Od akého veku púšťate dieťa do obchodu bez dozoru?

levicat
17. sep 2014

Chcem sa spytat odkedy ste dovolili ist dietatu do obchodu same a od ktoreho roku ste pustali deti same vonku? Mam obchod cez ulicu asi 100m a vela krat ked mi nieco pochybí tak by sa mi zisla pomoc tym ze mi moja 7 rocna dcera zbehne napr, na mlieko, poslednou dobou ma otravuje ze chce ist na dvor ale to ani zasvet nechcem dovolit, dakujem

domak2
18. sep 2014

No tak v takom pakistane uz take 4 rocne chodia sami aj do prace , to uz su ake supersamostatne, ale ze by som sa chystala inspirovat, tak to ani nie. Neviem si predstavit nechat dceru ani ked bude starsia behat takto samu, vsak ani na tom ihrisku jej nemusim stat za zadkom, zoberiem si knizku a budem len na blizku keby cosi.

bubelko
19. sep 2014

@sisaka ano byvam na vidieku, takto vsak chodia deti aj v zürichu ci inych mestach. Ako som pisala uz pred tym, sui nie je usa ci kanada, kde za rohom=30km. U nas je za rohom naozaj za rohom. A zopakujem este raz, moja odpoved patrila zakladatelke, ktora sa pytala od akeho veku pustame deti same von, pricom islo v jej pripade o 100m do obchodu a ihrisko na dvore. Neodporucala som teraz polovici bratislavy aby posielali dieta cez pol mesta same...

danielka7
19. sep 2014

@levicat ja som posielala moju dcerku do obchodu asi 400 m od nás už v 4 rokoch. 🙂 Ale je to hlavne na tebe.Ja som vyrastala v rodine,kde nas učili samostatnosti od úplného malička.To ale neznamená,že to tak majú všetci robiť.

katastrofan
19. sep 2014

@danielka7 Nehnevaj sa ale samostatnosti môžeš učiť deti v neskoršom veku, vo veku 4 rokov nie.... v tomto veku môžeš dieťa maximálne stratiť, unos, uchyl, zranenie autom, ja som svoje deti nenechávala bez dozoru pomaly dovtedy kým neboli také veľké ako ja , potom ked som bola dostatočne presvedčená ,že situáciu zvládnu, som im nechala priestor a dnes sú dosť samostatné a kreatívne aj napriek tomu, sú ambicioznejšieako tie , čo behali bez dozoru, samozrejme s detmi je potrebné viesť rozhovory už od malička o svete, potrebe vzdelania, potrebe učenia sa cudzích jazykov pre zlepšenie kvality života, viesť k ich humanite, empatii, láske k prírode , zvieratám a priebežne ich upozornovať na nebezpečenstvá, ktoré na nich číhajú, ja som od malička viedla s detmi rozhovor o všetkých temach , venovala som sa im a myslím, že sa mi to vyplatilo.....

danielka7
19. sep 2014

@katastrofan Ona sama chcela 🙂 A preto som písala,že je to na tej ktorej mamičke.A nie každá to bude robiť tak ako ja.Nie som o nič horšia,ani lepšia,ako ktorákoľvek milujúca mama 🙂 To nebol návod na to,aby ona svoje dieťatko poslala do obchodu,ked sa na to necíti.Len som odpovedala na jej otázku,odkedy ich iné mamičky posielali samé.Nič viac a nič menej 🙂

danielka7
19. sep 2014

@katastrofan zabudla som dodať,že svoje dievčatko som učila,okrem iného,že nikdy nemá brať od druhých ľudí -myslím cudzích,nič.Ani lízatka a pod.A nakoľko som s nou často chodila von a na dlho,tak som stále s nou trenovala na čo si ma dávať pozor,ako sa prechádza cez cestu,a pod. Každá mamička ktorá miluje svoje dieťa,chce pre neho len to najlepšie.Ako aj ja,tak aj Ty,alebo zakladateľka témy 🙂 Nikdy neodsudzujem ľudí ked robia niečo iné pri výchove než som to robila ja 🙂

katastrofan
19. sep 2014

Nerozumiem , Danielka ona sama chcela???? A Ty dáš na to, čo povie 4 ročné dieťa, ktoré ešte nemá páru, ako to vo svete funguje???? j

prasiatko30
19. sep 2014

@bubelko vies to o com ty hovoris napr som pocula minuly skolsky rok ze zacali podporovat podobnu iniciativu v ramci zdravsieho sposobu zivota - take bezpecne cesty do skoly kedy sa organizuju rodicia za pomoci vlastne celeho "susedstva" aby deti mohli chodit bezpecne peso a vlastne same v skupinkach len za sprievodu mozno 1-2 dobrovolnikov - ale to je naozaj zatial a na nestastie ojedinela iniciativa. tu kde byvam vacsina deti chodi do skoly tak ako to spominaju @digysa a @sisaka - najmenej do tych 10-11r same v podstate nie, bud chodia do skoly skolskym busom, ktory ma objednany skola(plati to rodic) alebo ich dovazaju rodicia. deti zo skoly musi vyzdvihnut zodpovedna osoba - rodic alebo osobu ktoru nahlasi rodic a predstavi ju ucitelke. cize je to aj zvykom tej ktorej krajiny a viem si predstavit ze bezpecnost na ulici v svajci je asi o dost vacsia ako hocikde inde v europe 😉

danielka7
19. sep 2014

@katastrofan áno, aj ked tomu neveríš 🙂

katastrofan
19. sep 2014

@danielka7 trenovať môžeš kolko chceš v určitom veku ešte dieťa nie je pripravené a vo veku 4 rokov určite nie, pedofili tiež nie su nejakí hlupáci, častokrát sú to výnimočne inteligentní ľudia, ktorí majú prešpekulované metody ako oklamať deti, keby tomu nebolo tak nestávali by sa prípady ako posledné dve v čechách.... a mnohé daľšie nemedializované ..... ja som bola dieťa s kľučikom a myslím si, že mi to nejak špeciálne nepomohlo moje deti sú daleko samostatnejšie a dravejšie ako ja....

katastrofan
19. sep 2014

@danielka7 Ver mi ja čo som napísala všetkému do posledného slova verím a nepíšem tu preto, že by som chcela mamičky nejak kritizovať,ale chcem pomocť aby si dávali pozor na svoje deti, sú ešte veľmi zraniteľné v tomto veku, nebezpečenstvo môže číhať všade a nie je pre matku nič strašnejšie ako stratiť svoje dieťa a potom si to do konca života vyčítať.... Dieťa je ten najcennejší dar, ktorý sme dostali starajme sa oň , urobme mu jeho život šťastným....

prasiatko30
19. sep 2014

@katastrofan presne sice su to katastroficke scenare ale kazdu chvilu sa objavuju spravy o tom ze zmizlo nejake dieta, zabili nejake dieta. asi pred 3-4r tu bol taky velmi medializovany pripad dievcatka - tiez 4r dievcatko, ktore si islo kupit sladkost do miestneho obchodiku - tiez ju poslali same lebo vsak to bolo len v obchodiku prakticky v tom istom baraku ako byvala rodina - dievcatko sa uz nevratilo - v susedstve byval pedofil mrtve telo sa mi vidi doteraz nenasli 🙄 . tiez to bolo velmi rozumne dievcatko na jej vek a samostatne

bubelko
19. sep 2014

@danielka7 chapem a viem si dobre predstavit, ako chcela a ako bola hrda, ked to zvladla 😉 to je to iste ako moje dieta, ktore ide same do skolky... 😉

@prasiatko30 ja to vsetko chapem a beriem. nepustila by som dieta v parizi ci madride cez celu stvrt do skolky. ale v zürichu, kde mam skolku ca. do km, a moje dieta povie - uz to zvladnem, tak ano. ak by chodilo do skolky cez pol mesta, tak ho tiez same nepustim.
a tiez mi je jasne, ze v usa a kanade je to nepraktikovatelne - tam su ine vzdialenostne dimenzie. ale napr. taka bratislava ci nitra a ine slovenske mesta. ak mam ihrisko vo dvore pri panelaku, ci skolu cez cestu oproti domu - tak by som problem nemala poslat moje dieta do skoly ci na ihrisko. do skolky viem, ze musi niekto priviezt a vyzdvihnut - iny predpis. ale bavime sa o 6rocnom dietati a 100m ceste do obchodu. a to si myslim, ze dieta v tom veku urcite zvladne, hlavne ak to sa me chce. ak povie, nie mami, bojim sa, tak nebudem nad nim stat s palicou a nutit ho, chod si uz velke 😉

amanda0405
19. sep 2014
Používateľ amanda0405 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od amanda0405.

@levicat
prečítala som si celú diskusiu, som rada že mnohé maminy sú natoľko inteligentné, že zdravie a život ich dieťaťa sú im prednejšie ako samostatnosť a údajná psychická vyzrelosť dieťaťa v tom ktorom veku....no a radšej budem stáť dieťaťu za zadkom ako by som mala stáť vedľa jeho nemocničného lôžka...., veď nemôžete porovnávať život spred 20-25 rokov keď sme chodili s klúčikmi a boli celé dni vonku...áno, ja som to tiež zažila a tak som fungovala, že celé prádzniny vonku na ceste alebo na ihrisku čo bolo na druhom konci dediny...my sme sa ako decká hrávali na ceste, kreslili sme si kriedou po nej, natiahli šnúru cez cestu z jedného stromu na druhý a hrali akože tenis....o desiatej sme vedeli že pôjde autobus, tak sme šnúru dali dole... 🙂 keď sme nestihli a sa pozabudli tak pán autobusár zastal, zakýval a bolo....a teraz?...ja svojmu 12 r.synovi vždy keď ide von zahlásim ako malému decku, dávaj pozor cez cestu... lebo keď vidím tých dvadsaťročných výrastkov v tatkovom drahom aute ako valia minimálne stovkou v obci, tak mám dosť....a že je takých dosť veľa dúfam, že nemusím písať...
na druhej strane som toho názoru, že nemôžete byť všade a keď sa má stať niečo zlé, tak sa aj stane....aj pri neviem akej opatrnosti a bezpečnosti...dnes je už ozaj iný svet, iná doba, kde sa to len tak hemží feťákmi a Prúšami...
takisto sa nedá porovnávať situácia tu na sr, v usa alebo vo švajci...ja keď som žila istý čas vo viedni,videla som , že šofér ešte len videl ako ide dieťa po chodníku ku prechodu cez cestu, tak už ostal stáť a počkal... bolo to tam úplne bežné, tu je niečo také skôr zriedkavosť...
takže si myslím, že ty sama musíš posúdiť situáciu, či je tvoja dcérka dosť opatrná, či tá cesta nie je moc frekventovaná...ak je to však len sto m. čo je ozaj kúsok, tak by som pár krát išla s ňou, potom ju možno nechala aj samu a jedným očkom ju sledovala a potom uvidíš ako to zvládla....toť môj názor

amanda0405
19. sep 2014
Používateľ amanda0405 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od amanda0405.

@mima4
😅 😅 😅 ...v jednej diskusii si mi napísala že vediem jalové reči....a keď sa vyjadrujem k otázke či púšťať dieťa samé, keď žiadne nemám je podľa teba čo....niektoré tu na MK máte potrebu sa prezentovať a mudrovať za každú cenu ... 😀

demeterka
19. sep 2014

Ja som toho nazoru ze kazda matka si svoje dieta pozna a vie ako je psychicky vyspele a co mu moze dovolit a co nie a do akej miery chape nebezpecie co ho vonku caka a do akej miery ho este nechape. poznam vela deti co maju cca 6 rokov a su naozaj velmi rozumne a zodpovedne a naozaj si daju pozor a rodicia im veria, ale poznam aj vela deti co su v tom veku este fakt velmi strelene a nepozorne kde sa to naozaj neda este aplikovat, takze treba pozerat aj na tu psychicku zrelost. Napr moja dcerka je velmi rozumna a viem si predstavit ze v 6 rokoch dostane klucik na krk a sup sama do skoly, ale nasom mladsom synatorovi to povedat nemozem. To ma este hurasystem v hlave, je to pojasene, neporozrne, tomu by som az na tolko neverila, ale uvidíme vekom ako sa dospeje aj on. Takze starajte sa kazda o seba a o svoje deti, vy si ich poznate, vy si urobte ako vam vyhovuje a nerieste ostatne, lebo nie ste o nic lepsie ako oni.

nervacik83
19. sep 2014

@levicat podľa mňa to závisí od veľa vecí... v podstate už boli napísané... vzdialenosť od domu, frekventovanosť premávky a áno aj zrelosť toho ktorého dieťaťa...
presne takúto otázku som si dávala aj ja pred rokom, keď staršia dcéra nastupovala do školy... máme ju zhruba pol kilometra od domu, musí dva krát prejsť cez cestu, ale žijeme v meste, kde tá premávka nie je až taká veľká... prvý polrok chodila do družiny a chodili sme pre ňu, druhý už sama sa pýtala, či môže chodiť sama domov... síce s malou dušičkou ( písali ste tu viaceré o tom nie práve bezpečnom svete ) ale pustila som ju... s tým, že mala hodinky a mala prísť do určitej hodiny... ak by neprišla, aj naďalej by chodila do družiny... zabralo

v novembri bude mať osem rokov a cez prázdniny bola prvý krát aj v obchode... (takisto zhruba pol kilometra) a do obchodu chodí dodnes... celá natešená že môže 🙂

myslím že každá maminka si svoje dieťa pozná najlepšie, vie na čo má a na čo nie...

a inak nerozumiem tomu, prečo ju nechceš púšťať na dvor... písala si, že tam nemá kamarátky, ale kde si ich má potom nájsť, ak nie práve vonku na dvore? to len taký postreh 😉

som sa rozpísala ale nedá mi... píšete, že svet bol bol iný pred 25-timy rokmi, bezpečnejší... tak na margo toho, vtedy som mala 7 rokov ja a zneužil ma kamarátkyn starý otec... bývali cez ulicu a boli sme u nich takmer každý deň... asi toľko k tej bezpečnosti spred tých rokov...
myslím, že deti neuchránime tým, že budeme stále všade chodiť s nimi... treba sa s nimi veľa rozprávať, vysvetľovať, učiť ich opatrnosti...

skoricaxx
19. sep 2014

No nas bude mat teraz v októbri 5, bývame v malom meste, a asi tak pred dvoma týždňami sa ma pýtal či by mohol sam pre činziak,,,,,,zatiaľ som nedovolila............. už bol raz sám v obchode tak do 300m manžel mu bol v pätách a čakal ho pred obchodom keby niečo, a bol raz sám vyniesť kôš aj to som doma tak lamentovala že to ešte nezvládne, že tatino utekal za nim pozrel pri vchode že už beží späť ..... a s tým von sme rozmýšlali že pre začiatok by sme ho mohli pustiť keď niekam ideme tak chvíĺku pred nami pred činžiak len kým sa zbytok rodiny do obúva......

sisaka
19. sep 2014

@bubelko vsak ja som ta pochopila, ja som len napisala,ze ja by som na to nemala nervy, nic viac, nic menej, vsak si pisala, ze nie vsetci rodicia nechavaju ist deti same, tak ja by som bola z tych sprevadzajucich, na dedine by som mozno aj nechala, ale az skolaka, nie skolkara.

sisaka
19. sep 2014

@prasiatko30 tak u nas napr. Moze zo skolky vyzdvyhnut len rodic alebo clovek, ktory je vopred na zaciatku skol.roku nahlaseny. Tato osoba musi byt plnoleta a mat pri sebe doklad totoznosti, napr. Moja dcera, ktora bude mat 16 , nemohla brata vyzvdvyhovat, samotne dieta a to je v ramci skolky aj skolska "druzina" nikde nepustia, aj keby dieta byvalo hned pri skolke a rodicia by chceli, aby dieta chodilo same

katastrofan
29. okt 2014

Dve dievčatká 7a9 sestry sa dnes nevrátili zo školy domov v obci Staškov, hľadá ich celá dedina aj bezpečnostné zložky, ešte stále si niektoré mamičky myslíte,že deti vo veku do rokov môžu chodiť bez dozoru..?????.........................

katastrofan
29. okt 2014

10 rokov.....

nasta55
29. okt 2014

@levicat moj 7 rocny chodil do obchodu, teraz ma 8 a sam sa nuka, je to velka pomoc. Mam sikulu doma 🙂

katastrofan
30. okt 2014

Sú matky a matky..........

andulik
30. okt 2014

Pozerali ste včera televízne noviny?V dedine zmizli dve dievčatká 😢 . To hovorí za všetko, viem že aj môj syn by hravo zvládol nákup v obchode, ale problém sú ľudia, dnes sa nedá veriť ani susedovi.

warholette
31. okt 2014

@andulik tak ale zas tie dievcatka nikto neuniesol, sami odisli lebo sa vraj bali ze ich vyhresia za zle znamky. to je zas o inej vychove, o vedeni k zodpovednosti a o prehnanych narokoch rodicov...

sisaka
31. okt 2014

@warholette neuniesol, ale je to dobry priklad toho, ze spravanie deti je nevypocitatelne a neuvedomuju si nasledky svojho konania ... nechcela by som byt v kozi rodicov...

lauricka
31. okt 2014

@levicat ako prvacka v druhom polroku uz som chodila sama do skoly. Ale v dnesnej dobe mam sama obavy pustat deti same niekam 😒 . Dnes je to ine. Moji su este mali, sama neviem, ako to budeme mat zavedene.