Odkedy môže dieťa sedieť v aute vpredu?

ipetka
13. nov 2018

Dobry den, potrebujem pomoct s tym, odkedy mozu deti oficialne sediet na mieste spolujazdca? Syn bude mat 7 v decembri a vysoky je cca do 148 cm. Nerozumiem moc tym podmienkam co pisu na nete lebo raz pisu tak a druhy raz inak. Dakujem za radu 🙂

sovica
13. nov 2018

Podľa toho, čo viem, dôležitý nie je vek, ale výška. S výškou nad 150 cm je sedenie na prednom sedadle bez obmedzení (samozrejme, s pásmi) a s výškou do 150 cm len s použitím príslušného detského zadržiavacieho zariadenia ako je autosedačka alebo podsedák.

teegreen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
3petka
14. nov 2018

@ipetka ahoj dieťa môže sedieť v predu aj keď je menšie akurát musí mat bezpečnostné prvky na to aby tam mohol sedieť. Neviem ako je to s podsedakom ale ak je sedačka tak bez problémov.

ivuska6
14. nov 2018

Od 12 rokov a 150cm

marusia12
14. nov 2018

Od narodenia v autosedačke - podsedáku do veku 12 rokov alebo výšky 150cm... naštuduj si zákon. Ak máš vodičák, mala by si to vedieť.

pininka
14. nov 2018

Naši na podsedaku sedia v predu,podstatná je výška už nie vek ako bolo niekedy.

prasiatko30
14. nov 2018

Naozaj by som si to premyslela to sedenie vpredu takeho maleho dietata - pred 2 tyzdnami mala kolegyna nehodu - stali na dialnici - zapcha - a narvalo to do nich terenne mitsubishi co si nevsimlo ze zacinala kolona - detom ani muzovi/soferovi sa nic moc nestalo, decka isli na druhy den dopohody do skoly, ona mala tvar ako keby ju dobili ale poriadne a este stale je pn.

stvura
14. nov 2018

Zvlastna otazka, ja ako rodic a cestujuci sa snazim vzdy sediet vzadu (ak sa da) nakolko su to statisticky bezpecnejsie miesta. Deti mi sedia vzdy vzadu a ak mozem tak radsej umiestnim dieta do sedacky ako na podsedak (mam deti vo veku 10r, 8r a 6r)...ani som neuvazovala nad tym ze by sedeli vpredu (u nas ani velmi o podsedaku neuvazujem kedze ani moj 10r este nema 30kg)...uz som mala nehodu a veru nechcela by som to zazit znova...takze volim bezpecnost

m.i.r.i
14. nov 2018

@stvura presne s tebou suhlasim..syn ma skoro 9 a teda este urcite dost dlho bude LEN v autosedacke..bezpecnost je u nas na prvom mieste a na autosedacke sme nesetrili..mame dve auta a mame 2 kvalitne autosedacky v oboch. syn ma 26 kg a 132 cm, teda ma este dost casu aby v pohode sedel v autosedacke..je mu aj pohodlna, ked je dobra a kvalitna, tak je detom urcite pohodlna..ovela lepsie ako podsedak s pasom cez telo, ked mu pada hlava ked zdriemne, ked mu ide pas ktovie kde..na predne sedadlo by ma ani nenapadlo ho dat...zaraza ma preto napriklad, ze obcas vozime aj kamaratov ked ideme na nejaky trening alebo niekam..na dlhu cestu normalne dame autosedacku tu druhu do auta, pricom sa mi dotycna mamicka smeje, ci som normalna, ze jej 9 rocny syn uz od 5r sedi na podsedaku...ze nie je babatko..v ramci mesta na kratke vzdialenosti kde idem 50 dam pre kamarata aj podsedak ale stalo sa mi, ze som ho zabudla a dotycna mamicka, ze co riesim, naco podsedak, sak to v pohode nech ide..to zasadne odmietam..zodpovednost este aj za cudzie dieta, nikdy nevies kto zle zabrzdni ci do mna vleti na semafore...syna bez autosedacky nikde nepustim ani do cudzieho auta, prelozim dotycnym autosedacku a je to...

marion09
14. nov 2018

@stvura figu sú vzadu bezpečnejšie miesta,moja suseda sedela vzadu a už hnije na cintoríne

m.i.r.i
14. nov 2018

Kazdopadne k otazke:
Vekovy limit uz nie je. Ten zakon bol novelizovany
Vpredu moze sediet dieta vyssie ako 150 cm bez podsedaka atd - tu uz nie je ziaden iny limit.
Ak dieta nema 150 cm a vazi viac ako 36kg - musi mat podsedak - ale moze sediet na prednom sedadle.
Ak ma menej ako 36 kg - najbezpecnejsia a naidealnejsie je to v autosedacke. Tiez moze na tom prednom byt. Autosedacka je ale povinna LEN do 3r. Potom je uz len odporucana z hladiska bezpecnosti.

stvura
14. nov 2018

@marion09 jasne, to zavisi od mnohych veci, ale statisticky je mensia pravdepodobnost zranenia na zadnych miestach - samozrejme pri idealnych podmienkach - pas, u dietata sedacka. Kazdpoadne nech sa kazdy rozhodne ako chce, ja ani jedno svoje dieta neposadim dopredu a aby vsetky mohli pohodlne sediet v autosedackach sme zvolili sedem miestne auto 🙂

6mia6
14. nov 2018

@m.i.r.i mam podobne skúsenosti keď vždy prekladám synovy sedačku. Ma 9 rokov okolo 140 a 30 kg. V predu deti zásadne nevozim. Tiež sa mi všetci až vysmievaju pripadne si tukaju na čelo.

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
m.i.r.i
14. nov 2018

@marion09 aj v lietadle su miesta, kde je udajne bezpecnejsie v pripade padu..ale ked lietadlo spadne cele a rozleti sa na marne kusky, tak aj ti co sedia na "bezpecnejsich" sedadlach skoncia rovnako ako ostatni...aj v aute to zavisi od typu nehody..ale statisticky su zadne miesta bezpecnejsie, pretoze sofer kona intuitivne, vacsinou skruti volant aby seba zachranil a tak nenarazi on, ale spolusediaci a podobne..v pripadne narazu do auta z boku rovno do niekoho kto sedi v zadu je to zas nieco ine.

ipetka
autor
14. nov 2018

Dakujem vam za vsetky odpovede...je to len hypoteticka otazka kedze som sa nevedela dohodnut s kamoskou na zaklade tych vsetkych info na nete...samozrejme je pre mna bezpecnost na prvom mieste..len ma to zaujimalo ako to vnimate 🙂

dai
14. nov 2018

@m.i.r.i mozes mi prosim napisat cim bol zakon novelizovany a kedy? ja som to preverovala niekedy na zaciatku tohto Roku a nasla som stale 12 rokov plus 150 cm

dai
14. nov 2018

@ipetka tvoj syn ma 6 rokov a 148cm? wau... teda poznam velke deti ale o takto velkom som este nepocula:-/

sisaka
14. nov 2018

@stvura súhlasím. U nás mame na prednom sedadle varovanie, že najbezpečnejšie miesto pre deti je na zadných sedadlách. Moje deti sme nikdy na prednom sedadle nevozili keď sedeli v sedačkách, aj keď sa airbag automaticky vypne pre mna to nie je sedadlo, kde by som si posadila dieťa. Dcera sa vozila do nejakých 12 vzadu a keď som išla na diaľnicu veru aj dlhšie. Syn ma len 10, sedí pekne vzadu, o nič nepríde, keď si tam ešte pár rokov posedí ...

ipetka
autor
14. nov 2018

@dai no bude mat v decembri 7 a je velky po tatovi...ten ma 2 metre cize to ma mat po kom 😊

martinka13
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
14. nov 2018

Dieta smie sediet vpredu BEZ sedacky, ked ma 12 rokov a nad 150 cm. Obe podmienky musia byt splnene. Sedemrocny nesmie sediet vpredu bez sedacky ani keby mal dva metre dvadsat. Dieta v sedacke smie sediet vpredu vzdy, pri vajicku s vypnutym airbagom, v sedacke po smere jazdy so zapnutym.
Ked idem autom sama, sedi dieta vzdy a zasadne vpredu. Hlavne na dialnici. Zadne sedadla su podstatne nebezpecnejsie nez predne, jednak preto, ze celny naraz je na dialnici skor nepravdepodobny (ale mozny, viem), naraz z boku alebo zozadu pomerne bezny a druhak zadne sedadla maju podstatne menej bezpecnostnych prvkov nez predne. Statistiky plne obsadenych aut jasne hovoria v neprospech zadnych sedadiel.

dai
14. nov 2018

@ipetka moj muz ma tiez skoro 2 m ale 6 rocny syn od 150cm velmi daleko🙂 teraz mi ale napadlo ze poznam chlapceka co ma 10 a uz skoro 180cm - tak ten mal tiez asi vela v 6tich....
@vroni zeny pisu zevraj sa tento zakon novelizoval - moja vedomost bola tiez 12 rokov plus 150cm - obe podmienky by mali byt splnene...

ipetka
autor
15. nov 2018

@dai no my sa smejeme natom ze je lahsie ho zivit ako satit 😃 kupim mikinu na jar a v septembri uz ma rukavy kratke..nehovoriac o teplakoch a nohaviciach...ale co no ostanu mladsiemu kedze su to prakticky nove veci vsetko...
nebola som si ista tym zakonom hlavne preto ze vsade sa pise “asi” lebo asi musi mat 150cm a asi musi mat aj 12 rokov...syn ma taku velku autosedacku a vzadu samozrejme..sama mam z toho obavy ze by sedel v predu predsalen som zvyknuta ze pozriem do spetaku a je tam...mladsieho mam vo vajicku este stale v predu vedla seba..no kazdopadne nebudeme urcite spekulovat...nepotrebujem aby sa nieco stalo zbytocne...

ipetka
autor
15. nov 2018

Dakujem samozrejme za kazdu odpoved aspon ste ma uviedli na pravu mieru a do buducna budem vediet 🙂)

vroni
15. nov 2018

@dai, novelizoval, v roku 2016. Ale nejako som nezaregistrovala, ze by vypadla podmienka 12 rokov a 150 cm. Overim si.

romanovic
26. nov 2018

Moja 140cm 10-rocna sedi v sedacke a kym sa do nej zmesti, aj v nej sediet bude. Tiez nechapem preco sa ponahlat s posadenim dietata dopredu. 13-rocna ma 190cm a vpredu sedi az od 12-tich rokov. Mohla sa aj na hlavu postavit, jednoducho pre mna su zadne sedacky bezpecnejsie. Jazdim bezne s detmi cez celu republiku a kolko kretenov som videla na ceste a tolko havarii, ze fakt nepotrebujem ist do ziadneho rizika.

themato
8. dec 2019

Prave som volal s kamosom policajtom a stale plati 12 rokov a vyska 150cm. Obe musia byt splnene. A este ze najbezbecnejsie miesto v aute je vzadu za spolujazdcom.

moyo18
11. apr 2020

Ja mam takú dilemu, syn má 142cm, no má 40kg, čiže autosedačku a podsedák mu na jeho váhu nekúpim. Môže byť vzadu aj bez sedačky?

stvura
12. apr 2020

@moyo18 moj sedi vzadu v podsedaku (ten z Lidla) a ma vahu 40 a vysku 146. Bez mu nedovolim sediet (11,5r ma)