Názor na tretiu hodinu telesnej výchovy

18. mar 2023

Nasla som peticiu proti zavedeniu 3. hodiny telesnej vychovy. Organizatorom je pedagogicka obec. Aky je vas nazor na TV?

simca06022011
22. mar 2023

@natalka13 no neviem, do nákupných nechodím ale stačilo mi cez kovid, co sa robilo v "prírode", kam s tými desat tisíckami deti zo sídlisk ísť? Von? Akoze tinedzera vezmem na cely vikend prechadzat sa do lesa? 🙂 jasne.
A pritom v tých shoppingich sú deti, niekedy aj veľa ale nie sú to zďaleka všetky, malicke percento... A sem tam aj nákupy treba urobiť a spoločenský život riešiť. Väčšina reálne je doma alebo von.

Počas týždňa neviem ako iní rodicia ja TV dieťaťa riešiť doma neviem. Dosť, ze musím suplovat všetky učiteľky druhého stupňa a vysvetľovať učivo.

pink_lady
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalka13
22. mar 2023

@simca06022011 neplet sem covid.
Rodic ma viest dieta k sportu. Toto dalsia povinna hodina TV nevyriesi.
Nemusi sportovat cez tyzden,staci cez vikend. A tu ozaj netreba suplovst ucitela TV. Ako sedi doma na zadku rodic, tak bude aj dieta. Je to o navykoch. V inych rodinach to ide a v inych nie?
Ale ono je to pohodlne - nech sa stara skola.

natalka13
22. mar 2023

@simca06022011 ten pubertak moze ist do lesa sam, moze ist plavat sam, korculovat s chalanmi hrat basket futbal. My sme dedina a u nas sa to da. Ja som na ZS a SS po skole bezne ostala na ihrisku a hrali sme volejbal. Ci sportovat sa da iba na telesnej?
Neklam sama seba.

euka210
22. mar 2023

@mircalla presne tak, podla mna stacia 2h, ale nech je to telesna, nech cvicia, zdokonaluju sa...lebo na 1.stupni maju moji xkrat miesto Tv Sj ci len prechadzka a druhy stupen 1h futbal a druha nieco aj robia...za mna je kvalita Tv na bode mrazu. Ja som velmi Tv nemusela, lebo nie som zdatna, ale boli aj oblubene veci. Mali sme hod kriketkou, skok na dialky, gymnastiku...tu je doskocisko uz zarastene a chlapci chcu stale len futbal a futbal.

slniecko5
22. mar 2023

Som určite za.
Jeden môj syn chodí na hokejovú školu a majú vramci vyučovania každý deň tréning a okrem toho, že su chlapci vybehani, viac im to potom páli.
Neviem, čoho majú menej, na úkor tých tréningov, ale normálne vyučovanie má🙂
Dcéra by to potrebovala ako soľ, málo sa hýbe:/.

simca06022011
22. mar 2023

@natalka13 ja hovorim, ze si to pamatam, pretoze sa nam tu vyrojilo tolko mestskych ludi vsade, ze nebolo ani kde psa v klude vyvencit :DD auta sme mali postavane popri cestach vsade atd. CIze neviem si predstavit ze niekam brat tie desattisice deti maju rodicia z mesta... Proste vsetci vsade ist nemozu a nie pubertiak v dnesnej dobe sam do lesa, nie je dobry napad ani s kamaratmi... a neviem ako mozes povedat, ze ked vidis dieta v obchode, tak to dieta doobeda/poobede nebolo na plavarni, na druhy den nebolo na bicykli alebo niekde.

A ako pisem, v tych obchodoch je ZLOMOK deti a pubertakov, a mozno casto su to vzdy ini, preotze nakupit a pobehat obchody je cinnost, ktora proste k mladosti patri, zvysok deti je niekde a nieco robi. Dnes aj deti aj rodicia aktivne sportuju castejsie ako pred 30-40rokmi a to na 100%.
A mozem tvoju otazku otocit: Ci sportovat sa ma len cez vikend? Cez tyzden odsediet na zadocku 7hodin v skole a potom nad knihami doma.. o to ide na tej telesnej aby pocas dna, pocas vyucovania, deti sa rozhybali... my sme kedysi cvicili v skole denne, rano aj poobede a tu som :DDD a aj po meste a obchodoch sme behali. Boze ako sme to len zvladli.. neviem.. Miesas jablka s hruskami. TV pocas tyzdna v skole, sport a pohyb volnocasovy s rodinou/kmaosmi. Oba su ine, a o inom.

tosomja
22. mar 2023

@euka210 a čo je zle nafutbale, basketbale? Moja má rada vybíjanú, volejbal, florbal, práveže nemá rada brušáky, skok do diaľky, cez kozu atď. Treba im pohyb. A ten majú. Či by behali na antuke, alebo bežia za loptou, je to jedno.

simca06022011
22. mar 2023

A mozno by bolo dobre uplne zrusit TV a zavies len "povinny sportovy predmet" na skolu, a nechat deti si vybrat. Ci budu mat futbalovy/basketbalovy tym alebo budu cvicist atletiku, ci klasicke cvicky nejake... starsie deti by to urcite viac bavilo, chodili by na sport aky chcu z nejakej ponuky. Len by to naozaj chcelo iny manazment sportu na skolach.

slniecko5
22. mar 2023

@simca06022011 myslím, že presne takto to funguje v zahraničí. Ale opravte ma, ak sa mýlim.

marianeta
22. mar 2023

Však nech majú aj každý deň, len by nemusela byť znamkovana..Syn raz dostal štvorku z TV a keď som videla že z čoho skoro ma svaclo..Ze stojka na rukách a jej variácie 😁..

natalka13
22. mar 2023

@simca06022011 ved po skole nech ide von s kamosmi. To ze ty s nim sedis na zadku a drilujes ho skolu co ma robit sam je uz tvoj problem .
Ako to asi robia decka co po skole maju este treningy?🤔

kvietocek87
22. mar 2023

Pane bože, však predtým boli 3 hodiny do týždňa telesná.Este bazén sme mali v rámci telesnej hneď prvú hodinu.Oci ako angoracky, keď sme sa pobrali,vlasy aj mokré, keď sa nestihli usušiť a trčali z plaveckej čiapky, keď človek rýchlo potom utekal na druhú hodinu a prežili sme.Rodicia povedali cvičte a hotovo.Nerobili sa také ovácie,ako teraz.Jedine,keď mal človek menzes sa mohol ospravedlniť z hodiny,ale aj tak na telesných musel byť.Zlate časy.Ani , že človek smrdí od chlóru nevadilo alebo potu cvičení,šplhajú, lezení a atď.Nikto to neriešil

kvietocek87
22. mar 2023

A s kým sa majú deti hrať po vyučovaní, keď je teraz málo detí.Dakedy bolo plno detí po bytoch a teraz namiesto detí su psy a seru na trávnaté plochy pri cinzakoch,tak by sa tie chudence ani nemali kde baviť.

kvietocek87
22. mar 2023

@lacibo a nás kde rodičia podporovali v pohybe, veď chodili do roboty.Dakedy sa striedali vo dverách, keď jeden prišiel z ranky a druhý už išiel na poobednú.A tak to bolo vo väčšine rodinách.To len teraz sa deťom dobreze zadky neofukuju.Ani po výletoch sa nechodilo, jedine so školou.A teraz všade tie deti vláčia ak macence a deti nesamostatne,mlandrave.Nepripravene na život,po jednom probléme už sa dobreze nejdú zabiť.Nas dakedy vychovávala ulica,bolo nás plno detí.Rodicia ani nevedeli cez leto, čo sú to deti.Zdrava strava?To čo bolo.Jedlo sa to, čo bolo navarené.Knedle, omáčky žiadne kuskusy a somariny.A nebol každý deň pohyb,bolo treba aj nad knihami sedieť a nikto nebol obézny ani mlandravy.

sisaka
22. mar 2023

@slniecko5 možno niekde hej, ale napríklad u nás v Kanade nie. Telesná výchova je na základnej škole povinná, kedysi bolo dané koľko hodín, teraz to zrušili, ale nechali povinne pohyb minimálne pól hodiny denne v rámci vyučovania. U nás sú decká na “veľkej” prestávke vyhodené von a taktiež na obednej, majú myslím 20 minút na najedenie a potom idú povinne von na ďalšiu polhodinu, do -20 stupňov (pocitovych). Telesná výchova ako predmet funguje ako kedysi na Slovensku, čiže deti majú bloky, ktoré sú zamerané na určitú oblasť, gymnastika, loptové hry, atletika, tanec… telesná výchova sa znamkuje a zahŕňa skôr snahu, pochopenie pravidiel, participáciu, prístup, sú z nej 3 známky, žiadne privieranie oči, syn je výborný hokejista a bežne máva aj 2ky, myslím, že aj trojku mal a to keď v škole súťažia v nejakých disciplínach býva takmer vždy prvý a každý rok ho volajú do športových oddielov, akurát nemá na to čas, lebo hrava hokej.
Na strednej (trvá 3 roky) je tesná výchova v 10. ročníku povinná, bez tohto kreditu sa zmaturovať nedá a okrem telesnej majú potom voliteľné rôzne športové predmety. Dcéra napríklad chodila 3 roky na jogu, syn chce robiť predmet zameraný na športové výkony…
Aj tu je to ale s výkonmi čoraz biednejšie, deti sú čoraz tučnejšie, nemotornejšie, nemajú poriadne vyvinuté svalstvo, slabá hrubá motorika… ale kopec detí chodi aj na športové krúžky, vidno decká poobede hrať sa basketbal na školskom dvore, korčuľovať v komunite na klzisku, či na vonkajšom hokejovom ľade hrať hokej a to fakt že tsm vidíte deti od 5-6 rokov až po dospelých, rôznych schopností, vytvoria si 2 družstvá a hrajú proti sebe, keď si chodím zaplávať vidím do posilky a býva tam veľa mládeže, tiež si decká tam chodia zahrať basket, ping pong, badminton…, členské pre decká do 18 rokov je len $10 na mesiac, čo je bez členského cena jedného vstupného, takže sa to oplatí, majú to všetci synovi kamaráti, bežne ich tam bravam na plaváreň, posilky, či telocvične…

slniecko5
22. mar 2023

@sisaka vďaka za prehľad 👍.

sisaka
22. mar 2023

@kvietocek87 práveže pohybu mali deti (aspoň väčšina) až-až. Možno nebol tak organizovaný ako teraz, aspoň u nás na dedine, ešte tak futbal, ale decká trávili celé poobedia von, cez víkend sa pomohlo v domácnosti a zase von. V telke nič nebolo cely týždeň, až na pár vysielaní cez víkend a to bolo všetko. Cez prázdniny sme bývali úplne celé dni vonku, domov sme sa chodili len najesť. Hrávali sa loptové hry, škôlka, súťaže so švihadlom (sme sa neskákali!), hral sa futbal, v zime hokej, na školskom dvore sme v kuse robili niečo na preliezkach, tenis sa tam chodil hrávať, behali sme na bicykloch, plávali v potoku, lozili po stromoch, v zime za dedinou sánkovačky, lyžovanie, na potoku zamrznutom korčuľovanie, takmer všetky decká sme boli v požiarnickom oddieli, kde sa trénovalo na súťaže… Tam bol taký vydaj energie, že nejaká knedľa s omáčkou bola do večera vybehaná …

natalka13
22. mar 2023

@kvietocek87 presne boli sme stale vonku, vymyslali si od malicka hry, dovolenka les potok....teraz hotel iva s animatorom, restika iba s detskym kutikom...bez toho sa dovolenkovat a vyletovat neda. Vkuse detom robit program.

sisaka
22. mar 2023

Tak žienky, pýtala som sa syna - deviatak, ako často mávajú telesnú, je fakt, že jeho rozvrh vôbec nesledujem, tak som netušila. Tak majú každý jeden deň, okrem piatku (to majú kratší deň) a vtedy mávajú len každý druhy týždeň. Momentálne robia lukostreľbu a popritom majú hry s malymi loptami - tenis, pickleball, bedminton a predtým mali floor hockey a curling (nejaký na kolieskach 😅), boli niekoľko krat do týždňa na komunitnom ľade korčuľovať a k tomu mali vybíjanú a volejbal …

kvietocek87
22. mar 2023

@natalka13 Nepotrebovali sme ani more, stačil aj potok alebo v mestách boli kúpaliska a dobre bolo.Aj rodičia sa venovali sami sebe.Mali čas aj pre seba,ako partneri.Teraz sa chodí po výletoch a dovolenkách a rodiny sa nevedia udržať pokope.Lebo deti stredobod pozornosti a nadrapene ako malý bohovia

tosomja
22. mar 2023

@natalka13 ja mám 12r ktorá jak zdochlina, len mobil v ruke a večer mi zadrie, že sa nudi, bodaj by nie. Ale už som prestala riešiť. Ide von, ide, nejde, nech sedí na riti a učí sa. Ale 2r dcérka a 3r syn sú skoro nonstop vonku. Máme dvor, vyjdem von, oni behajú, či na odrazadle, či sú v piesku, skáču do vody po daždi, hocičo. Chodíme denne aj na 3 hodiny na prechádzku spojenú s obchodom. Veď oni by nezaspali keby neboli vonku. Preto je jedno, aký pohyb majú, len nech sa hýbu. A s radosťou.

aniname1613
22. mar 2023

Nezaškodí im keď si zacviačia...

huylewis
Odpoveď bola odstránená
Zobraz