Poraďte pokus na filtráciu pre 2. ročník.

heln
23. apr 2020

Ahojte, v škole preberali filtráciu, odparovanie vody a pôdu. Robili sme pokus, že sme cez filter filtrovali vodu zašpinenú od zeminy a tiež sme do vody zmiešali rôzne veci a potom nechali odpariť, tiež sme boli nabrať zeminu z vonku a pozorovali sme aké sú tam zložky. Teraz dostali na úlohu urobiť nejaký iný, nový pokus na filtráciu, odparovanie, alebo s pôdou. Mňa ale nič nenapadá, skúšala som gúgliť a už som z toho zúfalá. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.

tanyan
23. apr 2020

rozpustiť soľ vo vode a nechať vodu odpariť vyvarením ste už skúšali?

ivuska027
23. apr 2020

Do misky s vodou dat sol a nitku. Nechat odparit a ta sol sa prichytí na tej nitke. Pekný pokus to je. My sme pouzili aj rozne pody, napriklad ilovu, ta je velmi hutna, piesok, "obycajnu podu z vonku", substrat na orchidee a pozorovali sme priepustnosť.

fokuska
23. apr 2020

@heln Ako je spomenute rozpustit sol vo vode, dat na tanierik a polozit do toho nitku. Voda sa odpari a sol vykrystalizuje na nitke - bude to krasne viditelne.
Podone sme robili aj s modrou skalicou, ale to neviem ci zozenies.

Co sa tyka filtracie - tak napriklad kava? S papierovym filtrom - nasypes kavu (tu co sa nerozpusti, ale ostane usadenina), prelejes horucou vodou a ostane ti zafarbena voda - ale tuhe ciastocky ostanu vo filtri.

fokuska
23. apr 2020

Este mi napadlo - rozmixovat novinovy papier s vodou a psypat k nemu semiacka kvetov, alebo zeruchy alebo nieco take - roztlapkat to na tenucko ako na papier a nechat schnut - tam sa bude sledovat odparovanie - ako hmota postupne schne a tvrdne.
Vznikne teda papier so semiackami a ten mozes zasypat hlinou a znova polievat a semiacka vyklicia. Takze mas aj odparovanie aj podu a este to bude aj zaujimave :D
Tu je napr. postup: https://climatekids.nasa.gov/seed-paper/

heln
autor
23. apr 2020

@tanyan
@ivuska027
@fokuska veď práveže odparovanie vody a soli už robili, deti majú vymyslieť nejaký pokus, ktorý ešte nerobili...
s tými semienkami je to zaujímavé, ale to máme mať do zajtra, takže to nestihneme, ale ďakujem vám všetkým za nápady.

fokuska
23. apr 2020

@heln A ked pohladas recept taky sirup, co je myslim len cukor a voda - privedies k varu a nechas poriadne bublat a vznikne potom taka lepkava hladka priehladna hmota - do toho napr. macas ovocie a vyzera to potom akoby boli zaliate v skle.

Vidis, ze voda sa odparuje a hmota hustne. Alebo princip redukovania omacky - nieco na vecer uvarite 🙂

kenzom
24. apr 2020

Káva, čaj, soľ... tú môžeš zafarbiť nejakým potravinárskym farbivom.
.

dominika86
27. apr 2020

My sme robili filtráciu vody, pošlem ti link ak chceš...

lenusikpampusik
2. apr 2024

@dominika86 ahoj, pošleš mi link prosím ťa?