby mnozstvo info, ktore maju, vedeli pouzit. Paci sa mi, ze su vedeni k tomu, aby sa niecomu detailnejsie povenovali a vedeli sa aj odprezentovat, su to pre nich cenne skusenosti. Len mozno to halo okolo toho a ta privelka dolezitost a moznost postupu dalej, z toho robia aj zalezitost prestize, co asi tazko nesu hlavne rodicia. 😝 no a zase urcite robi vela aj vyber temy, verim tomu, ze kazde dieta tu svoju temu ovlada a aj sa nej namaka, ale niekedy vysledny efekt a to, ci zaujme pri prezentacii urobia viac. Nasmu sa velmi pacila spoluziakova tema o minecrafte, z toho, co hovoril, mam pocit, ze chalan zozal najvacsi uspech, lebo nikoho z ostatnych nenapadlo urobit o tom pracu a pritom tu hru zeru vsetci a boli z toho paf. mali k jeho projektu asi aj najviac otazok do diskusie a zapamatali si ju, lebo vycnievala spomedzi ostatnych a tykala sa ich najvaic. 🙂 ale to viem len zo synovho rozpravania, tazko povedat, ako to hodnotili ucitelky a ako to naozaj bolo. Inak zatial sme ziadne hodnotenie nedostali, ani inu spatnu vazbu a uz su to dva tyzdne, co prezentovali. V podstate netusime, ci to bolo nakoniec dobre alebo zle.

@kape nas isiel hned v prvy den a uplne prvy 😅 poradie si losovali. 🙂

mooonika1975
10. máj 2015

@nika.r ani nie, že neposedí, len moje deti sú po mne také akčné, inak kľudné, ale máme radi nové podnety, kopec akcií, radi sme vonku, vlastne od mala, celý den som sa s nimi preflákala po vonku 😉 😉

mooonika1975
10. máj 2015

@nika.r
@nika.r to som prekvapená, lebo hodnotenie, teda o absolvovaní dostanú hneď po prezentáciach, a či to bolo dobré, zle, to sa už potom nehodnotí, len sa najzaujímavejšie a teda aj deti, čo to vedia prezentovať, vyberajú do nejakého celoslovenského prezentovania , inak jeden rok nášho aj televízia brala, aj ja som musela rozhovor poskytnúť 😕 😎 potom som sa obávala, že budúci rok znova prídu, ale našťastie nie 😀 na toto teda ozaj nie som 😉

kape
10. máj 2015

@mooonika1975 - u nas ako aj u Vas boli min. tyzden , teda este tento, prezentacie a my este zhodnotenie nemame , predpokladam, ze to bude zaciatkom tyzdna teraz.

kape
10. máj 2015

@nika.r - u nas sa hlasili, nemali zrebovanie a vzajomne sa dohodli. Ja som len poprosila triednu ci moze ist v prvy den, lebo sme teoreticky ocakavali ku koncu tyzdna kiahne od mladsieho, ale kiahne nic aj tak . A samozrejme , ked som sa ho pytala, kazdy chcel ist v prvy den 🙂

nika.r
14. máj 2015

@mooonika1975 takze mame tu cest s televiznou hviezdou? 🙂 ja som cakala aspon nejaku spatnu vazbu, urcite verim, ze prvacikom nebudu davat zle hodnotenie . Ale tak aspon priblizne, ci boli splnene kriteria, ci boli nejake pozitiva, neviem, jednoducho chybalo mi aspon kratke zhodnotenie.

modra1
15. máj 2015

@nika.r za ročníkovku sa dáva známka po skončení prezentačného týždňa, bezprostredne po prezentácii triedna dáva aj slovné (nie písané) hodnotenie, deti sa vyjadrujú, či sa im to páčilo, či ich to zaujalo. Ocenením je aj postup do ďalšieho kola.

mooonika1975
15. máj 2015

@nika.r sama si hodnotiteľ 😉 ja som bola pyšná a keby niekto povedal, že to bolo nič moc, tak mne by to nevyvrátil, bola som na nich pyšná a aj som 🙂

ivkalam
18. máj 2015

@danu
aj moja málo pozná od roku a pol abecedu aj čísla. Teraz chodí do školy pre nadané deti. Najviac ju baví matematika a angličtina. Slovíčka z angličtina sa väčšinou učí na prvé počutie (doma anglicky nehovoríme, všetko sa učí iba v škole). Keď niečo nevie z matematiky, tak ju to trápi natoľko, že potom musím od učiteľky pýtať zadania na precvičovanie navyše.

barbusik9
21. máj 2015

Ahojte baby nedávno sme zistili, že doma máme nadané dieťa, hoci ja som to tušila, ako matka už od narodenia.Stále čosi v predstihu,už som dostala aj krik že to dieťa vediem k takým veciam.Moj syn má 4 roky a vyšlo to tak že začali sme mať v mš problémy so správaním,kedže nechce uposlúchnuť učiteľku, nechce pracovať to čo ostatné deti ale hrá sa svoje,tak som pristúpila na vyšetrenie u psych. tak sa potvrdilo že je vysoko nadpriemerne intelig. v kognitívnej oblasti aj ostatné má nadpriemerné ale tá je najvyššia.Chcem sa opýtať či aj vaše deti mali problémy so správaním v Mš? A ak sú už staršie tak či sa to trochu ustálilo?Samozrejme si vyžaduje iný prístup ale mám pocit že v Mš ho už berú skôr ako problémové dieťa a nie ako nadané:a sú učiteľky z toho hotové, že musia k nemu inač pristupovať a nevedia ako, musia študovať literatúru.MAli ste podobnú skúsenosť?

given
22. máj 2015

@barbusik9 Ahoj, my práveže vôbec nie, v škôlke je super, učiteľky ho chvália a má aj veľa kamarátov a s nimi veľmi pekný vzťah.Takže touto optikou by som sa nato nepozerala, každý je iný a aj medzi nadanými deťmi sú tichšie, utiahnutejšie, ale aj problémovejšie, temperamentné aj veselé, uvravené, neposlušné a aj anjelikovia. Určite sa tu nájdu rodičia, čo ti potvrdia, že majú ich deti tiež problémy v škôlke, ale je to vysoko individuálne a stretneš sa s tým aj v iných témach.

ivkalam
22. máj 2015

@barbusik9 Ahoj, given Ti napísala 100 %-nú pravdu. My sme s dcérou v škôlke nemali absolútne žiadne problémy, učiteľky ju chválili aká je šikovná a prispôsobivá. A práve preto, že je veľmi prispôsobivá sme ju dali do školy pre nadané deti. Báli sme sa, že v klasickej škole sa bude nudiť a prispôsobí sa tempu ostatných detí. V triede sú aj ukecané, neposlušné, príliš poslušné deti, presne tak ako to píše "given", spoločné však majú to, že všetko sa akosi rýchlejšie učia.

barbusik9
22. máj 2015

Aj syncek je vesele citlive dieta ale vobec nereaguje na nejaky prikaz.obuj si ponozky.odnes si to bude robit vsetko ine len to co mu povieme nie.a urobi to len ak ho silno motivujem.napr.sme na marse a potrebujeme ochrannu obuv.a tak si oblecie tie ponozky.ale v ms ho vobec nezaujima to co robia ostatne deti a chapem aj ucitelku ze ked 20deti nieco robi a on jediny stale nieco ine ze je rusivym momentom.psych ho odporuca predcasne zaskolit ale bojim sa toho ze to nechcenie bude pokracovat dalej.niekedy mi uz fakt dochadza fantazia ako by som ho motivovala.neviem mozno dievcatka su vo vseobecnosti pokojnejsie tak budem dufat ze sa to upokoji a vekom sa to zlepsi a pochopi ze je to potrebne pracovat aj tak ako iny chcu.dakujem baby za odpovede

paris3
22. máj 2015

@barbusik9 ahoj! Aj my sme mali podobne problémy v štátnej škôlke. Mala nastúpila čerstvo 3ročná. Vydržali sme asi mesiac, ale bol to boj. Nefungovalo to. Teraz chodí do súkromnej škôlky a učiteľky ju len chvália. Podľa mňa tieto deti potrebujú trochu iný, individuálny pristup, čo v štátnych materských školach býva často problém.
So slabou sebaobsluhou bojujeme stále🙂 ale už som si zvykla 😀
Ked budeš chcieť pokecať, napíš mi správu. Ahoj 😉

kukulka17
23. máj 2015

@barbusik9 Ahoj, náš syn mal v mš problémy, ale ani nie s učiteľkami (on je taký ten "poslušný typ"), ale skôr s deťmi v triede. Intelektuálne bol úplne niekde inde ako oni a tak sa dosť často nezhodli a boli problémy. Syn sa inštinktívne stiahol do seba a hrával sa sám, čo samozrejme učiteľkám v štátnej mš len vyhovovalo. Problémy potom pokračovali aj v bežnej zš... tak isto so spolužiakmi. Učil sa výborne, ale nenachádzal pochopenie u vrstovníkov. Vystupňovalo sa to v 3. ročníku, kedy ho už spolužiaci vyslovene šikanovali a tak sme to vyriešili prestupom na zš Teplickú, kde je absolútne spokojný a my, rodičia, tým pádom tiež. Naša dcérka má 5 rokov (nedávali sme ju ešte na psychotesty, takže neviem, či je nadpriemerne inteligentná) ale, podobne ako Tvoj synček, neuznáva príliš autority, je veľmi tvrdohlavá, a tiež si väčšinou robí čo chce. Je to s ňou nesmierne náročné a v poslednej dobe často hovorí, že nechce chodiť do mš a komentuje to nasledovne: "Mami, v tej škôlke je to strašné, stále samý príkaz, samý zákaz... toto nesmieš, toto musíš... mňa to tam nebaví, lebo stále musím niekoho poslúchať!" ...tak sa jej snažím dokola vysvetľovať, že vždy musíme niekoho poslúchať, niekomu sa prispôsobiť, aj v škole, aj v práci... žiaľ. Tiež mám veľké obavy z toho, ako sa postupom času bude jej správanie vyvíjať. Dcérka si chce napr. veľakrát obliecť nevhodnú bundu alebo obuť nevhodné topánky - v zime letné, v lete zimné... a ráno, keď sa človek najviac ponáhľa, musím s ňou riešiť tieto veci... niekedy trpezlivo vysvetľujem, niekedy kričím, niekedy rezignujem a poviem: ok, daj si, čo chceš... a vhodné veci beriem do igelitky so sebou... Je to hodne vyčerpávajúce. Dúfam však, že časom, keď naše deti dospejú a dozrejú, sa ich "hrany obrúsia" a oni postupne pochopia "pravidlá hry" - aj v škole, aj doma. Držím Ti veľmi palce ;)

barbusik9
23. máj 2015

@kukulka17 Dakujem za podporu, presne ako ty aj u mna to tak býva, niekedy nejdu veci ani podobrom ani po zlom.A na verejnosti je ako úple slušné vychované, zdvorilé dieťa.Pozdraví,diskutuje s ľudmi ale akonáhle sa má v niečom podriadiť tak hrôza. Vidím že niesom sama samoobslužné činnosti su katastrofa, preto rezignujem a obujem ho,presne ked sa najviac ponáhľame stále je dačo.a ja vtedy spotená, červená nahnevaná kričím, plačem a potom ich stískam, lebo máme ešte mladšiu 2 ročnú a tá sa v mnohých veciach vyrovnáva Aj Jemu, ale po rozumovej stránke napreduje pomalšie.Tak zatiaľ neriešim psych. vyšetrenia, je iná ako on ked bol v jej veku.Držím aj vám palce, nech máš veľa inšpirácie a motívov ako ho zamestnať aby spravil to čo chceme mi.JA som začala aj študovať literatúru aby som vedela s ním komunikovať, alebo sa pri nechcených činnostiach zabavil a nepozorovane spravil to čo ja chcem.A myslím že pomáha,dieťa je spokojnejšie aj ja som kludnejšia, len škôlku nechcemeeee.

barbusik9
23. máj 2015

@kukulka17 Dakujem za podporu, presne ako ty aj u mna to tak býva, niekedy nejdu veci ani podobrom ani po zlom.A na verejnosti je ako úple slušné vychované, zdvorilé dieťa.Pozdraví,diskutuje s ľudmi ale akonáhle sa má v niečom podriadiť tak hrôza. Vidím že niesom sama samoobslužné činnosti su katastrofa, preto rezignujem a obujem ho,presne ked sa najviac ponáhľame stále je dačo.a ja vtedy spotená, červená nahnevaná kričím, plačem a potom ich stískam, lebo máme ešte mladšiu 2 ročnú a tá sa v mnohých veciach vyrovnáva Aj Jemu, ale po rozumovej stránke napreduje pomalšie.Tak zatiaľ neriešim psych. vyšetrenia, je iná ako on ked bol v jej veku.Držím aj vám palce, nech máš veľa inšpirácie a motívov ako ich zamestnať aby spravili to čo chceš ty.JA som začala aj študovať literatúru aby som vedela s ním komunikovať, alebo sa pri nechcených činnostiach zabavil a nepozorovane spravil to čo ja chcem.A myslím že pomáha,dieťa je spokojnejšie aj ja som kludnejšia, len škôlku nechcemeeee.

barbusik9
23. máj 2015

@barbusik9 och prepáč odoslala som 2X

mooonika1975
25. máj 2015

@barbusik9 absolútne sme nemali problém, so správaním, ani jeden ani druhý

barbusik9
25. máj 2015

@mooonika1975 to ma teší, u nás je to horšie,možno som aj ja spravila niekde chybu vo výchove,ale snažím sa aby bol z neho dobrý človek. a je potrebná silná motivácia aby niečo spravil.On by robil len to čo jeho zaujíma, ale ináč nič iné. Super že to perfektne zvládate, my sa učíme a možno to tiež pôjde. S pozdravom B

nika.r
25. máj 2015

@barbusik9 poznas knihu Respektovat a byt respektovany? Vrelo odporucam. Nevravim, ze sa vsetko vzdy da uplne aplikovat, ale napr. velky vplyv ma na deti moznost vyberu. Na hraniciach treba trvat, ale dat detom moznost aspon ciastocne ovplyvnit dianie nie je zle. Vediet sa rozhodovat sa im vzdy zide. Alebo nedavat priame prikazy, len komentovat dianie a nechat na dietati, nech samo pochopi a rozhodne, ako situaciu riesit, to su take drobnosti, ale priam zazracne posobia na sebavedomie a podporovanie zodpovedneho spravania.

A tie samoobsluzne cinnosti neboj, bude lepsie. Na nasho snilka nakoniec zabrala uplne az primitivna pripoviedka nasho tatika o tom, ako na vojencine musel kazdy spravny chlap vediet byt co najrychlejsie hotovy. Trosku obkecu okolo toho, preco musi vediet chlap byt v pohotovosti za kazdych okolnosti a co by sa stalo, keby sa vojak obliekal 15 minut a bla bla... Vsak vies... Nie klamat ani zavadzat, pravdu, ale velmi pomohlo nanho tak chlapsky, manzel s nim dokonca jeden cas robil preteky alebo si merali cas 😝. No asamozrejme, chce to cvik, nasmu doteraz kupujeme topanky na lepaky, lebo uz som na snurky rezignovala 😅 ale ostatne je uz v pohode, o kvalite oblecenia nevravim, to sa stale stane, ze je tricko naopak, po telesnej chodi obcas domov aj s oblecenim naruby, ale rychlost je uz dobra 😀

ladyamor
26. máj 2015

ahojte dievcence, chcela by som Vas poprosit o info. Mame doma tiez nadane dieta, ktore navstevuje triedu pre nadane deti. Pedagog sa ale vyjadril ze vo vyssich rocnikoch by chcel aby si deti nevyberali temy so zvieratami (tucniaky, pes, macka, lienka...) ale nieco ine. Kedze moje dieta prave zaujimaju len tie zvierata, mame s tym problem. Vedeli by ste nam dať typy ake práce mali deti v triedach Vasich detí. Kludne aj IP. Budem velmi vdacna.
@modra1
@kape
@nika.r

vladka306
26. máj 2015

@ladyamor moja je tiež zvieratková ale nepísala tému o nich vo všeobecnosti ale ma tému intrakraniálne nádory u psov.

modra1
26. máj 2015

@ladyamor aké témy konkrétne si doteraz dieťa vyberalo?

moni73
26. máj 2015

@ladyamor napada ma spojit to s prostredim, kde ziju napr. podmorsky svet, dazdove pralesy alebo dorozumievanie sa napr. delfinov, alebo zivot zvierat v zajati, resp. testy na zvieratach, zvierata cvicene na specialne ucely (hipoterapia, canisterapia, slepecke psy, psy ako hladaci drog, vybusnin, ...), mozno dostihy, psie utulky, sloboda zvierat.... podla mna, zvierata davaju nedozierne moznosti 😉

@vladka306 idem pozriet google 😉 , kolkatacka?

vladka306
26. máj 2015

@moni73 prváčka je.Skoro triedna odpadla ked to počula. 😀

ladyamor
26. máj 2015

@modra1
@moni73
Dakujem za typy ak mate este nejake mimo zvieracej ríše uvítam (chcem aby si cez prazdniny nieco uz pripravil, aby to potom nebolo naraz vela, napr. urobit si niekam výlet, aby si spravil vlasntne foto, nahravky....)
Na buduci rok bude piatak (mali sme pes, žaby, podmorský svet, kone - hippoterapia.)

modra1
26. máj 2015

Mozno to učiteľ myslel inak, asi očakáva viac invencie ako len prepisovanie informácií z encyklopedií. U nás bolo zo zvieracej ríše napr. Zakladanie akvarka. Naozaj sme ho zakladali, takze popis a fotky čo všetko potrebujeme, ako a kedy všetko za sebou nasleduje, info o našich rybickach z knižiek a nasledovali vlastne pozorovania, nakresy. Do przentacie stihla nejaká rybky skapat, aj sa narodili nové rybky, takze bolo o com a hlavne to bola samostatná práca, síce jednoduchšia štylistika , kedže to nebol prepis z múdrych kníh, ale o to viac sme si to cenili a aj odozva triednej bola pozitívna.
Myslím, že dieťa by si malo samé vybrať tému, rodič mu môže pomôcť s možnosťami, skúsiť ho naviest na veci, ktoré ho bavia a su zaujímavé.