Fontanelka u 2 mesačného dieťatka

mirecka8281
30. okt 2011

ahojte mamičky.. chcem sa spýtať aké mate skúsenosti s fontanelou .. my mame dva mesiace a už sa nám uzatvára a až o tyžden ideme na neurologiu 😕

jnana1
31. okt 2011

tak ste ma teraz znepokojili... moja Viki má od narodenia malinkú fontanelu, teraz v 4.mesiaci jej ju takmer nenahmatám, ale doktorka povedala, že je to dobré... no neviem, neviem, po tom čo tu čítam 😢

zlatusik28
1. nov 2011

ak s uzatvára fontanelka priskoro a nie je na hlavičke viditeľná deformácia, tak je to dobré. A pokiaľ ste doteraz nič nezbadali, tak už ani neuvidíte...našťastie. Nášmu malému sa najprv zdeformovala hlavička a následne potom sa fontanelka uzatvorila, vtedy je to zlé...po operácii je to už ok 🙂

brisalek
1. nov 2011

Tak ja jsme se ted divala do prukazky a mala mela napsano VF 1x1 cm tyden po porodu od 6 tydnu do 6 mesicu ma napsany nejaky klikihaky a od 12 mesicu proskrtnuto. Nikdy nam dr. nic nerikala. Nikde jsme nebyli. Vyvoj mela a ma uplne normalni, aspon doufam🙂.

m.a.r.u.
2. nov 2011

@janca_dobi Někde jsem četla, že tak malé fontanely se mohou uzavřít dříve, ale taky mohou zůstat tak malinké třeba až do roku. Hlavně, že hlavinky rostou 😉 .

mirecka8281
autor
3. nov 2011

@m.a.r.u. no mal ju asi 2x 2,5 ale dnes sme s tym boli takže je všetko v poriadku 🙂)

mirecka8281
autor
3. nov 2011

@jnana1 aj ja som bola velmi znepokojena ele dnes ma doktorka upokojila ..robila jej ultrazvuk hlavičky všetko je ok a stlačala jej hlavku a že kostičky ma mäkke takže sa nemam čoho bat ..o 3 mesiace na kontrolu ..ešte sme boli aj na očne pozadie a aj tam je všetko ok ..ale ked lekarka povedala že je to dobre ... tak sa nebojte 🙂)

mirecka8281
autor
3. nov 2011

@zlatusik28 no dnes sme boli na neuro...je všetko v poriadku kostičky ma mäkke aj ultrazvuk nam robila ..že je dost malička ale že to nič nie je ..aj na očne pozadie sme boli aj tam je všetko ok...o 3 mesiace na kontrolu ..tak som rada že tak 🙂)

zlatusik28
3. nov 2011

@mirecka8281 juj. rada som aj za vás... 🙂

kijusqa
3. nov 2011

aj my sme mali fontanelu zrastenu asi okolo 5 mes. korigovane a zatial sa zda vsetko v poriadku ale tiez som si zazila zo zaciatku nervy ked som si citala vselijake bludy a hlavne ked niekto napise ze mala by si stresovat(sorry ale to je reakcia!)Nelli je o 3 mes.predcasna a teraz ma 11 mes.ale korigovane 8 a hlavicku ma drobnejsiu ako ine deti,ma ju uzsiu ale zatial rastie aj ked nie 1 cm za mesiac(to mi povedala Dr ze tak rastie detom ked maju normalnu fontanelu)ale 1cm za 2 mes.teraz mame velkost hlavicky 42 cm co deti v jej veku maju okolo 44-45 ale hlavne ze rastie tak dufam ze aj porastie ako ma 🙂
@jnana1 a nechapem ako ti Dr mohla povedat ze je to dobre,to ta mala hned poslat na neurologiu aspon to pozriet,ak nie ona radsej sa objednaj sama a budes kludnejsia,predsaj su tam na to odbornici,

dzudka
4. nov 2011

@zlatusik28 tvoj syncek mal zrastenu nielen fontanelu ale aj lebecne švy...a to je problem lebo hlavicka mozog nema kde rast a pretlaca smerom dopredu do cela...

Moje obe deti dcera aj syncek mali predcasny uzaver fontanely v 4mes. uplny uzaver ale svy maly ok hlava rastla krasne ani zlezanu nemali nic....takze sa to nemuselo riesit operaciou len sledovat obaja sikovny az moc a az moc aktivny v pohybe a reci.... 😅
@mirecka8281

dzudka
4. nov 2011

@kijusqa podla mna netreba dopredu stresovat je fajn ze dr to sleduje a ze posle na neurologiu...a nie uz tu stresovat matku
@xlucia s hospitalizaciou a neviem co....

zlatusik28
4. nov 2011

@dzudka nám sa fontanelka zrástla, lebo sa nám zrastli švy, to som tu aj písala... 😉 Je to jeden z mnohých prípadov a je určite lepšie, ak mamička vie, čo sa môže stať, na čo sa má pýtať, radšej nič nezanedbať ako neskôr ľutovať ☹

kijusqa
4. nov 2011

@zlatusik28 a to vam robili sono ked zistili ze aj svy su zrastene?lebo aj moja mala ma taku plochu hlavicku jak vajicko a drobunku 42 cm ale pomali rastie a zatial sa jej celo nevyduva dopredu ale my mame teraz za tyzden neurologiu tak si asi vyziadam sono lebo Dr len skonstatuje ze narastla aj ked len o 1-2 cm co je ale malo tak len povie ze treba sledovat ci rastie...ale kde je ta hranica ze uz je zle ze treba konat to mi nejde do hlavy ze aku dobu ma byt ta hlavicka bez rastu aby bola nutna operacia?mala ma teraz 11 mes.ale korigovane len 8 je predcasna o tri mes.je celkovo drobnejsia ale velmi sikovna

zlatusik28
4. nov 2011

@kijusqa no vlastne našej pani doktorke, pri pravidelnej prehliadke (2 mes.), sa nepozdávala malého hlavička, už na dotyk cítila, že to tak nemá byť a tak nás poslala na sono. A tam to je krásne vidieť, či sú švy zrastené alebo nie. Už by si dávno zistila, keby niečo nebolo vporiadku, pretože tá deformácia hlavička je dosť viditelná 😉 Nášmu rástla hlávka, ale len dopredu a dozadu... U 11 mesačnej už je to málo pravdepodobné. Nám to všetko vysvetľoval doktor z BA, tak sa neboj, podľa mňa to nie je Váš prípad 🙂 Ale sono nikdy nezaškodí 😉

kijusqa
4. nov 2011

@zlatusik28 jej dakujem za vysvetlenie si zlata ale musela si si prezit peklo ked bol malinky na operacii,mna to tak v duchu strasi doteraz,neviem ci si si pozrela moje fotky mam tam malu tak by si asi videla ci ma tu hlavicku OK ze?

zlatusik28
4. nov 2011

@kijusqa no, nič príjemné to nebolo, ale na Kramároch je takých detí dosť, pretože nikde na Slovensku to nerobia ☹ Ja zas nie som odborník, ale keď môžem porovnať nášho malého, akú mal hlávku, to sa nedá porovnať. Tvoja malá je zlatá a nič divné na hlávke nevidím 😉 Moja sestra má tiež predčasne narodeného chlapca, t.č.má už 6 rokov, ale tiež mal takú hlávku ako vy 🙂 a všetko bolo ok, chodili len na kontroly. Ja viem, že sa obávaš, ale už máte 11 mesiacov, krásne rastiete...nemusíš sa báť

kijusqa
4. nov 2011

@zlatusik28 tak dakujem aj taketo slova padnu dobre a ukludnia 🙂 nech sa vam uz len supeeer dari

zlatusik28
4. nov 2011

@kijusqa ďakujem, nápodobne 😉