Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

babula
2. sep 2010

@barborato my sme mali strasne koliky,reflux,neklud,vyskoci nam z placu pruh,tak sne sa srale uspaval na rukach,ked mal 7,5mesiaca sa zacal vspierat na rukach,zacali sme spavat v postielke,niekedy sa prehadzuje aj polhodinu a mrnci,striedavo davam dudu alebo vodu a zaspi vzdy a aj pri mne na velkej posteli ale casto sa budi kvoli zubov,je to len o zvyku dietata,neverila som ze zaspi aj takto ale ked som ho ako 6mesacneho skusila nechat vyplakat,tak sa skoro pigrcal,kazde dieta ma asi svoj cas

zuzul1310
2. sep 2010

@babulina áno presne takto si to aj ja predstavujem, zatiaľ malý spinká v detskej postieľke ale o chvíľu bude čas na posteľ a vtedy sa budeme riadiť presne vašim postupom.
Každé dieťa má svoj čas, kedy je ochotné spraviť ďalší krok a s tým plačom je to aj u nás tak, že malý má väčšiu výdrž ako my a je nervózna celá rodina a malý sa potom bojí zaspať sám. Raz som to skúsila a koniec bol že spal so mnou lebo sa bál zostať sám.

nicky182
5. jan 2011

Ahojte kocky, aj my mame problem zo zaspavanim - dcerka ma tri mesiace, naucili sme si ju uspavat na rukach ...posledne dni je to hrozneee...normalne to bolo tak, ze ju par minut ponosim, pohladkam po cielku a spinka (cca 1hod., nie je bohvieaky spachtos, ale jej to staci), no teraz place place place aj ked ju nosime, je viditelne nervozna az zlostna, chudatko ...nakoniec sa nam to vzdy podari, ale som na pokraji sil....zacina byt tazka ...manzel skusal metodu "nechat vyrevat", ale ja som to nemohla vydrzat, strasne plakala ....Neviete mi nahodou povedat cym to moze byt, ze sa zaspavanie tak zhorsilo ? Kojime sa....

metlonka
5. jan 2011

@nicky182 ahoj...metoda "nechat vyrevat" je vhodna pre deti az od siestich mesiacov. Dovtedy je zbytocne ich trapit, lebo este nechapu co od nich vlastne chceme. V troch mesiacoch potrebuje teba 😉 nejdu jej nahodou zubky? alebo ju mozno boli brusko?

berenika39
5. jan 2011

@metlonka to jako vážně? po šestém měsíci je to už vhodné nechat vyřvat a už se můžou trápit, protože už vědí, co od nich chceme? že to nemyslíš vážně?????????

metlonka
5. jan 2011

@berenika39 no podla tej knihy vraj ano 😝

l.lara
5. jan 2011

necitala som vsetky prispevky, len by som chcela upozornit na metodu vyplakania..pisala som psychologicke, ktora bola pozvana do stv v diskusii o zaspavani,aky ma na to nazor. napisala, ze to ma velmi zle nasledky na psychiku dietatka. a moj nazor je, ze jasne, ze dieta po case prestane plakat,lebo si zvykne, ze ked place, mama nepride...............takze preco by "volalo" o pomoc, ked na nho matka kasle...vzda to a od vysilenia zaspi..

ikika
5. jan 2011

@nicky182 urcite ju nenechaj vyrevat, deti placu nie z rozmaru, ale ze nieco potrebuju... inak komunikovat nevedia a nemozu... 😔
Mozno ju naozaj boli brusko, potrebuje este odgrgnut alebo jednoducho potrebuje citit mamu... mozno si chce este cucnut... kedze kojis, spytam sa, ci Ti pri vecernom kojeni nezaspi na prsniku? Tak by to uspavanie mohlo ist lepsie - je to prijemne pre babo, bezstresove, bezproblemove... 😉 😵
Samozrejme, ak sa koji v polohe v lahu... s babatkom si lahnut do postele a ked uz pekne spinka, tak mozes kludne ist... ak sa zacne mrvit alebo sa nejak pucit (ci uz mrnkat a tlacit alebo sa rozne vrtiet), tak dat odgrgnut... potom vacsinou ani uspavat netreba... ale tak stane sa aj to, ze treba este uspavat, ked boli brusko... takze ten plac je opodstatneny urcite... 😔

Ked sa nechaju vyrevat/vyplakat, tak chudatka nemaju ani spanok pokojny, pretoze zaspia z vynervovania a vysilenia... a to by ziadna matka nemala dopustit... to je trapenie bezbrannych malickych stvoreniatok... 😢

aduskatt
5. jan 2011

@l.lara bezvyhradne suhlasim

l.lara
5. jan 2011

@ikika vo vsetkom suhlasim..

berenika39
5. jan 2011

@l.lara
@aduskatt
@ikika
dík, už jsem se bála, že je to standard - nechat vyřvat 😝 😝

aduskatt
5. jan 2011

@berenika39 v zivote som syna nenechala vyplakat....podla mna potrebuje vediet, ze ked nieco potrebuje, tak sa ma na koho spolahnut, ked si nevie poradit sam.....mimnko predsa nemoze byt vypocitave.ak place, nieco potrebuje......a my maminy sme tu prave preto, aby sme sa o deti postarali, ked nie su schopne to urobit same....myslim, ze potrebuju citit oporu a vediet, ze sa mozu na nas spolahnut..tym samozrejme nehovorim, ze maminky, ktore uznavaju metodu vyplakania su zle.len maju na vec proste iny nazor ako ja..a od toho je diskusia, aby si vybrala kazda to, co povazuje za vhodne.........takze pre mna vyplakanie nie........🙂presne ako bolo vyssie napisane...to dieta potom nezaspi v klude.a do buducna asi bude mat signal od rodicov, ze ak ich potrebuje, oni nepridu....

berenika39
5. jan 2011

@aduskatt vždyť jo, ani mě to nikdy nenapadlo, miminka jsou taky jenom lidi.....kdyby ženskou, která má problém a brečí, manžel zavřel do pokoje, at se vyřve, že jí to přejde....to by bylo... 😉

aduskatt
5. jan 2011

@berenika39 no ved to🙂..minimalne tyzden by bol o hlade, xixi

berenika39
5. jan 2011

@aduskatt copak hlad, jsou i horší tresty... 😀 ...ale to mimčo se bránit neumí.... 😉

aduskatt
5. jan 2011

@berenika39 tak ale tym horsim trestom by som aj seba potrestala..a ja som predsa nic zle neurobila, xixi
ved o to ide..to miminko jednoducho nevie povedat, co chce........ked ti starsie dieta povie, pod trosku klu mne , poskrabkaj ma, precitaj mi, tak tiez mu povies bud ticho a ides prec?...ja nie.....5 minut precitam, potom ho pohladkam a idem prec..a ked na mna zavola, tak sa idem poziret, co chce...............samozrejme neletam k nemu ako stihacka, obvykle zaspi hned, ale obcas sa stane, ze nevie zaspat a je mu dlho......ale vsimam si ho, neignorujem........dokonca aj manzela ked ma vola, ked je po nocnej, aby som ho isla chvilku hladkat, nenecham ho vyrevat, xixi....tak preco by som to mala robit pri babatku?

berenika39
5. jan 2011

@aduskatt souhlas 100%, proč by měla miminka trpět jen proto, že jsou miminka a nemůžou se jinak vymáčknout, než pláčem?????

aduskatt
5. jan 2011

@berenika39 presne presne.ved na to sme mali deticky, aby sme sa o ne postarali a poskytli im pocit bezpecia a naplnali ich potreby

ikika
6. jan 2011

A, baby, este ide aj o to, ze teraz si budujeme s nasimi detmi (teraz este babatkami) vztah na cely zivot... 😉 😵 😀
A prave v tomto "babatkovskom" obdobi su najzranitelnejsie, nevedia povedat, co sa deje, my im mame pomoct a byt tu pre ne... a treba pamatat aj na to, ze vsetky podnety si nesu so sebou do zivota... 😔

blandik
6. jan 2011

tak nám moc pomohlo navázat s dítětem intenzivní kontakt před spaním - ve smyslu ujištění, že ho máme moc, moc rádi a po rituálu - pohádka, písnička a mazlení - mu říct, že je důležité, aby usínal sám a že všechno, co řekne slyšíme, že jak nás zavolá, tak hned příjdeme a taky to tak plnit - ty první dny jsme k němu chodili téměř non stop asi tak 50x než usnul..ale velmi rychle se to zredukovalo tak na 3x v průměru...občas jsou dny, kdy nás nechce pustit, že pláče, když chcem odejít..tak ještě chvilku zůstanem, ale s tím, že ano chceš, a't ještě zůstanu, tak ok, za chvilku pak půjdu...a opět to zkusit po chvilce mazlení nebo jen sezení u postýlky, jestli už můžeme odejít...a on nás nakonec nechá - takže usíná sám...Podle mě je důležíté po tom rituálu už nepřidat další písničku (aspoň ne na začátku) - někdy mu už te'd i zazpíváme ještě jednou, pokud delší dobu nemůže zabrat a ta písnička ho zklidní...takže je to podle mě o důvěře dítěte, že máma je vedle a příjde, když ji budu potřebovat...U nás toto proběhlo při přechodu z miminkovské postýlky do velké a můžu říct, že se nám nestalo, že by z té postele večer utíkal.

susik77
6. jan 2011

Tak my sme od zaciatku spali s jednou aj druhou dcerou spali v nasej posteli-teda s mladsou uz len ja, pretoze druha-2-rocna spala v detskej s tatinom 🙂 kedze sama by nespala-kupili sme poschodovu postel-dole bola 1.5-lka, takze v poho tam s nou mohol spat. Nejak po 3-tom roku uz zacala spat sama. Spontanne. Myslim, ze to je najmenej drasticky sposob. Ale niekomu to moze vadit, nam to takto vyhovuje 🙂

nicky182
6. jan 2011

@metlonka Ahoj, vies co, s tymi zubkami ma veru vyplasila - slini a slini, ale som jej pozrela dasienka, nema este biele bodky, ani nejake tvrde ...a brusko ? no davam ju vtedy na brusko, tiez ma to napadlo, ale to asi nie je v tom....teraz ju skusame upokojit tym, ze s nou ideme pred rkadlo, pousmievka sa ....je to lepsie potom ...a napadlo ma, ze si ju prilozim na cicik - zabralo, zadriemkala a uz spi ...hmm, bohviedokedy to zabere ....

nicky182
6. jan 2011

@ikika No presne, ked kojis tak sa to da - zaspat na ciciku je pre deticky asi najlepsie 😀 😀 No co potom, ked ju budem chciet odstavit ? 😀 to sa budem neskor trapit, hihi ...Tiez som proti tomu aby sa nehavali deti vyrevat, ved mne srdce puka, ked place ☹ Verim, ze sa to casom upravi ... 🙂

nicky182
6. jan 2011

@l.lara Jasne, pocuj, ja mam doma knihu Rodicovstvo je veda, dnes som ju akurat chvilku citala, pisala tam presne toto iste, moze to mat pre vyvoj dietatka katastrofalne nasledky ....

oacka
6. jan 2011

@nicky182 naša má 6 a pol mesiaca a zaspávanie sa jej z mesiaca na mesiac menilo... aj vám sa bude, to môže mať len blbé obdobie,možno jej dačo vadí, môže aj počasie... môže visačka na bodynku, prdíky a bohvie čo. treba sa jej venovať, nenechať ju revať, to ju totálne deprimuje, potrebuje cítiť mamičku. je ešte veľmi maličká,teraz ju nevychovávajte,ale utišujte, na výchovu je malá. nenechaj sa zdeptať dlhým uspávaním, ve´d nemáš nič iné na robote, iba sa jej venovať.... to som si ja vždy povedala.. nič iné mi neujde,tak prečo nemám svoj čas a sily venovať malej? šak mi za to štát aj platí. 😀 😀 😀 😀

l.lara
6. jan 2011

@nicky182 skoda, ze to nevedia aj niektore v teme "kazde dieta sa vie naucit spat.." ☹ 😠

jana776
6. jan 2011

Ahojte, vidim ze rozoberate metodu nechat vyrevat, tak by som na vas mala jednu otazku. Ja som uplne proti tejto metode, malicka doteraz zaspava stastne na prse 😅 , ale co ma fakt dost prekvapuje je to, ze v mojom okoli je samostatne spanie odrevane asi u 90% deti. Podla mna strasne vela, chudatka deturence. Je to aj u vas tak? Tuto ked sa spytam ze ako to ze ti tak samo dobrovolne zaspava tak uz v podstate ocakavam odpoved: mam taku knizku, ti poziciam... No hroza podla mna, to fakt su tie maminy tak zaneprazdnene ze nemozu tu chvilku byt s dietatom aby zaspalo? Alebo je to tou dobou?

benne
6. jan 2011

@jana776 nečítala som diskusiu predtým, tak ak velmi vedla šliapnem, ma zastavte... Mám "tú" knihu. Páči sa mi a pomohla mi, ale určite nejdem celkom podla nej. Metoda kontrolovaného plaču áno - ale to nie je vyrevať sa. A taktiež rešpektujem, že niekedy proste dieťa veľmi zle zaspáva - dajme tomu, nejaká búrlivá návšteva, choroba, zuby - u mna momentálne syn so separačnou úzkosťou... Som ochotná vtedy niekoľko dní s deťmi zaspávať, ale zas po nejakom čase (spolieham na inštinkt) vediem dieťa k samostatnéu zaspávaniu... 3-ročná dcéra toto prežila, dnes spáva v detskej izbe, večer ju uložím, dostane pusu a to je všetko - takto funguje zaspávanie zhruba od jej 18-tich mesiacov (vtedy mala také obdobie posledné, že som zaspávala s ňou), vo vlastnej izbe spáva ešte len mesiac. Syn má "smolu", ked som s dvoma malými deťmi doma sama, ja sa nemôžem, fakt nemôžem zavrieť vždy do izby a uspávať ho - kedže on vyžaduje spánok o siedmej večer, dcéra o ôsmej. On spáva 2x, ona raz... 🙄 Možno to je dobou, ale ja mám zas pocit, že mamičky okolo mna všetky uspávajú deti tak, že sú s nimi ...

susik77
7. jan 2011

@benne - ja mam tiez 2 deti-3.5 roka a 1.5 roka . mensia spi tiez 2x - kolo 13.30 a v noci okolo 20-21. Poobede to riesim tak, ze starsej pustim rozpravku. mladsiu idem uspavat, ked uz na nej vidim, ze je unavena-to ju len nakoijim-a hned spi-trva to asi 5-10 minut. Chvalabohu, pri vecernom uspavani je vacsinou doma muz. Starsej staci dat cajik do flasky, hned ako ho vypije v posteli, zaspi. mladsiu nakojim a tiez ju to hned uspi. U nas je teda urcujuce pri uspavani ze sa im musi chciet spat, inak to nema vyznam. Nasilu by som ich neuspala.

benne
7. jan 2011

@susik77 ja tiež dávam spať, ked je malý unavený.. staršia niekedy už mi doma ani nespí (teraz ju nechávam pozerať telku, ked ho idem uspávať - bud zaspí do 10 min. alebo ked vidím, že by aj spal a aj vymýšla, tak to potom ide aj s plačom), večer to isté - dcéra pred telkou, ja uspávam malého... no a ona už zaspáva sama... cez týžden to mám jednoduchšie, lebo dcéra spáva v škôlke a malý spí, ked idem poobede po nu... no a ked je doma mm, tak svet je hned ružovejší a veci jednoduchšie 😉 🙂 🙂