Prváčík s dysláliou a internát

camelotka
24. aug 2014

Viete mi poradit, ako poriadne pripravit dieta, ze bude pocas tyzdna byvat v skolskom internate? A hlavne ako sa mam vyrovnat s tym ja sama, ked uz teraz len pri predstave sa mi tisnu slzy do oci.....
Mate s tym skusenosti????
Za vsetky vase rady a tipy vopred dakujem

mpg
24. aug 2014

@camelotka ja by som ho tam jednoznačne nedala, prváčik má dosť problémov prispôsobiť sa prostrediu školy aj tie 4 hodiny a nie ešte potom aj prispôsobovať sa internátu, s tým majú problém niekedy aj deti stredoškoláci.
Ak má nejaké poruchy učenia tak radšej nejakú špeciálnu školu v okolí alebo aj toho asistenta do ZŠ - minule som niečo počúvala, že ich má byť po školách viac.

camelotka
autor
24. aug 2014

@mata2 presne tak....Brezolupy

anatalia77
24. aug 2014

No ja predpokladam,ze v pomoci s jeho dyslaliou sa bude pokracovat plynule aj na internate,mimo skoly. Paradoxne,ked bude dieta pernamentne pod dohladom,tak sa skorej dostavia vysledky.

barborazilina
24. aug 2014

@camelotka jedine co ti pomoze je uvedomenie si toho ze je to pre jeho dobro a ze nemas ine riesenie ktore bude pre neho najlepsie ... musis sa s tym vysporiadat a myslim si ze nove babo ti pomoze a vikendy sa stanu uplne uzasnymi ... v kazdom pripade drzim palce ...

mata2
24. aug 2014

@camelotka a nejde do pripravky?ak ano tak sa tam stretneme...🙂

camelotka
autor
24. aug 2014

@mata2 vy asi budete dochadzat, vsak? My uz do prveho rocnika

mata2
24. aug 2014

@camelotka ano,ja ich budem vozit kazdy den

oslo1
24. aug 2014

Ak sa ti da, tak si na YouTube najdi Dispatches. Robili dve reportaze zo sukromnych zakladnych skol - boarding school.
Bude vam obidvo smutno. Ale nakoniec to zvladnete. Deti v boarding school maju velmi bohaty program uz len kli tomu, aby si navzajom s rodicmi nechybali.
Ja ta neodsudzujem a ani nesudim. Budete to mat tazke na obidvoch stranach. Na druhej strane spolocne straveny cas vyuzijete na maximum.
Prajem vela stastia

mawka
24. aug 2014

odhliadnuc od vsetkeho, je mi az na grc z toho, ze na slovensku je takychto skol velmi velmi malo a deti musia chodit po internatoch. a je jedno, ci je to pre deti hendikepovane alebo nadpriemerne talentovane. proste je mi z nasho statu v tomto smere zle. mame kopec vysokych skol, kopec absolventov, ktori su bez prace a maju specializacie a nic sa s tym nerobi. strasne ☹
u nas je to asi sci fi chciet po tych hore, aby sa zacalo skolstvo rozvijat, aby kazde okresne mesto malo dostatok skol jednak pre deti s handikepom alebo nadane deti. ale nie, mamicka musi tahat 100 km dieta prec od domu lebo bohuzial je to asi najblizsia taka skola. moje nervy. serie ma to.

spinoscapularnabeta
24. aug 2014

@camelotka bude to velmi tazke zo zaciatku. Ani si to neviem predstavit ale malemu tam bude dobre. Moj maly nastupuje do takej specialnej skolky, ma tiez aj dyslaliu. Znamej dcerka teraz uz pojde do 4 rocnika mala tiez naruseny vyvin reci a Adhd a ta je tam velmi stastna.,tiez je na internate a velmi jej ta skola pomohla.

camelotka
autor
24. aug 2014

@spinoscapularnabeta od kedy je dievcatko na internate? Syn sa tesi do skoly a ked som mu povedala, ze tam bude viac takych deticiek, ktorych nechce jazycek posluchat, tak mi len pivedal, ze sa mu aspon nebude nik posmievat. To ma usvedcilo, ze to bude pre neho najlepsie....len mna trapi to odlucenie, ako to zvladnem ja

martina28p
24. aug 2014

@camelotka a nedá sa ti tam byť s ním aspoň jeden mesiac,alebo aspoň týždeň? alebo sa ťa opýtam,je zvyknutý byť bez teba? je samostatný? chápe,že tam bude spinkávať s inými detičkami a nie s tebou? sú detičky čo to zvládnu a bude pyšný aký je statočný a šikovný a neboj,ked to tak musí byť a sama vieš,že je to pre neho to najlepšie,vyrovnáš sa s tým tým pocitom,že budeš na neho hrdá....

spinoscapularnabeta
24. aug 2014

@camelotka od prvej triedy je tam.
Ved to ze deti vedia ublizit posmeskami. Ani integracia do normalnej triedy nemusi byt vyhra. ja som bola ako prvacka 6 tyzdnov na lieceni a velmi som sa tesila ked mi z domu chodli pohladnice a dopisy.Chodili skoro kazdy druhy den tak asi aj mamina to zvladala lepsie. Ako to je teraz na internate? bude mat vlastny mobil alebo ako casto budete v kontakte?

camelotka
autor
24. aug 2014

@martina28p neda sa a ani mi to nik neradil....dokaze byt bezo mna. Je pravda, ze sme na seba naviazany, nakolko dlho sme boli len mi dvaja, no tesi ho, ze budem na neho velmi pysna, ked sa z neho stane velky skolak

camelotka
autor
24. aug 2014

@spinoscapularnabeta ma vlastny tablet, teda cez skype a potom bude mat vlastny telefon

maca_p
24. aug 2014

@mawka mne je zle z toho, ako tu poniektore vyprskli slova o "zlom vtipe".... akoby to bolo, ze nejdem do DM drogerie v trencine, ale ale az do ziliny 😝 😝 . ved keby to dieta nepotrebovalo, tak zostava predsa doma!
inak teraz bola rec o 800 novych asistentoch, novy MŠ Pellegriny to aspon avizoval. len kde sa nam stratia...
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/325875-v-...

@camelotka svokra mi spominala brezolupy, je to za banovciami a ze tam maju dobry pristup k detom 😉 . drzim palce. 🙂

martina28p
24. aug 2014

@camelotka na druhej strane je pravda,že keby videl že tam môžeš byť niekolko dní,tak by možno chcel stále....na jednej strane mi je úprimne lúto,že to musíte prekonávať a zároveň máte môj obdiv,že to zvládnete....tak vela šťastia a optimizmu,bude dobre,držím palce 🙂

mawka
24. aug 2014

@maca_p tak to som zvedava aj ja. ci to bude realne alebo je to zase len kecanie a mladez skonci za hranicami umyvat riady. no, je to tu na prd, veru.

raza
24. aug 2014

@camelotka ahoj, ja pracujem ako učiteľka v ŠZŠ a máme aj internát. Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že niektoré detičky síce zo začiatku sem tam plačú, ale to len pri lúčení, alebo večer pred spinkaním. No a na to sú tam vychovávateľky, tie ich vedia rozveseliť a vysvetliť im koľko krát sa ešte vyspia a príde maminka. Rýchlo si nájdu kamarátov a sú šťastné, že sú medzi seberovnými 🙂 Ja ťa chápem, že ti bude veeelmi smutno, ale neboj, zvyknete si časom, držím palce aj tebe, aj synčekovi 😉

bonaqa2013
24. aug 2014

Aj moje dieťa má zdravotné problémy, bude potrebné ju dať do Kremnice. Je tam škola pre nepočujúce deti. Keďže má ešte len 4 roky, zatiaľ riešime len MŠ. špec MŠ v Martine zrušili - a tak je vozím do Žiliny 30 km. Tiež si neviem predstaviť, žeby moje dieťa malo ísť niekedy na internátnu školu. Už teraz sa toho desím...

tova
25. aug 2014

ked uz neni ine riesenie, ja by som sa prestahovala.. NIKDY by som take male dieta nedala na internat, dieta nebude nikdy poznat bezny zivot v rodine, aj deti v detskom domove si postupne na to zvyknu, aj vecer ich ucitielky pekne uspia.

ivuska6
25. aug 2014

ale on nemusi na inu specialnu skolu jemu by sa mali prisposobit u vas na skole aspon u nas to tak je aj moj maly je tak prisposobeny mame potvrdenie od psychologicky aj znamkovany je inak ako normalne deti a funguje u nas v skole uci sa vsetko co ony jedine ma cas prisposobeny naviac lebo je epileptik a lieky ho spomaluju nestiha zarovno deti

froschka
25. aug 2014

@camelotka ospravedlnujem sa za moju prvu reakciu ale neuviedla si detaily...mna by zaujimalo ci si nemozes dovolit vziat mensi podnajom v mieste tej skoly...ved Internat asi nie je zadarmo a strava tiez nie a mozno vas to vyjde len o par eur na viac....Vela rodin zije oddelene koli praci tak preco to neskusit koli detom? hovorim cisto za seba ja by som nedovolila aby moje dieta bolo cely tyzden same
ostatnym veciam rozumiem preco ho tam davte a ze je to prenho najlepsie ale zvaz ci nie je aj tato moznost vhodna

oslo1
25. aug 2014

Neviem, co tu niektore matky riesia ze nikdy by svoje dieta nedali do internatnej skoly alebo b sa prestahovali, hmmm. No obmedzenost. Sa budu nedajboze ak to dalsie dieta bude mat problemy stahovat zas inde? A jest budu zo vzduchu.
Mamicka vam prajem velmi vela dobrych vysledkov v novej skole. Syn tam bude mat odbornikov, ktori mu pomozu, bude medzi rovnakymi, ktori nebudu riesit jeho vadu, ale navzajom si budu pomahat.
Prajem vsetko dobre.

klincek
25. aug 2014

@camelotka ako patrocna som stravila pat a pol mesiaca (ano, takmer pol roka v kuse) na lieceni, bez jedineho "opustaku" - doma som nebola vobec, nasi chodili na navstevy, ale bolo to daleko, takze iba raz mesacne. mobily neboli a na PL sa kazdy den volat nedalo, sestricky mali aj inu robotu ako asistovat pri dennych telefonatoch. moj vztah k rodicom a dokonca ani starym rodicom to nepoznacilo, a nemam pocit, ze by mi ostali pripadne ine nasledky 😅. u vas to bude este o nieco lepsie v tom, ze na vikendy a prazdniny bude syn doma, je uz starsi, bude mat urcite mobil..neboj sa, zvladnete to. on urcite. a tebe ked bude tazko, mysli na to, ze je lepsie teraz vydrzat a otvorit tak svojmu dietatu lepsie moznosti do buducnosti, nez ho drzat doma za kazdu cenu a potom lutovat, ze si mu odoprela sancu rozvijat sa v prostredi, ktore mu tie moznosti mohlo poskytnut. bolo by lepsie, keby ta skola bola blizsie, ale to neovplyvnis. kiezby sa v tejto krajine myslelo na buducnost a nesplachovali by sa peniaze a energia do ciernych dier...raz sa snad aj toho dockame.

tova
25. aug 2014

@oslo1 tvojim riesenim by bolo dat jedno dieta 60km na vychod od svojho mesta na internat, dalsie dieta 60km na zapad na internat a sediet doma na riti lebo stahovat sa ja nebudem????? co je to za zmyslanie? toto su len vyhovorky ako sa zbavit dietata, lebo pracu urcite nema ked bude dalsie 3r. na materskej, ja by som sa prestahovala, prip. kym by som bola na materskej nasla 1 izb. podnajom a rano ho odviezla cez den bola v podnajme a poobede isla naspen domov. sem tam prespala v podnajme. poznam par malych deti co dochadzali 1 hod. do skoly ale to sa musi rodicom chciet.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mpg
25. aug 2014

@ada12345 V školstve je veľa problémov, majú stav učiteliek len tak-tak, tam nejaké veľké venovanie sa dieťaťu ani nemožno očakávať, aj kúriť v jeseň začínajú pomerne neskoro, aj si myslím, že stravovanie nie je také ako by bolo doma, a nedá sa vedieť na akú učiteľku natrafí, niektoré to robia naozaj len na úrovni platu.
A ešte sa tam vyskytuje veľký problém v tom, že deti sa radi napodobňujú a nedá sa vedieť s akými deťmi bude a aké návyky si od nich osvojí, väčšinou tie horšie... Ja by som aspoň ten prvý ročník skúsila tak, aby chodil z domu a ak by to išlo dobre( pretože je možné, že ani to nepôjde ľahko) tak od takých 10 rokov by som skúsila aj internátnu, ale to len v krajnom prípade.

sisaka
25. aug 2014

zial tiez neviem poradit ako sa s niecim takymto ma/moze rodic vyrovnat. Ja by som sa nedokazala a taktiez by som to nikdy nedovolila. Toto nie je zdravotny problem, ktory sa zrazu vyskytol, rodicia o nom vedeli uz davnejsie, takze sa dalo nieco planovat, osobne by som este pred zacatim skoly zbalila rodinu a prestahovala sa do mesta, kde by moje dieta mohlo do specialnej skoly (ak teda nie je ina moznost) dochadzat z domu Nie dat ho chuda same na tyzden na internat a potom ho na vikend bravat domov, aby zazil ake je to super pre surodenca zit cely tyzden s rodicmi. Dakujem pekne .... tiez mam 6 rocneho syna a toto by som nerozchodila.

oslo1
25. aug 2014

@tova to si teraz ako co dokazujes?
Nevieme, ake ma mamicka tehotenstvo. Uz by som ta chcela vidiet ako by si denne 100 kilakov tam a spat cestovala s novorodencom, neskor dojcatom, cez den bola v nejakej prenajatej izbe, ktora sa predpokladam velmi lahko najde a ludia sa o teba pobiju, aby ta s malym vrestadlom (teraz sa nikoho nechcem dotknut) ubytovai len preto, lebo ty to potrebujes. Ked budes stat hodinu v zacpe, tak si budes odsavat mlieko a venovat sa obidvom detom. Postupne bude z teba troska.
Z financneho hladiska to z materskej pokryjes, co sa tyka casu, tak ho budes mat habadej, vsak budes 3 roky doma, resp. v prenajatej izbe. A keby nieco, tak je tam este manzel. Vsak ten nerobi nic, okrem zarabania penazi, tak teda nech aj on cestuje. Casom budes mat spolocnost, depresiu.
Po prebdenych nociach sa ti bude super soferovat, vsak ked mikrospanok udrie, tak sa dufam zabijete vsetci a nezostane jeden z vas chrcat na ventilatore.
Neviem o co ti ide, ty by si to zvladla inak, neviem kolklo krat si sa v zivote stahovala a ake mas zivotne skusenosti. Ale asi nie velakrat. Ja som to zazila velakrat , a aj zo dna na den.
Ale predpokladam, ze mamicka prehodnocovala svoje moznosti a schopnosti a dospela k zaveru ze toto je momentalne najlepsia volba.
Vela ludi tu mamicku odsudi za svoje rozhodnutie, ale nikto sa jej neopyta, ake mala moznosti.