Školák žijúci v zahraničí, ktorý musí chodiť na skúšky na Slovensko

zuzanagoralova
13. apr 2018

Dobrý den je tu niekto kto už bol zo synom alebo dcerou na Sk na preskušani ďakujem

zuzanagoralova
autor
16. apr 2018

@sovica Nechapem prečo nam dali zo všetkych predmetov nechapem ..

sovica
16. apr 2018

@zuzanagoralova Ja to skúsim ešte počas dňa nájsť na stránke MŠ SR. Ale rozdielové skúšky sa robia na 100% len z predmetov, ktoré neabsolvuje dieťa v zahraničí. Predpokladám, že matiku alebo biológiu sa učil a má na vysvedčení z týchto predmetov aj známku.
Viem, že riaditelia si to môžu sami určiť. Aj nám vo 4 ročníku povedali, že bude robiť skúšku aj z biológie, ale ohnala som sa zákonom a boli ticho (z biológie bol klasifikovaný v DE). Nakoniec robil rozdielové skúšky len so slovenčiny a z vlastivedy.

najinka
16. apr 2018

@zuzanagoralova nema to byt isto zo vsetkych, tie ktore ma tam, kde zijete, mu musia uznat

vroni
16. apr 2018

@zuzanagoralova, no celkom uprimne by som sa na to vykaslala. Upozornila by som skolu, ze dieta ma robit ROZDIELOVE skusky, nema domace vzdelavanie a alebo mi dodaju material zo zodpovedajucich predmetov alebo dieta z ich skoly odhlasim, ego si mozu lestit na niekom inom. Moje dieta chodi “len“ na skolu v zahranici, keby aj nahodou nutne chcela studovat na niektorej z hviezdnych slovenskych univerzit, uznaju jej europsku maturitu, takze nevidim najmensi dovod saskovat so skuskami.

lubina
16. apr 2018

@zuzanagoralova to je divne, ved skola by mala uznat tie predmety zo zahranicia, ved tam sa teiz uci. Tak to by nasa starsia na to vobec nemala cas, ved tu je uz n a strednej skole a uciva je velmi vela a nie to este sa ucit nieco aj duplicitne v podstate....ja by som poziadala iba o preskusanie zo slovenciny a hotovo, ine ho skusat ani nemozu, ak o to nebudete ziadat. Vyslovene vy rodicia poziadajte len o preskusanie zo slovenciny...

delfinka22
16. apr 2018

aj my sme absolvovali komisionalne skusky, zo slovenciny, a tiez to bolo v pohode, vobec sme sa na ne nepriprvovali, bolo to za prvy rocnik, syn, cital raz do tyzdna, po slovesnky, vysvetlili sme mu makcene, a dlzne...a nic viac...a ako tu pisete, ze vyhlasit z trvaleho pobytu, a potom, akomu vybavim cestovne doklady, ked nebude ,mat trvaly pobyt na slovensku, kedze obaja rodicia sme slovaci...a nemame ine obcianstvo?...buduci tyzden ideme znova, a to uz za druhy rocnik, a dcera za prvy, teraz, sme uz tomu venovali viac, kedze uz tam bolo viac gramatiky...ale urcite, by to pomohlo, ak by sa na tie skusky, nemuselo chodit...uvidime, cim nas prekvapia dalej v skole...

sense
16. apr 2018

@delfinka22 cestovny doklad vybavis jednoducho.na.zaklade rodneho listu....nato nepotrebujes mat trvaly pobyt na.slovensku...

delfinka22
16. apr 2018

a neskor ked bude potrebovat obciansky preukaz

lubina
16. apr 2018

@delfinka22 ale ved ak bude mat slovensky cestovny pas, to je postacujuci doklad, ak nebude mat na Sk trvaly pobyt, tak obciansky preukaz ani nevydaju a nie je vtedy potrebny...

sense
16. apr 2018

@delfinka22 ak nema trvaly pobyt tak ho nepotrebuje

sovica
16. apr 2018

Kopírujem zaujímavý článok od riaditeľa ZŠ v Jastrabej pána Nikola Nižníka:

Milí priatelia,
čítal som o Vašich problémoch. Je pravda, že problematika je náročná pre toho, kto s tým nepracuje. Ako pre laikov, tak aj pre odborníkov. Povinnosť školskej dochádzky vyplýva z občianstva SR. Výnimkou je iba dvojité, alebo iné občianstvo. To znamená, že po dovŕšení veku 6 rokov dieťaťa, je zákonný zástupca povinný prihlásiť dieťa do kmeňovej (podľa obvodu), alebo do inej základnej školy v SR. Ak sa dieťa zdržiava mimo územia SR, je potrebné túto záležitosť vybaviť prostredníctvom splnomocnenej osoby, ktorá sa pri zápise dieťaťa preukáže aj rodným listom, prípadne jeho úradnou kópiou. Následne postupovať podľa § 25, ods. 1, 2 a 3 zákona č. 245/2008 Školský zákon:
§ 25
(1) O povolení vzdelávania podľa § 23 písm. b), c) alebo e) rozhoduje riaditeľ kmeňovej školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka.
(2) V žiadosti zákonný zástupca alebo plnoletý žiak uvedie
a) meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
b) rodné číslo žiaka,
c) adresu bydliska v zahraničí,
d) názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa, alebo názov a adresu školy zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, ktorú bude žiak navštevovať.
(3) Ak ide o vzdelávanie podľa § 23 písm. b), zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu. Zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní podľa § 23 písm. b).
To znamená, že zákonný zástupca doloží potvrdenie kmeňovej škole zo školy v zahraničí, kde dieťa plní, alebo bude plniť povinnú školskú dochádzku. A mal by tak učiniť vždy ku 15. septembru nového školského roka. Takto si rodič splní zákonom stanovené plnenie povinnej školskej dochádzky dieťaťa.
Čo sa týka komisionálnych skúšok. Tam treba rozlišovať dva pojmy: individuálne vzdelávanie (§ 23, písm. a) a následne § 24 školského zákona) a vzdelávanie v školách mimo územia SR (§ 23, písm. b) a § 25 školského zákona). V diskusii sa miešajú tieto dva pojmy. Pre komisionálne skúšky pri plnení školskej dochádzky mimo územia SR sa vzťahuje § 25, ods. 5 školského zákona:
(5) Žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) a c), môže na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo žiadosti plnoletého žiaka vykonať komisionálne skúšky. V žiadosti zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať.
Všimnite si slovíčko "môže". To znamená, že aj nemusí. Pretože dieťa si môže splniť celú desaťročnú povinnú školskú dochádzku v zahraničí. Následne môže požiadať Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní (https://www.minedu.sk/uznavanie-dokladov-o-vzde...) pre uznanie vzdelania dosiahnutého v zahraničí na Slovensku.
Dúfam, že som upokojil Vaše starosti. V prípade nejasností mi môžete kľudne napísať mail na nikolaniznik@gmail.com
Rád Vám odpoviem.
Prajem všetko dobré!
Nikola Nižník

sovica
16. apr 2018

@zuzanagoralova ...a môžem sa opýtať? Celú ZŠ chodí syn v zahraničí (vo Švajčiarsku), či ste tam len rok, keď píšete, že idete prvýkrát na skúšky? Doteraz vás od vás skúšky nevyžadovali?

zuzanagoralova
autor
17. apr 2018

@sovica v Septembri bude rok čo sme vo Švajci

sovica
17. apr 2018

@zuzanagoralova Hmm, tak tam bude asi "pes zakopaný". Pani riaditeľka to asi nevie rozdýchať a zvolila najťažšiu možnosť alebo žiadneho takého žiaka ešte nemala.
V tomto prípade by som to konzultovala na MŠ SR. Píšem vám správu do IP.

zuzanagoralova
autor
18. apr 2018

@sovica Ďakujem

lubina
7. máj 2018

@zuzanagoralova Ahoj, nedavno si diskutovala o tych skuskach, nase baby mali teraz 4. maja a hotovo, postupuju do dalsej triedy 🙂 Syn sa nema coho bat, siedmacka sa bala, ze ako bude robit prisudzovaci sklad, ale nebolo to tazke, urcite to zvladnete aj vy.Drzim palce.

delfinka22
7. máj 2018

Ahoj aj my sme absolvovali skusky, zaze prvy a druhy rocnik a deti to zvladli super, pani ucitelka bola velmi mila, zalezi na pristupe ucitela, maju to za 2.

delfinka22
4. jún 2018

Dobry den, mam otazku tu na vas vsetkych, ako som pisala deti urobili, komisonalky bez problemov, a teraz nas skola pyta vysvedcenie zo zahranicia, inak nam nevydaju slovenske vysvedcenie, mozete my niekto napisat, ci maju zo zakona na to pravo, lebo nikde som to nenasla, a zrazu takto vymyslaju...jedine, co v zakone pisu, ze do 15. septembra je moja povinnost poslat skole na slovensku, ze dieta navstevuje skolu v zahranici, dakujem za odpovede...

sovica
4. jún 2018

@delfinka22 Neviem, či to vyplýva zo zákona. Ale myslím si, že áno, lebo aj naša škola to vyžaduje. Nechce sa mi to teraz hľadať, ale keď zavoláte na MŠ, povedia vám. My dávame každý rok potvrdenie, že deti navštevujú školu v zahraničí, ale vždy chceli aj prefotené vysvedčenie. To zanesiem na konci prázdnin do školy. Len si to založia do fasciklu a vybavené.

delfinka22
4. jún 2018

@sovica no nas, to trochu zarazilo, pretoze minuly rok syn robil komisionalky, a vtedy nepytali vysvedcenie, hmed nam vydali normalne vysvevedcenie, a teraz robil za druhy rocnik a uz vyzaduju, a este aj prelozene...

sovica
4. jún 2018

@delfinka22 Od nás chceli každý rok. Nejak som to neriešila. Prefotili sme a bolo. Preložiť ho nechceli a ak by chceli, tak im poviem, že im ho preložím. Určite by som neplatila úradný preklad. Predpokladám, že na škole nejakého angličtinára alebo nemčinára majú (neviem, v akom jazyku máte vysvedčenie), tak s prekladom by nemal byť problém. Vo fascikli to ale určite nemusia mať preložené.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
delfinka22
4. jún 2018

Dakujem za spravy...

lubina
5. jún 2018

@delfinka22 aj nase baby robili skusky. ZS na Slovensku od nas na zaciatku sk. roka chce vzdy potvrdenie, ze chodia do skoly v zahranici a ku vysvedceniam mi povedali tolko, ze to staci raz, na konci povinnej skolskej dochadzky v zahranici.....ale ako to tu citam, tak skoly ani poriadne nevedia, co maju od rodicov ziadat a kazda skola to robi ako chce......

delfinka22
5. jún 2018

@lubina presne tak...

roamers
6. apr 2021

@lubina ahoj, chcem sa spytat, ako to je s druhym stupnom. Ja mam informaciu, ze dieta moze byt na individualnom vzdelavani iba do konca prveho stupna.

sovica
6. apr 2021

@roamers Ak ste v zahraničí a dieťa robí komisionálne skúšky na SK, tak sa môže normálne vzdelávať doma - ináč to predsa nejde, do školy chodí v zahraničí. Dokonca sa dajú robiť komisionálne skúšky až na konci 9 ročníka (nemusia sa každý rok), len je potom toho veľmi veľa. Komisionálne skúšky robia deti zo slovenského jazyka, dejepis - len slovenské dejiny a zemepis - len Slovensko. Ostatné predmety absolvujú v zahraničí a sú im uznané.

roamers
7. apr 2021

@sovica tak toto informaciou si ma riadne potesila 🙂, dufam, ze 2021 to plati stale 🙂

sovica
7. apr 2021

@roamers 100%, chodím tak so synom. Každý rok posielame potvrdenie zo školy, že absolvuje školskú dochádzku v zahraničí, škola chce vždy na konci škol. roka aj kópiu vysvedčenia a skúšky robí vždy, ako sa dohodnem so zástupkyňou a učiteľmi. Mám obvolané aj ministerstvo školstva, lebo na začiatku chceli, aby robil skúšky aj z prírodopisu.

lubina
7. apr 2021

@roamers nepoviem ti presne, moja starsia dcera bola aj na druhom stupni, ale ona to v podstate robit nemusela lebo ma dvojite obcianstvo. Len my sme chceli aby aj slovencinu vedela aj pismom, nie len hovorit. Ale napis si na skolu priamo, kde dieta chodi, a ak nebudu vediet tak ministerstvo skolstva.