Štrajk učiteľov - postrehy, názory

horana
25. jan 2016

Kedze su tu uz dve temy o Strajku, ale obe su Otazky, kde je mozne pridat len jednu odpoved, rozhodla som sa zalozit Diskusiu, aby tie, co chcu, mohli pripadne napisat aj viac ohladne tejto polemiky.
Takze, kto chcete prispiet viac nez jednym prispevkom a diskutovat, sem sa.

horana
autor
25. jan 2016

@gondulka Absolutne nie som ucitelka, len vidim to nespravodlive prerozdelovanie kde kade, a napr. ano, ja by som podporila aj ine profesie, upratovacky, predavacky...atd., aj oni su totiz v nasom state len novodobi otroci. Zaroven kazda skupina ktora ma tie gule sa vzpriet vlade, len prispievak obcianskej uvedomelosti, aby sme sa konecne zacali zaujimat o veci verejne a nielen zaujimat ale hlavne KONAT.

sardinka335
25. jan 2016

@sorciera24 samozrejme tie platy čo prezentuju media su neralane resp. možno tých 800 čisteho ma nejaky VŠ profak s titulmi pred menom a za menom...s 30 ročnou praxou...tak ano, taky v platovej tabulke moze mať aj 800 e aj viac...
ale ,,radový,, učitel určite nie. Kolegyne maju plus minus 500 e....480.

zuzik16
25. jan 2016

@evittam počkajme par rokov a uvidime že kvoli nedostatku murarov bude naša krajina na tom ešte horsie. je užas dnes najst sikovneho murara, vacsinou su to iba fušeri čo murarčinu nevladaju.
lebo ved kto by siel sa učiť za murara, ked kazdy chce mať vš?
je to smiesne ako tu podcenuju niektore zeny remesla

anetkaadamko
25. jan 2016

ja osobne nesúhlasím.......ak sa učiteľom nepáči ich práca 6-7 hodín denne.......viac ako 2 mesačné prázdniny.....môžu sa ísť za tie isté alebo menšie peniaze postaviť k pásu na 3 smeny........a to isté sestričky.......učiteľ a sestrička je povolanie.........ak idem do niečoho, tak nie s tým, že ale.....

lubiss
25. jan 2016

toto je zas taka tema na "pohadanie" uzivatelok 🙂 ked chcu vacsie platy nech maju vsetci by sme chceli mat vacsie platy..a ja osobne by som chcela aj 3 mesiace platenych prazdnin 🙂)) tu zas niekto to napadne ze sak oni sa v tej dobe skolia a vzdelavaju a pripravuju..sak mam kamaratku co uci na ZS a videla som jej leto 🙂 bola za 2 mesiace az na jednom skoleni aj to frflala 🙂)) ale to je o inom 🙂 tak nech kludne strajkuju ak im to pomoze bodaj by ano ale pochybujem ani jedna vlada nic dokopy nesplnila Dzurinda ten uplne nic Radicova detto Ficinger aspon pozdvihol trochu tu matersku minimalnu mzdu a neviem este co nepatrne ze to clovek ani nepostrehne v konecnom dosledku..takze asi tak 🙂

m.i.r.i
25. jan 2016

ono je to cele zle...nepaci sa mi, ze tu porovnavate povolania a ze maju rovnako zarabat predavacky ci murari tak ako ucitelia ci lekari..ono vieme, ze to takto nefunguje...ked sa porovname s vyspelymi statmi, tak najviac plateni su ludia s najvyssim vzdelanim a koniec koncov sa cenia aj sluzby-remesla, ktore sa donedavna povazovali za "podradne"..Nejde tu o to aby sa niekto dohadoval kto je viac a nejako sa vyvysoval, myslim, ze mnohe ste to tu nepochopili...tak ako je potrebna predavacka, tak je potrebny aj sikovny murar, vodar, vodic..ale aj lekar ci ucitel. Kazdopadne, kazdy mame nejaky odrazovy mostik a vieme tak vseobecne ako to v skolach koncilo -- ti co sa ucili, co im to palilo sli na vysoke skoly a ti lajdaci skoncili na ucnovkach...je to fakt...je pravda, ze velmi casto sa teraz stava, ze ti lajdaci sa spamatali, vystudovali ucnovku s odretymi usami a nakoniec si zalozili svoje firmy, kedze boli sikovni v remesle a zarabaju iste viac ako hociktory vysokoskolak...
Lenze to je cely zly system tiez...nase skolstvo ktore do deti husti len biflovacky, deti sa delia na mudre a hlupe podla jednotiek v ziackej knizke za odverklikovane ucivo, pripadne lajdaci dostanu lepsiu znamku lebo tatko podnikatel -- obrazne povedane -- prilozil ucitelke noz pod krk...VS v dnesnej dobe zacina znamenat zdrap papiera zial..pretoze nevypoveda o vedomostiach, ale o znamostiach, o biflovani, o stadovitosti...
Ono ja aj tym ucitelom doprajem, som si vedoma toho, ze nase deti ucia ludia, ktori nie su ohodnoteni adekvatne a nemaju motivaciu...cele skolstvo je ale zhnite...kazdopadne viac si zasluzi uplne kazdy
Myslim, ze ludia by sa k tomu nestavali negativne ak by si kazdy, aj ten predavac a smetiar vedeli zarobit tak, ze by slusne vyzili...nie zivorili...( aj ked niekedy pri Slovenskej nature a velkej zavisti kazdemu kto ma viac o tom aj pochybujem). Zaklad by ale mal byt, ze aj ten robotnik, kuric, smetiar, sofer by si mal zarobit tolko aby si mohol dovolit mat deti, dostojne zit, kupit si taku samozrejmost ako je auto, ist na dovolenky, mat co jest a nemusiet detom vysvetlovat ze im nekupi lyze a nemozu ist na vylet, lebo dostatocne nazarobi..kazda jedna praca je praca a tak ta minimalna mzda by mala byt na takej hranici, aby zabezpecila dostojny zivot a muzi sa netrapili ze nemozu uzivit rodinu a neostavali pri jednom dietati, lebo viac si nemozu dovolit...
V takomto stave, keby kazdy zarobil slusne na zakladne zivotne potreby by som si predstavila, ze ucitel by mal zarobit podstatne viac ako predavacka...mal by to byt vazeny clovek, ktory je studovany a vedomosti odovzdava nasim detom..tak ako to bolo kedysi -- ucitel/lekar/farar boli najuznavanejsie povolania, boli to ludia studovani a vazeni.....( toho farara by som uz z toho teraz asi vynechala 🙂 Kazdopadne povolanie ucitela nemozno dehonestovat, ale je pravda, ze to uz davno nie je poslanie...a cele nase skolstvo je zhnite...aj taki ucitelia na vysokych skolach...ked tam vidim ucit roznych inzinierov - skrachovanych podnikatelov, co uz nevedeli ako sa uplatnit, tak idem ucit studentov...ked si tam odverklikuju prednasku citanim skrypt a nedajboze nepolozte otazku, lebo by mal priznat ze nieco nevie...
Ja som zila aj v zahranici, zazili sme tam aj skoly aj bezny zivot...a ucitel sa tam snazi byt nielen respektovanym pedagogom, ale aj rovnocennym partnerom studentom, mnohi sa nechaju oslovovat krstnym menom, robia so studentami prakticke sedenia, ucia sa praxou a nechaju vyniknut sikovnych ktori sa pytaju, pytaju a ucitel bez problemov prizna chybu, ze nieco nevie, ze student je mozno sikovnejsi ako on sam...nema problem povedat, ze si to nastuduje a zisti.....tiez je bezne, ze studenti hodnotia ucitelov, preto sa snazia byt co najlepsi...ked ma ucitel zle referencie od studentov, konci..skola ho vymeni za lepsieho.....to povolanie byva naozaj o niecom inom ako u nas...takze ano, v tom pripade nech taky ucitel zarobi..ma sa co obracat, naozaj sa vzdelavat, naozaj byt psychologom, ktory k detom voli specialny pristup, ktory sa naozaj snazi naucit a nieco po sebe zanechat...nech ma naozaj vysoky plat, pretoze uci nase deti a berie to ako poslanie....ale v skolstve ako je nase a v state s podmienkami ako mame su ti ucitelia ti co by mali vyskakovat kvoli platu....kvoli zmene v skolstve ako takom ano, k comu patria aj tie platy, pretoze to ide sumerne ruka v ruke, ale kazdy si moze vybrat povolanie aj dnesnej dobe sam..
Nehovoriac o tom, ze nejedna moja kamaratka ucitelka je ucitelkou preto, lebo je "najlepsie povolanie pre matku"...kazda jedna povie, ze moze vyzdvihovat deti zo skolky, lebo jej padla o 13-14, neriesi kam s nimi cez vsetky prazdniny...pamatam si tiez ako kedysi kamaratky chodili na hudobnu, vytvarnu a podobne kruzky a vsetky tieto kamosky boli deti mamiciek uciteliek, pretoze nas tam nemal kto vodit, kedze nasi rodicia boli v praci ..ma to svoje obrovske vyhody a mnohe zeny idu za ucitelky skor z tychto dovodov ako preto, ze tam chcu neviem kolko zarobit a hlavne tak velmi vzdelavat nase deti..
Ja mam v rodine vela ucitelov..od babky, dedka, tiet...a jedno co si pamatam od detstva a to bol socik --- plakali vzdy...ucitelia sa proste stazovali uplne vzdy...nikdy neboli spokojni...
Tym ale naozaj nechcem povedat, ze si nazasluzia viac..tie platy su velmi nizke...ale ryba smrdi od hlavy a tak si nemyslim, ze zvysenie platov nieco vyriesi...tak ako u lekarov ktori dostali pridane nemam pocit, ze by im vyssi plat priniesol usmev na tvar, ochotu voci pacientom a ani to neopravilo katastrofalny stav nasich nemocnic....problem nasho statu je ten, ze sa podporuju volici smeru socialnymi davkami tam kde netreba, obrovsky aparat statnej spravy ktory je plateny uplne zbytocne...umela "nizka nezamestnanost" atd..a bezni ludia nemaju z coho zit, dochodcovia zivoria....

felycity
25. jan 2016

tu nejde o podceňovanie remesla, ja som zástanca, že remeslo má zlé dno obzvlášť v dnešnej dobe, ale nepleťme hrušky s jablkami, to potom všetci zarábajme rovnako a neštudujme, na čo ja mám študovať daľších 5 rokov na VS ked z toho nič nemám....ani len to ohodnotenie ? to potom aj doktor, aj učiteľ aj sestra aj iní sú na rovnakom mieste - bavíme sa o ohodnotení finančnom, nie o rešpekte a úcte, tú si zaslúži každý, kto svoju prácu vykonáva poctivo...pravdou však je, že dnes už mnohí majú všelijaké VS a všelijako urobené, ale to už odbáčame od témy

argyro
25. jan 2016

@horana prestala som čítať pri prvom negatívnom príspevku, tuším to bol hneď tretí. Napíšem len že sa podpisujem pod tvoj príspevok a plne podporujem a fandím učiteľom a hlavne VYDRŽTE!! Nedajte sa, štrajkujte aj mesiac! Podporu máte, len nie všetci tí, čo vám držia palce cítia potrebu o tom písať, ozývajú sa skôr tí frfloši.

evittam
25. jan 2016

@alexandramaria Čistá pravda. Aj ja sa musím a aj vzdelávam celý život pri mojej práci a mojom obore a nesťažujem sa a ani VŠ na to nepotrebujem... 😉

argyro
25. jan 2016

@zuzik16 ty si ale asi nepochopila o čom manažérsky post je, ked takto píšeš

perdiem
25. jan 2016

Takže môj názor, áno učitelia majú malé platy. Či by si zaslúžili viac? Niektorí áno, mala som na strednej učiteľku, a tej by som dala aj 3000 €. Všetci na ňu dodnes spomíname. Na druhej strane tam bolo dovolím si povedať 50%, ak nie viac takých, ktorým by som nedala ani 5€ a pokutovala by som ich za to, že pracujú v školstve. Zvyšok priemer poprípade lepší priemer, tým by som dala koľko teraz pýtate.
Moja malá má nastúpiť teraz do prvej triedy, tak vyberáme školu. Je normálne, aby som musela vyberať školu? Ako prepáčte páni učitelia, ale vyberáme ju práve podľa toho, ako deti učíte. 2 som hneď zamietla, ostali 2. Nemalo by to byť tak, že by som si nemala vedieť medzi štyrmi školami vybrať? Vtedy by som ju dala do najbližšej. Nemali by byť všetky štyri na rovnakej úrovni? Nehovorím o vybavení, lebo jedna z mnou vybraných škôl, kam by som dala malú, je najlepšie vybavená, druhá najhoršie. Ale ide o vzdelávanie, prístup učiteľov atď. Ja mám tiež VŠ, a nezarábala som toľko koľko vy, lebo u nás Vám proste toľko nadajú. Musela by som ďaleko dochádzať, a keď mám deti malé, tak sa to nedá. Ale toto je o Vás, a poviem Vám, keď počujem vyjadrovať sa niektoré učiteľky o svojich žiakoch, je mi z nich zle, a to hovorím o malých deťoch, nie o stredoškolákoch, kde puberta nepustí. Či sú rodičia nepríjemní, áno sú. Ale aj s rodičmi je to tak, ako s učiteľmi, niekto áno, niekto nie. Že príprava na vyučovanie? Niekto áno niekto nie. Nepáči sa mi, že dávate deťom referáty, deti stiahnu z netu, a vy im dáte všetkým jednotky. A hneď je známka na svete. Donúťte ich vypacovať to z knihy, nech si taj prečítajú. Že sa to nedá? To mi nevravte. Je to všetko len na Vás. Poznám pani učiteľku, ktorej deti musia zapojiť do projektu všetky svoje sivé bunky. To je známka. Teraz, či by som Vám pridala? Niektorým už teraz, niektorým nikdy. A výzva pe Vás: Dáme Vám peniaze, aj viac ako pýtate, ale vy nám dajte kvalitu, učte naše deti s radosťou a najlepšie ako viete. Vložte do toho všetko, čo je vo Vás, a nie iba výklad, odučili sme si hodinu a vy nám zaplaťte. Dáme Vám viac, ako pýtate, ale buďte tu pre naše deti.

felycity
25. jan 2016

chcela som napísať remeslo má zlaté dno, ospravedlňujem sa

evittam
25. jan 2016

@zuzik16
@oliva276 Heheh, chlapi mali tiež párkrát taký projekt, že fakt len "čučali", ktorý "odborník" to nakreslil - ale nevadí, veď ten nevzdelaný murár a iný pracant to urobí presne ako treba - ale pozor len pod dozorom toho vzdelaného lebo si bez neho bohužiaľ ani neprdne. 😀 😉
Presne toto som tým chcela povedať, len niekto bohužiaľ nevie a nepochopí a podobne...

sorciera24
25. jan 2016

@gondulka "A keď počujem a vídí sestru alebo učiteľku vo veku 25 až 30 s platom čistého 850 e a len by chceli viac a začo, je mi zle." z tohto som ozaj vyrozumela, ze okrem sestier vidis aj ucitelov s takym platom...prepac, ale toto nepopries....

libka1
25. jan 2016

Nasa skola je uplne zavreta. Drzim im palce nech vydrzia co najdlhsie a ked sa pridaju aj ine profesie a budu bojovat za svoje prava budem len rada. Tak sa drzte ucitelia!!!

elkatelkaaa
25. jan 2016

Všetci si myslia, že práca učiteľa je jednoduchá. Xkrát tu bolo spomenuté, že nemáme prázdniny,čerpáme dovolenky,prvý júlový a posledný augustový týžden sme v práci a tam upratujeme a zdobíme triedy,maľujeme,natierame tabule a voskujeme parkety. Často dovolenka nestačí na všetky prázdniny,naháname náhradné voľné,napr.v družine a zadarmo. Suplujeme za kolegov a často je to dlhodobé zastupovanie a na mnáhých menších školách ako inak, zadarmo. Na hodinách si vyslúžime nadávky,pľuvance, papierovou loptičkou do hlavy, oslovenia typu "čau cetko" a po upozornení žiaka, že si nemá vykladať nohy na učiteľský stôl aj vyznanie "a ty si nevakladaj p**u na stôl". cez prestávky riešime bitky a hádky vašich deti, riešime návštevy rodičov, ktorí nerešpektujú konzultačné hodiny a prídu hocikedy za nami s tým vedomím, že my sa im musíme venovať. Chodíme s vašimi deťmi na výlety,koncerty, do divadla a kina a musíme sa za ne hanbiť, akí sú nevychovaní. O tom, že po príchode do školy sa nevedia ani pozdraviť, radšej pomlčím. Slušné správanie sa už v mnohých rodinách nenosí. Na vyučovanie prichádzajú bez úloh a pomôcok, aj napriek tomu, že mnohí ich dostanú na začiatku školského roka a v druhom polroku zas. Ako potom rodičia kontrolujú domácu prípravu žiaka? Myslíte si, že družina vyrieši všetko? Je tam čas na úlohy ale uvedomte si, že tých detí je tam veľa a okrem úloh majú aj tvorivé aktivity, aj sa pohrajú...nedajbože príde dieťa domov a úlohy neurobené. A zas učiteľ zlý. Všetky písomky, labáky nosíme domov, v škole nie je čas na opravu. Nesedíme za počítačom, nepijeme kávu. Na hodinu trielime, lebo riaditeľ stopkuje za rohom. Neustále sa vzdelávame, zbierame kredity, robíme atestácie, cestujeme po všetkých kútoch Slovenska a cestu a stravu si hradíme z vlastného vrecka. Z vlastného nakupujeme aj vreckovky,lebo nám posielate sopľavé deti do školy. Z domu nosíme uteráky,lebo za pol roka nie sú schopní nektorí rodičia poslať uterák. Kupujeme mydlo a toaletný, lebo do triedného fondu vám nikto neprinesie peniaze. Nechcem nikoho uraziť, ale skúsili by ste učiť romske deti z osady? Prichádzajú špinavé, všivavé, smradľavé. A zas nechcem nikoho uraziť, ale aj mnohé biele deti sú na tom podobne. Ved sme kultúrna krajina. To naozaj musia byť tie rifle úplne fľakaté, aby ste dieťaťu obliekli čisté? Nemajú základy hygieny, po wecku si neumyjú ruky, lení sa im vojsť do kabínky a tak sa vyčúrajú do kúta. Dievčatá prídu a pýtajú vložky, samozrejme dáme.Áno, aj toto riešime. a je toho strašne veľa... mnohí rodičia sa sťažujú, že 3 deti doma je smrrrrť ... my ich máme v triede 20 a viac a tiež to nie je raj. Sme s nimi od 7 do cca 14, aj dlhšie. Tiež máme svoje rodiny, sme unavení, strácame chuť do práce ... sme učiteľky, vychovávateľky, ,butľavé vrby,nahrádzame deťom matky...nechceme tak veľa. Len to, čo si zaslúžime. Je to náročná práca... kde by boli lekári, bankári a další bez učiteľov... kto ich naučil čítať,písať a počítať, dal im základy mnohých vied...môj otec pracuje vo francuzsku a ked povedal domácemu, že dcéra je učiteľka, tak len uznanlivo kývali hlavou. Tak je učiteľ vážený a rešpektovaný. Otec im rýchlo vysvetlil, ako je to u nás. Sme len niktoši žobrajúci o stále viac penazí... roky sme študovali a platy máme ako pani za pokladnou. Nedajte sa vysmiaťm,nechceli by ste vidieť naše výplatné pásky. Preboha, čo si myslíte, že zarábame miliony? chceme to, čo nám patrí. za tak namáhajú prácu...

libka1
25. jan 2016

este dodam ze som mala vzdy vysoku mienku o uciteloch a vychovavatelkach v nasej skole a tym ze sli jednotne do strajku vsetci, mi ju len potvrdili 😉

elkatelkaaa
25. jan 2016

@sorciera24 to kde majú učitelia také platy? tak chcem ísť...!!!! ja mám 29 rokov a toľko penazi som v živote nevidela a to mám aj prvu atestacnu a nazbierané kredity.

evittam
25. jan 2016

@sardinka335 No veď však jasnéé- aj priemerný plat na SVK je okolo 800,- Eur..... 😀 😀

zuzik16
25. jan 2016

@argyro tak mi to vysvetli. ja si myslim ze manazer by aj mal vediet co manazuje, či myslis že nie?
mame jedneho - manazera nastrojarov, ma nastarosti vsetko co sa tyka nastrojov v strojoch, pod sebou asi 15 ludi minimalne, papierovacky, vybavovačky a ked chlapi nestihaju, mily manazer vyhrnie rukavy, oblečie monterky a ide makat s nimi, a pri tom ma myslim že 2 vysoke školy, to je u mna manazer s velkym M.
nie ti trulovia v kancelariach ktori dohromady nič nevedia...pripadne neustale robia chyby, a za to trpime nakoniec my

sorciera24
25. jan 2016

@elkatelkaaa sa spytaj gondulky...to som citovala ju.....to ona pisala a teraz zrazu, ze to sestry......ja som jej tiez napisala svoj plat.....uz stichla, lebo tabulky nepustia.......ako verim tomu, ze su skoly (napr. dedinske, sukromne)....kde maju aj vyssi plat....ale hadzat to na vsetkych.......

alexandramaria
25. jan 2016

@evittam ja by som sa slovenskou VŠ ani nechválila 😀 😀 a to ju veru mám absolvovanú. Preto pracujem na absolvovaní zahraničnej.
Áno, keď má dnes VŠ každý manták, tak to presne takto vyzerá. Má pred menom Ing. ale zamestnanec mu musí vysvetliť, ako vyzerá výkres v autocade. Klasika... Tento falošný pocit nadradenosti vzhľadom na VŠ majú iba tí najchudobnejší ľudia. Duchom najchudobnejší. Ktorí nejamú čo iné ponúknuť a myslia si, že VŠ im má zaručiť vyšší plat. No áno má, ale až po skúsenostiach. A preukázaní šikovnosti. Sama osebe je bezcenná. Hlavne keď ako podotýkam, má VŠ už každý trtko. VŠ nie je dôvod chváliť sa.

sardinka335
25. jan 2016

@evittam ved to su tie štatistiky....
ťažko sudiť...ja ked vidim tie upratovačky v škole čo umyvaju ošťate wecka, hovno aj vedla zachoda...take su ,,naše,,detičky,,,tak je mi ich luto, vazne luto.Tam umyva s jednou handrou, nema ani mop to je nejaka drevena ,,palica,, kýbel s nápisom ,,,esmal,, po maliaroch...sa čudujem čo im taky na kolečkách kyblik s metlou nekupia...nie su peniaze no, zarobi tam par šušmakov a je tam tiež väčšinu dna. Kucharky detto...od 7 rana variť, potom umyvať tie kvanta riadu...cely den nohách no tam aspon si tu stravu čo ostane poberu domov a tak si prilepšia.
A ja zase verím ze dobrý majster sa uživí, je ich ako šafranu..lebo bud su tak ze ,,všeuměl,, a ja zase neverím tomu ze jeden človek je aj znalý elektrikár aj murár, maliar, pokladač v jednom....takze dobrý remeselník ma svoju cenu a iste si moze pekne zarobiť. Druha vec je ta byrokracia, odvody...to je tiež na dalšiu temu. Roky sa tu len robili ,,reformy,, nehovorím ze všetko zle ale platy roky rovnake ...ceny hore a platy rovnake.

alexandramaria
25. jan 2016

@zuzik16 áno, presne takto sa to robí.
Tak sa oddeľuje v manažmente "boss" od lídra. Boss iba rozkazuje, lebo si myslí že požral všetku múdrosť sveta. Líder ľudí učí a ťahá. a ide im príkladom. Tak to má byť.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gondulka
25. jan 2016

@sorciera24 Nebudem sa s tebou chytať za slovíčka. Vyjadrila som svoj názor a nemá zmysel to tu ďalej riešiť a nedoriešiť.

dominika6
25. jan 2016

všetko by fungovalo keby:
sa nerozdelilo československo
ked sme prešli do EU s europskymi cenami sme mali okamžite aj europske platy

a mohlo sa predísť týmto depresívnym konaniam a rozvratom medzi vzťahmi v rodinách a povolaniach..
si myslím 🙂

zuzik16
25. jan 2016

@alexandramaria bohuzial je to skor vynimka ako pravidlo....ved ked mam vš tak viem automaticky všetko nie?😀

stella333
25. jan 2016

@sorciera24 Nuz nejak sa neviem zbavit pocitu, ze tu bojuju za nieco ine a nie za nase deti. Je pred volbami, poziadavky s platmi take, ze je jasne, ze ich vlada nesplni. Osobne si myslim, ze do skolstva by urcite malo prudit viac penazi, len ta forma a nacasovanie sa mi nepacia. A nie som volic Smeru.

sardinka335
25. jan 2016

@alexandramaria
@zuzik16

Stale su firmy kde to tak funguje - zvyčajne menšie kde ludia ,,robia na seba,, napr. maju vo firme maly podiel alebo ju ,,vlastnia,,. Moj muž je Ing. ale od 15tich brigadoval u otca vo firme aby sa učil, potom študoval a praxoval aj vo vyrobe v nemecku a ked treba tak si vyhrnie rukavy, oblečie monterky a ide k strojom manualne pracovať. Samozrejme maju na to ludi - ale ak je to potrebne tak nema problém.
Podla mna takto to ma vyzerat...vedieť v tom odbore čo najviac a mat aj ochotu robiť aj to čo sa ,,bezne nenosi,,. ALe to musia mať ludia motiváciu takto pracovať, je to jednak ,,v nich,, ta vnutorna motivacia a jednak vonkajšia motivácia - plat, kolektív - ten je mne mna napr. aj trošku viac ako plat..