Základná čkola Félix - skúsenosti

kulumulu123
2. apr 2017

Ahojte maminky mate niektore skusenosti so zs Felix na. Haanovej ul V petrzalke? Dost nad nou uvazujeme pre dceru ale nenasla som na nete ziadne skusenosti ani reference... Dakujem ☺

kulumulu123
autor
2. apr 2017

@liz_lemon tuto diskusiu som zhruba citala ospevuje sa nielen tu narnia ale mna zaujima konkretne Felix to fakt ziadne skusenosti??

liz_lemon
2. apr 2017

@kulumulu123 ja som tu diskusiu citala nedavno, a spomina sa tam aj Felix

opica
2. apr 2017

Kamoskina dcera tam chodi,su nadseni,ak Ti vyhovuje taky styl vzdelavania,je to asi ok. Ja osobne by som tam dieta nedala,ale to som ja

mzov
2. apr 2017

@kulumulu123 ahoj, my tam mame dceru, sme spokojni. Nieco konkretne ta zaujima? 🙂

kulumulu123
autor
2. apr 2017

@mzov ahoj supeeer me toho vela co ma zaujima anepisu o tom na svoje stranke jazyky napr sposob vyucby a uroven dcera chodi do nemeckej skolky po nemecky ale am anlgicky hovori plynule na zial vobec preto by som bola nerada aby "zabudla" co vie alebo sa na hodine unudila kym sa decka ucia zakladna slovicka.... Vztah ucitel ziak, domace ulohy je to ako kedysi za nasich cias ( ucitel poviem co sa mas doma ucit a dieta presedi cele poobede doma nad knihami) alebo sa ucia V skole a doma "volno".... Skolske pomocky vlacia ich deti denne domov V 5-10kg V aktovke alebo maju vacsinou V skole a chodia "nalahko"? Hodnotenie na konci skol. roka vysvedcenie so znamkami alebo pisomne hodnotenie ziakov? Kapacita triedy kolko deti? Dakujem moc ☺

mzov
3. apr 2017

@kulumulu123 ahoj. z cudzimi jazykmi - dcera bola zaciatocnicka, takze ona sa ucila od zaciatku. myslim ze aj vsetci v jej triede. je potom moznost poobednej vyuky (myslim ako dobrovolny kruzok), ale praveze som pocula ze deti to velmi nechceli, radsej si vyberali sportove a tvorive kruzky 🙂 Vztah ucitel ziak je tam naozaj vyborny, asi hlavne preto ze tam pracuju ucitelia, ktori svoju pracu maju naozaj radi, su oceneni. Mavaju aj velmi vela mimoskoskych aktivit, velmi dobre tu funguje aj vztah rodic a ucitel 🙂. Domace ulohy dcera nenosi takmer ziadne domov. Funguju tak (a to od zaciatku) ze domacu ulohu si spravia v skolskom klube, ale ani to nie je domaca ulohu pri ktorej ziak musi presediet 2 hodiny ako my kedysi. Podporuju velmi myslienku ze deti sa maju ucit v skole, nie doma s rodicmi. Doma maju mat uz volno, na hry, sport. Ved su to deti 🙂 Skolske pomocky? Dcera v skolskej taske nosi peracnik a desiatu, nic ine (teda ak si tam ona sama nepribali nejaku hracku 😉 Vsetko maju v skole. Kapacita triedy je max 22 deti. A hodnotenie - oni akoze dostanu aj klasicke 'znamkove' - myslim ze lebo musia zo zakona, ale dolezitjesie je to pisomne hodnotenie, je to rozpisane tak na 3 A4, ku kazdemu predmetu, aj vseobecne ku dietatu, velmi dobre, urcite to povie viac ako jednotka alebo dvojka na vysvedcku.

kulumulu123
autor
3. apr 2017

@mzov super tak sme ask nasli idealnu skolu a hlavne 3min od domu pesi.... Este sa opytam od kolkej do kolkatej maju vyucovanie? A skolsky klub do kolkatej poobede? Dakujem moc ☺

mzov
3. apr 2017

vyucovanie zacina 8:30, konci podla toho kolko maju hodin, ci 4 alebo 5, cas presny neviem 🙂
a v klube mozu byt deti vzdy az do 17:30

kulumulu123
autor
3. apr 2017

@mzov este sa chcem opytat ako je to so vseobecnym vzdelanim kedze na rozvrhu hodin som nenasla predmety ako historia geografia a pod. Sposob akym sa uci sa mne osobne velmi paci Len mam tak trosku strach aby dcera po 9r skoly nemala problemy s beznymi prijimackami na stredu skolu.... tiez sa chcem spytat zvykneme chodit kazdy rok V zime na 4-5tyz.na dovolenku spoznavat ine krajiny ludi a ich kulturu jasne ze s dcerou by sme ucivo dobehli aj mimo skoly ale ako by sa k tomu postavilo vedenie skoly? Mysliet si ze by boli ochotny to tolerovat? Dakujem moc ☺

15786
12. apr 2017

Je tu niekto kto je prijaty na Felixa?

barca5
6. nov 2017

Syna prijali do felixa. Ak mate niekto otazky rada odpoviem.

15786
6. nov 2017

@barca5 ste prvaci ci uz vyssi rocnik?

barca5
8. nov 2017

prvaci

barca5
8. nov 2017

@15786 prvaci

barbarella
14. nov 2017

@barca5 ahoj, môžem sa prosím opýtať, či je v tejto škole ITV alebo klasické vyučovanie? Nenašla som na ich stránke. Je syn spokojný? Uvažujeme tiež nad Félixom na budúci rok.

barca5
14. nov 2017

@barbarella memaju to takto uplne zadefinovane ze ide o itv, ale tie znaky itv to ma, blokove vyucko, prepajanie predmetov, osobnostny rozvoj, etika aj v inych predmetoch, pozitivna motivacia, slovne hodnotenie, doraz na pochopenie a osvojenie si vedomosti, nie na memorovanie... atd. Ak mas zaujem o studium, treba vyplnit formular na stranke skoly, dostanes bud koncom roka , alebo zaciatko buduceho pozvanku na prezentaciu, kde sa dozvies vsetko podstatne o skole. Za seba poviem, ze mne tato prezentacia vyrazila dych (v dobrom). 😉

barbarella
14. nov 2017

@barca5 super, formulár som vyplnila, ďakujem pekne za info 🙂

barca5
15. nov 2017

@barbarella nie je za co. 🙂 dopriala by som takuto skolu kazdemu dietatu. syn sa do skoly tesi, zo skolskeho klubu ani nechce ist domov.😉, ked vidim ako a co sa ucia, som velmi spokojna. Je to skola s dusou. urcite sa ale zaujimaj aj o ine skoly, uz je okolo 200 zaujemcov, otvaraju sa 2 prve triedy = 40 deti. Drzim palce!

barbarella
16. nov 2017

@barca5 vďaka. Mohla by si mi prosím ešte napísať, keďže záujemcov je asi naozaj veľa (dnes prišiel mail s pozvaním na DOD), aké školy sú v Bratislave podobne tejto-ITV alebo bloky, otvorene vyučovanie, spolupráca s rodičmi, celkovo prijemna atmosféra v škole, aby sa tam dieťa tešilo, prípadne aké zaujali vás? V bratislavských školách sa zatiaľ vôbec neorientujem😕

15786
17. nov 2017

@barbarella nam sa pacila zs cadrova, sice statna ale velmi pokrokova p. Riaditelka, teplicka nas naopak velmi odradila. Dobre referencie sme mali aj na skolu za kasarnou.

barca5
20. nov 2017

@barbarella, pravdupovediac velmi sa v skolach neorientujem. Felix nam uplne spadol z neba, a ak by tam syna nevzali, siel by do beznej skoly. Pre nas pripadali do uvahy jedine skoly v Petrzalke, v blizkosti kde byvame. Ine skoly sme si velmi nepreverovali. este Narnia vyzera byt podobna, je to ale cirkevna skola, co nemusi kazdemu vyhovovat. Potom este mi niekto spominal ZS Zaporozsku, tak skus pozriet, co je to zac.😉

barbarella
22. nov 2017

@barca5 vďaka 🙂

kaciatko81
26. nov 2017

@barca5 ahoj, mozem sa aj ja opytat? Ako je to co sa tyka vztahov deti? Syn dost protestuje ist inde do skoly, ze nebude poznat deti, ze sa nebude mat s kym hrat kamaratit. Zo vsetkych stran pocuvam ako je na skolach rozsirena sikana. Ako je to po tychto stranach vo felixe

15786
28. nov 2017

@kaciatko81 vo felixe je to super, velmi si daju zalezat na pestovani vztahov medzi detmi a na rozvoji socialno-emocionalnom. sikana nulova

ibajeho
29. nov 2017

@kaciatko81 ahoj my sme dnes boli na DOD vo felixe a moje dojmy su super, rozpravali sme sa priamo s chlapcami tretiakmi co tam chodia a velmi si to pochvalovali ze sikana tam nieje ziadna...teda co sa prveho stupna tyka...

ibajeho
29. nov 2017

este sa chcem spytat zienky co vam tam chodia deticky, kam sa ma skola stahovat???od ucitelov sme toho moc nevymamili, tak ci nahodou neviete vy komu tam deti chodia...

jana_b
21. dec 2017

@barbarella
@ibajeho moja skusenost s prijmanim do Felixa - v prvom rade, zaujem malo viac ako 300 deti, brali 40. Dieta musi byt zrele a pripravene ist do skoly, akonahle ma nejaky nedostatok v case kedy sa zucastnuje ich "predskolicky" (budu vas informovat o tejto moznosti), tak vas odpisu hned. Nepovedia to, ale mojej kamaratke sa stalo, ze jej syn mal vo februari este recovu vadu, na odstraneni ktorej interzivne pracovali, a ked sa nahodou informala na termin zapisu individualne vopred, rovno jej dopisali, ze ho nevezmu a ze ani nemaju na zapis chodit. Uprimne bol to dost sok, lebo na to ako sa prezentuju bola tato komunikacia vysoko necitliva.... Dieta totiz malo este polroka do nastupu na ZS a vsetko mohlo byt inak do tej doby.
Dalsia vec - pohovor s rodicmi a vyplnenie dotaznika. Tu odporucam osobitne davat pozor na to, ze co im tam napisete a poviete, lebo uprimnost sa nevyplaca...
My sme sa o pocte zaujemcov dozvedeli tesne pred tym nez poslali dotaznik a pozvanku na pohovor. Prepadli sme uplne panike, lebo s inou skolou sme neratali, do statnej kam dcera by mala chodit podla bydliska sme to mali uz velmi daleko (logisticky proste nemozne) a hlavne teda sme chceli pre nu uplne inu nez klasicku skolu po skusenosti so starsimi detmi. Tak sme zacali uvazovat aj nad Narniou, ktora bola pre nas dovtedy tabu kvoli tomu ze je cirkevna... no na poslednu chvilu som zistila o tom viac a tento faktor napokon nehral pri Narnii pre nas ziadnu rolu,
i ked nie sme veriaci (je za tym reformovana evanjelicka cirkev bratska, co je trochu ina liga a nabozenstvo tam je vyucovane a prezentovane v duchu ekumenizmu, co je samozrejme velke hodnotove plus...).
Takze - v dotazniku som uprimne napisala na otazku, ci uvazujeme aj nad inou skolou, ze ano, zvazujeme Narniu a na pohovore sa nas p. riaditelka pytala, ze ci vidime nejaky rozdiel medzi Felixom a Narniou.. Tak som uprimne povedala, ze len v tom, ze maju viac anglictiny, na co na nas vybehla, s tym, ze "ved oni su cirkevna skola" Bola som z toho zaskocena a povedala som jej ze v tom problem nevidim, vzhladom na pozadie konkretnej cirkvi... uz som sa nerozhovorila o nasich dovodoch spocivajucich vo velkom pocte zaujmecov o Felixa, co bola velka chyba tiez... mimochodom, Felix sidli v budove s gymnaziom C.B. Lewisa, co je pokracovanie Narnie a zdalo sa ze maju dobre vztahy...🙂
No a potom prislo dalsie nase "pochybenie" lebo na otazku v dotazniku, ze co by sme ma vyucovani vo felixe zmenili, som povedala, ze by som prijala keby mali deti viac vyuky cudzieho jazyka, pretoze su to vedecky podlozene fakty, ze cim nizsi vek, tym vacsia schopnost deti osvojit si cudzi jazyk a bez toho to dnes proste nejde... Na to som bola p. riaditelkou dotazana, ze ak teda pridat jazyk, tak ako si to predstavujem, ze na ukor coho ineho, co by som im teda ubrala.... Nechapala som otazke, pretoze (pochopitelne) som nemala predstavu o tom, ze statny vzdelavaci program ma nejake pravidla tykajuce sa poctu hodin na kazdy predmet, ze na prvom stupni len postupne a pomaly rastie moznost pridavat predmety nad ramec tych zakladnych a oni proste nechcu deti viac zatazovat nez je treba. Je to samozrejme uplne racionalna uvaha a je to ok, ale ja som sa po tomto vystupe citila ako idiot, ze o tom neviem a ze teda si im dovolujem nieco vytykat....
No a ako klincek do rakvy bolo vyjadrenie mojho muza na otazku, preco chodia starsie deti inde na skolu , tak moj muz povedal, ze to bola najlepsia ZS podla odporucania nasej bakky (muzovej mami - dlhorocnej riaditelky na inej ZS), ale od stresu uz zabudol dodat, ze najlepsia ZS v okoli hokejoveho stadiona Ondreja Nepelu, kam chalani chodia kazdy bozi den na treningy a nemaju to tak zo skoly daleko.... 🙂
Tak trochu komicke a tak trochu aj tragicke, lebo sme velmi chceli, aby dcera chodila do Felixa..... a stale chceme.
No a potom, asi mesiac po pohovore, ked sme uz vedeli, ze nam ju tam nevzali, som narazila na nejaky rozhovor s tou riaditelkou, kde vyslovene povedala, ze oni chcu od rodicov pocut, ze chcu dat deti prave k nim do skoly.... Inymi slovami, ziadne dalsie skoly v zalohe, ziadne vytky voci vyucovaciemu procesu, ziadne ine lepsie skoly nie su 🙂 Takze pozor na to a drzim palec, nech vam to vyjde!

15786
22. dec 2017

@jana_b vyberove konanie je naozaj velky problem pre cely tim vedenia skoly,
pretoze zaujemcov je niekolko nasobne viac ako im kapacity umoznuju prijat. Chcu si byt naozaj isti, ze rodicia deticiek su naozaj stotozneni s ideologiou skoly a po prijati nebudu streckovat.
My sme boli jedni z tych stastnych ktory sa dostali. Neverili sme kedze nase dieta na skole nema surodenca a nemame ziadne znamosti vramci skoly.
Za mna treba ist uplne na prirodzenost.
Skola Felix ma naozaj tim perfektnych oddanych pedagogov, ktori sa snazia deti viest k ucte jeden k druhemu, tesit sa z novych veci, byt samostatnymi.
Kiez by bolo viac takychto skol.

jana_b
22. dec 2017

@15786 ja to nespochybnujem a nic im nevycitam. Len hovorim ze v nasom pripade sa uprimnost a prirodzenost nevyplatila. Na nic sme sa nehrali, normalne som odpovedala tak ako som veci citila a aka bola realita. Nechcela som klamat, ale zial vo finale to bol pre nas cierny bod. Doteraz som sa nevyrovnala s tym, ze tam dcera nechodi a ze za to moze moja cestnost a uprimnost. Paradoxne...