Je toto normálne u 10-mesačného dieťaťa?

janusik7
5. feb 2024

Ahojte maminky, Mame chlapceka, ktory bude mat coskoro 10 mesiacov a nie sme si isti ci reaguje normalne. Pytala som sa pediatricky, ale s nou na tuto temu nie je bohuzial normalna rec.
Maly sa nam zda prilis taky nezavisly. Je velmi dobry, dokaze sa prehrat sam a niekedy sa nam zda ze nas vlastne nepotrebuje. Mame trosku oneskoreny pohybovy vyvin. Len teraz zacal plazit a este nesedi. Zacina sa pohupkavat na 4roch. Posielaju nas na rehabky. Je trosku hypotonicky.
Ked s nim mam interakciu tak reaguje ale nie je to typ dietata co sa stale usmieva. Smeje sa ale niekedy si to treba zasluzit. Rad robi blaznenie, steklenie. Ale po chvilke nieco zbada a jednoducho sa odplazi prec. Nesmeje sa velmi na cudzich ludi. Niekedy ano, niekedy vobec,
Reakcia na meno je ako kedy. Ked je zabraty do niecoho tak je horsia.
Co nas vsak trapi je ze akoby nekomunikoval. Neukazuje prstom, neopakuje gesta. Neviem ci ma este cas lebo vsade pisu inak. Ked chce ist na ruky tak sa priplazi k noham a mrnci ale nepozrie sa hore. Ale zase ked sa hrame s kockami a zhodi vezu tak sa na mna pozrie a caka kym ju postavim znova a hned ju zhodi.
Vcera som ho skusala ucit tapi tapi a chytal moje ruky a robil tapi tapi nimi.
Co ma ako mamu trapi je ze nema separacnu uzkost a neprejavuje nejako to puto. Neviem ci je to normalne. Niekedy ani neviem ci vie ze som jeho mama.
Neviem sa v tom vyznat a je to nase prve dieta. Na vsetko sme s muzom sami. Nemam sa proste s kym poradit :( nechcem ho nalepkovat ziadnou diagnozou. Som proste prvomatka co ma obavu a malo skusenosti. dakujem za precitanie.

hederamonstera
5. feb 2024

@janusik7 moj prvorodeny bol takyto, ziaden cecon. Teraz bude mat 2r a teda ceconi sa denne. Neboj ;)
Moj druhy, skoro 9m zacina mat separacku a teda nezelaj si to. Je to des, po case ti to uz nehladi ego, skor ta to neskutocne vytaca, ze furt vresti

zuzi0911
5. feb 2024

Môj bude mať 11m,alebo teda čerstvých 10m a teda neukazuje ani on prstom ,je až moc hyperaktivmy a teda neobsedi ani sekundu . Nič ho nebaví,všetko rozhadzuje,nerozpráva nevie naporibnit xiarne zviera,nepovie mama atd ešte. Ale teda pohybovo je to ok aj ked sme v 4 m cvičili vojtovku.
Žiadny stres .ma čas.

nikoleta999
5. feb 2024

Ma pobavila veta, mňa ako mamu trapi, ze nema separačnú uzkost ... Tak ja Ti napíšem, že mojho syna operovali, ked mal 5 mesiacov a po navrate domov u neho nastala taká separačka, ktorá trvala pol roka a ja som myslela, že vyskočím z okna doslova ... Vieš čo to vlastne je, keď ma dieťa separačnú úzkosť ?? Pretože jedna vec je si dožadovať iba mamu a druhá vec je, keď sa od dieťaťa nemôžeš pohnúť ani na jeden krok a vtedy je to celkom na psychiku ...Mojho syna som už označovala za autistu, pretože od rána do vecera len plakal, plakal a vkuse len na mne zaveseny a nedajbože, že som sa od neho postavila... a ked neplakal, tak sa práve naopak bezdôvodne smial ..Kvôli tejto operácií mal taktiež oneskorený vývin a až tuším v 11 mesiacoch si sadol, dovtedy sa len plazil a začal chodiť 6 dni po 18 mesiaci ... Vôbec nešiel s tabuľkami, že vtedy keď mal dávať papa daval papa, keď mal ukazovať prstom, neukazoval, všetko u neho prišlo neskôr a neušlo mu absolútne nič ... Preto nečítaj, čo by mal vedieť, neporovnávaj, každé dieťa je iné

enoula
5. feb 2024

Novy pohyb mu umožňuje spoznavat veci, byt viac samostatný, co je super. Na meno nereaguju ani nasi koľkokrát a to majú oveľa viac 🙈😃 proste selektivne pocuvanie... Separacka este len pride, najhoršie bolo kolo roku a roku a pol
Myslim, ze sa nemas coho obavat, proste radtoe, vyvija sa, zaujímajú ho nove veci, objavy...
A k tomu pohybu, odporucam baby plavanie, u mas to riadne nakoplo pohyb (tiez sme mali vsetko oneskorene)

kacena4
5. feb 2024

separacna uzkost nastupuje (nemusi vzdy) ked sa dieťa zacne pohybovat v priestore mate to cele oneskorene, takze neboj bude ok

deti95060810
5. feb 2024

moje dve dcéry nemali vôbec separačnú úzkos´t - zato jedna dcéra aj za tie dve ...
to bola hrôza. dieťa revalo deń - noc. Ani jes´t - ani spať. NIČ. celé noci sme prebdeli, stále kočíkovali , hojdali, ...
neprajem nikomu. trvalo to takmer pol roka.

marianarem
5. feb 2024

@janusik7 Moj v tomto veku vobec nemal separacku. Nechal ma odist, zaspaval v pohode sam. Dlho som si gratulovala, ze za mnou nikto nechodi na zachod. Ale dobehlo ma to v asi 3 a pol roku 🙂 Aj treba uspavat, aj na ten zachod pride. Kazde dieta to ma fakt inac.
S tym usmievanim, no bude asi taka povaha. Nie kazdy je usmievavy. Ja napriklad som, ale moj manzel to vobec tak nema, ze by sa automaticky usmieval. Vidno to aj na fotkach z jeho detstva.