Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

lienockaa
3. okt 2011

@matac -aha, ja som si myslela, ze nam chces poradit, kam s detmi na testy..preto som opravovala..🙂ale tak aspon budu vediet, ked pridu nejake nove mamicky..

a bodovy system zabera aj u nas..to je jedine, co zabera..nas zbiera machule za zle skutky a za dobre dni hviezdicky, za 10 hviezdiciek je odmena..

olioza
4. okt 2011

ahojte baby, idem po radu... dcerka ma 3,5 roka. chodi do skolky kde sa jej nechce, je v strednej skupine, nastupila ako 2,5r. no a nechce sa hrat s detickami, vonku tiez ked su, tak pri ucitelkach je a rozprava im.. jednoducho sa nevie zapojit, ale miluje spoločne hry s ucitelkami, vraj je najsikovnejsia z triedy a patri k najmladsim... farby a pismena abecedy pozna od 2r. pocita do 20.. ja ju to neucim.. jednoducho sa to nejak sama.. teraz uz sa naucila pisalt pismena.. zacala T, O, A, D, I, L, M, skor si myslim ze bude literarny typ kedze rada tancuje, recituje, vystupuje, ma neuveritelnu slovnu zasobu. zacala rozpravat ako 10 mes. a miluje knihy od malicka, momentalne ficime na encyklopediach. rozlisuje pravu a lavu stranu, tvar okruhly y gulaty... a pod. veci dalej rychlo si zapamata cokolvek a bavi ju to... stale sa pyta.. je daleko inde ako ostatne deticky .. v skolke vyhladava stale starsich a hrozne rada rozprava!!!
no a ma rada stereotym je tvrdohlava, velmi citliva, ... tak mi poradte co robit.. je nieco na nej alebo nie??

martina2001
4. okt 2011

@olioza nerob nič, len rozvíjaj jej obzor, nenúť ju do ničoho, len tak slovne, odpovedaj keď sa pýta. Doma vyrastá s deťmi alebo s dospelými? ak sú to dospelý tak odpoveď máš nato že prečo vyhľadáva učiteľky. Mne sa stalo to, že na mňa kukali furt rodičia ako na protekčnú, lebo keď potrebovali reprezentovať škôlku všade bol náš syn, a keď som to povedala učke tak sa zasmiala a povedala že s ním to má rýchlo vybavené, lebo básničku, či pesničku mu stačilo 2krát prečítať a už ju vedel. Buď rada že je taká, budeš to mať jednoduché pri škole. Do škôlky chodieva v poslednom ročníku psychologička detská a vtedy dáva deťom robiť testy, podľa toho posudzujú intelekt dieťaťa dáva odporúčania rodičom kam dieťa zaradiť či klasická trieda, alebo trieda pre nadané deti. Ak ti odporučí tú, potom ideš s malou na ďalšie testy 😉

olioza
4. okt 2011

dakujem za odpoved martina... vyrastala so mnou a manzelom.. na jednej strane sa samozrejme tesim ze je sikovna, aj ked pocujme chvlau na nu ale teraz ma hlavne mrzi to ze v tej skolke je cely den sama a nehra sa s detickami.. ale toto nevyriesi ani psycholog

martina2001
4. okt 2011

@olioza nie nevyrieši, nechaj ju keď ide k starším deťom, časom to príde samo. hlavne ju nenúť hrať sa s rovesníkmi, to musí sama, aspoň u nás to tak bolo a stále aj je že čo sme mu hovorili že musí tak to neurobil, on má svoju hlavu, samozrejme že sú určité hranice za ktoré nemôže. To nám stále hovorila aj učka na rodičovskom, že tieto deti sa nedajú prinútiť

olioza
4. okt 2011

@martina2001
nie nenutim ju.. len ona mi vzdy povie ze sa tam nehra a preto jej je smutno a chce byt so mnou doma a so sonickou/9mes/ takze tak... vidim na nej ze je ina ako jej rovesnici, len nikto na okoli tu neni taky kto by mi rozumel.. kazdy vravi aj ucitelky ze ma problem zaradit sa do kolektivu a je je sikovna... ale ved preboha musia na nej vidiet ze je uplne inde ako rovesnici.. uz to necham tak.. nepoviem ucitelom nic... dufam ze pocas roka sa to zlepsi...

nelinka79
4. okt 2011

ahojte uz dlhsie vas citam a chodim sem citat a sa ukludnovat ze nie sme sami 😉

mame za chvilu trojrocnu dcerku taku nasu sikulku. do skolky zacala chodit od dvoch rokov nakolko sme jej nejak nestacili a svojim temperamentom nam tak povediac ustvala opatrovatelku pani na dochodku
🙂 minuly rok bola so starsimi detmi a vsetko bolo super. spokojne dieta aj ked trochu zivsie. tento rok ju dali k rovesnikom a od septembra mame doma dieta ktore nam asi niekto vymenil. zacala robit veci co sme mali davno za sebou a tak sme znova riesili zachadzanie do odpadnutia. boli sme na neurologii a tam nam pani doktorka po vysetreniach povedala ze skratka mame dieta ktore je o dost dopredu ako dieti v jej veku viem ze dcerka je sikovna ale toto som necakala. tak sme boli u psychologicky aby sme vedeli ako postupovat aby nam dcerku preradili k starsim detom a hlavne aby si niekto nemyslel ze je to nas rozmar. po navsteve aj s dcerkou nam povedala ze by ju mali preradit k starsim lebo ze potom je pre kazdeho len moc zive decko a neposlusne a to ze je sikovna nevidi uz nik. bude sa snazit prisposobit malym detom a tym sa budu problemy len nabalovat . volala do skolky ze odporuca dcerku preradit ale zatial cakame ci sa nejake miesto utrasie.
z malych deti ma uz paniku ale so starsimi sa vydrzi hrat bez problemov a ani o nej nevieme. v tej triede kde je teraz niektore deti este ani moc nehoria a nasa uz recni vo velkom a ktomu neskutocne mnozstvo otazok co tie deti nezaujima. chce sa ucit pismenka cisla jej musim pisat na papier ako sa pisu a podobne. k nicomu ju nenutim vsetko sa chce ucit sama. psychologicka nam povedala ze ju bude pravidelne sledovat ako napreduje ale ze pravdepodobne pojde do skoly pre nadane deti ale to uvidime presne az okolo 5 roku.

tak teraz riesime problemy so spravanim lebo je v skolke moc ziva a ked sa opytam ci sa nenudi tak dostanem odpoved preco by sa mala ved je s rovesnikmi a podobne odpovede. doma sa chova ako male dieta a niekedy som z nej uz na nervy. ked jej trafim presne to co sa chce hrat tak je super ale potom zase prejde na styl male dieta a fakt neviem. ked jej poviem ved ty si velka tak dostanem odpoved ona je s malkacmi tak je mala. preco ona nemoze byt s velkacmi a podobne. je mi jej luto ale pomoct moc neviem pokial nebudu mat pre nu miesto nic nasilu nevyriesim.
tak som sa trochu vykecala 🙂 ale uz mi niekedy pripada divne ako vsetcia len riesia ze dieta je zive ale to ze je sikovne nevidi nikto

martina2001
4. okt 2011

@olioza možno natrafíš na učku čo ju bude potom podporovať v jej rozvoji, ale môžeš natrafiť aj na opak

tanika5
4. okt 2011

@olioza my sme na tom uplne rovnako, náš malý má 2 roky aj 4 mesiace a tiež sa vôôôbec nedokáže zahrať s rovesníkmi. Vždy skončí pri dospelých a komunikuje len s nimi. Do škôlky ešte nechodíme a pravdepodobne pojdeme až v septembri 2012 ak sa nám vôbec vtedy ujde miesto, bo tu u nás su skôlky totalne narvane :( tiež sa bojím toho ako to bude zvladat v skôlke kde bude len so svojimi rovesníkmi. Pokial sa s nim nedokaze dieťa rozpravať plynule tak nemá zaujem. Teraz mi odmieta chodiť von ako som už pisala vo svojej teme o kreslení. Bo strááášne rád kreslí. Tak už to riešime tak, že ideme von kresliť, bud s kriedou, alebo berieme celý maliarsky kufrík :D

lienockaa
4. okt 2011

@tanika5 -vo veku 2 roky a 4 mesiace deti bezne nemaju zaujem o hru s rovesnikmi..skor je vynimkou, aby sa uz taketo dieta hralo s rovesnikmi..hra sa samo, vedla nich, ale nie s nimi, alebo ide k dospelym, nema potrebu sa s rovesnikmi kontaktovat, socializovat..zvlast, ak ani nechodilo do jasli, alebo nikam do velkeho kolektivu deti..je to normalne a prirodzene..dozrie este..to voooobec este nie je problem, ak sa ti teraz nehra v kolektive a nejavi on zaujem..medzi dietatom 2 roky a 4 mesiace starym a dietatom starym 3 roky je priepastny rozdiel..medzi 2 roky a 4 mesiace starym a 3,5 rocnym je rozdiel asi ako nebo a zem..fakt uvidis ten rozdiel..ver mi, viem o com hovorim..😉riesila som podobny problem..

tanika5
4. okt 2011

@lienockaa niečo na tom pravdy je, ale v porovnaní s jeho rovesnikmi, tu co sa stretavaju vonku ( je ich tam asi 15) je jediny čo sa nezapaja 🙂 on je najradsej zašitý medzi knihami, puzzlami, ceruzkami, a pod. , keby chcel ísť aspon von že sa zahra sam, ale onodmieta chodiť von, že on si bude kresliť, čitať, skladať,... a ak ide von tak to len vtedy ak mu povieme, že ideme niečo ,,skúmať" chce sa len učiť stale novým veciam

hajanka
4. okt 2011

ahojte dievcata, chcela by som sa opytat, ako su momentalne vase deti (a v ktorom su rocniku) hodnotene?

Moj je druhak, min. rok boli hodnoteni len slovne, od pol roka zacali znamkovat, vraj zakon to prikazuje uz aj MIN. Teraz mi syn doniesol zo skoly tlacivo s roznymi otazkami ohladom hodnotenia ziakov. Vraj to treba vyplnit a odovzdat, ide o tom, ze sa rodicia maju dohodnut takouto formou ako budu deti tento rok hodnotene, slovne, alebo znamkami.

modra1
4. okt 2011

@hajanka Syn je prvák na Teplickej. Dostáva A-čka a stručné slovné hodnotenie, napr.: "Pekné vety o ...", "Ovládaš ..." Nepýtali sa nás na názor na takéto hodnotenie.

hajanka
4. okt 2011

@modra1 no takto to mali v prvom rocniku, do pol roka len cisto slovne hodnotenie a od pol roka boli hodnoteny A-ckami (nie konkretne znamky 1,2...), vraj ze zakon to prikazuje ze musia byt hodnoteni aj inak, nie len slovne, tak im ucitelka zacala davat do ziackej A-cka, teraz maju ale riadne znamky.

zabinka
5. okt 2011

@hajanka moj syn je druhak v Nitre a su hodnoteni slovne. Podobne ako pise @modra1 "vyborna praca..., pekna priprava..., scitanie..." atd a k tomu dostanu nalepku. Okrem toho dostavaju nalepku za kazdych 5 peciatok za pracu na hodine. Tiez sa nas nikto nepytal na taketo hodnotenie, ale zatial sme spokojni.

lienockaa
5. okt 2011

@tanika5 -aaale, napriek tomu to nevidim tak cierno..mam doma takeho..nikdy nebol ani v detskom kutiku, nikdy sa nehral v gulickach v nakupnom centre-vobec tam nechcel ist, nikdy sa nehral na piesku s druhymi detmi, nedajboze este mladsimi ako on, nikdy sa nechcel smykat na smykalke, ani hojdat, ani preliezky, nic..vobec nikdy sa nezapajal..len so starsimi chlapcami hral futbal a bol s dospelakmi..este v marci tohoto roku, mal presne tri roky, sme isli na zapis do skolky, cely zapis prereval doslova a dopismena, do triedy sa vobec nepozrel..no cez prazdniny sa uz zacal zapajat-hlavne ale s detmi z rodiny, cudzie nie a teraz je z neho skolkar..nehovorim, ze bez problemov to je, ale tak je v triede, kde su aj starsie deti, tak aspon ze tak..pockaj, ako sa syncek vyvinie..inak moj tiez velmi rad kreslil a kresli.. 😉

hajanka
5. okt 2011

@lienockaa ten uvod uplne sedi na mojho ked bol maly

bets
6. okt 2011

mne sa paci, ked su hodnoteni percentami - teda hlavne ked ide o stvrtrocne testy. skor mi to napovie, ci A je naozaj A, alebo uz na hranici s B. bolo to fajn aj pri vstupnych testoch, aspon som zistila, ci synovi nieco vyfucalo cez prazdniny z hlavy...
vcera som sa pobavila, dostal A- za mapu okolia. pytam sa, ze zaco ta minuska, on ze nakresil velmi podrobnu mapu, zahrnul tam aj ulice, ktore uz do bezprostredneho okolia nepatria. no tak sa musi naucit vypracovat zadanie podla poziadaviek, ze nie vzdy je iniciativa vhodna..

bebel
6. okt 2011

@bets tak to je podľa mňa na +, nie na - 😅, že sa vie orientovať aj vo väčšom priestore

hajanka
6. okt 2011

@bets to ano, testy maju vzdy hodnotene percentami

lenka1911
16. okt 2011

ahojte, nema tu niekto skusenosti so ZS Dumbierskou v BB, rozmyslam, ze tam dam syna, ale chcela by som vediet ake mate skusenosti vy a vase deti, kt. ju navstevuju. Aky je tam pocet deti v prvych triedach, na zaklade coho su deti prijimane...Budem vam velmi vdacna za vase nazory 🙂

hajanka
16. okt 2011

@lenka1911 predpokladam ze ide o skolu pre MIN deti, tak urcite budu vyzadovat vysledky vysetrenia pedagogicko psychologickej poradne, kde sa zaoberaju identifikaciou nadanych deti. Ale blizsie konkretnosti ti o danej skole neporadim.

lenka1911
17. okt 2011

@hajanka aj tak dakujem velmi pekne, aspon nieco. Aj som tam dnes telefonovala, tak povedali ze je potrebne vysetrenie skolskej zrelosti, lebo on bude mat 6 az oktobri buduceho roku. A testy zrelosti sa robia niekedy april - maj, takze tak ci tak ho budem musiet zapisat, ci uz pojde alebo nie.

martina2001
19. okt 2011

@lenka1911 deti v týchto triedach by malo byť podľa nového do 10 max 12, náš syn nastupoval pred 4 rokmi a je ich 16násť a tá učiteľka má čo robiť, lebo v triede nie sú všetky deti rovnakého nadania. To by malo byť v každej škole rovnaké. Tak ako písala hajanka musí prejsť testom psychológa a po odporúčaní sa pokračuje testami na škole a je ešte jedno sedenie s psycho zhruba 3-4hodinové, to vyšetrenie robí formou hry a určuje výšku intelektu dieťaťa

hajanka
19. okt 2011

@martina2001 nasich malo byt 12 podovodne, ale v septembri nastupil este jeden ziacik k nim, tak ich je 13, ale da sa.

lenka1911
19. okt 2011

@martina2001 dakujem krasne, aj to je na ich stranke napisane, ze ich ma byt na prvom stupni do 12, telefonovala som s pani, ktora to ma na starosti asi pani Sperkova (ak si to spravne pamatam), tak ta spominala, ze v prvom ich ma byt minimalne 8 a max. 16.A to je teda rozdiel. A este ako pises, su to deti rozneho nadania. Sama som ucitelka na prvom stupni a mala som v triede 12 a mala som aj 21 a je to uplne o niecom inom. A ty ako matka ako hodnotis tu skolu - pristup ucitelov, spokojnost tvojho maleho...Dakujem velmi pekne za odpoved.

martina2001
19. okt 2011

@lenka1911 môj malý nechodí konkrétne tam, ale ako vyučovací proces je odlišný od klasického, ja som spokojná ako rodič, lebo dokážu malého zaujať a aj na učebnej úrovni sú niekde inde ako klasické triedy 😉

zvedavamt
21. okt 2011

Alicka má v triede 11 detí a vravela p.učitelka, že ak by nastúpil ešte niekto, tak by otvorili dalšiu "nadanú" triedu.
Učia sa inak ako na miestnej ZŠ. Viacej chodia von,už mali múzeum,výlet, tvorivé dielne v Skanzene.
Som rada, že je v takej dobrej škole s učitelkou zvyknutou a vyškolenou na"divokejšie" deti.
🙂

peya104
26. okt 2011

ahojte maminy, mate niektorá dieťa v normálnej škole,s vynimkou predčasneho nastupenia dieťata do školy o rok skor ? akože miesto dovršenia 6, dovršenych 5 rokov s odporučením psychologa po uspešnom absolvovaní testov?

peya104
27. okt 2011

@tesoro a dalo by sa 2 plus 10 dieťa tesovať dlhšie ako 40 minut? a bez pritomnosti rodičov? 🙂