Nezastaviteľné a neposlušné batoľa

nyteshade
5. jún 2019

Ahojte. 😥😥
Začínam byť úplne zúfalá. Môj malý (20m)je neposlušny, zlý, nezastaviteľny. Dennodenne robí zle, dookola tie isté veci ako vylieva psovi misku s vodou, vyhadzuje príbor, ničí veci, kým poriadim jedno, už je zničené druhé, kým poriadim vyhadzane dokumenty a papiere, už je rozliatabvsade voda alebo nočný stolík. Niečo nedovolím, začne vrieskať búchať do skrine, dupať. Nerozmaznavam ho, som celkovo ta prísnejšia matka, nepomáha mu dat na rit, ani vysvetliť, ani pekne povedať, vonku ma absolútne nepočúva, niečo také ako Jurko pod sem - to ako keby ani nepočul. Cele dni je to len samé Juraj! Nie! Nerob! To sa nesmie! Čo zase robíš? A len lietam z jednej strany na druhú... To nie je len o ničení vecí, to je aj o tom ze spadne zo schodov s motorkou, lebo nereaguje na moje Počkaj! NECHOĎ EŠTE! STOJ!
Začal sa mi hádzať na zem, vbieha do každého obchodu, pasaze, hocikde, keď ho odtiaľ vezmem, tak reve, vrieska, nepomáha nič.
Nedá sa mu nič vysvetliť, psychicky je v poriadku, je múdry, šikovný, veľa vecí ovláda... Len nepočúva.
Občas je totálna hrôza s nim niekde ísť, stojím aj pol hodinu na jednom mieste a keď ho vezmem za ruku že ideme opäť vrieska, nechce stať na nohách, dokonca začne utekať k cudzím ľuďom a pýtať sa k nim na ruky, ako keby som nejaký tyran..
Keď si ublíži, nič si z toho nerobí, spraví to opäť. Ja som v 5 mesiaci, nemôžem ho stále kontrolovať a behať za ním všade, nedá sa to zvládnuť.
Ako ho naučiť poslúchať, keď nereaguje ani na trest, zákazy, ani pochvaly, dohovor, nič... 😥
Som nešťastná, dnes som tresla od nervov o zem jeho motorku, nechcel na nej vôbec ísť, vlacila som ju ako sprostá a on utekal k ceste. Dakedy by som najradšej nechala v meste, nech si ide kde chce a šla domov. Už nevládzem.

nyteshade
autor
6. jún 2019

@maximilie je psychicky v poriadku, pretože to tvra len dva mesiac etsketo správanie, doteraz to bolo kľudne dobre dieťatko, ale idú mu 3 ocne zuby naraz, čiže to nie je psychikou určite, tým som si istá, on bol vždy taky tichší introvertnejsi ale teraz nervaci vkuse za všetko a len tak chodí po byte a mrnci.. Podľa mňa nuda, teplo a zuby naraz

ivanapetrasova
6. jún 2019

@nyteshade ahoj, no z tvojho prispevku citit velke obavy a strach z toho ze starsi syn sa nestihne polepsit kym sa narodi mladsie babo... a z toho vznika vseobecny celorodinny stres. Nikto ti asi neda zarucenu radu ako to vyriesit. Ale ja osobne si myslim ze sa ti velmi ulavi ked prijmes to ze situacia je taka aka je, nie je to nezvycajne, deti maju rozne povahy a aj takyto blesk ako mas ty je normalny 🙂 Moj starsi syn ma 6 a je diviak do teraz. A ako som sa trapila (a niekedy este aj teraz vzdycham. a boh vie co ma este caka s nim 🙂), napriek vsetkym snaham o citlivu vychovu mi tolko raz usla ruka a dostal na zadok... Mladsia sa narodila ked mal 3,5 a vtedy som si uvedomila ze su deti narocne a deti kludne. A ze tie narocne to nerobia naschval. A maju to 100x tazsie ako tie "mile zlate tiche poslusne" deticky. Lebo kazdy ich len okrikuje a usmernuje. Skus vytvorit synovi prostredie tak aby si ho nemusela tolko usmernovat. Odloz prec nebezpecne veci alebo tie ktore moze znicit, nechodte tam kde je to pre neho nebezpecne, snaz sa chodit s nim tak von aby ste mali cas. Nech si zvykne na to ze mu doverujes a ze moze verit aj sebe ze je "dobry". A na druhej strane. Ked pride situacia ze napr bude na kraji cesty, povies ze ma stat a nebude. Tak ho zastav, chyt a vysvetli ze je to nebezpecne a napriek placu ho budes drzat. Ak nabuduce posluchne tak moze ist pekne sam. A dodrz to. Je to velmi narocne ale zvladnete to. A napr. ja som druhe dieta len nosila a k tomu som mala starsieho diviaka a bolo to ok. LEpsie ako nahanat ho s kocikom 🙂 drzte sa.

ivanapetrasova
6. jún 2019

A este jedna vec. Deti nám s času na čas dávajú šancu nastaviť im hranice. Robia to presne takto, že začnú byť "zlé". Je to ako prosba aby sme im ukázali odkial pokial je to ok a kedy už prepiskli. Tak to skús brať ako príležitosť 😉

evkamotka
6. jún 2019

A ako ho trestas? Ja mam 20m a ked spravi zle, nebijem ho. Chodi si to "rozmysliet" do postielky. Necham ho tam okamzite po zlobe d e minutky rozmyslat, potom sa pridem spytat ci uz presnane a dam ho von. Ak spravania pokracuje, davam ho do postielky opakovane kym si neuvedomi, ze po zlobe bude trcat v postielke sam v izbe bez pohybu a bez hraciek. Funguje to velmi dobre

maximilie
6. jún 2019

@nyteshade ved chvalabohu, ale ja som myslela zajst za psychologickou pre radu. Ozaj vedia poradit velmi dobre,su to studovane odbornicky,vedia ako na to. Inak ty tiez vyzeras byt trochu rebel ;) xixi...mozno sa len prejavuju geny :D !samozrejme to pisem v dobrom a zo srandy na odlahcenie ;)

maximilie
6. jún 2019

@ivanapetrasova presne tak. Ale aj s tymi hranicami maju rodicia problem. Vsade sa hovorí o hraniciach, ale nikde sa neuvadza co tie hranice presne su. Niekto povie ved ja mu nedovolim byt cely den na pocitaci,poviem 3 hodiny a dost! 🙂 takze zalezi aj na tom,ako sa tie hranice nastavia

chichi29
7. jún 2019

@nyteshade Ved mozes vozit obe deti v jednom kociku, bud kupte surodenecky alebo dokupte skejtik za kocik kde bude stat, ci na sedacke sediet😉 zrejme je velmi zivy, aj moja mala bola no priputala som do kocika mohla vrieskat kolko chcela a nemala na vyber zvykla si.

andreal1
7. jún 2019

@nyteshade moj maly ma 2,5 a robi vacsinu dna presne to iste. Vrieska je nervak ked sa mu nieco nedovoli koniec sveta. Na ziadne ,,povely'' taktiez nereaguje a ide si svoje. Tiez som v 6 tom mesiaci plus chcem od septembra aby mi maly nastupil do skolky... pomohlo mi jedine (a to si nedovolim tvrdit ze robis nieco vo vychove zle ).. zacala som ho zapajat uplne do vsetkeho. Rano vstaneme dame varit vodu na caj ideme spravit puding. Musi sediet na linke a pomahat miesat. Ked ideme von po ceste zbierame kamene alebo gastany.. doma si to spolu osprchujeme vo vani a robime postavicky alebo robime ozdoby. To iste s plastelinou. Poobede zase robime kolac alebo nieco podobne. Proste nonstop mu nieco davat robit tesi sa a nenudi sa.. nie vzdy sa mi da a nie vzdy sa mi chce ale je pravda je ze to funguje krasne a nieje tak ,,zly" ked ma tolko programu.

andreal1
7. jún 2019

Samozrejme to nefunguje 24/7 obcas treba zakricat a poslat prec pretoze sa prave hnevas

lucia147852
7. jún 2019

Nečítala som všetky komentáre. Ale dieťa nie je zle je len neposedne. Objavuje svet. Co je nebezpečné treba zabezpečiť ale čo mu neublíži treba ho nechať skúšať aj keď narobí bordel. Je to proste dieťa. Až moc mu zakazuje potom mu je už všetko jedno. On nemôže za to ze už čakáš jeho bračeka a nerozumie tomu ze mama potrebuje aj oddych teraz. Musíš začať od seba. Menej vieskat, nervacit sa.. O cíti aj tvoje nervy a tým je viac nervny aj on

majcika
7. jún 2019

Ženy, prečo hovoríte o svojich deťoch, že sú zlé? Obzvlášť malé deti, nechápem

dadkapo
7. jún 2019

@nyteshade neporadim ti ale mam to doma podobne. Navyse mame problem s jedenim pred chladnickou a skrinkami prereve aj pol dna som z neho na prasky o tyzden ma caka sekcia teraz to je masaker pred koncom nohy bolave spuchnute maly vkuse vrieska reve taha ma no neviem ake to bude. O neporiadku ani nehovorim a neda sa vsetko odstranit z dosahu lebo ten moj si pusti vodu kludne v umyvadle alebo bidete a zrazu mame v dome potopu.
Navyse je dost naviazany ale uz som v stave ze pojde do jasli lebo byt s nim 24 hod denne 7 dni v tyzdni je riadna fuska muz s nim je mozno 2 hodiny tyzdenne, vikendy nic takze na vsetko som sama, velky dom nestiham pratat, dvor nedokonceny takze ani von poriadne vyjst pri dome a k tomu vsetkemu este aj pracujem z domu. Cize moj verdikt je operka, jasle alebo ina mamka na strazenie co bere k sebe deti inak to ja nevidim. Kazdy mi hovoril ked som bola na zaciatku tehu, ze dokym porodim zmudrie ale nestalo sa :D prajem vela sil bud to nejak zvladneme alebo stretavka na psychiatrii :D

rubinka
7. jún 2019

@majcika - máš doma dieťa ako autorka tejto témy? Ono ľahko sa moralizuje keď nezazivaš podobné veci sama na vlastnej koži. Občas každej mame prasknú nervy a povie si prečo je to dieťa zlé. Som si istá že ide len o momentálny pocit v danej situácii nie že mama považuje dieťa za primárne zlé alebo za zloducha.

ivik4
7. jún 2019

Prepac ze Ti to napisem narovinu ale do frasa preco ste si spravili dalsie dieta ked pri jednom to mate tak narocne a niesi ani v pohode a ocividne ani dieta z Teba? Moj bol a teda vlastne je tiez taky od narodenoa, ide mat 4 roky uz je to ovela lepsie ale teda tiez ma ide urvat kolko x hlavne v meste, to moc matky ktore nezazili nepochopia. Ja Ta chapem a o to viac sa cudujem 🤷🏻

ivik4
7. jún 2019

@rubinka tak tak suhlasim maximalne,lahko sa hovori ,tazsie sa to zaziva na dennodennom poriadku

bagre
7. jún 2019

@ivik4 kukni vyššie, už tu bola takáto otázka a prišla aj odpoveď 😉

ivik4
7. jún 2019

@bagre pozriem 😁

rubinka
7. jún 2019

@ivik4 - keby všetky matky tak uvažovali tak po svete behajú väčšinou sami jedinacikovia, to je čo za logika? Ja mám 4 deti všetky živé až moc a čo? Absolútne neľutujem že ich mám aj keď neraz padám na hubu keď majú svoj deň keď má len zlostia, potom však prídu chvíle keď sa pozriem na nich ako sa pekne spolu hrajú a idem sa roztopiť od lásky. Ak nedáš náročnému dieťaťu súrodenca tak máš z neho akurát dieťa čo si myslí že je pupok sveta a nedáš si s ním rady. Takéto dieťa potrebuje súrodenca ako soľ.

jenny04
7. jún 2019

@nyteshade poradim ti kup si dvojkocik lebo sa zblaznis.My mame rozdiel medzi detmi 23 mesiacov a narychlo som kupovala surodenecky kocik lebo som myslela ze sa zblaznim.Maly bol to iste co tvoj a a chodila som s vrieskajucim dietatom,tehotna,nakup a este aj mptorka ak som to riskla ist bez kocika.Bolo to o nervy.Teraz ma maly 3r a 5mesiac a az teraz zacal reagovat aj to nie vzdy.Ale kocik vyuzivam ak mi treba na nakup ,k doktorke alebo nieco vybavit rychlo.Je este malicky takze len vyckat musis kym bude rozumnejsi.

ivik4
7. jún 2019

@rubinka ano keby takto uvazovali vsetky matky boli by sami jedinacikovia ja s tym suhlasim ved logika. Ale na tvoje deti som sa nepytala

ibanabazar
7. jún 2019

Ja som sa celkom pobavila. My mśme tiež Jurka, tiež 20m a tiež ďalšie na ceste (nie tak skoro ako ty) A náš Jurko sa takto isto správa tiež. No čo, za vyliati vodu z misky dostane každý deň aspoň raz po ruke, ale jemu to za to stojí - musím vymyslieť iné miesto. Veci, ktoré nechcem, aby vyťahoval sú zabezpečené, ostatné nech objavuje 🤷🏼‍♀️
Nám veľmi pomáha keď niekam ideme, že mu dopredu poviem kam ideme a prečo. A on potom poslúchne, samozrejme sú chvíle, že tomu tak nie je. No čo, nechám ho sa vyzlostiť a ideme ďalej. Treba s ním stále komunikovať a vysvetľovať mu. Ja už si s tým proste hlavu nerobím, je múdry, šikovný, žiaľ aj šinter 😎

mataemmka
7. jún 2019

Ako keby si písala o mojej ale u nás to trvá až do dnes má už 4roky aj keď je pravda že už troch spomaľuje a dá sa aj dohodnúť staršia je úplne iná

bamblbi
7. jún 2019

Nema poruchu pozornosti?

majcika
7. jún 2019

@rubinka dovolím si to tvrdiť práve preto, že presne viem o com zakladateľka píše. Presne viem, čo značí vychovávať náročné dieťa. To, že nesúhlasím s tvrdením, že dieťa je zle nežná i, že sama ráje dieťa nemám. Z môjho uhlu pohľadu, práve preto, že som to zažila a stále aj zažívam si dovolím tvrdiť, že hovoriť o dieťati obzvlášť tak malom dieťati je pre mňa za čiaru.

rubinka
7. jún 2019

@majcika - aj tehotná si bola pri takom náročnom? Lebo kým nemáš presne to konkrétne dieťa v tej iste situácii tak nemôžeš vedieť čo vedie ženu k takému vyhláseniu lebo som si istá že autorka to nemyslela tak že ho považuje len za zlé. Len hovorí z nej zúfalstvo a vyčerpanosť keď ako tehotná má takéto náročné dní není to odsúdeniahodné, iné by bolo keby ho nazývala čertom alebo satanom ako to tu poniektoré mamičky zvyknú svoje deti nazývať toto ja nazývam cez čiaru a nie že poviem dieťaťu ktoré má vytáča celý deň že je zlé.

petravas
7. jún 2019

Och len dva mesiace je tento "problem" a uz taketo halo okolo toho? Ach prepac ale co by som jaaa za to dala, aby bola moja mala divozienka takto rovnako akcna len dva mesiace 🙂 My mame co robit od jej narodenia 😁 a cim je starsia, tym je to divokejsie. Dokonca ako zacala chodit do skolky a nalepili sa na nu mooresy inych deti, tak to ti uprimne poviem ze je pre mna ako ladova sprcha pozerat sa na jej nove "JA". Tym sa nestazujem, ja som si vzdy totiz priala aby taka bola 🙂 Takze nech uz je tvoje dieta akekolvek, jednoducho sa s tym zmier 😁 pretoze o tom su fazy vyvoja a casom ho to vsetko vyformuje 🙂

vanilka83
7. jún 2019

@vparisova mozem poprosit ake to univerzalne pridavne sedatko na kocik mate a kde ho zohnat? Dakujem!

vparisova
7. jún 2019

@vanilka83 dajte si do Google univerzálne sedadlo za kočík mobi systém, je to typ Mr.Bugi, ale typov je viac.kupila som cez stránku najlacnejsiepredeti.sk 109e je to skate so sedačkou, sedanku buď využívate alebo nie, je to na vás. Ja ju mám stále nasadenú, lebo staršia mi ešte nerozpráva a keď dom to mala ako len skate, tak mi zoskocila počas jazdy a spadla. Na sedanke pekne sedí a ideme.

vanilka83
7. jún 2019

@nyteshade ja ti verim ze si na prasky teda mas to s nim tazke ja mam 2 r 4 m syna a cakame v novembri druhe tiez sa toho celkom desim co a ako bude ako budeme hlavne chodit von kocikovat... No ja verim stale ze ked to zvladli miliony zien pred nami zvladneme aj my lebo vsak budeme musiet ty jedina si poznas syna urcite po case zistis co nan ho plati ja sice nemam az tak akcneho maleho ako ty ale my zas mame psa a vencenie to ti je teda zabava! A este ked chce istna odrazadle tutovka! 👌 Taha pes dieta zrazu uteka prec motorku uz nechce takze drzim psa ktory taha motorku obcas aj nejaky nakup maly syn mi uteka a este ked zacne do toho prsat alebo mi maly zahlasi ze chce cikat 👌👌👌 topka! Ale vies co uz som sa trochu obrnila keby ze sa mam rozculovat tak dlho nepozijem takymto stylom podla mna tvoj maly je v poriadku takych deti v tomto veku je ako mako je proste nezastavitelny a ked ho chces zadrzat protestuje to znamena ze je zdrave dieta je velmi zvedavy a ma vela energie ktoru treba vybit ked sa narodi druhe mozno sa trochu skludni ked bude trosku ziarlit mozno bude aj viac pocuvat no uvidite ja mojho urcite dam do skolky ked sa narodi bude to tak lepsie.