Advent - aktivita pre deti

gabikkas
4. nov 2013

Zdravim vospolok,
maminky chcem sa opytat (podeliť sa o nápady a inšpirácie) aké aktivity robia vaše deti počas adventu. Minulý rok sme sa kazdy vecer modlili pri adventnom venci a kazdy den sme vyfarbovali postavicku, ktoru sme davali do betlehema, postavicky som si stiahla tu - http://deti.vira.cz/Omalovanky/Adventni-kalenda...
Tento rok by som chcela aktivitu zameranu na dobre skutky, len este nemam celom premyslene ako to budeme robit...
vdaka za prispevky

alami
4. nov 2013

@gabikkas Jéj, to je krásne 🙂 Napadá mi, za každý dobrý skutok pripnúť jednu ozdôbku, alebo sviečku (namaľovanú, vystrihnutú) na nejaký stromček - napr vystrihnutý z kartónu, krásne vymaľovaný, či oblepený - a takto ho dopĺňať vlastnoručne vyrobenými ozdôbkami 🙂

adkasmolka
5. nov 2013

maminky, chcem Vas poprosit o radu - ako vysvetlujete "prichod" Jeziska detom? Moj syn ma 2,8 roka ( po nabozenskej stranke mu to nechcem vysvetlovat.).

gabikkas
autor
5. nov 2013

@adkasmolka
v tom ti neporadim, vychovavame deti v katolickej viere, takze tak aj pristupujeme k vysvetlovaniu ohladom sviatkov...samozrejme v ramci moznosti ich chapania, lebo este su male...

adkasmolka
5. nov 2013

@gabikkas 🙂

vroni
5. nov 2013

@adkasmolka, neviem, ci sa da vysvetlit ateisticky Jezisko 😀 My sme vzdy (coby rodicia) kupovali darceky, na Jeziska ani Deda Mraza sme sa nehrali, mala to tak aj brala, nijako jej to z cara Vianoc neubralo. Skor teraz sa zacala pytat, co maju darceky s Jeziskom a preco, tak sme zabrdli aj do krestanstva, doteraz nebolo treba...
Mna by celkom zaujimali aj ine (nez nabozenske) aktivity pre deti v case adventu ( okrem pecenia, robenia sviecok a darcekov, to uz mame zaradene v programe)

adkasmolka
5. nov 2013

@vroni pekne si to napisala 😉 tak pockam kym sa nato zacne pytat sam.

gabikkas
autor
5. nov 2013

@vroni ja som minuly rok spravila obalky, presne podla dni adventu-vid fotka a tam som mala v tej obalke karticky a na nich napisane co budeme v ten den robit (medovniky, malovanie poharov a dali sme tam kahancek, potom v jednom som mala tajnicku co sme lustili, potom sme vyrabali budku pre vtacikov, ozdoby na stromcek, potom som kupila aj take drevenne zvieratka, tie vodovkami farbila a tiez to boli ako ozdoby na stromcek, hned na zaciatku sme robili adventny veniec, karticky som v pripade zmeny potom rano pozmenila, alebo vymenila, ak som videla, ze sa zmenila situacia a nam sa nedalo nieco naplanovane robit, aby neboli sklamania 🙂 ), plus postavicku a sparadlo (postavicky su tam vseliake - deti, starka, starky, deti, rybar, na vozicku, batola....), presne ako typy ludi, ktori cakaju na vianoce a tesia sa z narodenia Pana Jezisa)

gabikkas
autor
5. nov 2013

este sme napr robili baliaci papier-otlacky zo zemiakov, na Barboru sa chodia zbeirat ceresnove hlauzky 🙂, aj snehove vlocky sme robili z papiera, okno sa da ozdobit v izbe, potom na mikulasa samozrejme cistit topanky a manzel mal z roboty predstavenie pre deti aj s mikulasom, tak aj to sme mali, ale mali sme tam aj take napisane, ze sme isli do detskeho centra sa vysantit, alebo na ine vylety......tieto obalky boli dobre v tom, ze mala prehlad kolko dni este zostava do vianoc a hlavne sa kazde rano tesila aka postavicka bude v obalke a co nas v ten den caka...

gabikkas
autor
5. nov 2013

toto bol final betlehem na stedry den 🙂

matkokrtko
21. nov 2013

Ahojte maminky. Poradte nejaké aktivity s detmi na cas adventu. Uz davnejsie som niekde citala clanok, kde bola na kazdy den nejaka aktivita s detmi. Napr. vyzdobit si izbicku, pecenie medovnickov, malovanie,atd. Samozrejme, clanok som si neodlozila. ☹ Nemate niektora nejake dobre tipy? Dakujem.

matkokrtko
21. nov 2013

Chcela by som taky akoby "planik" na kazdy den... 😉 😉 😉

gabikkas
autor
26. nov 2013

@matkokrtko vies kde boli napady? v casopise mama a ja...
tu su opisala som ti ich v skratke...bolo to robene na rok 2010, tak neviem ci tie dni sedia, myslim, ze ci nedela je naozaj 5ho 12ty...treba prisposobit
1.12-vyrobit kalendar cinnosti-na velky papier napr stvore, kruhy, hviezdicky, kde sa napisu tie cinnosti a potom bud vymalovavaju ked ten den presiel, alebo preciarknu...
2.12-malovanie na sklo na okno v izbe
3.12-svietniky-namalovat farbami na sklo, alebo temperkami zavaraninovy pohar, a dnu dat cajovu sviecku, moze sa kazdy vecer zapalit a zaspavat pri nom...
4.12-barborky - natrhat ceresnove vetvicky, kazdy clen rodiny am jednu, na papier sa napise zelanie, zroluje sa azavesi na vetvicku, ak vetvicka rozkvitne do stedreho vecera 🙂 zelanie sa splni 🙂
5.12- druha adventna nedela- ist do mesta, vychutnat si vianocnu atmosferu...
6.12-mikulas-ist na nejake predstavenie, pripadne do meska, kam pride "ozajstny mikulas"
7.12.priprava medovnikov-urobime cesto
8.12. pecieme medovniky
9.12 oddych od medovnikov-ist do prirody, sanokovat sa, krmit kacky na jazero...
10.12.vyroba papiera na vyrobenie pohladnic, menoviek... - je tam pisany postup, v pripade zaujmu opisem...
11.12-vymyslanie rozpravky
12.12.-tretia adventna-napr pripravit detom jedalny listok, sami si moze vybrat co sa na obed navari, prichystat slavnostny obed, pripadne nejake pohare na "stopke" s dzusom, vineou...
13.12.Lucia - upratanie izby, vyzdobenie, symbol svetla vo forme svietnikov, sviecok...
14.12-vyrabanie pohladnic pre rodinu, priatelov
15.12 zdobime medovniky
16.12uvarit si detsky punc, spravit strudlu - punc:ovocny caj, jablkovy dzus, citron, med 🙂
17.12vianocny baliaci papier
18.12 krmenie sykoriek-vyrobenie budky
19.12.stvrta adventna
20.12 snehove vlocky, mozu sa nimi ozdobit okna, stromcek...
21.12 vyroba jablkovych svietnikov
22.12.zvukove pexeso -naplnene kiderka 🙂
23.12.zdobime stromcek
24.12 den "D"

maja71
26. nov 2013

... tiež by som sa rada podelila... my máme urobené papierové ozdôbky /môžu byť akékoľvek/... počas adventu sa deti snažia robiť dobré skutky. Za dobrý skutok dostanú ozdôbku. Tie si zbierajú a potom na Vianoce týmito dobrými skutkami ozdobíme stromček... je to taký duchovný darček pre Ježiška... prajem krásny Advent a požehnané Vianoce...

gabikkas
autor
27. nov 2013

@maja71
ja som sa tento rok nakoniec rozhodla, ze budeme davat slamky(asi to bude vlna) do jasliciek...jedna slamka-jeden dobry skutok 🙂 aby Jeziska zahriali nase dobre skutky aj na tele aj v srdiecku 🙂... len este zrealizovat ako spravim jaslicky a postavicky a betlehem, asi urobim z medovnika.... 🙂

maja71
28. nov 2013

@gabikkas ... ak môžem, tak ja som vzala deťom bábiky, s ktorými sa už aj tak nehrali, a ušila som im oblečenie... Manžel urobil prístrešok a jasličky... postupne sme dokúpili zvieratká a máme doma svoj veľký Betlehem...

gabikkas
autor
28. nov 2013

@maja71 tak to musi byt super 🙂 potom posli prosim fotku 🙂

lenkove
1. dec 2013

Dobre rano, maminky.
Mate tu vela krasnych napadov, mne sa ale akosi nedarilo nic zrealizovat. Vzdy ma prekvapi, ze pri dvoch detoch mam omnoho menej casu ako pri jednom, ze ano 😉
Ale vyrobila som adventny stromcek, ktory potom dame Jeziskovi do Betlehemceka. K stromceku mame nalepky a za kazdu modlitbu, alebo navstevu sv. omse ich naliepame. Dnes rano sa mala zobudila a jej prva veta bola, "maminka, prosim, uz sa ideme modlit?" 😉 Tak uz mame na stromceku prvu ozdobu pre Jeziska 🙂

matkokrtko
2. dec 2013

@gabikkas dakujem ti velmi pekne... mas pravdu, presne tam som to citala, prave v tom obdobi som Mama a ja kupovala pravidelne... 🙂 🙂 🙂 potesila si ma...

livka299
2. dec 2013

My sme tvorili toto decká lepili lepiacou pištolou a trhali ihličie s konárikov na zapichnutie 🙂 Aj keď popri nich troch a práci máme na spoločné chvíle málo času...

jurcaga
3. dec 2013

advent uz zacal, no este nie je neskoro, ze? 🙂 ... tak my mame taku klasicku aktivitu - dubakom som kupila coko-adventne kalendare - 1 cokoladka na kazdy den. a nieco kreativne a uzitocne: urobila som kalendarik s 24 okienkami a do nich zapisujeme kazdy den nejake vdaky - za co Bohu dakujeme - napr. vymysli 3 biele veci, za ktore si vdacny, nieco, co ziari, nieco leskle.... tak troska precvicujeme mozgove zavity a aj vdacnost. maminkam odporucam knizku 1000 darov od Ann Voskamp, ktora vedie k vdacnosti Bohu za dobre, aj to (v nasom ludskom ponimani) zle...
a tymto sme sa inspirovali pri vymyslani, za co dakovat https://s3.amazonaws.com/a.voskamp/JoyDareColle....

gabikkas
autor
3. dec 2013

@jurcaga SUPER NAPAD 🙂

simonaf
3. dec 2013

našla som nejaké pekné aktivity, priložím na záver aj link na stránku..

Domáce puzzle
Vyhľadajte pekný farebný obrázok, ktorý najlepšie vystihuje podstatu blížiaceho sa sviatku a tento rozstrihajte na 24 častí. Čím budú jednotlivé diely rôznejšie (tvarom aj veľkosťou), tým to bude zaujímavejšie. Teraz postupne prekreslite obrysy dielikov na čistý papier, aby vytvorili celok. Jednotlivé časti (vystrihnuté aj predkreslené ) očíslujte od 1 po 24 a to tak, aby číslo 24 bolo centrom celého obrázku. Dieťa si tak postupne prilepí každý večer jeden malý dielik a postupne sa vytvorí celý obrázok.

Čarovné vrecúško
Rodičia môžu pripraviť vrecúško (tí šikovnejší aj 24 kusov ) a večer čo večer budete z týchto vrecúšok vyťahovať papieriky s prekvapením. Papieriky budú ukrývať rôzne činnosti a hry, ktoré nie sú celkom bežné počas celého roka. Ak by aj boli, pre dieťa plné očakávania sú stále prekvapením. Papierik môže obsahovať aj miesto, kde sa ukrýva malá sladkosť, s ktorou sa celá rodinka podelí. Pri výbere hier sa nechajte inšpirovať najobľúbenejšími činnosťami dieťaťa a nebojte sa opakovať tie, ktoré mu prinášajú najväčšiu radosť.

Cestička
Na väčší výkres nakreslíme kľukatú cestičku, na konci ktorej je pohľadnica s vianočným stromčekom alebo s jasličkami. Cestičku môžeme rozdeliť na 24 častí a tie postupne každý večer vyfarbovať rôznymi farbami, aby bola pestrá, až sa dostaneme k cieľu. Aby táto cesta nebola veľmi pustá, môžeme k nej každý večer prilepiť aj postavičku, ktorá pôjde s nami a tá môže byť zároveň aj hlavnou postavou večernej rozprávky.

http://babetko.rodinka.sk/vychovavame/tvorivo-s...

maja71
5. dec 2013

@gabikkas ... tak som konečne našla foto z minulého roka...

maja71
5. dec 2013

@maja71 V jasličkách som mala pôvodne tiež len malú bábiku oblečenú v bielej košieľke... ale potom sme dostali sádrového Ježiška, tak má tam svoje miesto...

gabikkas
autor
5. dec 2013

@maja71 paraaadny 🙂

danka777
5. dec 2013

A čo tak urobiť vrece dobrých skutkov pre Ježiška? Naše deti to celkom bavilo. http://www.omalovanky.sk/aktivity-pre-deti/akti...

gabikkas
autor
9. mar 2014

@danka777 super napad 🙂 vdaka

gabikkas
autor
10. nov 2014

obnovujem temu 🙂 o chvilu tu mame advent , mamicky, prosim podelte sa o napady 🙂

oravese
12. nov 2014

Dobry den my sme si zasa za kazdy den ak spravili dobry skutok, nalepili na okno postavicku do betlehema (anjeli, ovecky, pasteri, traja krali, Mária, Jozef a na stedry den Jeziska v jaslickach). spolu sme si ich dopredu nachystali z farieb na sklo robili sme to podla tohto uz neviem kde to presne bolo pohladam. 😉