Opakovanie 1. ročníka

1321987
4. máj 2022

Ahojte je tu mamina čo jej dieťa prepadlo v 1 ročníku?

clovekoj
5. máj 2022

@mariska1989 Na to, aby mohlo byť dieťa zaradené do špeciálnej školy je nutné aby nebolo len slabšie, ale aby malo výrazne znížený intelekt čiže potvrdenú hodnotu IQ pod 69 a to si nie som istý či by spĺňali.
Samozrejme, tam by mala oveľa lepšie známky, nakoľko sa tam všetko učia 2x dlhšie a a je to nie všetko do takej hĺbky ako na bežnej škole.
Ale špeciálna škola nie je ideálna pre všetky deti, nakoľko deti v hraničnom pásme, ktoré by na bežnej škole boli slabé, ale tam excelovali, tak by im chýbali asi pozitívne vzory a spolužiaci ktorí by ich ťahali hore.
Ale bez podrobných výsledkov z vyšetrení, bez poznania hlbšej anamnézy, môžeme len riešiť veci teoreticky.

1321987
autor
5. máj 2022

@majkabambulik áno no čo narobíme
Musíme jej pomôcť a ja ako matka to zle prežívam chcem jej len to najlepšie

mimka1402
6. máj 2022

@1321987 Pri všetkej úcte, aj z vášho prejavu som trošku zmätená, no nevadí. Pracovala som s takými deťmi v špeciálnych školách, no nie každý sa narodí s vysokým intelektom a skvelým talentom na učenie sa teoretickych vecí. To neznamená, že je to o niečo horší človek. No nechápem. ak má takéto problémy, že sa to neodhalilo už pred nástupom do školy. Či testy zrelosti pred nástupom do školy niečo odhalili?
Určite ju nechaj prepadnúť čím skôr nech má "prázdniny" a čas to spracovať a aj vy. Ale počkala by som hlavne na vyjadrenie odborníkov čo ti poradia. Ale tipujem, že prepadnutie asi odporúča škola a nie je to z tvojej iniciatívy.

@clovekoj Nemusí byť hneď znížený intelekt, často sú tam pridružené aj diagnózy, takže kľudne môže byť dieťa aj s Nks, čím už spĺňa "podmienky". Je to niekedy ozaj iba o škole

mimka1402
6. máj 2022

@majkabambulik Za mňa dávaš extrémne tvrdenia, si v tejto oblasti? Ja chápem, že chceš povzbudiť, ale falošné nádeje nikomu nepomohli.
A neviem načo narazas na Cppp, ale zaujímali by ma tie skúsenosti. Lebo sú to zväčša ľudia, ktorí bojujú za to aby každé dieťa mohlo byť na bežnej škole ak je predpoklad, že to bude môcť zvládať. Ale dnešná doba tlači silou mocou na integráciu detí, ktoré niekedy na to nemaju, majú asistenta v škole, ktorý často je veľmi slabý a nejak to dieťa extra neposuva vopred, a k tomu všetkému pritom by iba stačila iná škola s inym prístupom.
Nedá sa zovseobecnit, na to sú tí odborníci z cppp, ktorí majú už nejakú tú prax a veľa detí, ktoré riešili aby vedeli posúdiť a odhadnúť limity toho dieťaťa...

1321987
autor
6. máj 2022

@mimka1402 vyšiel jej ten nižší intelekt

angel993
6. máj 2022

@1321987 u nás v škole nechali prepadnut prváčika z dôvodu že riaditeľka chcela zamestnať asistenta a nemala ku komu ho dať. Ten chlapček bol trochu pomalší, ale doma sa mu venovali, zvládal všetko len pomalšie písal, čítal a odpovedal. Švagriná tam robí, takže to viem z prvej ruky. Teraz je chlapček tretiak a má 1 a sem tam 2. Jeho mama za neho bojovala, ale keďže bola na rizikovom a často v nemocnici, nemala silu sa hádať s riaditeľkou.

lusyyy36
6. máj 2022

Baby, my bývame v AT a tu je takmer normalne, ze deti opakuju 1. Rocnik.

portret7
6. máj 2022

@1321987 ano dá sa to, syn mal spolužiačku, ktorá prepadla, ale bola zo sociálne slabého prostredia, rodičia nezáujem. Druhý prípad čo poznam, tam to hrozilo, že dievča prepadne, mala už bola demotivovana, po posúdení v centre bol záver doporucenie do špeciálnej skoly, aj prestúpila a tato skola jej maximálne vyhovuje, idu tempom, ktoré zvláda. Doporučujem zvážiť tuto možnosť, lebo ak to nejde, bude nešťastne dieťa aj rodičia. Tieto skoly sú už na inej úrovni, pedagógovia vyškolení, vedia ako s detmi pracovat, väčšina deti, ktoré prichádzajú z normálneho prostredia ide pekne pitom na učilište a vyuci sa nejakému remeslu. Držím palce.

mimka1402
6. máj 2022

@1321987 To chápem teda. Vravím. Pracovala som s takými deťmi a je ich viac než si myslíš. No nie sú hlúpe, potrebujú dlhší čas a veľakrát opakovať. Je možné, žeby to zvládla aj s asistentkou bežnú školu, no to, či by to bolo možné jej priradiť musíš riešiť s riaditeľkou a s cppp.
Špeciálna škola nie je hanba. Dnes sú tie školy na inej úrovni, učitelia sa snažia. Asistentov je niekedy viac, na takej škole sa môže tvoja dcéra dostať do role, že bude medzi tými šikovnejšími. Je to ťažké pre teba ako mamu a úprimne to chápem. Ale neber to ako niečo strašné. Nie je to koniec sveta. Je skvelé, že to riešiš. Dcéru by som teda netrápila asi už v škole a užívala si spoločný čas. Si tehotná, nestresuj sa, v cppp vám povedia skôr. Ak ti napádajú otázky napíš si ich hoc na papier aby si sa ich vedela vtedy opýtať, keď s nimi budeš to konzultovať. Držím palce 🙂

alka234
7. máj 2022

@1321987 uvidíte diagnostiku, ale keď nezvláda učenie takým tempom ako ostatné deti aj s odchýlkami , tak buď špeciálny pedagóg, alebo potom špeciálna škola, ono to dieťa sa potom morduje a trápi zbytočne, tieto školy majú osnovu prispôsobenu a po čase sa môže vrátiť do normálnej, treba sa informovať samozrejme čo odporúčajú špeciálny pedagóg, psychológ a aké sú možnosti.., A hlavne netreba sa tým trápiť a zmeniť postoj by ste mala, lebo aj to dieťa to z Vás potom cíti. , Podľa mňa, je to úplne normálne zdravé dieťa, len potrebuje na ten začiatok viacej času a ešte sa rozbehne, nebojte sa .....

letfenixa
7. máj 2022

Vďaka covidu v predchádzajúcich 2 rokoch deti jednak nenavstevovali škôlku tak ako treba, a ani depistaz zo strany CPPP neprebiehala tak ako treba. A vlastne ani zápisy do 1.ročníka. Teraz navyše zrušili nultý a prípravný ročník a je povinná predskolska trieda, ktorá ale naozaj nerieši všetko. Za mňa, radšej opakovať 1.ročník ako s ťažkosťami postupovať ďalej. A ak je to vhodné, zvážiť špeciálnu školu.

mamatroch
7. máj 2022

@1321987 my sme s dcerou mali dost velke problemy od 1. triedy, v predskole nebol absolutne ziadny problem a odklad nikomu ani vo sne nenapadol - nebol dovod. Prva trieda nam ale dala zabrat, na ulohu 4 riadky napisat jej zabralo i dve hodiny a to sedela pri stole a neodbiehala (ziadna hyperaktivita), matika cisty horor, presli jedno ucivo, druhe, tretie a ona ledva zacinala chapat to prve... Oslovila som nakoniec CPPPaP a riesili sme to tam. Intelekt priemerny, nieco nadpriemer, nieco mierny podpriemer... Poslali nas i na zdravotne vysetrenia, tam sa ukazal problem... Ci to spolu suviselo alebo nie, tazko povedat... Zdravie sme vyriesili, no a medzitym som aj ja zostala doma z prace a mohla ju vyzdvihovat (=zacat ulohy robit) skor. To velmi pomohlo...
No momentalne je v 5. triede a bojujeme opat, casto z poslednych sil... Dobre tri hodiny denne travi pripravou do skoly... Uz sme opat objednani do CPPPaP. Stretla som sa i s jej triednou, aby som poznala i jej pohlad (nestranny - o doterajsich nasich problemoch netusila)... A potom ju akosi napadlo, ze skoda, ze nedostala dcera moznost zopakovat si 1./2. rocnik... A stale viac si myslim, ze mala pravdu, ze by jej to bolo prospelo... No teraz je uz na to neskoro. Jednak prvacik to lahsie stravi (urcite by som nepouzivala slovo prepadnut, ale skor nieco ako zopakovat si rocnik... Jednoducho nieco v style Tvoj mozog este nedozrel a potrebuje si niektore veci zopakovat... Vysvetlit, ze to nie je vec hluposti, nechapavost, ale vec pripravenosti mozgu...)... No a tiez uz ako 5.ka ma relativne stabilne miesto v kolektive, svoju "tlupu" kamosiek a to by som jej brat nechcela...
...moj pohlad je teda taky, ze nechat opakovat rocnik nie je hanba dietata ani rodicov... Ja dodnes lutujem, ze nam to vtedy nikto nenavrhol a mne to popri problemoch, ktore sme akutne riesili, nenapadlo...

loliki
7. máj 2022

@1321987 Ak aj ty vidíš, že má problémy, vôbec jej neublížiš, keď bude opakovať ročník. mnohí rodičia vybavujú odklad, len aby predĺžili detstvo. Vy ak máte dôvod, uľahčite jej ten štart. 😉

alka234
7. máj 2022

@loliki ....presne no aj tak sa dá, ja som išla neskôr do prvej triedy, mama sa tak rozhodla, že mi dá odklad a som tu a mám aj VŠ o nič som neprišla , ten jeden rok, viac som sa hrala😃....Nech počká na výsledky podľa mňa a odporúčania a uvidí sama. Dnes už je pokročilé všetko...Vždy sa dá nájsť riešenie, ak rodičom záleží na dieťati...A v tomto prípade záleží..

janulik2008
7. máj 2022

Niekto si myslí že je to len v slabších rodinách ale mám kolegyňu ktorá má štyri deti. A sama hovorí že jej syn (trz má už 16) mal opakovať prvý ročník. Tuším 2x prepadol, jednoducho škola "nie je pre neho". Chodí do ôsmej triedy ak si dobre pamätám a chcú ho dať aby bol aspoň vyučený ALE má ďalšie 3 deti a hlavne jej dcéra exceluje v škole, školu zbožňuje dokonca keď bola po korone a mali ísť na nejaké vyšetrenie aby nevymeškala mame nepripomenula že tam majú ísť. Chodí na zdrav. školu 🙂
Opakovať ročník nie je hanba 🙂