Prváčika nebaví učenie

rebelka3333
2. okt 2017

Ahojte baby mám 6 ročného chalana prvacika škola ho vôbec nebaví učí sa nasilu a to písanie katastrofa ja som s toho na nervy .... ako sú natom vaši prváci?

uglybetty1234
3. okt 2017

@rebelka3333 moja tarba laba ;) dneska mali domacu ulohu lastovicky hore dole. Najprv 4 riadky v cvicnom a potom naostro. Plus som mu dala napisat pismena co uz pozna - to su tie obry v cvicnom

hettinka
3. okt 2017

však to nemá také hrozné, syn písal lastovičky podobne ... ale jeho nebavili čiary, lastovičky, on bol nastavený, že sa budú učiť písmená a toto mu pripadalo ako hlúposť. Písmenká potom vyzerali lepšie.

rebelka3333
autor
4. okt 2017
momo68
4. okt 2017

@rebelka3333 myslím že už to ma celkom pekne a oproti tomu začiatku je to pekný pokrok len treba trošku trpezlivosti a viac potrenovať a bude to super

hettinka
4. okt 2017

@rebelka3333 no, vidno, že má zlý sklon písma, aj mu písmenká "lietajú" nad riadkom a niekedy mu uplne nevyjde ani tvar ... ešte sa chcem spýtať, kde DU píše. Sedí pri tom správne? Má správne natočený zošit, vhodnú stoličku a výšku stola? Má vhodnú ceruzku? Toto všetko písmo u malých detí ovplyvňuje.

Dieťa by malo sedieť za stolom s nohami pevne na zemi (ak nedočiahne, treba použiť podložku. Zošit mierne natočený, čo ovplyvní sklon písma. Ceruzku najlepšie trojhrannú (za mňa mäkkú Faber Castel s výstupkami)
Syna som učila ta, že som sedela, písal pomaly a komentovala som štýlom, ešte ťahaj, ešte, až po linajku... a teraz toč a roooovnooo hore 😀 a tak ... Alebo som mu aj ja vzala jeho ruku a písala som s ním pár tých písmen, aby videl, že sa to dá.

dagaz
4. okt 2017

@rebelka3333 a ved toto je priam krasopis🤣to kebyze pohladam zosit vtedy mojho prvaka to by ste kukali😂😊😂a teraz v tretej triede to je uz uplny des😊ja po nom ani precitat poriadne neviem.

hettinka
4. okt 2017

@dagaz ako učka, ak neviem prečítať škrtám a má za to 0 bodov
mala by si vidieť, ako si potom davaju pozor, aby to bolo aspoň čitateľné. Niektorí potom radšej píšu tlačeným 😂

Inak, v mnohých krajinách sa začína s tlačeným písmom v 1. triede a až niekedy po polroku, respektíve v 2. triede prejdú na písané písmo ... len Slovensko je v praveku, čo sa tohto týka. Dieťa ledva nastúpi do školy, nevie ani ceruzku poriadne držať a uť má robiť kľučky a slučky.

rebelka3333
autor
4. okt 2017

@hettinka tak ceruzku má dobrú zošit naklonený nohy mu visia zo stoličky 😀 a to je to že on to robí rýchlo rýchlo a nasilu len nech má pokoj darmo trénujeme do cvičného zošita go tiež úplne odflákne nech to má už za sebou och ja mám pocit že on trénuje mna jak písmo 😠

hettinka
4. okt 2017

@rebelka3333 a keby si skúsila bez cvičného zošita?

hlupy86
4. okt 2017

Ahoj, moja neterka je na tom podobne. Dve hodiny roní krokodílie slzy a potom desat minut pise ulohu🙂 Tiez dufame s jej maminkou, ze ju to prejde🙂

rebelka3333
autor
4. okt 2017

@hettinka to cvičný zošit je ešte horši tam si to aspoň trosku natrénuje

rebelka3333
autor
4. okt 2017

A ono tu až tak nejde o to písanie ale aspoň keby vidím trosku snahu alebo záujem ( to nemá rad ani kreslenie ani vyfarbovanie ) nič čo sa týka ceruziek .... už neviem ako na neho 😕

siska53
6. okt 2017

@rebelka3333 no..my tiez "a" musime trenovat,nasmu to pada dolava,je lavak,prosto opacne tiez. On si pofrfle,ale ide si robit aj tie nenavidene domace ulohy,i trenovat. Mne tiez "a" neslo.. Dlho som cvicila..
"i" mu podla mna ide lepsie,uvidime..

A najnovsie neznasa citanie.
Hlavne,ze malej,ktora sa v skolke nudi na cviceni,povedal,ze ma to brat ako hru. Tak reku-ced aj citanie tak mozes brat- detektiv,-odhalil som pismenka, kontrolor-kontrolujem,ci ostatni citaju spravne..

A to mal.odklad a tesil sa.. Uvidime,ci sa to zlepsi,inak je sikovny,len to pisanie.. N..asi bude po linii mna. Amojej mamy..

lucinika
18. okt 2017

Vdaka bohu za modreho konika... baby ja uz padam dole hubou... syn je prvak,nedavno mal 7 rockov,velmi sikovny co sa tyka matematiky,ale to pisanie! Z prace chodim neskoro,kym si ideme robit ulohy je aj pol 6 vecer. Vzdy robime najskor ulohy ktore ho bavia,t.j. matematika a prvouka,no ked ma ist na pisanie chyta nervy,snazi sa no nedari sa mu,robim s nim aj nacvik,do cvicneho zosita s pomocnymi ciarkami skusame,vysvetlujem mu ako na to,no ked ideme do pracovneho zosita nieje to ono. Zajtra sa chystam zavolat ucitelke a popytat sa nanho. Ked som sa rozpravala s inymi mamickami z triedy vsetky boli unesene a spokojne ako to im ratolestiam ide,no ja kazdy vecer unavena padam do postele 😑 citanie mu ide,pismenka rozozna,no je akoby nesustredeny...

katpetdo
18. okt 2017

ahojte moju otazku neberte prosim ako provokaciu. Preco zalezi na sklone pisma? nikdy mi to neslo a akonahle som bola na 2. stupni som presla na nespojite pismo. tiez si z prveho stupna pamatam iba neustale kritizovanie sklonu pisma( mne ako lavacke vzdy islo trochu do lava). pisat viem,citatelne to je, tak stale rozmyslam,ci je ten krasopis fakt taky podstatny.dakujem za odpoved

lucinika
18. okt 2017

@katpetdo podla mojho nazoru je to v nasom skolstve urcene tak,aby sa deti ucili pisat kazde pismenko krasopisne,tak ako sa ma. Neskor si tak ci onak kazdy vypise svoje pismo. Ja som pravacka no pisem so sklonom pisma ako lavak 😂 nechcem aby ste si to brali osobne,nie som pedagog,tiez by ma to zaujimalo...

mamulibabuli
18. okt 2017

@lucinika nedavaj mu pisat do cvicneho...prvaci sa rychlo unavia. Vysvetli mu na pomocny papier co mu nejde a hned nech pise smdo zosita.

lucinika
18. okt 2017

@mamulibabuli dakujem za radu,tiez sa mi zda ze maju vela uloh. Maju pracovny zosit Pismenka - moji kamarati,format A5 a na ulohu maju niekedy aj jednu celu stranu co sa mi zda niekedy aj prilis,kedze popritom maju ulohy aj z matematiky,plus citanie pismen v slabikari 😐

siska53
18. okt 2017

@katpetdo ja sim.neznasala.krasopis..doteraz pisem, a je to coraz horsie, dost necitatelne.. Prosto ma.rychlo rozboli ruka.. :/

@lucinika no..maju toho dost... Ale nasi zatial na stranu este ani nemali,skor tak pol strany.. Ale nas inak uz je taky,ze niekedy ma naladu aj cvicit. A najnovsie ja a jeho sestra sme ziaci a on nas uci-aj piseme. 🙂

ipwoman
18. okt 2017

Dievcata, nestresujte sa s krasopisom. V dnesnej dobe kazdy pise na pocitaci,mobile a ak musi perom, tak akurat tak velkym tlacenym na formular pre stat. Ja teda pisem ako doktorka, ale ani nahodou ma to netrapi a nemala som s tym zasadny problem. Ked chcem, napisem aby aj ostatni vedeli precitat, keď nie, tak precitam iba ja 🙂 Mam tiez prvacku, ich pani ucitelka nam na rodicku rovno povedala, ze ona nebude klast prehnany doraz na krasopis presne z tych dovodov, co som popisala vyssie. Taktiez dodala, ze v stvrtej,piatej triede uz skoro vsetci "skrabu", tak v tom nevidi nejaky velky vyznam ich za to hresit 🙂
Za dolezitejsie povazujem, aby si vytvorili pozitivny pristup k skole, aj ked za cenu skaredsieho pisma.

rebelka3333
autor
20. okt 2017

Babi tak ja som rada ze som si tu mohla o Tom Popisat ale uz asi kaslem na to snazi sa maly a ako to je tak to je zbutocne som podla mna setresovala aj tak sa tym nic nezmeni asi to netreba moc prezivat ako to napise tak to bude o I tie deticky do toho dojdu aj same ( aspon Dufam ) 😀 ze aj moj

tinado
30. nov 2017

@rebelka3333 mozno to chce chytit za iny koniec. Skus sa pozriet na stranku www.uztoviem.sk s edukativnymi aplikaciami pre predskolakov a prvy stupen ZS.

rebelka3333
autor
1. dec 2017

Dosť zaujímavé vyskúšané ďakujem za stránku 🤔

rebelka3333
autor
1. dec 2017

To malo byt že vyskusame 😀

tinado
2. dec 2017

Nz. 🙂

danielahamar
2. dec 2017

stále nechápem niektoré príspevky, mamičky, ani jedno dieťa nepadlo z neba múdre, takže nebuďte smutné, že to Vaše dieťa nie je šikovné, stále neviem čo od nich chcete, ako keby iné deti vedeli, však chodia do školy iba dva mesiace a písať 10strán za domáce úlohy nemá zmysel

lucinika
3. dec 2017

@danielahamar na jednej strane mas pravdu,lenze my chceme pomoct nasim detom,aby im pisanie slo lepsie a nemali pocit ze zaostavaju za ostatnymi spoluziakmi. Domace ulohy na 10 stran nemaju zmysel ale potrenovat diktaty,ci prepisy na jeden ci dva riadky su na mieste. Nasa ucitelka dava detom uloh viac nez je normalne (3 dni jesennych prazdnin a 5 stran pisania).

anett9
3. dec 2017

@rebelka3333 aj môj syn bol takto, tiež by ma ani vo sne nenapadlo,že by mal nejakú disfunkciu.V matike najlepší z triedy, čítanie výborne od začiatku ,písmenká poznal dávno už v škôlke a predsa....v 3.ročníku mu zistili dysgrafiu,dysortografiu,ľahkú dyslexiu typ L a skríženú lateralitu pravá ruka -ľavé oko a pritom nadpriemernú inteligenciu. Písmo sa vekom zhoršovalo, vynechával mäkčene,dĺžne,bodky,zamieňal písmená...pritom teóriu pravopisu ovládal.Známky zo SJL väčšinou 1,2 a z diktátov 4,5.Absolvovali sme vyšetrenia a teraz má úľavy podľa jeho diagnóz.Ovšem, čím viac písania v škole pribúda,tým je to ťažšie.Pravdepodobne bude musieť časom začať písať na tablete ,alebo malom notebooku školské poznámky.Keď majú toho v škole veľa,učiteľka mu poznámky prefotí od iného spolužiaka ,lebo on nie je schopný napísať dve strany poznámok ani časovo to vrámci hodiny nestíha a nemal by sa z čoho doma učiť.

siska53
17. dec 2017

@rebelka3333 ahoj,ako ste na tom?
U nas hordie a horsie.. Uz som zufala aj si preto poplacem.
Nas si este pismenka precvicuje,tak po jednom do cvicnych zositov,kupili sme mu este jednu sadu tych,co maju do skoly. To si cvici aj sam,ale co mamat naozzj na domacu a co pisu v skole,to je katastrofa. Nadvazovznie mu vobec nejde, nevie(necche?) sa sustredit.. Vraj uz aj vyrusuje na hodinach.. Mal prve stretko u specialnej pedagogicky. Som z toho hotova,lebo hoci chodi na sport 3x do tyzdna,aj tak ma prilis vela energie.
Hadma nam.ona poradi,co s tym,zisti,co je vo veci.. On sa vkuse vrti,toci,stale v pohyb

negymama
18. dec 2017

@siska53 mala som podobneho syna teraz je tretiak, este na predskolskej prehliadke mi dr. povedala ze by sme mu mali dat odklad, ale nedali sme lebo by s odkladom isiel skoro 8 rocny do skoly a to sa mi zdalo prilis.
K veci, syn jej pripadal ze ma miernu formu adhd, s dorazom na poruchu pozornosti, diagnostiku vraj mame zvazit, ci by mu to skor nepritazilo, ze je tak na hrane. On bol od mala zivy, spontanny, najprv bezim potom rozmyslam, ked mu ostriham vlasy na kratko, ma plnu hlavu bielych miest kde si vsade roztal hlavu, 2x zlomena klucna kost, ukecany, nepozorny.

samozrejme v prvom rocniku staznosti ze vyrusuje, skace do reci, pride k tabuli ked ho nezavolaju, sedel sam v lavici, lebo s kazdym vyrusoval. Pisal hrozne, hlavne zo zaciatku, ale najviac problemov bolo s citanim, zabudal, kde je v riadku, doslova "nevidel" zaciatky a konce slov, predlozky a spojky vynechaval, mylil si pismena. neskor v diktatoch, zlozite veci vedel, je bystry gramatiku chapal, ale same chyby z nepozornosti, ciarky, dlzne, zle rozdelene slova, alebo natlacene na konci riadku, nevedel odhadnut ako mu vyjde slova, menil sklon pisma aj velkost.

Ja neviem ci toto pomohlo, ale dali sme ho v prvom rocniku na klavir, hra na klavir je velmi narocna na sustredenie, klavirista hraje dvojriadok, oci citaju dve riadky naraz a ruky nezavisle hraju rozne noty v zosuladenom case. to som citala, ze takato hra velmi pomaha prepojeniu mozgovych hemisfer a uci sustredeniu.

prvy rok bol trapenie v skole aj v hre, ale bavilo ho to aj ucitelka ho povzdbudzovala ze je muzikalny a ma talent, v druhom rocniku velmi vyzrel, ustali aj upozornenia od uciteliek, v jeden cas som az mala strach stretnut jeho triednu ze co zas nanho bude.

teraz je tretiak, samozrejme povaha sa nezaprie, ale je uz ovela poriadnejsi sustredenejsi,, klavir ho naucil aj to, ze vysledok potrebuje aj drinu a sebazaprenie. dovtedy on vsetko rychlo rychlo, odbabrat, odflaknut len aby bolo za tym. Jemu proste pomohlo toto.