Precitlivelé, plačlivé a nesebavedomé 8 ročné dievča

hujska
15. jan 2013

Ahojte všetci,ktorí ste sa rozhodli kliknúť na túto diskusiu.Chcela by som od vás pomoc a radu.Som mamou 2 dcér. Takmer 9 ročnej a 5 ročnej .Sme úplná rodina,myslím,že taká klasická...Slovenská.🙂
Náš problém spočíva v tom,že staršia dcéra je ...ako som už v titule témy napísala...precitlivelá,plačlivá a nie je sebavedomá.Keď je doma,tak sa jej ústa nezastavia.Takmer vždy musí mať posledné slovo.A to hlavne v poslednej dobe,lebo sa snažím o to,aby si vedela povedať.Aby sa vedela vynájsť.Aby prosto nebola tá utláčaná. V kolektíve,medzi kamarátmi a kamarátkami a tiež v škole je pravý opak.Nie som s ňou stále,ale viem,že to nemá ľahké.Chcem tým povedať,že kamarátky a spolužiačky,ktoré má jej hovoria,čo má robiť.Napr.Nina podaj mi to,Nina choď tam,Nina dones to,atď.A ona poslúcha ako taký vycvičený psík.Nie raz som ich počúvala,keď bola s nimi na dvore,alebo v detskej izbe.A potom som jej vysvetlila,že nesmie všetko počúvať.Jej argument je:Oni sa potom nebudú chcieť so mnou hrať,alebo rozprávať.Žijeme na dedine a nie je tu veľa detí a tak je vďačná za hocijakú kamošku.To je o jej sebavedomí.
A čo sa týka precitlivelosti a plačlivosti,to je ďalšia vec.Opakujem jej,že by som chcela, aby bola jednotkárka...no hold smola...nie je z tých.Netrestám ju fyzicky za zlé známky.(už v druhom ročníku mala 4) Nič s tým nenarobím.Tiež som nebola jednotkárka a ani dvojkárka. Hnevá ma hlavne to,že ona v škole plače aj za dvojku.A potom si ju spolužiaci doberajú,že reve a tak.A dokonca mi raz povedala,že aj učiteľka jej povedala,že čo už teraz nareve,mala sa učiť!Dcéra už tretí rok chodí na mažoretky a tam tiež plakáva.Keď učiteľka po nich kričí a vysvetľuje ako a čo majú robiť.Pár krát som bola na cvičeniach a musela som s tým prestať,lebo mi bolo ľúto tých dievčat.Ja viem,že treba disciplínu...ja si to uvedomujem,ale aj tak mi je to ľúto.A to vlastne nasvedčuje tomu,že dcéra je po mne.(Keď som bola v jej veku,tak som neplakávala...to skôr teraz plačem pre každú kravinu.)Nechcem,aby bola taká cintľavka,pretože také nemajú ľahký život.
...Touto diskusiou chcem zistiť ako ju naučiť byť pravým opakom,ak sa to vôbec dá.Existuje nejaký návod,ako byť tvrdá a sebavedomá a nedať si sxať na hlavu?
Ešte chcem podotknúť,že dcéra je pekné dievča...má krásne gaštanové vlasy do pol chrbta,tmavé oči a má takmer všetko,čo chce.(takže by mohla byť sebavedomá,či?)
Ďakujem za každy tip.

hujska
autor
16. jan 2013

@matozazzo Na mažoretky chce chodiť,dokonca aj na moje veľké naliehanie a moje vydieranie 🙂 ,tam chce chodiť.Dnes sme sa rozprávali.Povedala som jej,aby nebola ako ja.Reagujem teraz na to,že ste písala,že ma možno vidí plakávať a preto je aj ona taká.Priznávam,pravidelne sme pozerávali Modré z neba a vždy ma videla plakať.Bola to chyba,ktorú už nenapravím.
Viem,že dnešné deti pozerajú na tie ostatné,že či majú značkové a in a cool.Snažím sa s manželom jej všetko dať.Má aj znač.veci,má kopu doplnkov,má pc/spoločný/,má mobil,má novinky,ktoré bežia v reklamách.Ale nevyvádza,ak na niečo nemáme.Ja v jej veku som nosila veci po bratovi,takže sa snažím,aby mala,čo potrebuje a po čom túži.Som z tých matiek,ktoré donesú dieťaťu,čo im na očiach uvidí.
A čo sa týka tých kamošiek,ktoré ju využívajú,tak tam nemám čo zasahovať.S nimi mimo školy je vééééľmi málo.

hujska
autor
16. jan 2013

@tomasko27 v znamení Blížencov.🙂ale mala byť rak.Narodila sa predčasne o jeden mesiac. 😕

cobhan
16. jan 2013

@hujska trosku som sa nasla v Tvojej dcerke, tiez som bola ako dieta dost nesebavedoma. S odstupom casu som si uvedomila, ze to pramenilo z urciteho pocitu, ktory vo mne (neumyselne) vyvolavala mama, ze nikdy nic nebolo dost dobre, pripadne to mohlo byt este lepsie. Skus sa zamysliet kolkokrat denne jej nieco prikazujes a kolkokrat ju chvalis - mozno by bolo lepsie nechat niektore veci len tak, bez povsimnutia a ona si casom uvedomi, ze to robi pre seba...nenaje sa na obed, bude potom hladna az do dalsieho jedla, neuprace si hracky..no, take lego a bosa noha nie je najlepsia kombinacia, pouci sa.

matozazzo
17. jan 2013

@hujska Dievcata sa v nas vidia, sme im vzorom. Viem, ze ak prestanes na nu tlacit, aby ti nechodila s 5, ale skus skor styl, ze "netrestat" - myslim psychicky za to, ze je neuspesna v skole. Je dobre, ze ste sa porozpravali a uz asi to len nechat tak, postupne si sama vycibri svoje sebavedomie. Ak ma tremu napr. v skole, skuste najst nieco, napr. nieco drzi v ruke, aby sa nebala, alebo nech recituje basnicku pred babikami, hrackami, ze su to akoze deti, alebo sa zahraj na ucitelku 🙂

eeffka
17. jan 2013

@hujska prepac ale ked som precitala tvoje prispevky dvihol sa mi tlak. ty sa cudujes ze mas doma rozmaznane dieta? ved precitaj po sebe prispevky
separujete ju od kolektivu, lebo dedo, lebo daleko , lebo....
ucitelka ti ziape na deckoa ty co urobis? nech manzel vybavi? aky priklad jej davas, ze sa za nu nevies ani postavit, keby ucitelka ziapala na moje dieta tak by si vypocula pekne nahlas a pred vsetkymi odkial pokial...
davate jej vsetko
vsetci jej len ustupujete aby nedajboze neplakala
zrusis jej druzinu (mimochodom v druzine sa pisu aj ulohy)
doma s nou nacvicujes ucenie?
nic v zlom , mam doma druhacku a to ich ucenie je o nicom, naucena je za 10min
z celeho tohto vidim len ze ustupujes, ustupujes, ustupujes....

aky nazor ma na cele toto tvoj manzel?

Nemysli si ze neviem co je to mat odutu, papulnatu 8r slecnu, ako do istej miery vydrzim ale ked prepiskne tak ma doma vojnu. a na kazdeho sa najde paka, ocividne u vas to pochvaly a eura nie su. treba najst tu spravnu vec.

bohuzial co ste si uvarili to mate, je mi to luto ale zacnite pracovat najma na sebe, zakriknuta utiahnuta osoba nemoze vychovat sebavedomeho jedinca.