Ako človek zistí, že jeho dieťa je rozmaznané?

myshalka
7. jan 2013

Ako človek zistí, že jeho dieťa je rozmaznané?Dá sa to?zaujímal by ma všeobecný pohľad iných mamičiek na takúto vec...

rolak
7. jan 2013

@myshalka inak zasahovanie nového priateľa do výchovy je veľmi citlivá téma,neviem,ako dlho ste spolu,ako dobre pozná váš vzťah,ale asi by mal byť opatrný... môže sa to ľahko otočiť proti nemu..... ☹ ☹ aby si malá jeho zasahovanie nejako zle nevysvetlila,teraz sú tie naše deti veľmi citlivé,v zmysle,že vnímajú každý podnet,každú náladu,všetko... moja dcéra je napr. veľmi rozumovo vyspelá,ale myslím,že zato je veľmi emočne nezrelá,citovo je veľmi taká akoby zaostalá,nevie sa sama ukľudniť,na všetko prehnane reaguje...našťastie nie vždy,ale keď sa dlhodobo nudí (teraz sa jej málo venujem,lebo mám silné tehu nevoľnosti,nechodíme von),alebo keď má zas to obdobie,že sa musí presadzovať..... a by ste sa čudovali,aká som ja na ňu prísna,aj kričím,aj zakazujem,aj hračky vezmem, aj po riti dám....lenže to je podľa mňa úplne zle....lebo ona z toho akurát pochopí,že to isté môže robiť aj ona....

bonaquaba
7. jan 2013

@rolak v tom mas pravdu, je rozdiel,ked clovek ma doma neposedne nekludne dieta ako dieta,ktore je kludne a vyhra sa aj dve hodiny samo so sebou, vidim to na vlastnych detoch,kym chlapec je velmi neposedny nikdy sa nevedel s nicim viac ako minutu hrat a len plakal a plakal ked bol babo,ale teraz je uplny pohodak sam sa vyhra a pommmoze mi ,tak zase moje dievcata su pravy opak, ked boli babatka ani som nevedela,ze ich mam,najedli sa a spali od nevidim do nevidim, same sa vyhrali s hrackami a teraz maju obdobie vzdoru,tak len vrestia jacia a vsetko si vyncuju placom,aj ked vedia,ze im to nepovolim,ale skusaju,kde su mmoje hranice
takze ako pises, ze dieta je kludne a poslusne,lebo som ho ja tak vychovala nie je pravda,lebo kym jedno dieta je tiche kludne,druhe je extrovert a potrebuje dat ludom okolo najavo,ze existuje,

katy1979
7. jan 2013

@bonaquaba ano su to knizky pre deti. Na kazdej strane je velka ilustracia nejakej situacie a kratky popis. Ja mam starsie dieta s aspergerovym syndromom takze velakrat sa tvari ze nepocuje a nevidi. Niektorym veciam nerozumie ale su veci ktore z tych knih pochopil. Obcas je to skor o tom aby pochopili rodicia a postupne to vstepovali svojim detom.

myshalka
autor
7. jan 2013

@rolak on je na nu aj mily,je s nou ked je chora a ja som v praci,hrava sa s nou a tak...v podstate pohoda ..len proste mam niekedy pocit,ze zbytocne zvelicuje ;);)

kobrtko
11. jan 2013

@myshalka však jasné, treba si to vyrozprávať, lebo aj malé dieťa rozumie, čo mu chceš povedať. A keď mu to rozprávaš pokojne (jasné, že nie vždy sa to dá, tak ťa bude brať na vedomie oveľa viac ako keď sa po ňom kričí. To som bola z toho vždy nešťastná, keď sa mi podarilo nakričať na syna...bola mi ho ľúto, lebo nikto nemá rád, keď po ňom druhý kričí...
a výchovný efekt to nemalo asi žiadny 😢

19atik92
5. mar 2016

Zdravim moja svokra ma v pestunstve 5 rocne dieta a sprava sa k nemu ako ku kralovi sveta vsetko moze za nic ho nepotresta a vsetko co chce ma ona ho ma skorej ako hracku.Svokra ma viacej rokou a zrejme sa jej ho nechce vychovavat prisnejsie.Svoje 2 deti vychovali prisno.Dieta sa nevie slusne spravat vsade krici ako keby bolo same a ziada si pozornost vsetkych nevazi si nic a nerespektuje nikoho ani svokra este sa mu vysmeje do tvare ked ho za nieco karha nechcem vedet ci je rozmaznane alebo nie to mi je jasne ak by toto dieta nebolo rozmaznane tak asi ziadne.Mne a priatelke sa akurat narodil syncek a bojim sa ze ci mu toto dieta zo ziarlivosti bude chcet ublizit ked sa teraz vsetci motaju okolo babatka.A zrejme si pohnevam aj svokru lebo ja sa uz na toto dieta nemozem ani pozerat a uz aj ona na mne vidi ze by som ho niekedy chytil a dal mu par po zadku.Nema niekto niaku radu alebo skusenosti s takymto pripadom ? Dakujem.

marcelatje
5. mar 2016

@19atik92 to snad nemyslis vazne?!

sardinka335
5. mar 2016

@19atik92 s výchovou ,,cudzieho,, dieťaťa neurobíš nič maximálne si mozeš spraviť poriadok v čase ked je dieťa v tvojej pritomnosti. Deti aj ked nerešpektuju svojich ,,vychovávatelov,, a rodičov, tak často tých cudzích, ktorých nemaju ešte okukaných, nevedia čo od nich mozu čakať a ako tako posluchnu, ak ten dotyčny ma autoritu. Ja by som dopredu neriešila či chce a či nechce ubliziť - taka situácia vobec nemusi nastať, okrem toho dieťatko niktdy neostáva samé, takze vidite čo sa deje.
My mame v rodine take dievčatko, ktore nemalo svojho času problém prist k dospelemu, sediacemu na fotelke a povedat mu aby vypadol lebo to jej jej miesto....len mala smolu ze tam sedel moj muz, ktory jej s kludom angličana a pohladom sériového vraha povedal, ze tam sedi on....Kedze jej vzdy kazdy ustupil, nečakala to a prekvapena nevedela,,co dál,, a tak sa stiahla. Autorita, doslednost, laska...cudzie deti na nas mozu skušať čo chcu - ak sa mi to nepači tak nemaju šancu, mna osobne (cudzie) deti dirigovat nebudu a oni to vycitia, vidia a ,,sklapnu,,.

19atik92
7. mar 2016

To je pravda mna respektuje celkom ale ked k niecomu dojde a ja ho napomeniem tak sa na mna svokra zostane pozerat ako keby som mu vylepil facku tak sa snazim si ho skorej nevsimat. Hold ja stym asi nic nenarobim pokial si snim nespravia oni poriadok tak ja sa mozem len prizerat a davat pozor na svoje dieta lebo on aj keby mu nechcel ublizit tak je ako slon v porcelane :D a dakujem za radu.

erienka
23. nov 2016

@rolak ahoj, zaujimalo by ma, aka je tvoja dcerka dnes, 3 roky od tvojho prispevku. Lebo mame doma nieco podobne ako si opisovala...dakujem

alienka000
23. nov 2016

Rozmaznane dieta spoznas podla rodica, ktory nechce/nevie si poradit so spravanim dietata. Nemyslim tie fazy vzdoru a podobne. Myslim ked sa vsetko podriaduje dietatu. A malokedy si to rodic prizna, takze myslim ze malokedy si to vobec vsimne...

barbora221994
9. dec 2019

Viem že už je to 6 rokov dozadu téma ale rada by som sa opýtala možno hlúpu otázku ale pre mňa dôležitú🙂
Ako sa prejavuje rozmaznanost u 6 mesačného bábätka?
Lebo svokra stále hovorí na moju malinkú dcérku že je rozmaznana od jej 6 mesiacov, narodila sa mi 27.01.2018, minule mi povedala ze dnešné matky sú doslova to napíšem co povedala sprosté a vraj jej nemám púšťať rozprávky, nemám jej dať rohlík do ručičky v obchode, nemám ju brať na ruky, ak by chcela nemám jej dovoliť piť z kohútika vodu, nemám jej dať žiadne sladké, nemám používať vôbec mobil iba občas vraj ho nemá ani ona vôbec poznať možno do puberty hračky jej vôbec nemám kupovať iba jednu za rok a ja som už úplne vybuchla keď to počúvam už vyše roka tak som jej povedala svoje že je to moje dieťa a do mojej výchovy sa starať nikto nebude a potom mi povedala že načo k nám chodíš keď sa ti nepáči že ju chcem vychovávať no otočila som sa a išla s malou preč a hotovo.. A malej otecko samozrejme ze povedal, tvár sa ze už ma nepoznáš a bude dobre. No preto by som rada vedela ci mam dcérku rozmaznanu lebo samozrejme ze keď niekde chce byť a ja už chcem ísť preč tak sa jeduje že ide k zemi ale to ju chytím a ukludní sa alebo ma také stavy že sa nahnevá ale potom sa usmieva hneď takže je to v pohode, samozrejme ze všetko nedovolím jej a keď veľmi chce nejakú hračku v obchode napríklad na chvílku jej ju dám do rúčky a hraje sa po 5 min pekne odložíme a ideme bez plaču preč, dám jej rohlík a zaplatím ho pri pokladni, je to živé dieťa, miluje byť aj v kolektíve ale aj sama sa zahraje v pohode, väčšinou nechce požičať hračky ale cudzie by si rada požičala to jej vtedy poviem ze bud si požičiate navzájom alebo si necháte svoje po prípade poviem ze to nie je naše a pekne ideme sa hrať ďalej stane sa ze začne plakať ale to jej vysvetľujem stále že nesmie sa tak správať a potom v pohode je všetko. Sú dobré dni ale aj akčné. 🙂 beriem to tak ze si chce presadiť svoje ale nie je to každý deň takto.

marcelatje
10. dec 2019

@barbora221994 podľa mňa má prejavy bežného ročného dieťaťa 🤷‍♀️ síce moja mama tiež vraví ze my ako deti sme sedeli ako peny a nerobili cirkus, ale neviem čím to bolo.....
S tým mobilom so svokrou súhlasím, mam to odsledované na vlastných deťoch, čím viac dávaš, tým viac ho chcú, keď som zatrhla veľký plač, hádky, ale odrazu sa začali hrať spolu, sú kreatívni a rozprávajú sa ☝️ v telke tiež selektujem. Na niektoré rozprávky som len nechápavo pozerala že čo to chce byť.... Teraz pustím prirodopisny film, niečo sa naučia a paci sa im to. Raz za čas pustím rozprávku, pozeráme ju všetci spolu.