Dvojročná dcéra takmer vbehla pod auto

nelinka1979
31. okt 2015

Zdravim maminky,akym sposobom ucite- motivujete svoje deti,aby spozorneli pri prechadzani cez cestu?Ja stale svojej dcerke vysvetlujem,ze ked ide cez cestu,tak sa musi pozriet,ci ide auto,ci uz moze prejst,na parkovisku,nemozeme behat a pod.,ze je este malicka a šofer,by ju nemusel vidiet,alebo stihnut zabrzdit a samozrejme,aby ma držala za ruku.Ale mam pocit,ze to ma prave opacny efekt ☹,ako zbada cestu,tak sa mi vytrhne a uteka. Ked vyjdeme z obchodu vysadim ju z kosika a v sekunde bezi ako o zivot...a stalo sa,to co bola pre mna noćna mora,...neprajem to zazit nikomu..nastastie to auto islo velmi pomaly..hladalo parkovanie..ale co sa mohlo stat,nechcem domysliet.Tak Vas prosim o radu,ako to riesite?

jeennyv
31. okt 2015

@nelinka1979 ja som strazila bratranca od malicka, u nas stale fungovalo za ruky jedine, neviem zvykol si nejako ked ide cesta alebo nieco furt dal ruku a bolo...a co sa tyka kosika a tak...vykladat kazeho ak ked uz je vsetko nalpzene a som skonsolidovana tzv...ale uznam deti su velmi zive...ale su inak aj take cvicne semafory a take cestne komunikacie pre deti, kde chodia skolky ci tak a mozno tam si to mozete napr. ozrejmit....

pribinak
31. okt 2015

asi sa jej paci, ze za nou utekas a mozno aj jacis, takze to berie ako super hru, ze nahanacka s mamou, aka parada (z jej pohladu)

nic, drzat za ruku a vysvetlovat a vysvetlovat a asi aj capnut po zadku

nikawero12
31. okt 2015

@nelinka1979 svojej dcérke v tomto veku zbytočne vysvetľuješ, že sa má pozrieť na cestu, či nejdú autá. 2-ročné dieťa to ešte nevie pochopiť, na to je ešte príliš malé, aby si uvedomovalo nebezpečie. Jediný spôsob ako zabezpečiť aby sa mu nič nestalo je vždy ho držať pevne za ruku tak, aby sa nevytrhlo.

akvi
31. okt 2015

@nelinka1979 v tomto veku je uplne zbytocne vysvetlovat to. Dieta to este nechape.. Co ale pochopi je, ked jej povies, teraz chcem, aby si ma drzala za ruku.. Nedovol jej vybehnut, nevytvaraj na to prilezitost. Vzdy, ked ma dojst k tejto situacii jej povedz, ze chces, aby sa ta drzala a chyt ju.. Ty si dospela, ty to musis ustriehnut.. Dieta v tomto veku nema ziadnu zdpovednost a je nezmysel ocakavat, ze to pochopi, resp. snazit sa jej vysvetlovat a tym ju robit zodpovednou za situaciu, ktoru este nezvlada..

mummy01
31. okt 2015

@nelinka1979 2-rocne dieta to fakt nepochopi,ak vies ze ti uteka tak ju jednoducho nesmies nechat ujst.

elusive
31. okt 2015

my už len keď sme pár metrov pred cestou mu hovorím " daj rúčku ideme cez cestu ".. prvý mesiac bojoval a to sme mu dookola vysvetľovali aké to je nebezpečné ak by sa nás nedržal.., teraz je to automatika. (má 2,5 roka. Podľa mňa ešte nerozumie tomu, že by ho to auto naozaj zrazilo, skôr to vníma ako zvyk, že cez cestu jedine v našom sprievode)

nelinka1979
autor
31. okt 2015

@nikawero12 ano,drzim ju za ruku,vzdy,ked prechadzame cez cestu.Viem je to moja vina,ale nejakym sposobom ju musim naučit,ze na ceste sa behat nemoze...vies ona je dost temperamentna,napr.ideme po chodniku,zbada,ze sa blizi cesta,tak sa chce vytrhnut,alebo sa vytrhne,chytim ju a zavesi sa mi na ruku,akoze si chce lahnut na zem.Chcem len vediet,ako taketo situacie riesite vy.

katrin21
31. okt 2015

@nelinka1979 nuz 2 rocne dieta je male na to, aby si sa spoliehala, ze nevybehne, aj ked to moze chapat.. jednoducho treba nan davat pozor, nic ine ti nepomoze.....
Dieta si este neuvedomuje tak nebezpecenstvo , takze naozaj musis mat oci aj na chrbte , spoliehat sa nemozes, ze uz bude vediet..
JAsne, ze vzdy, ked ides cez cestu, tak zastavis a pytas sa dietatka, co teraz urobime?? a ono musi robit to, co mu vyvetlujes, tak vies, ze ta aj vnima.. a dookola.. tak ako to robia aj ucitelky v skolke

nelinka1979
autor
31. okt 2015

Asi,aby som to uviedla na spravnu mieru,ked prechadzame cez cestu(akoze z jednej strany na druhu),tak sa drži pekne,po pripade,ak je to velmi frekventovana cesta,tak ju beriem na ruky,mam na mysli,ze kracame po chodniku,s ktorym je rovnobezne cesta... a vtedy vznikaju tieto situacie.

nikawero12
31. okt 2015

@nelinka1979 ja už síce nemám malé deti, ale mám malé vnúčatá. Raz sa mi stalo, že vnuk /mal vtedy asi 2,5 roka/ sa mi chcel na ceste vytrhnúť a odbehnúť, samozrejme že keď som mu to nedovolila tak sa zdul, hodil sa o zem a odo mňa dostal v tom momente poriadnu po zadku....a druhý krát to už neurobil 🙂

bosoriak
31. okt 2015

@nelinka1979 Pri dvojrocnom dietati sa to este riesi pomerne jednoducho. Cez cestu sa prechadza za ruku a z kosika sa vyklada dieta rovno do sedacky, kde sa zaputa. Na vysvetlovanie mas este tak dva roky cas (a aj potom zistis, ze princip "nerozpravam, ale konam" ma zarucenejsi ucinok. 😀 ).
Kym sa nic nestalo, neries, nabuduce ju rovno priputaj do sedacky po obchode a cez cestu ju chyt za ruku. Dcera ma naozaj este cas na tento druh samostatnosti.

bosoriak
31. okt 2015

@nelinka1979 Ak boli taketo pripady, ze cesta bola pri chodniku, tak sme proste isli celu dobu za ruku alebo inou cestou ak sa dalo. Proste bezpecnost je jednoducho najdolezitejsia, tu je totiz jedinym prirodzenym nasledkom chyby dietata to, ze ho zrazi auto. Takze dieta nema velmi na vyber, obzvlast, ked sa vytrha a vybieha na cestu.

mamadoma
31. okt 2015

Presne ako pisu, chytit za ruku a nepustit a dookola vysvetlovat co by sa mohlo stat. Vysvetlovat a strazit. Toto presne, ze deti si neuvedomuju to riziko co by sa mohlo stat.

pribinak
31. okt 2015

@nelinka1979 ja som zacala cca v 2 rokoch vysvetlovat, ze kto chodi po chodniku a kto po ceste, po chodnikcku tety, deti, ujovia a havovia s po ceste, smwtiari, suta, autobusy a policsjti, rsteovky a sanitky a vo by sa nam stalo keby nas zrazilo suto, ake bobo by sme mali
bola to velka tema a s lentiliek sme skladali semafor, krpec sa to naucil vsetko okolo cesty dost rychlo a pekne tomu rozumel
ale ved uvidis, kde sa dopracujete vy

nelinka1979
autor
31. okt 2015

@bosoriak ahoj🙂,ked ideme do obchodu autom,riesime to presne ako Ty,toto bol pripad,ked sme boli v obchode peso ☹, a chodniku,popri ktorom ide cesta sa nevyhneme,nemohli by sme asi vychadzat z domu 😒

macamac
31. okt 2015

Ak som išla po chodníku peši a vedľa neho bola cesta,vždy som bola ja zo strany cesty a dieťa držala za ruku. Neviem, či zrozumiteľne píšem 😀
Skrátka, medzi dieťaťom a cestou kráča mama 😉

dusika11
31. okt 2015

ahoj dvojrocne nechape....to je taky kritocky vek...ja mam dvojcat..a robila som to takto...pred obchodnym domom...bud este v kociku-...alebo..v nakupnom kosiku....ruky nechceli davat...takte vylozit rovno do auta....dvoch som ich skoro neustriehla,,,na odrazadle...zasadne za mnou po chodniku..ale raz sa mi stalo ze sa jeden rozbehol...viac...nbo dobehla som ho...nakricala a zatial druhe dvojca same na odrazadle dalej..strasne zla situacia to bola...od dvoch do troch rokov som to vzdala deti som nechala muzovi a isla na rychly nakup sama ..lebo tie rucicky nozicky boli vsade..hoci som ich zamestnavala ze daj mi sem keksik ..atd..aj tak to bol adrenalin......a vypustala som ich iba na ihriskach...vzdala som to...teraz to preslo maju styri..a uz je to lepsie...

libertine
1. nov 2015

opakujem pravidla stale dokola vzdy, ale najma musim byt o krok popredu. chytit ju v predstihu, vysvetlovat v predstihu atd. a nenauci sa to za den, ani za tyzden, ani za mesiac. s dcerou, co ma 4,5, robim to iste - resp. ona tie pravidla uz celkom pekne pozna, ale aj tak pri ceste vzdy poviem, ze sa musime chytit, ze musime zastat, pockat na zelenu, ze nebehame po parkovisku, poviem jej uz pri vystupovani na parkovisku, kde ma stat, cakat a nepohnut sa. jednoducho len opakovanie a byt v strehu. ale este teda moju starsiu dceru bavilo hrat sa doma na dopravu. mali sme semafot, prechod pre chodocov, auta, chodcov a hrali sme sa na prechadzanie cez cestu.

1234lubka
1. nov 2015

@nelinka1979 na niektore deti veka rozpravania vysvetlovania a dohovarania.ma prave opacny efekt...ja som svojmu len pri ceste hovorila hlasne STOJ musis ist z mamkou cez cestu. Nic viac. Az neskor ked poriadne reagoval a.chapal ze ma zastavit (dodnes ked beha aj 100metrov predomnou tak pri ceste vzdy zastane) tak az potom som mu vysvetlila preco zaszavujeme...ze sa treba pozriet na lavo potom napravo...atd... 😉

lusyke
1. nov 2015

@nelinka1979 Nasa si na auta dava pozor sama a to ma 2,5 roka. Zijeme na dedine a ked sme na prechadzke a pocuje auto tak hned bezi na kraj cesty a krici ,,pozor auto,,. Ucili sme ju od mala ze na auta si treba davat pozor. Opakujem jej to stale ked ideme cez hlavnu cestu ze tu chodia auta tak ma musi drzat za ruku. Ale myslim si ze najvacsi efekt na nu mala jedna cast v Krtkovi. Vola sa Krtko a zabka. Tam zabka vbehne pod auto ktore soferuje Krtko a ten havaruje lebo sa snazi zabke vyhnut. Potom Krtko skonci v nemocnici, a ked sa vylieci tak ukazuje zabke ze si na ceste musi davat pozor. Vzdy ked sme tu rozpravku pozerali tak som jej vysvetlovala ze ma krtko bibi a aj ona si musi na ceste davat pozor. opakovala som jej to aj vonku v praxi....ze musi pozriet dolava doprava tak ako Krtko. A naozaj sa uz aj to naucila ze sa treba zastavit a pozriet dolava doprava 🙂 Skus malej pustat tu cast Krtka. Mozno vam to pomoze.

lusyke
1. nov 2015

@nelinka1979 A este ma napadlo ze aj Bambulka v jednej casti skocila pod auto...tak aj to mozes skusit pustit dcerke. Je to taky nenuteny sposob ako ukazat ze auta su nebezpecne.

orchidea123
1. nov 2015

Moja mala tiez v dvoch rokoch bola ako otrhnuty vagon rozbehla sa len len ze som ju dochytila s vyplazenym jazykom je velmi zivam Ucim ju dodnes ma 3 roky aj 5 mesiacov ze ma na kraji cesty zastat pozret sa na jednu aj druhu stranu ci nejde auto. Este 4 mesiace dozadu sa rozbehla z chodnika na ceste pred domom stacilo par sekund isiel dzip no ten by ju tak figu videl ale bol tam jeden ujo v blizkosti ten zblacal hned v behu zastala vybehla by rovno od zaparkovaneho auta pod iduce auto. Preto my maminy musime pri nasich detoch aktivnych mat oci aj na zadku a byt obozretne co by sa mohlo stat predpokladat nespustit NASE RATOLESTI Z OCI aby nebolo NESKORO....prajem vela energie a pevne nervy....

mamjka
1. nov 2015

@nelinka1979 ja to riešim troška inak....u nás v dedine celkom v pohode ale popri hlavnej ceste je to des....kmotra mi kúpila také rupsačiky ktoré sa vpredu zapínajú že si ich deti samé neodopnú a na nich je to "vodítko" dopína sa zozadu že deti to nevedia ani....v nich si nosia každé svoju vodičku a svojho maznačika dcérka aj adrenalínovú injekciu...idu spolu za rúčky cez cestu samozrejme ich držíme my ale stálee mam cez zápästie prevlečené to "vodítko" a neujdú aj keď by chceli...a naučili sa chodiť tesne pred nami spolu pekne...

ivuska027
1. nov 2015

Podla mna nemusis byt taka uzkostliva, ze na ruky cez cestu a pod... Moje deti ked zacali chodit, prve, co sa naucili bol povel "stoj!" Ja za nimi utekat nebudem, ked spolu ideme, tak vedla seba, nie, ze ja budem uhanat za dietatom, aby sa mu nieco nestalo. Ked vidia cestu, hlavne obrubnik, tam sa stoji a basta. Keby sa mi rozbehol do cesty, asi by dostal riadne po zadku. Hrat a nahanat sa mozme na ihrisku, ale na ceste je po srande.

esterba
1. nov 2015

@nelinka1979 vzdy ju držim za ruku a od kedy chodi jej hovorim, ze po ceste chodia auticka, tak sa ma 1. musi silno drzat za rucku 2. ked ide auto schovame sa na travicku (ked nie je chodnik). Ked su chodniky a ideme cez cestu, hovorim, ze pockame kym nam auticka zastanu, ze sa ma musi silno drzat a cez cestu akoze bezka. Podla toho, ze poklusava viem, ze rozoznava, ze je na ceste. Robi to uz aj sama od seba, na sidlisku, kde nechodia auta, sa obcas zabudnem a ona sa rozbehne na chodnik. Ale zaklad je vzdy drzat. Da sa naucit aj 2-rocne. Moja sa aj otaca, ci nieco nejde.

esterba
1. nov 2015

@lusyke 😀 hej a aj v mackovi uskovi je na konci havaria s motorkou a diel o semaforoch.

nelinka1979
autor
1. nov 2015

@lusyke dakujem,skusime si pozriet tieto rozpravky 🙂

timea7
1. nov 2015

@nelinka1979 tvojej dcérke v jej veku zbytočne dookola vysvetľuješ, túžba urobiť opačne je príliš veľká. Má dve možnosti - alebo sa bude držať za ruku, alebo ako ti vyššie radili - vak na chrbátik s vodítkom. A vtedy, keď je to nebezpečné, ju za ruku chyť nie klasicky, ale za zápästie, tak nemá šancu sa ti vytrhnúť. Ak by sa vzpierala, líhala si na zem, vešala sa na teba, idete späť domov. Dieťa nemá mať more príkazov a zákazov, ale v takýchto prípadoch musí počúvnuť vždy.

nelinka1979
autor
1. nov 2015

@esterba ja si tiez myslim,ze s detmi treba komunikovat a vysvetlovat,u nas capnutie po zadku nema vobec ziadny efekt.

nelinka1979
autor
1. nov 2015

@timea7 plne s Tebou suhlasim,aj to tak robime,teda az na to,ze sa vratime domov.Vidim,ze to nieje len u nas,chce to len pevne nervy.