9 ročná dcéra nechce spávať sama

jankariso
16. aug 2015

máme problém s 9-ročnou dcérou, ktorá nechce spávať sama, problém trvá veľmi dlho vznikol asi po tom ako som sa rozviedla a dlho spávala so mnou. Po čase som si našla nového priateľa, samozrejme tam bol problém s akceptáciou. On spáva v detskej izbičke, ona so mnou. Postupne sme sa ale dostali do fázy, že spávala sama ( najviac pomohli vyhrážky ( bohužiaľ) a zapnuté svetlo na chodbe.
Teraz sme a vrátili do ešte horšieho stavu ako bol predtým bola týždeň u otca na prázdninách, tam spala s ním, následne bola týždeň u starých rodičov tam spala s nimi. Teraz odmieta spať sama, vraj sa bojí. Nepomáhajú ani rozhovory, ani zapnuté svetlo, ani to že som za ňou chodila v noci ( skončilo to tak, že vždy keď som odišla z jej postele ona vstala a prišla za mnou). Máme ešte štvormesačnú dcéru, takže nedá sa mi celú noc chodiť hore-dole. Nepredpokladáme, že by tam bolo žiarlenie, ale už sme obidvaja aj s mužom hotový, skončilo to tak že on si dal matrac do jej izby a spáva tam s ňou- aby sme a aspon trochu vyspali. To ju upokojilo. Myslíme si ale že 9 ročné dieťa by už malo spať samé....ako to docieliť. ďakujem za každý podnet

siska53
17. aug 2015

@petra7777 ty mas dospele deti.. Vacsina pisala o spani v jednej izbe,nie v jednej posteli. A niektore deti prosto do urciteho veku behaju v noci za rodicmi. Ale to prejde!!!! Ako som pisala,moju segru to preslo,ked mala asi 7r.,nepamatam si uz presne kolko mala. V puberte uz urcite do postele behat nebudu,zacnu sa hanbit a skor vyhladavat samotu a viac kamosov.

Ani ja som nebehala k nasim,ale zato mavala paradne nocne mory ako 5r. A to som mala vedla seba malu,parmesacnu sestru. Tak ci tak museli prist a utisit ma nejak(obcas mi vynadali kvoli malej sestre).

Zato ze tvoje nebehali,neznamena,ze nie su deti,ktore to robia. Kazdy ma inu potrebu citit toho druheho. Niekomi vyhovuju dokonca oddelene spalne. Nie,ze by sa nemali radi,ale im to tak vyhovuje..

P. S. Aj ja som sla spat a bez deti v posteli Akurat,ze jedno spalo v postielke v tej istej izbe ako ja a druhe vo svojej posteli v tej istej izbe ako muz. Cize spia s nami. Ale nie v posteli. Bodka.

petra7777
17. aug 2015

@siska53 Už som sa obávala, že ma za môj názor zastrelíš 🙂

petra7777
17. aug 2015

@1fifinka1 A ty ak máš potrebu reagovať na mňa, tak ma oslov, lebo z akej riti mám vedieť, že nadávaš na mňa....ty "fifinka"

odm3
24. aug 2015

@jankariso Moje deti zaspávali v detskej izbe, ale v noci chodili za mnou do postele – nie do spálne – do postele. Nuž keď počujete tie malé nožičky „cup, cup, cup“ a potom sa pritúli to malé telíčko – no vyhoďte ho...Nie každú noc, tak dva krát do týždňa, najmä dcéra to robila. Mne to nevadilo, práve naopak bolo mi to príjemné. Ale potom sa narodil mladší súrodenec (dcéra mala 9 a syn 10), ktorý spal s nami v spálni a vtedy som bola nútená im tieto nočné návštevy zatrhnúť, inak by som sa nevyspala. Spravila som to asi takto: „veľmi ťa ľúbim, ale chcela by som ťa poprosiť – zostaň v noci vo svojej postieľke – k bábätku musím vstávať aj 8 krát za noc, ak ma ešte aj ty zobudíš – zle sa vyspím. Skús pochopiť, že ja sa potrebujem vyspať – inak budem nevyspatá a budem mať zlú náladu.“ Potom to ešte skúšali, ale trvala som na svojom: „prosím ťa skús pochopiť, že ja sa potrebujem vyspať“. 9 ročné dievčatko je schopné to pochopiť, v tomto veku sa už dokážu vcítiť do iných len im to treba správne podať – tak aby sa skutočne vcítila do tvojej situácie: „predstav si, že ťa niekto zobudí 8 krát za noc, ako sa budeš cítiť“. Možno si to takto skúšala, neviem.. takto to zabralo u nás.

timea7
24. aug 2015

@odm3 krásne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

tomasko9
2. okt 2015

Jankariso/, ahoj, ja mam dceru už 10ročnu, v marci bude mat 11, a spava pri mne už ako 7ročna, od druhej triedy, teraz je 5čka. Užili sme si toho strašne vela.Mame ešte dvoch chalanov, jeden je mladši druhy starši, No v izbe nebola nikdy sama,sama neviem čo sa mohlo stat, proste začalo to uplne z ničoho nič, len že ide ku mne spat, Manžel išiel do detskej izby, a ona bola pri mne, nestačilo že sme jej dali postel k nam do spalne, proste musela byt pri mne a citit ma,alebo držat ma za ruku, ani otočit som sa nemohla od nej. Teraz ked je piatačka, som povedala DOST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A ideš spat ku sebe do izby, a bez debaty.S manželom som už bola na nože, lebo dost som aj jemu vyčitala chybu, že nič s tym nerobi, robieva na 3 smeny, teraz ma nočnu, ja spavam sama v spalni, a oni traja v detskej izbe, povedali sme si že ked sa zobudi, môže prist ku mne, ale tento tyžden to bolo iba raz, ale mam obavy ako to bude ked muž bude už v sobotu doma, aby to zasa nezneužila že jej mam ocina doma, ved on si pôjde ku mne lahnut, no ty brdo, už mam zasa nachystane čo jej poviem, že či sa nehambi, taka velka spavat s ocinom. Tak neviem či som dost napisala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

sardinka333
2. okt 2015

Ja som raz čitala v jednej knihe o vychove, ze rodičia dali do spalne kde spali na manželskej posteli matrac (prichystali ho ako postel) a povedali dieťaťu, ze ak chce prist tak tam ma pripravene miesto...Ja suhlasim s @tomasko9 proste treba to uťať, povedať stop, dosť zopakovať logické argumenty a nepovoliť. Tu pozornost, pocit bezpečia, lasky treba ,,davať,, viac počas dna, traviť spolu kvalitne čas, komunikovat o svojich strachoch...chce to čas, trpezlivosť.
Moj muž neznaša ked sa tlačime v posteli a je z toho nervozny ked niektore z deti chceli s nami spať, nevyspali sme sa, ani pohnuť, otočiť, rano dolamany, nervozny a jednoducho nešlo to takto dalej. Deti mozu prist k nam do postele napr. nad ranom okolo 06:00 ale inak je naša postel ,,tabu,,.

tomasko9
2. okt 2015

sardinka333, som velmi rada, že si ma takto pochopila, ale už to bolo na mna strašne vela, nevyspata, rano nervozna, dolamana, a manžel ten rano vstava do prace ked ide na dennu už o 4 , a on sa jej uplne že dobre ninulka ja si k tebe pridem lahnut, a jasne že rano a v praci unaveny, no čo ked to tak chce, nech sa mu pači, ale som fakt zvedava, čo urobi v sobotu večer, ked sa pôjde do postele.

sardinka333
2. okt 2015

@tomasko9 ako ja beriem ze niektorí si pomyslia ze ,,som krutá,, a bezcitná...ale jednoducho toto nie je riešenie spať s dieťaťom a ze 9 ročným!!! Proste za tým niečo je a to treba citlivo riešiť. Aj my ako manzelia potrebujeme svoje sukromie, intimitu. Chapem aj mojho muža on ma pracu taku ze aj vela šoferuje a potrebuje sa vyspať , byť oddýchnutý. Ked je odcestovaný tak vtedy napr syn so mnou spava ale inak ked je doma tak do svojej postele - nekompromisne.