Skúsenosti s Montessori - negatíva a pozitíva

sivypegas
28. dec 2017

Ahojte,zaujima ma ake mate nazory na Montessori a aj Vase skusenosti so skolkami a skolami.Dakujem.

lindusss2016
28. dec 2017

Tiez si rada precitam

elizita
28. dec 2017

Ahoj, ja som s malou chodila na hodinku tyzdenne od jej 1,5 roka do 2 rokov. Potom chodila do monte skolky na 4 hodiny raz za tyzden. Urcite to neboli vyhodene peniaze, mala tam chodila rada. Casto plakala pri odchode, co tam chcela zostat. Ale to aj zo statnej skolky prvy tyzden 😀

galixx
28. dec 2017

Ja mam velmi dobru skysenost. Praktizujeme doma asi od roka, nie uplne ale prevzala som veci ktore sa mi pacili. Nemame az tolko montessori hraciek ale skor to praktizujeme v beznom zivote, vytvorila som dcere podmienky aby mohla co najviac veci robit sama aj som ju zapajala do domacich prac. Teraz chodi do montessori skolky a sme velmi spokojni, zvazujeme potom aj skolu. Pozitiva su ze dieta je ovela samostatnejsie, negativa ze zo zaciatku veci trvaju ovela dlhsie ked ich robi dieta ako keby si ich robila ty a obcas z toho vznikne mega bordel. Myslim ze musis byt typ rodica ktory k tomu prirodzene inklinuje, vela rodicov praktizuje niektore veci v sulade s monte prirodzene a ani o tom nevedia

vevesh
28. dec 2017

Za mna - skolka ano, skola nie...
Deti chodia do waldorf - montessori skolky a podporuju u deti samostatnost, sebadoveru, kreatovitu a deti ziskaju uz v utlom veku schopnosti samorozhodovania na zaklade ponuknutych moznosti ci faktov. V skolke si deti v rozoduju co chcu robit a kde (ale nie kedy, kedze cinnosti su casovo ohranicene a pravidla tiez musia byt). V skole si takisto deti rozhoduju co sa chcu ucit a co nie- co v praxi vyzera asi tak, ze ked dieta lubi matiku, tak v pohode za dva roky sa moze naucit celu stvrtacku matiku, ale ked ho slovencina nebavi, tak sa z nej memusi ucit vela a nikto ho do toho nebude nutit - co v pripade prestupu na klasicke vzdelavanie (vs ci ss) vie narobit poriadnu sarapatu, kedze dieta musi dohanat veeeeelmi vela uciva naraz, ktore sa mu predtym nechcelo ucit a ani nebolo nutene...pozitivum je, ze dieta si najde svoj system v uceni a skola ho takymto sposobom bavi
A este nieco - nie kazda skola/skolka uplatnuje v rovnakej miere montessori pri vzdelavani - niekde je to ako "podmaz" , niekde to kombinuju s inymi metodami a niekde je to gro vzdelavacieho procesu, preto su ak medzi monte skolkami/skolami priepastne rozdiely...

sivypegas
autor
28. dec 2017

@galixx ale ved to je predsa uplne normalne aj bez Montessori.

sivypegas
autor
28. dec 2017

@vevesh ja si tiez myslim,skolka ok skola uz tak nie.Deti asi potrebuju disciplinu v skole,inak zleniveju.Asi z kazdeho rozka,troska.

lindusss2016
28. dec 2017

@sivypegas
Ako pre koho, pre mna je tiez normalne zapajat malu do beznych aktivit, ale poznam matky, co to nerobia vobec, s detmi nechodia na nakupy, radsej daju svokre strazit a rychlo si nakupia same, deti nie su pri vareni ani upratovsni, lebo zatial musia cakat v ohradke atd...
Ver mi, nie je to take bezne. Moja takmer dvojrocna ma uciacu vezu, vcera sme napr.piekli spolu jolac s tym, ze ona vsetko sypala do misy, ked mam ale robotu, co jej nemozem dat, tak jej sypem do kelimkov muku, ryzu, sosovivu atd. a ona sa s tym hra, presypuje, narobi strasny neporiadok, vzdy to ale nakoniec spolu upraceme. Kolko matiek by ale ani ten chvilkovy bordel neznieslo a ani neznese

vevesh
28. dec 2017

@sivypegas to nie je o discipline, ale o tom,ze deti nemaju podnet alebo nutnost naucit sa aj to, co ich nebavi alebo v com nie su dobri - ak by toto nejako "vysperkovali" na monte zakladkach tak, ze ked dieta skonci dva rocniky/8-9r. ma rovnocenne vedomosti ako s klasickou zs, len sa k nim dopracovalo inou metodou, ani by som nad zs takehoto typu nevahala....lebo dost casto sa stava, ze dieta z roznych dovodov musi prestupit na klasiku a je to potom hotova katastrofa (hlavne pre dieta)

andova
28. dec 2017

Praktizujeme doma montessori v podstate od narodenia. Pozitiva vidim v samosttnosti syna a taktiez v jeho mysleni. Hracky mame monte aj nemonte ale vsetky su vylucne drevene. V montessori pedagogike vidim vyhodu ze dieta ma moznost volby ale zaroven je to niekedy aj negativum preto sa snazim s rozumnou mierou vsetko. Syncek ma 2 rok navstevuje jaslicky s montessori prvkami a sme spokojni. Keby Ste sa chceli inspirovat aktivitami budem rada ak navstivite nasi FB stranku MonteTomi

katrinka34
8. feb 2018

@lindusss2016 vieš ono to nie je niekedy o tom, že maminka nechce ale naozaj že nemôže ;). Mám tri deti, škola, škôlka, krúžky, dom, nákupy .... keď prídeme večer o pol siedmej domov a deti chcú palacinky, tak ich spravím ale naozaj to musí byt sup, sup a naozaj nie je možné aby mi mala pomáhala aj keď veľmi chce ;). Ešte treba so synmi písať úlohy, umyť ich, každému prečítať rozprávku, pohladkať, pomojkat a uložiť spinkať. Veľa veci by som chcela robiť inak ale pri 5 člennej rodine to zas až tak nejde. Ale je pravda, že deti sú spolu, spolu sa hrajú a možno objavujú ešte viac zo sveta ako keby som snimi ;) pekný vecer

lindusss2016
8. feb 2018

@katrinka34 no skor to bolo myslene na malinke deticky, s ktorymi je mamina na RD a cely den doma. Ja som momentalne na RD s dvoma detmi, mame trojtyzdnove babatko, tak sama viem, ze nemam na malu tolko.casu, ako ked bola sama, ale predsalen sa pocas toho dna vzdy najde chvilka, kedy spolu nieco robime. A jasne, ked ma dieta starsich surodencov, kadeco ho naucia. Skor bola rec o zatial jedinacikoch, s ktorymi matky nezvladnu ziaden ukon. Citam tu vela prispevkov, staznosti na starych rodicov, ze malo pomahaju, ze nechodia deti strazit dobre ze nie kazdy den.

maciatkolulu
8. feb 2018

@vevesh vo waldorfe sa zarucene musia ucit vsetci vsetko tak ako to maju v osnovach. Ked sa ch e niekto ucit navyse,nebrani sa mu,ale ked sa niekto nechce ucit,tak ma smolu ako na beznej skole,musi sa ucit....pisem za waldorfsku skolu

maciatkolulu
8. feb 2018

@vevesh mne jedno dieta prestuppvalo na osemrocnu skolu a ziadna katastrofa sa nekonala a druha dokoncila devat rokov a opat ziadna katastrofa....

vevesh
8. feb 2018

@maciatkolulu waldorf ma individualne osnovy, ktore sa nezhoduju s osnovami v statnej skole - je super , ze na vasej to tak je, v mojom okoli to nema ani jedna waldorf skola a ani nebudu mat, pretoze waldorf nie je len styl ucenia, ale aj styl zivota...

maciatkolulu
8. feb 2018

@vevesh ma svojenosnovy podliehajjce rovnako ministerstvu skolstva,robia monitory,rovnako ako deti na statnych skolach a dokonca v roku 2013 boli treti z BA skol... poznam.aj rakuske waldorfy a jento detto. A styl zivota sme viedli ako rodina ten svoj a bolo nam.jedno aky styl zivota mali alebo maju ucitelia a vedenia skoly. Mali sme velmi radi vsetky aktivity,ktore skola robila,bolinto mile a prijemne a rodinne akcie. Nijako sa z nas nestali sektari a ani jedneho z rodicov z nasich tried🤣 ostali krasne spomienky a celkom silne puta medzi rodinami aj po rokoch. Pokial viem klasicke waldorfy pracuju na rovnakom podklade. Takze je zvlastne co pises.

vevesh
8. feb 2018

@maciatkolulu to, ze skola podlieha ministerstvu, neznamena, ze podlieha aj osnovam na statnych skolach- to su 2 rozdielne veci a na sk, kedze skoly chcu byt konkurencie schopne, to riesia inac .... ja waldorf nepovazujem za sektu, nasa skolka je uplne super, ale o skolach uz nie som presvedcena , kedze v nemecku su to sukromne skoly (ako aj na sk) a tie maju ine pravomoci, ine prava a ine povinnosti - vsetko, co (ne)robia je odsuhlasene ministerstvom a to nepozaduje "minimalne vedomosti" ( to sa ani neda, kedze kazdy clovek ma ine kapacity) a take perlicky z nemecka napr. Maju pravo aj neprijat ci dokonca vylucit dieta zo skolskej dochadzky, pretoze "nereprezentujete dostatocne waldorf styl" - rozumej nakupujes komercne oblecenie, balis desiatu do igelitoveho sacka ci vozis deti autom (namiesto ekologickejsich moznosti)...

maciatkolulu
8. feb 2018

@vevesh tak to neviem,ja som.vozila deti priamo pred budovu do cez dvor a realne som.nepoznala rodicov,ktori by nosilindeti peso ci na bicykly🤣ako smenim davali desiatu nikto neriesil,akurat tak na sladkostiach sme sa snazili na rodickundohodnut. Mne chodili deti aj do skolky aj do skoly. A mozem pri plnom vedomj,svedomi povedat,ze sa museli ucit vsetko kedze sa jedna o blokove studium,cely mesiac je matematika a popritom doplnkove predmety,potom.slovencina dalsi mesiac,takze neprichadzalondo uvahy,aby sa miskonucil veometriu kedze bola sj😃 rovnako to je aj v at a cz. Monstesori netusim,ale po mojom 11 rocnom zivote s waldorfom.viem co to o tom😁 a maly pojde zarucene tiez. Ci v at,hu alebo sk toneste neviem,ale pojde. Ziadne problemy deti s prechodom.nemali a ako som pisala,monitory musia robit,takze musia zvladat ucivonrovnako ako na statnych,ppdla akych osnov to neviemnpresne,ale proste musia. To,ze su sukromny neznamena,ze sa kazdy uci co chce predsa😁ved by zarucene nezvladli tie decka monitoring...

vevesh
8. feb 2018

@maciatkolulu vsetko zalezi od nastavenia- na sk je monitoring nevyhnutnost, v de nemas monitoring a kedze su to sukromne skoly, za ktore sa tu platia ine palky (tu si velka vacsina ludi nemoze dovolit sukromne skoly), tak ani ten monitoring nepotrebujes, kedze zo sukromnej strednej pojdes plynule na sukromnu vysoku (kde potrebujes akurat peniaze na prijatie 😀)

maciatkolulu
8. feb 2018

@vevesh tak,ale to je smutne, ja som bola presvedcena,ze prave v DE je waldorf lacnejsi a dokonca(teraz fakt neviem kde)je zahrnuty do statnej sfery... nas vozili iba preto,ze nemame s malymi detmi doma ucit🤣,nemaju tolko pozerat tv a hrat pc hry. Co je celkom.fajn. ale za igelitove vrecka a auto atd.... to uz je akoze na hlavu.